Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: sądzony » 2024-01-17, 18:21

kazik95 pisze: 2024-01-17, 15:53 Rozumiem, że jest to refleksja Jana od Krzyża.
Sam nazywa to "Drogą na górę Karmel" obejmującą w zasadzie życie chrześcijańskie ukierunkowane na zjednoczenie z Bogiem, które, przez niektórych, spina się również z prawosławnym przebóstwieniem. Zatem w tym kontekście, usynowienia, zjednoczenia czy przebóstwienia jesteśmy "bogami".
kazik95 pisze: 2024-01-17, 15:53 Ciekawe czy wg Jana od Krzyża Ty i ja jesteśmy Bogami?
Nie spotkałem się z tak bezpośrednim stwierdzeniem, ale ...

"Dusza zjednoczona i przeobrażona w Boga, tchnie bowiem w Bogu do Boga to samo tchnienie boskie, jak i sam Bóg tchnie w samym sobie w nią będącą w Nim przeobrażoną.

(...)

Gdy Bóg udzieli jej łaski zjednoczenia w Trójcy Przenajświętszej, wówczas dusza staje się przebóstwiona i staje się Bogiem przez uczestnictwo. (...) To bowiem znaczy być przeobrażonym w Trzy Osoby w potędze, w mądrości i w miłości, i przez to właśnie dusza jest podobna do Boga. I dlatego stworzył ją Bóg na swój obraz i podobieństwo (Rdz 1,26) by mogła ten stan osiągnąć."
(PD S39 p.3-4 str. 340-341) św. Jan od Krzyża
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: Dezerter » 2024-01-17, 23:00

Mocne słowa Jana od Krzyża - dzięki nie znałem takich wypowiedzi

Kazik - autor biblijny pisząc o ludzkich raczej na pewno myślał "bogami/bogiem" a nie Bogami/Bogiem"
Co by nie myśleć o politeizmie starożytnych to jednak dla Hebrajczyka, czy Żyda Bóg był Jeden i nie ma innego- to zawsze był fundament i dla Abrahama i dla Melchizedeka, Mojżesza, czy Dawida.
Jednak nie sposób nie zauwazyc, że w najstarszych tekstach jest ślad politeizmu, bo przecież w takim świecie żyli ci autorzy i taki świat opisywali, więc jest i Baal i Moloch i inny okoliczni bogowie.
w przytoczonych przez ciebie tekstach sędziowie i królowie to sa ci co:
- mają władze sprawczą, czyli mówią i staje się, bo ktoś te rozkazy wykonuje i staje się to co powiedzieli
- mają władzę sądzenia i decydowania o życiu i śmierci innych
czyli są jak bóg
tak to widzę, choć temat oczywiście niejednoznaczny
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: AdamS. » 2024-01-18, 08:50

sądzony pisze: 2024-01-17, 18:21 Gdy Bóg udzieli jej łaski zjednoczenia w Trójcy Przenajświętszej, wówczas dusza staje się przebóstwiona i staje się Bogiem przez uczestnictwo. (...) To bowiem znaczy być przeobrażonym w Trzy Osoby w potędze, w mądrości i w miłości, i przez to właśnie dusza jest podobna do Boga. I dlatego stworzył ją Bóg na swój obraz i podobieństwo (Rdz 1,26) by mogła ten stan osiągnąć." [/b][/color](PD S39 p.3-4 str. 340-341) św. Jan od Krzyża
Sądzony - nie znałem tego tekstu i jestem Ci za niego niezmiernie wdzięczny, bo intuicyjnie czułem to od wielu już lat, ale nigdy głośno nie wypowiadałem w obawie, że mogę być źle zrozumiany. Tymczasem okazuje się, że drzwi te zostały już wcześniej otwarte przez Jana od Krzyża! (muszę po niego sięgnąć). Słowa te mają wielką wagę, bo wychodzą również naprzeciw właściwemu rozumieniu obcowania świętych - według mnie są najmocniejszym odparciem zarzutu o bałwochwalstwo i politeizm, tak często kierowanego pod adresem katolików.

@Tek de Cart - również dziękuję, bo i Twoje słowa wychodzą temu zagadnieniu naprzeciw, obejmując również zagadkowy werset z Listu do Koryntian: "Czy nie wiecie, że aniołów sądzić będziemy?” (l Kor 6, 3) - teraz wszystko staje się bardzo spójne.

@kazik95 - dziękuję za otwarcie tego wątku i nadanie mu właściwego kierunku. Dzięki Tobie został otwarty jakiś nowy horyzont. :)
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 08:51 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 09:26

Pozornie trzyma się kupy i język całkiem gładki jednakże...
Dusza zjednoczona i przeobrażona w Boga?
Bóg udzieli jej łaski zjednoczenia w Trójcy Przenajświętszej?
O co kaman? Gdzie tak jest napisane prócz twórczości autora? :-o

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: Tek de Cart » 2024-01-18, 09:39

teologicznie jest to dosyć trudny temat ;) ale jak chcecie więcej to proponuję np.

Przebóstwienie w perspektywie teologii i mistyki
SŁAWOMIR ZATWARDNICKI
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/sz ... ienie-2015
tam jest więcej myśli na ten temat, zarówno Jana od Krzyża jak i Maksymiliana Kolbe, Faustyny i innych, np.
Reakcją na akcję Wcielenia będzie przebóstwienie: ludzie zjednoczeni z Bogoczłowiekiem i upodobnieni do niego stają się, można sparafrazować św. Maksymiliana Kolbe (1894-1941), człowiekobogami.
Natura ludzka okazuje się zdolna do tak głębokiego zjednoczenia z Bogiem, że ten może stać się uczestnikiem natury Boskiej (por. 2P 1,4), czy też — mówiąc językiem personalisty — przebóstwienie można widzieć jako „wosobienie” osoby człowieka w Osoby Boskie
Teologia wschodnia zwraca uwagę na uczestnictwo człowieka w naturze Bożej, które urzeczywistnia się właśnie przez Eucharystię oraz inne sakramenty, w których działa Duch Święty. Kongregacja Nauki Wiary w liście poświęconym medytacji chrześcijańskiej podkreśliła działanie Chrystusa w sakramentach, zwłaszcza w Eucharystii, w której dokonuje się „przedziwna wymiana” — cytuję: „Chrystus daje nam siebie, czyniąc nas uczestnikami swojej Boskiej natury, bez naruszania natury stworzenia, w której On sam uczestniczy przez Wcielenie”[49]. Papież Benedykt XVI widział w Eucharystii swego rodzaju „nuklearne roszczepienie” wnoszące do najskrytszego wnętrza człowieka radykalną przemianę, od której rozpoczyna się proces przebóstwienia całej rzeczywistości, czyli doprowadzenia jej do stanu, w którym Bóg stanie się wszystkim we wszystkich (por. 1Kor 15,26)
Katechizm Kościoła Katolickiego odwołuje się do sentencji św. Atanazego: „Istotnie, Syn Boży stał się człowiekiem, aby uczynić nas Bogiem”, i podtrzymuje tak mocno akcentowany przez Ojców Kościoła związek pomiędzy Wcieleniem a przebóstwieniem: „Słowo stało się ciałem, by uczynić nas »uczestnikami Boskiej natury« (2P 1,4)”[54]. Bóg, który stał się człowiekiem, umożliwił swoją łaską człowiekowi, by ten stał się tym, kim Bóg jest w swojej naturze[55]. Ta „współzależność pomiędzy humanizacją Boga a przebóstwieniem człowieka”[56] znajduje swoją podstawę w tajemnicy Narodzenia Pańskiego, kiedy to dokonuje się admirabile commercium (Ratzinger powie: „alchemia bytu”[57]): Słowo przyjmuje nasze człowieczeństwo, przez co natura ludzka zostaje wyniesiona do godności Bożej, a człowiek uzyskuje możliwość uczestniczenia w Bożej naturze Słowa
jak „wcielenie Boga dokonuje się przez umiłowanie człowieka”, tak „przebóstwienie człowieka dokonuje się przez umiłowanie Boga” (św. Maksym) przy czym ludzka miłość zostaje wyniesiona na poziom miłości Bożej, by kochać odpowiednio.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: sądzony » 2024-01-18, 09:40

AdamS. pisze: 2024-01-18, 08:50
sądzony pisze: 2024-01-17, 18:21 Gdy Bóg udzieli jej łaski zjednoczenia w Trójcy Przenajświętszej, wówczas dusza staje się przebóstwiona i staje się Bogiem przez uczestnictwo. (...) To bowiem znaczy być przeobrażonym w Trzy Osoby w potędze, w mądrości i w miłości, i przez to właśnie dusza jest podobna do Boga. I dlatego stworzył ją Bóg na swój obraz i podobieństwo (Rdz 1,26) by mogła ten stan osiągnąć." [/b][/color](PD S39 p.3-4 str. 340-341) św. Jan od Krzyża
Sądzony - nie znałem tego tekstu i jestem Ci za niego niezmiernie wdzięczny, bo intuicyjnie czułem to od wielu już lat, ale nigdy głośno nie wypowiadałem w obawie, że mogę być źle zrozumiany. Tymczasem okazuje się, że drzwi te zostały już wcześniej otwarte przez Jana od Krzyża! (muszę po niego sięgnąć). Słowa te mają wielką wagę, bo wychodzą również naprzeciw właściwemu rozumieniu obcowania świętych - według mnie są najmocniejszym odparciem zarzutu o bałwochwalstwo i politeizm, tak często kierowanego pod adresem katolików.
A ja dziękuję Tobie.
To po prostu bardzo radosne jeżeli komuś w jakiś choćby mały, wątły sposób może pomóc coś na co, również intuicyjnie, zwracasz uwagę. W sumie to wczoraj nawet przyszedłeś mi do głowy.

Tak. Myślę, że Jan otwarł jakoby drzwi ponownie. Jeżeli chcesz sięgnąć to twierdzą, że wypada zaczynać od "Noc ciemna", a następnie "Droga na Górę Karmel".

Co do świętych, bałwochwalstwo i politeizm to chyba nie łapię. Dla mnie to po prostu komunia zjednoczenia z Ojcem przez Syna w Duchu Miłości jako istota chrześcijaństwa, drogi, śmierci duchowej i w Chrystusie zmartwychwstania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: AdamS. » 2024-01-18, 09:59

Adam01 pisze: 2024-01-18, 09:26 O co kaman? Gdzie tak jest napisane prócz twórczości autora? :-o
Wszędzie tam, gdzie jest mowa o zjednoczeniu człowieka z Bogiem - a w Biblii jest wiele ku temu odnośników, np.
Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. (J 15,5)
Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. (1 J 4,15)
Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli (Ef 1,5)
Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa? (1 Kor 6,15)
Ja rzekłem: Jesteście bogami i wszyscy - synami Najwyższego (Ps 82,6)

Tu nie chodzi o WYWYŻSZENIE SIĘ człowieka do poziomu boskiego, lecz o ZJEDNOCZENIE w Bogu, który pragnie uczynić człowieka niejako przedłużeniem samego siebie. Paradoks tej prawdy jest jednak taki, że osiągnąć to możemy jedynie drogą POKORY, nie UZURPACJI - dlatego dzieje się to przez zjednoczenie w Chrystusie (tym, który pozwolił się zdeptać dla Miłości).

Czy mogę zatem oczekiwać, że kiedyś będę bogiem? Przenigdy! Pragnę się jedynie cały w Bogu rozpuścić - jak sól w morzu, stając się jego integralną częścią.
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 10:00 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 10:04

No faktycznie. przecież Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. (J 15,5)
to jest jota w jotę to samo co Dusza zjednoczona i przeobrażona w Boga, której Bóg udzieli łaski zjednoczenia w Trójcy Przenajświętszej.
Jak mogłem na to nie wpaść. :D

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-18, 10:12

To jest udział w życiu wewnętrznym Trójcy Świętej, a nie bycie Trójcą Świętą.
Trzeba ostrożnie - te sformułowania muszą być czytane w kontekście.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: AdamS. » 2024-01-18, 10:15

Adam01 pisze: 2024-01-18, 10:04 No faktycznie. przecież Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. (J 15,5)
to jest jota w jotę to samo co Dusza zjednoczona i przeobrażona w Boga, której Bóg udzieli łaski zjednoczenia w Trójcy Przenajświętszej.
Jak mogłem na to nie wpaść. :D
Jeśli w naszej rozmowie górę weźmie sarkazm, a nie chęć zrozumienia intencji, to lepiej już teraz ją zakończyć. Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: sądzony » 2024-01-18, 10:18

AdamS. pisze: 2024-01-18, 09:59 Pragnę się jedynie cały w Bogu rozpuścić - jak sól w morzu, stając się jego integralną częścią.
Dość trudno o tym pisać czy mówić :)
Jezus nie jest rozpuszczony w Ojcu, a Duch w Jezusie.
Myślę, że dopiero pełnia relacji z Trójcą w Miłości jest Królestwem, które w nas jest.

“Zjednoczenie to dokonuje się wtedy, gdy dwie wole, to jest wola duszy i wola Boga, są zupełnie zgodne i nic ich nie dzieli. Gdy więc dusza odrzuci to wszystko co się sprzeciwia woli Bożej i nie jest z nią zgodne, wówczas będzie przemieniona w Boga przez miłość. (…) Jeżeli więc dusza całkowicie ma wolę uzgodnioną i upodobnioną do woli Boga, wtedy całkowicie i nadprzyrodzenie jest zjednoczona i przeobrażona w Boga” (DGK II, 5, 3-4).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: AdamS. » 2024-01-18, 10:34

sądzony pisze: 2024-01-18, 10:18 Dość trudno o tym pisać czy mówić :)
Masz rację, trudno jest to ująć, bo słowo nigdy nie oddaje pełnego zakresu wypowiadanej intencji. Nie chodziło mi tu o jakąś anihilację w tym rozpuszczeniu. Dzięki Wam doszedłem jednak do wniosku, że o pewnych sprawach lepiej nie mówić głośno, bo trudno być dobrze zrozumianym. Dotyczy to w pierwszym rzędzie mistyki, która zawsze winna być płaszczyzną intymnej relacji między Bogiem a człowiekiem. Przepraszam za wywołane zamieszanie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: sądzony » 2024-01-18, 10:39

AdamS. pisze: 2024-01-18, 10:34 Masz rację, trudno jest to ująć, bo słowo nigdy nie oddaje pełnego zakresu wypowiadanej intencji. Nie chodziło mi tu o jakąś anihilację w tym rozpuszczeniu. Dzięki Wam doszedłem jednak do wniosku, że o pewnych sprawach lepiej nie mówić głośno, bo trudno być dobrze zrozumianym. Dotyczy to w pierwszym rzędzie mistyki, która zawsze winna być płaszczyzną intymnej relacji między Bogiem a człowiekiem. Przepraszam za wywołane zamieszanie.
Ja Ci podziękowałem także nie przyjmuję przeprosin ;)
Co do publicznych rozmów to raczej nie zostaniesz zrozumiany. W relacji, rozmowie prowadzonej w parze (dwu osób) jest to możliwe.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: kazik95 » 2024-01-18, 22:23

@sądzony @AdamS. myślicie, że np. Mojżesz albo król Dawid, sędziowie, aniołowie zostali nazwani bogami ponieważ doznali mistycznego zjednoczenia z Bogiem, przebóstwienia zgodnie z tym co pisał Jan od Krzyża?
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 22:43 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ludzie w Starym Testamencie byli nazywani bogami?

Post autor: Tek de Cart » 2024-01-18, 23:47

mnie nie spytałeś ;) ale odpowiem: viewtopic.php?t=15322#p363953
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ