Kazanie na Górze

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-21, 18:54

Próba wykuwania kola na nowo z kwadratowego szablonu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-01-29, 22:18

Właśnie słucham kolejnego odcinka podkastu BibleProject o Kazaniu na Górze.

Usłyszałem tam ciekawą parafrazę lub też interpretację pierwszego błogosławieństwa:


‭‭Ewangelia według św. Mateusza‬ ‭5:3‬

[3] Błogosławieni bezsilni, albowiem ich jest Królestwo Niebios.


Albo:


‭‭Ewangelia według św. Mateusza‬ ‭5:3‬

[3] Jak dobre i potrzebne jest Życie bezsilnym: fizycznie, psychicznie, ekonomicznie i duchowo.

Ostatnio zmieniony 2024-01-29, 22:19 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13893
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: sądzony » 2024-01-30, 15:13

sądzony pisze: 2024-01-20, 20:19 "Innymi słowy, polega bowiem na wyjściu z siebie (...), z wszystkiego co nie jest Bogiem i na przejściu w nowy, boski sposób istnienia. "

https://www.karmel.pl/droga-do-zjednocz ... -krzyza/2/
Rozwój duchowy związany jest z postępem na modlitwie, postęp na modlitwie polega na "odwróceniu" uwagi od form wyobrażeniowych związanych z fantazją i pamięcią. Skrajnym przykładem zafiksowania są rozproszenia, które miewa każdy. Postępem na modlitwie jest "oczyszczenie" tego co w nas zmysłowe oraz duchowe. Wszystko to jest "zaśmiecone" (bogate) w rzeczy pochodzące z ciała i świata. Człowiek "ubogi duchem" to ten, który jest czysty, opróżniony, ogołocony wewnętrznie, a dzięki temu postępujący na modlitwie, otwarty na łaskę i Bożą Obecność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-01-30, 23:20

"Mateusz portretuje nam Jezusa Chrystusa jako nowego Mojżesza."

Intrygujące
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-30, 23:51

Młody i zdziwiony.
Jeszcze sa porównania Jezusa Ukrzyzowanego do weza miedzianego którego Mojżesz przybil i kazał patrzeć tym pokasanym.przez węże.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-04, 00:30

Gdyby ktoś z Was chciał śledzić KnG z Bible Project to w poniedziałek kolejny epizod:
https://go.bibleproject.com/webmail/296 ... 91abc42b81
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-04, 11:18

kazik95 pisze: 2024-01-30, 23:20 "Mateusz portretuje nam Jezusa Chrystusa jako nowego Mojżesza."

Intrygujące
To było ponoć bardzo daleko posunięte w tekście Ewangelii Mateusza.
Jeśli interesuje Cię ten temat, to w Polsce był wybitny działacz tego zagadnienia, prof.Andrzej Kowalczyk (nawiasem mówiąc, egzorcysta diecezji Gdańskiej). Wydał pracę pt.""Wpływ typologii oraz tekstów Starego Testamentu na redakcję Ewangelii św. Mateusza".
Niestety, nie znalazłem jej w postaci online - jest tylko dość ciekawy artykuł "Mowa Eschatologiczna w Ewangelii św. Mateusza" tutaj: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... 79-207.pdf

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-05, 09:23

Mat 5:17-20 BP
(17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.
(18) Zaprawdę, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą i dopóki nie wypełni się wszystko, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie.
(19) Ktokolwiek więc zniósłby jeden z tych przepisów, choćby najmniejszy, i tak nauczał ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto by ich przestrzegał i nauczał tego, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
(20) I powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie przewyższała [sparawiedliwości] nauczycieli Pisma i faryzeuszów, na pewno nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.


Tak przy okazji słuchania Kazania na Górze zacząłem się zastanawiać:
Czy Kazanie na Górze sprzeciwia się Staremu Testamentowi?
Czy Kazanie na Górze sprzeciwia się Prawu Mojżeszowemu?
Czy Ewangelia Mateusza sprzeciwia się Prawu Mojżeszowemu?


I to nie w takim szerszym znaczeniu, że "spełniło swój cel" i "przemija", "nie potrzebujemy dalej przewodnika" itd itp
Tylko po prostu to, czego nauczał Jezus było doskonałym wytłumaczeniem sensu Prawa Mojżeszowego.
I żaden Żyd nie może zarzucić, że Jezus nauczał czegokolwiek wbrew Torze.

I tak naprawdę można by żyć nadal zgodnie z Prawem Mojżeszowym będąc Uczniem Jezusa.
Świętować wszystkie świeta Starego Testamentu.
Szabat, nów.
Stosować koszer.
A nawet inne tradycje żydowskie, o ile nie stoją w jawnej sprzeczności z nauką Jezusa (są takie?)

A to, co zniechęcało religijnych ludzi do Jezusa, co wściekało ich, to było to, że kazał im zejść z poziomu powierzchowności: słów, rytuałów, zwyczajów
i wejść na poziom serca, myśli, uczuć, empatii, miłości:
wszystkiego tego wobec Boga i wobec bliźniego.
Ostatnio zmieniony 2024-02-05, 09:54 przez kazik95, łącznie zmieniany 5 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-05, 13:41

„Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.”/Gal 5,4/


„Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie /przymierze/.
Albowiem ganiąc ich, zapowiada: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej.
Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.[...]
Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.”
/Hbr 8,7-9.13/


„Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? [...] Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.” /Rz 7,1-6/

„Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą, /który miał prowadzić/ ku Chrystusowi, abyśmy z wiary uzyskali usprawiedliwienie.
Gdy jednak wiara nadeszła, już nie jesteśmy poddani wychowawcy.”
/Gal 3,24-25/

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-05, 13:57

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-05, 13:41 „Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.”/Gal 5,4/


„Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie /przymierze/.
Albowiem ganiąc ich, zapowiada: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej.
Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.[...]
Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.”
/Hbr 8,7-9.13/


„Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? [...] Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.” /Rz 7,1-6/

„Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą, /który miał prowadzić/ ku Chrystusowi, abyśmy z wiary uzyskali usprawiedliwienie.
Gdy jednak wiara nadeszła, już nie jesteśmy poddani wychowawcy.”
/Gal 3,24-25/
Taka protestancka wersetologia .... ;)
Nie lubię, bo z tego szybko robi się pingpong na wersety

Pytałem bardziej o Kazanie na Górze i Ewangelię Mateusza.
O najbliższy kontekst.
A nawet jesli już to nieco szerzej - ale najpierw czy w czterech Ewangeliach jest coś co sprzeciwia się Prawu Mojżeszowemu?

Paweł jest dalszym kontekstem.
I chyba wymagałby szerszego i ostrożnego potraktowania
Trzeba mieć tu na uwadze ostrzeżenie Piotra.
2P 3:15-16 BP
(15) A cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienie, jak to dzięki udzielonej mu mądrości napisał wam również umiłowany brat nasz Paweł.
(16) Pisze też o tym i we wszystkich listach. Są w nich pewne sprawy trudne do zrozumienia....
Ostatnio zmieniony 2024-02-05, 14:00 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-05, 14:09

kazik95 pisze: 2024-02-05, 13:57 Taka protestancka wersetologia .... ;)
Nie. Katolicka wierność Pismu Świętemu. I nie ma mowy o "wersetach" - zacytowałem w kontekście.
Nie lubię, bo z tego szybko robi się pingpong na wersety
Lepsze to, niż wymyślanie niebiblijnych koncepcji.
Jakoś tak się zawsze składa, że jak pokazuje się Tobie, iż Twoje mniemania są sprzeczne z Pismem, pojawia się zarzut "wersetologii".
Zdecyduj się, czy uznajesz całe Pismo Święte za natchnione, czy nie? (to tak a propos rozmowy, jaką toczyłeś z @CiekawaXO na temat Twojego katolicyzmu...)
Pytałem bardziej o Kazanie na Górze i Ewangelię Mateusza.
O najbliższy kontekst.
A nawet jesli już to nieco szerzej - ale najpierw czy w czterech Ewangeliach jest coś co sprzeciwia się Prawu Mojżeszowemu?

Paweł jest dalszym kontekstem.
Usiłowałeś wyciągać wnioski co do współczesności. A Pismo trzeba brać jako całość.
I chyba wymagałby szerszego i ostrożnego potraktowania
Trzeba mieć tu na uwadze ostrzeżenie Piotra.
2P 3:15-16 BP
(15) A cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienie, jak to dzięki udzielonej mu mądrości napisał wam również umiłowany brat nasz Paweł.
(16) Pisze też o tym i we wszystkich listach. Są w nich pewne sprawy trudne do zrozumienia....
Tak, byłoby świetnie, gdybyś zastosował się do tej rady Pawła, zanim zaczniesz snuć swoje teorie.
Tę radę dopełnił Paweł ostrzeżeniem przed właśnie takim snuciem własnych pomysłów egzegetycznych:
"To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania."/2P 1:20/
Ostatnio zmieniony 2024-02-05, 14:10 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-05, 14:22

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-05, 14:09
kazik95 pisze: 2024-02-05, 13:57 Taka protestancka wersetologia .... ;)
Nie. Katolicka wierność Pismu Świętemu. I nie ma mowy o "wersetach" - zacytowałem w kontekście.
Tak :?: Ja pytam o Kazanie na Górze i Ewangelie Mateusza. Ty wklejasz Listy Pawła i do Hebrajczyków.
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-05, 14:09
kazik95 pisze: 2024-02-05, 13:57Nie lubię, bo z tego szybko robi się pingpong na wersety
Lepsze to, niż wymyślanie niebiblijnych koncepcji.
Zadałem pytanie.
Z prośbą o opinię.
A nie: "wymyślałem niebiblijne koncepcje"
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-05, 14:09 Jakoś tak się zawsze składa, że jak pokazuje się Tobie, iż Twoje mniemania są sprzeczne z Pismem, pojawia się zarzut "wersetologii".
Zdecyduj się, czy uznajesz całe Pismo Święte za natchnione, czy nie? (to tak a propos rozmowy, jaką toczyłeś z @CiekawaXO na temat Twojego katolicyzmu...)
Uznaję całe Pismo za natchnione.
Ale nie uznaję, aby właściwym użyciem Pisma Świętego było wklejanie losowych wersetów.
Wolę niech to będzie jakiś jeden czy dwa dłuższe fragmenty z własnym wyjaśnieneim i interpretacją.
Pingpong na wersety ....
to złe użycie Pisma.
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-05, 14:09
kazik95 pisze: 2024-02-05, 13:57Pytałem bardziej o Kazanie na Górze i Ewangelię Mateusza.
O najbliższy kontekst.
A nawet jesli już to nieco szerzej - ale najpierw czy w czterech Ewangeliach jest coś co sprzeciwia się Prawu Mojżeszowemu?

Paweł jest dalszym kontekstem.
Usiłowałeś wyciągać wnioski co do współczesności. A Pismo trzeba brać jako całość.
Zadałem pytanie co do Kazania na Górze i Ewangelii Mateusza.
Po wielokrotnym przesłuchaniu i przeczytaniu zacząłem się zastanawiać nad relacją Jezusa (wg Mateusza) do Mojżesza i Prawa.
Co tak naprawdę - do kwestii Prawa - wnosi nowego Jezus?
Co krytykuje?
Jaką postawę proponuje?

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-05, 14:09
kazik95 pisze: 2024-02-05, 13:57I chyba wymagałby szerszego i ostrożnego potraktowania
Trzeba mieć tu na uwadze ostrzeżenie Piotra.
2P 3:15-16 BP
(15) A cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienie, jak to dzięki udzielonej mu mądrości napisał wam również umiłowany brat nasz Paweł.
(16) Pisze też o tym i we wszystkich listach. Są w nich pewne sprawy trudne do zrozumienia....
Tak, byłoby świetnie, gdybyś zastosował się do tej rady Pawła, zanim zaczniesz snuć swoje teorie.
Tę radę dopełnił Paweł ostrzeżeniem przed właśnie takim snuciem własnych pomysłów egzegetycznych:
"To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania."/2P 1:20/
1. "proroctwo Pisma"
nic nie pisałem na temat proroctw
2. "prywatnego wyjaśniania"
nic nie pisałem na temat "prywatnego wyjasniania" żadnych proroctw.
3. chyba Piotr a nie Paweł ;)

Dodano po 39 minutach 42 sekundach:
Na marginesie (offtop) ciekawe jest powiązanie wersetu 2P 1:20 z Gen 40:8

https://www.blueletterbible.org/lexicon ... jv/tr/0-1/


Gen 40:8 BP
(8) Odpowiedzieli mu: Mieliśmy sen, a nie ma go [nam] kto objaśnić. Józef na to rzekł do nich: Czyż nie do Boga należy objaśnienie? Opowiedzcie mi więc!


Sen --> wyjaśnienie snu.

Tak jakby Piotr przestrzegał aby nie traktować proroctw Pisma w sposób, w jaki traktuje sie wyjasnianie snów.
Śnił mi się ząb --> pieniądze
czy jakoś tak.

A nie, że nie można czytać Pisma i starac się je zrozumieć i zinterpretowac.
Ostatnio zmieniony 2024-02-05, 15:02 przez kazik95, łącznie zmieniany 4 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-05, 15:18

1. "proroctwo Pisma"
nic nie pisałem na temat proroctw
Mylisz się. Całe Pismo jest proroctwem.
2. "prywatnego wyjaśniania"
nic nie pisałem na temat "prywatnego wyjasniania" żadnych proroctw.
Za to prywatnie wyjaśniałeś. I to błędnie
3. chyba Piotr a nie Paweł ;)
Tak, oczywiście Piotr.

Reszta Twojego posta to wykręty - szkoda mi na nie czasu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Andej » 2024-02-05, 18:07

kazik95 pisze: 2024-02-05, 09:23 Tak przy okazji słuchania Kazania na Górze zacząłem się zastanawiać:
Czy Kazanie na Górze sprzeciwia się Staremu Testamentowi?
Czy Kazanie na Górze sprzeciwia się Prawu Mojżeszowemu?
Czy Ewangelia Mateusza sprzeciwia się Prawu Mojżeszowemu?
Nie widzę podstaw do przeciwstawiania.
Uważam, że zbyt szerokie podchodzenie do tematu nie sprzyja konstruktywnej dyspucie.
Osobiście wolałbym aby omawiać jakiś jeden konkretny temat. A po dojściu do jakichś konkluzji (niekoniecznie końcowych) przejść na kolejny. Po prostu nie ogarniam tak wielkich przeskoków.

Poza tym, dobrze, gdy pytaniu, zagadnieniu, towarzyszy własna opinia pytającego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-05, 20:09

Najnowszy, drugi odcinek serii Kazanie na Górze od BibleProject
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”