teologia 'ogłaszania'

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

teologia 'ogłaszania'

Post autor: Tek de Cart » 2024-01-15, 23:38

Ostatnio byłem na kursie SNE, i akurat trafiła się bardzo 'uwielbieniowa' ekipa prowadząca. Wielokrotnie w trakcie modlitwy głośno 'ogłaszali' i zapraszali do 'ogłaszania' różnych rzeczy. Zacząłem się zastanawiać jak to jest...
Przykładowe ogłaszania:
- ogłaszamy panowanie Jezusa w naszym życiu
- ogłaszamy, że grzech nie ma już do nas dostępu
- ogłaszamy królestwo Boże w nas ;)

trochę mi to przypomina różne techniki 'wizualizacyjne'... ale może przesadzam? Czy taka forma modlitwy jest sensowna? Jakoś mi to zgrzyta wewnętrznie.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: kazik95 » 2024-01-15, 23:50

Ja tego też nie ogarniam.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Arek » 2024-01-16, 01:15

Zależy jakim jest się katolikiem. Są dwie odpowiedzi miętkiego lub twardego katolika. Obie się wzajemnie odpychają. Ważne jak to widzi Bóg.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Repart » 2024-01-16, 08:00

Tek de Cart pisze: 2024-01-15, 23:38 - ogłaszamy, że grzech nie ma już do nas dostępu
Takie ogłoszenie to jawne nabijanie w butelkę. Nie wiem o jakich prowadzących mowa, ale takim marketingiem mogą jeszcze bardziej zgubić już zagubione dusze. Nigdy nie byłem na kursach SNE, ciekawy jestem jakby te ogłoszenie rozwinęli.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-16, 08:42

Nie popadajmy w skrajne oceny. Jest to swoista "moda", ma także pewne znaczenie jako swoiste wyznanie wiary i deklaracja, chociaż -podobnie jak @Tek de Cart - mam do tego spory dystans.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Arek » 2024-01-16, 09:38

Raczej popadają Ci, którzy zamiast wewnętrznej przemiany szukają ogłaszania, uzdrowienia, uwielbienia - coś na zasadzie cudowności. Dziwnie to ewoluuje w Kościele, jeśli możnaby poznać ile z tego to światłość a ile to ciemność.
Nie chodzi o skrajne oceny ale o rozeznanie i odrzucenie zagrożeń duchowych, których często możemy nie dostrzegać.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: kazik95 » 2024-01-16, 09:43

Najbardziej jaskrawy paradoks jest stanie w szpitalu wokół łóżka umierającego i ogłaszanie jego uzdrowienia.

Mam znajomych z tego kręgu chrześcijaństwa i ... to jest całkowicie odrębny od mojego sposób myślenia i przeżywania wiary. Jest to mi bardzo bardzo obce.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Andej » 2024-01-16, 09:48

Tek de Cart pisze: 2024-01-15, 23:38 Przykładowe ogłaszania:
- ogłaszamy panowanie Jezusa w naszym życiu
- ogłaszamy, że grzech nie ma już do nas dostępu
- ogłaszamy królestwo Boże w nas
Mi się to kojarzy z prośbami. Te "ogłoszenia" rozumiem jako:
- Jezu, ogarnij mnie i panuj na całym moim życiem
- Panie wyrzekam się grzechu i błagam abyś bronił mnie przed wszelkimi grzechami
- Boże, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja
albo np.
- Boże, jestem cały Twój
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-16, 10:50

Andej pisze: 2024-01-16, 09:48
Tek de Cart pisze: 2024-01-15, 23:38 Przykładowe ogłaszania:
- ogłaszamy panowanie Jezusa w naszym życiu
- ogłaszamy, że grzech nie ma już do nas dostępu
- ogłaszamy królestwo Boże w nas
Mi się to kojarzy z prośbami. Te "ogłoszenia" rozumiem jako:
- Jezu, ogarnij mnie i panuj na całym moim życiem
- Panie wyrzekam się grzechu i błagam abyś bronił mnie przed wszelkimi grzechami
- Boże, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja
albo np.
- Boże, jestem cały Twój
Bywa tak - i o takim pisałem w moim poście - jednak bywa i tak, jak pisze @kazik95:

kazik95 pisze: 2024-01-16, 09:43 Najbardziej jaskrawy paradoks jest stanie w szpitalu wokół łóżka umierającego i ogłaszanie jego uzdrowienia.
Mam znajomych z tego kręgu chrześcijaństwa i ... to jest całkowicie odrębny od mojego sposób myślenia i przeżywania wiary. Jest to mi bardzo bardzo obce.
To się opiera na władzy, jaką rzekomo ma chrześcijanin "autonomicznie" - wręcz odwoływanie się do woli Bożej przy uzdrowieniu jest w tej optyce utożsamiane... z brakiem wiary:
„Pewna kobieta poprosiła o modlitwę, ponieważ już od czterdziestu lat modliła się bezskutecznie o uzdrowienie. Powiedziałam jej, że musi zmienić sposób, w jaki się modli. Zdenerwowało ją to, co usłyszała.
Było oczywiste, że istnieje jakaś przeszkoda, która uniemożliwia jej przyjęcie uzdrowienia. Zapytałam ją, jak się modli. Za każdym razem, kiedy prosiła o uzdrowienie, dodawała »jeśli taka jest Twoja wola«.
No cóż, to nie jest modlitwa wiary."
/Maria Vadia, "Strzała w jego ręku"/

A skutek jest taki, jak relacjonował to ksiądz Jan Kaczkowski, dyrektor puckiego hospicjum p.w. świętego Ojca Pio (sam umarł w 2016 roku na chorobę nowotworową):
„Żona płacze, facet czuje się winny, że umiera, tylko nawiedzona wspólnota modlitewna, z księdzem na czele, czuje się wspaniale. Wyrzuciłem ich wszystkich(...)”.

I jeszcze jego komentarz:
" Denerwuję się, ilekroć widzę domorosłych księży uzdrowicieli, mistyków i egzorcystów, którzy jawnie dopuszczają się manipulacji psychologicznej. Jednym wydaje się, że mają moc dysponowania Bożą łaską, innym, że potrafią odczytać wolę Bożą dla danego człowieka, a jeszcze innym, że diabeł wyziera z każdego kąta i wszystko trzeba skrapiać wodą święconą. Wypełnienie kościoła osobami niestabilnymi emocjonalnie, które za wszelką cenę poszukują rozwiązania swojego problemu, a następnie manipulowanie ich emocjami, woła o pomstę do nieba".

(cytaty z ks. Kaczkowskiego za https://deon.pl/wiara/ks-kaczkowski-wyr ... wna,748200 )
Ostatnio zmieniony 2024-01-16, 10:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Andej » 2024-01-16, 11:10

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-16, 10:50 Bywa tak ...
Bywa tak, jak chcemy, aby było. Jak chcemy rozumieć.
Bywa różnie w zależność od naszej wiary. W zależności od tego, czy jest ona uczuciowa czy rozumowa. Egzaltowana czy cicha i skromna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-16, 11:13

Andej pisze: 2024-01-16, 11:10
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-16, 10:50 Bywa tak ...
Bywa tak, jak chcemy, aby było. Jak chcemy rozumieć.
Bywa różnie w zależność od naszej wiary. W zależności od tego, czy jest ona uczuciowa czy rozumowa. Egzaltowana czy cicha i skromna.
...i?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Arek » 2024-01-16, 11:17

A ja widzę to tak:
-wyrzekam się grzechu, ale tak abym nie musiał się zmieniać;
-bądź Wola Twoja, ale moja jest dla mnie ważniejsza;
-jestem cały Twój, ale nie zabieraj mi przyjemności.
Boże jesteś Wszechmogący, ale mnie pozostaw w moim spokojnym życiu, bo przecież ja wiem co jest dla mnie dobre. Ot taki współczesny katolicyzm, gdzie wszędzie panuje sztuka i miłość w każdym związku. I jeszcze jedno zło można usprawiedliwić czym się chce.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Andej » 2024-01-16, 11:21

Arek pisze: 2024-01-16, 11:17 A ja widzę to tak:
-wyrzekam się grzechu, ale tak abym nie musiał się zmieniać;
-bądź Wola Twoja, ale moja jest dla mnie ważniejsza;
-jestem cały Twój, ale nie zabieraj mi przyjemności.
Boże jesteś Wszechmogący, ale mnie pozostaw w moim spokojnym życiu, bo przecież ja wiem co jest dla mnie dobre. Ot taki współczesny katolicyzm, gdzie wszędzie panuje sztuka i miłość w każdym związku. I jeszcze jedno zło można usprawiedliwić czym się chce.
Dla mnie jest to odwróceniem pojęć.

Przeróbaka:
Boże jesteś Wszechmogący, ale mnie pozostaw w moim spokojnym życiu, spraw, abym jak najlepiej wypełniał Twoją wolę, ale nie narażam nie na cierpienia, których tak się boję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: Adam01 » 2024-01-16, 11:41

Ofiara na pokrycie kosztów uczestnictwa: 50 PLN dla dochodzących (150 PLN z wyżywieniem i zakwaterowaniem).
Program:
Rozpoczęcie w sobotę: g. 9.00
Zakończenie w niedzielę: g. 13.00
Przy pełnym komplecie nie ma siły, musi być sensowna ;)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: teologia 'ogłaszania'

Post autor: kazik95 » 2024-01-16, 13:09

Adam01 pisze: 2024-01-16, 11:41 Ofiara na pokrycie kosztów uczestnictwa: 50 PLN dla dochodzących (150 PLN z wyżywieniem i zakwaterowaniem).
Program:
Rozpoczęcie w sobotę: g. 9.00
Zakończenie w niedzielę: g. 13.00
Przy pełnym komplecie nie ma siły, musi być sensowna ;)
ale osochozi?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ