Wiecznego piekła nie ma?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 11:51

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-18, 11:10
Adam01 pisze: 2024-01-18, 10:40 Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, to jesteś w takim trybie, że co nie napiszę to się obrazisz i odpiszesz, że paplam.
Obrazisz? Nie. Po prostu nie cierpię, gdy w rozmowie na konkretny temat nagle ktoś zaczyna wypisywać ogólne, nic nie wnoszące stwierdzenia albo teksty mające sugerować , że on ma głębsze rozumienie od Ducha Świętego.
No to nie cierpisz zamiast obrażasz się, jak zwał tak zwał, na jedno wychodzi.
Rozumiem, że odmawiasz też rozważenia, że problem z wrażeniem ogólnych, nic nie wnoszących stwierdzeń może leżeć po drugiej stronie.
Dlatego może lepiej zrobić tak, że jeden z nas pyta, a drugi, niecierpiący niektórych odpowiedzi, tylko ładnie odpowiada i o nic nie pyta.
Wtedy wszystko powinno być w porządku :)

Dodano po 11 minutach 12 sekundach:
Andej pisze: 2024-01-18, 11:49
sądzony pisze: 2024-01-18, 11:42 Nie masz tu co popierać bądź nie. Nikt Ci tego nie wyjaśni.
Tak toczno. Nikt, kto nie został zbawiony w niebie i nie wrócił na ziemię, nie wyjaśni. Nawet św. Jana od Krzyża. Musisz sam tego doświadczyć. Wystarczy dobrze przeżyć życie i umrzeć w łasce i miłości Bożej. Cierpliwości. Żyjesz w czasach ostatecznych. To się spełni.
Tylko, że rzecz z integracją duszy prowadząca do "przebóstwienia" lub dalej tyczy się człowieka, a więc istoty żyjącej na ziemi, a nie duszy zbawionej po śmierci.
Nie liczę na wyjaśnienie tylko na informacje, może ktoś kiedyś coś znalazł i które pomogą mi to lepiej zrozumieć.
Ale jak nie to ok, nie ma sprawy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: sądzony » 2024-01-18, 18:16

Adam01 pisze: 2024-01-18, 12:02 Nie liczę na wyjaśnienie tylko na informacje, może ktoś kiedyś coś znalazł i które pomogą mi to lepiej zrozumieć.
To jest informacja, którą Ci dałem, a której nie widzisz:
Jeżeli naprawdę Cię to interesuje to polecam autora czyli samego św. Jana od Krzyża.
Jeżeli go przestudiujesz możliwe (bądź nie), że lepiej coś zrozumiesz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 19:16

sądzony pisze: 2024-01-18, 18:16
Adam01 pisze: 2024-01-18, 12:02 Nie liczę na wyjaśnienie tylko na informacje, może ktoś kiedyś coś znalazł i które pomogą mi to lepiej zrozumieć.
To jest informacja, którą Ci dałem, a której nie widzisz:
Jeżeli naprawdę Cię to interesuje to polecam autora czyli samego św. Jana od Krzyża.
Jeżeli go przestudiujesz możliwe (bądź nie), że lepiej coś zrozumiesz.
Szukam tych tekstów.
Staram się rozszyfrować co znaczy: (PD S39 p.3-4 str. 340-341) i (DGK II, 5, 3-4) i google coś mi się buntuje...

Dobra, już mam. Bagatela ponad 600 stron, z miesiąc mi zajmie przeczytanie, a kolejne pare ze zrozumieniem.
Ale i tak jestem trochę w szoku. Zaglądam tu już od kilku tygodni. Obstrukcja, że aż piszczy.
Aż tu nagle Kazimierz odpalił taki granat, że szok. Biedny Marek to już nie wie chyba sam kto tu papla, a kto pisze.
Potem Ty z tym św. Janem od Krzyża. Fajna nazwa. W dodatku człowiek 500 lat temu napisał to, co dziś nieśmiało publikują ateiści z tytułami naukowymi.
Czytałem sporo książek wypisz wymaluj z teorią św. Jana od Krzyża.
Jak kiedyś o którejś napisałem na jakimś forum chrześcijańskim to rozlał się taki hejt i fejm, że do dziś mam dość.
A tu proszę, człowiek co prawda nie ma przez nazwą dr hab. tylko św. i względnie spokój, każdy może niechętnie ale to akceptuje.
W 90% mój rozum i dusza popierają tą teorię ale brakuje jeszcze tych 10% - twardego argumentu w spisanych słowach Boga i/lub Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 19:38 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: konserwa » 2024-01-18, 20:47

To jak uporasz sie Adamie z wlasna pycha ( przepraszam ... ale piszesz, jakbys byl najmadrzejszy )i dasz rade przetrawic sw.Jana od Krzyza to zajrzyj i do sw.Tomasza z Akwinu - logicznie i naukowo - co rozdzial to petarda. Chyba, ze on za maluczki dla Twej wielkosci.
Pozdrawiam unizenie.
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 20:48 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 21:32

konserwa pisze: 2024-01-18, 20:47 To jak uporasz sie Adamie z wlasna pycha ( przepraszam ... ale piszesz, jakbys byl najmadrzejszy )i dasz rade przetrawic sw.Jana od Krzyza to zajrzyj i do sw.Tomasza z Akwinu - logicznie i naukowo - co rozdzial to petarda. Chyba, ze on za maluczki dla Twej wielkosci.
Pozdrawiam unizenie.
W bibliotece mamy 11 tomów sumy teologicznej, faktycznie to są tomy i jeszcze parę innych książek.
Summa contra gentiles? Polecasz?
Język taki, że nie wiem ile z nich dałbym radę zrozumieć.
Właśnie widzę, kogo tu pycha nie rozpiera :D

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: konserwa » 2024-01-18, 21:44

Mozesz skorzystac z omowien - albo jednego z najwiekszych wspolczesnych tomistow - o.Woronieckiego.
Suma teologiczna ( i wiele innych dziel sw.Tomasza z Akwinu ) dostepne sa w internecie - jak rowniez i wyjasnienia.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 21:57

A jaka książka św.Tomasza z Akwinu jest wg Ciebie najlepsza?
I czy mógłbyś mi polecić jakąś kolejność czytania?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: sądzony » 2024-01-19, 07:52

Adam01 pisze: 2024-01-18, 19:16 Szukam tych tekstów.
Staram się rozszyfrować co znaczy: (PD S39 p.3-4 str. 340-341) i (DGK II, 5, 3-4) i google coś mi się buntuje...

Dobra, już mam. Bagatela ponad 600 stron, z miesiąc mi zajmie przeczytanie, a kolejne pare ze zrozumieniem.
Ale i tak jestem trochę w szoku. Zaglądam tu już od kilku tygodni. Obstrukcja, że aż piszczy.
Aż tu nagle Kazimierz odpalił taki granat, że szok. Biedny Marek to już nie wie chyba sam kto tu papla, a kto pisze.
Potem Ty z tym św. Janem od Krzyża. Fajna nazwa. W dodatku człowiek 500 lat temu napisał to, co dziś nieśmiało publikują ateiści z tytułami naukowymi.
Czytałem sporo książek wypisz wymaluj z teorią św. Jana od Krzyża.
Jak kiedyś o którejś napisałem na jakimś forum chrześcijańskim to rozlał się taki hejt i fejm, że do dziś mam dość.
A tu proszę, człowiek co prawda nie ma przez nazwą dr hab. tylko św. i względnie spokój, każdy może niechętnie ale to akceptuje.
W 90% mój rozum i dusza popierają tą teorię ale brakuje jeszcze tych 10% - twardego argumentu w spisanych słowach Boga i/lub Chrystusa.
Św. Jan od Krzyża to 4 dzieła podstawowe, poezje oraz dzieła pomniejsze.
Pozostaje jeszcze wiele dookoła.
Samego Jana czytam od wiosny 2022r. Wczoraj skończyłem dopiero 3 dzieło.
Wymagają one bowiem wnikliwości, a jeszcze więcej otwartości.

Jak możesz napisać, że czytałeś "sporo książek z teorią św. Jana od Krzyża" skoro nie znasz Jana, który nie opisuje żadnych teorii?
Jeżeli potrzebujesz "twardych" argumentów - nie znajdziesz ich.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: Adam01 » 2024-01-19, 08:51

sądzony pisze: 2024-01-19, 07:52 Jak możesz napisać, że czytałeś "sporo książek z teorią św. Jana od Krzyża" skoro nie znasz Jana, który nie opisuje żadnych teorii?
Jeżeli potrzebujesz "twardych" argumentów - nie znajdziesz ich.
Podane tu słowa od św. Jana od Krzyża były w zasadzie konkluzją, którą spotkałem w innych publikacjach.
Znając Biblię, nawet ogólnie, można dostrzec działania Boga w niej opisane w innych spisanych aspektach.
Czasem tak zbieżne i logiczne, że ciężko mówić o pomyłce.

Nie szukam wiedzy ani niczego na siłę. Nie wkładam w to nadmiaru pracy.
Jeśli chodzi o wiedzę to zwykle proszę o nią i bywa mi dana.
Więc jeśli zostanie mi dana, to znajdę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: Andej » 2024-01-19, 08:54

Zastanawiam się, czy są pióra wieczne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: Adam01 » 2024-01-19, 09:32

sądzony pisze: 2024-01-19, 07:52 Św. Jan od Krzyża to 4 dzieła podstawowe, poezje oraz dzieła pomniejsze.
Pozostaje jeszcze wiele dookoła.
Samego Jana czytam od wiosny 2022r. Wczoraj skończyłem dopiero 3 dzieło.
Wymagają one bowiem wnikliwości, a jeszcze więcej otwartości.
Jakoś mi to umknęło ale masz rację, to są trudne teksty jak dla mnie.
Nie chciałem wyśjć tutaj na opóźnionego i napisałem miesiąc.
Teraz bez kozery powiem min. rok na same przeczytanie - zorientowanie się w zakresie i pewnie jeszcze pare na przemyślenia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wiecznego piekła nie ma?

Post autor: sądzony » 2024-01-19, 12:08

A zatem nieważne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ