Symbole papieskie

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 09:42

Czy ktoś może wie, co w KK oznaczają symbole pod krzyżem na szacie papieskiej.
A zwłaszcza Gigant z Atacamy zamieszczany po 2 razy?
Obrazek
https://opusdei.org/pl-pl/article/chile ... lebrantow/

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-17, 09:53

"Każda część kraju będzie miała własną symbolikę na szatach liturgicznych: środkowa część ornatu, którego Papież będzie używał w Iquique, będzie koloru piasku, a jego symbolika będzie zawierała petroglify pustyni Atakama; w Santiago ornat będzie koloru zielonego a wśród ozdób będzie grono winogron; w Temuco będzie kolor czerwony, który symbolizuje krew rozlaną przez ludzi Mapuche, a wśród symboli jest charakterystyczny krzyż Mapuche."
za https://opusdei.org/pl-pl/article/chile ... YZYvCAxZds

Więc chyba nic takiego. Inna sprawa, że pomysł taki sobie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Andej » 2024-01-17, 09:57

Krzyż, winorośl, latorośl mają sens, który można odczytywać. Ale nowa Pacamama czy jakiś inny indiański (przepraszam: rdzenny) totem, wydaje mi się być nieporozumieniem. Ale może ma jakiś głębszy sens, niezrozumiały dla tak maluczkich, jak ja.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 10:01

Argentyna to nie Chile.
Pomny tego, co zostawił po sobie JP2 mam teraz rozumieć, że papież Franciszek na każdą celebrę ubiera inną, stylizowaną regionalnie szatę?
No i czemu po 2 razy? Co to ma podkreślać?
W Egipcie nie miał złotego cielca na szacie.
Ostatnio zmieniony 2024-01-17, 10:05 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Andej » 2024-01-17, 10:05

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-17, 09:53 "Każda część kraju będzie miała własną symbolikę na szatach liturgicznych: środkowa część ornatu, którego Papież będzie używał w Iquique, będzie koloru piasku, a jego symbolika będzie zawierała petroglify pustyni Atakama; w Santiago ornat będzie koloru zielonego a wśród ozdób będzie grono winogron; w Temuco będzie kolor czerwony, który symbolizuje krew rozlaną przez ludzi Mapuche, a wśród symboli jest charakterystyczny krzyż Mapuche."
za https://opusdei.org/pl-pl/article/chile ... YZYvCAxZds

Więc chyba nic takiego. Inna sprawa, że pomysł taki sobie.
Dziękuję za wyjaśnienie. Zastanawiam się czy te skalne rysunki są w jakiś sposób powiązane z wiarą, Bogiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: sądzony » 2024-01-17, 10:09

Pewnie z satanizmem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-17, 11:03

Andej pisze: 2024-01-17, 10:05
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-17, 09:53 "Każda część kraju będzie miała własną symbolikę na szatach liturgicznych: środkowa część ornatu, którego Papież będzie używał w Iquique, będzie koloru piasku, a jego symbolika będzie zawierała petroglify pustyni Atakama; w Santiago ornat będzie koloru zielonego a wśród ozdób będzie grono winogron; w Temuco będzie kolor czerwony, który symbolizuje krew rozlaną przez ludzi Mapuche, a wśród symboli jest charakterystyczny krzyż Mapuche."
za https://opusdei.org/pl-pl/article/chile ... YZYvCAxZds

Więc chyba nic takiego. Inna sprawa, że pomysł taki sobie.
Dziękuję za wyjaśnienie. Zastanawiam się czy te skalne rysunki są w jakiś sposób powiązane z wiarą, Bogiem.
Tak naprawdę nie wiadomo - te rysunki są trochę w stylu tych z Nasca.
Niektórzy twierdzą, że to kalendarz astronomiczny (określanie godziny wschodu i zachodu księżyca, do celów rolniczych), inni - że miejscowy bożek, jeszcze inni - że to postać szamana.
Na pewno to nie Bóg chrześcijański.

Mam nadzieję, że papież nie odwiedzi siedziby Manchester United...
Obrazek

Z drugiej strony w wielu herbach są postaci mityczne, także z symboliki pogańskiej.
Więc niby nie jest to nic strasznego.
Ale... po co? Nie lepiej zamieścić herb regionu, jak już się koniecznie chce?

Na przykład dlaczego umieszczać jako symbol Iquique Giganta z Atacamy, skoro Iquique ma całkiem przyzwoity herb?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2024-01-17, 11:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: kazik95 » 2024-01-17, 11:14

Są różne symbole.
Wsrod zakonów rycerskich Nawet odwrócony krzyż się zdarzał.

Obrazek
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-17, 11:39

Odwrócony krzyż to symbol chrześcijański (przez odniesienie do pierwszego papieża – św. Piotra, który uznał, że nie jest godny umrzeć tak, jak Jezus – został więc ukrzyżowany głową w dół) - jest używany jako symbol papieski.
Sataniści używają go z nieuctwa :)

Obrazek
Wizerunek ukrzyżowanego św. Piotra (V wiek n.e.).

Obrazek
Carcere Mamertinum (więzienie św. Piotra) w pobliżu Forum Romanum w Rzymie. Widoczny symbol odwróconego krzyża.

Obrazek
Fotel papieski z krzyżem Piotrowym (Jan Paweł II, fotel według projektu założyciela Neokatechumenatu, Kiko Argüello, na Mszę Świętą nad Jeziorem Tyberiadzkim w 2000 roku). Zdjęcie to stało się pretekstem do hejtu na, rzekomo "satanizującego" papieża...


Obrazek
Herb św. Piotra – Colchester, Anglia.


Znak odwróconego krzyża spotyka się także na obiektach protestanckich. Oto kościół luterański Veitsiluoto w Kemi, Finlandia, z kryżem św. Piotra, ze zwieńczeniem w tej postaci:
Obrazek

Dodano po 11 minutach 15 sekundach:
Adam01 pisze: 2024-01-17, 11:11 Gdyby Bóg nie zezwalał na posiadanie innych bogów wcale lub w ogóle to na pewno by tak powiedział.
I tak powiedział. Wielokrotnie.
Zresztą nie ma innych bogów.

"(...)wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego."/1Kor 8,4/

"Wprawdzie ongiś, nie znając Boga, służyliście bogom, którzy w rzeczywistości nie istnieją."/Gal 4,8/

"Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami."/1Kor 10,19-20/
Po prostu jesteśmy chyba przyzwyczajeni tylko do jednego Boga i innych nie znamy.
Bogu dzięki.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Arek » 2024-01-17, 12:54

Może komuś są potrzebne symbole, może to działania potrzebne do wykorzystania politycznego w celu inspiracji napięć lub uzewnętrznienia własnych poglądów. Wydaje mi się, że największym znakiem świata jest Chrystusa na Krzyżu. Reszta to margines, czy potrzebny czy nie to już niech każdy sobie sam odpowie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Andej » 2024-01-18, 09:20

Arek pisze: 2024-01-17, 12:54 Może komuś są potrzebne symbole,
Chyba każdemu. Ale niekoniecznie widzialne. Niekoniecznie graficzne.
Symbolem było Tablice Kamienne. Laska. Arka. Symbole działania Boga w dziejach ludzkości. Symbole wyryte w naszych duszach i umysłach. Święte symbole, które nie mają kształtów, ani kolorów. Ale odnoszące się do samego Stwórcy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: AdamS. » 2024-01-18, 09:33

Arek pisze: 2024-01-17, 12:54 Może komuś są potrzebne symbole, może to działania potrzebne do wykorzystania politycznego w celu inspiracji napięć lub uzewnętrznienia własnych poglądów. Wydaje mi się, że największym znakiem świata jest Chrystusa na Krzyżu. Reszta to margines, czy potrzebny czy nie to już niech każdy sobie sam odpowie.
Też tak uważam i choć zafascynowany jestem kulturą innych kontynentów, jak też bogactwem kultury europejskiej (czerpiącej nie tylko z chrześcijaństwa), to w odniesieniu do wyznania wiary (a więc i liturgii) jestem zwolennikiem prostoty i jednoznaczności przekazu.

Można jednak na kwestię tych szat spojrzeć od innej strony - krzyż tutaj góruje ponad znakami przedchrześcijańskimi, wyrażając niejako duchowy triumf nad nimi. Każda religia, również ta pogańska, pochodzi z tęsknoty człowieka za Bogiem. Może więc te znaki są wyrazem dawnych i współczesnych tęsknot u ludzi, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-18, 09:37

Niezbyt zręcznie to wyszło, bo symbolem regionu jest coś, co niektórzy interpretują (może słusznie, może nie) jako wizerunek pogański.
Trochę wpadka, ale nie robiłbym z tego wielkiej afery.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 11:39

sądzony pisze: 2024-01-17, 10:09 Pewnie z satanizmem.
Sądzony no proszę cię, naprawdę nie zdajesz sobie sprawy, że połowa nie załapie twojego sarkazmu i potraktuje to poważnie co napisałeś?
Mt 18, 7 - Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie
Stajesz się powoli autorytetem na forum dla wielu, więc proszę miej to z tyłu głowy pisząc coś
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 11:41

Dezerter pisze: 2024-01-28, 11:39 Sądzony no proszę cię, naprawdę nie zdajesz sobie sprawy, że połowa nie załapie twojego sarkazmu i potraktuje to poważnie co napisałeś?
Myślałem o tym, ale nie udało mi się zapanować nad sobą.
Przepraszam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”