Jasnogórskie cuda.

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2500
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Jasnogórskie cuda.

Post autor: Susanna » 2024-01-22, 22:19

Znalazłam stronę gdzie jest spisanych 48 cudów/relacji (jeśli się nie pomyliłam),
opartych na faktach z dokumentów jasnogórskich.

"Jasnogórska księga cudów (Liber Miraculorum Beate Virginis Monasteri Czenstochoviensis – Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej)to dwutomowy zbiór, pisany ręcznie, obejmujący lata 1402–1885. Do dziś przechowywana jest w archiwum jasnogórskim i zawiera opis 1070 przypadków szczególnej interwencji Matki Bożej. Obejmują one całą Polskę, wszystkie jej rejony, a nawet wychodzą poza granice. Wierni, którzy przed Obrazem Jasnogórskim doznali łask, reprezentują wszystkie stany społeczne. Maryja przez ponad 600 lat wyprasza dla swoich dzieci łaski obejmujące wszystkie potrzeby ludzkie.

W pierwszej części księgi zanotowano łaski zgłaszane od 1402 r. Drugi tom założono w 1732 r. Obecnie składa się ona z pięciu części i zawiera opisy około 1400 cudów. Wiele z nich poświadczono dokumentacją medyczną i zeznaniami świadków.

Od połowy 1885 r. zmieniono system gromadzenia dokumentacji. Powstał trzeci zbiór teczek Liber Miraculorum…, prowadzony aż do dziś. Widnieje w nim, oprócz cudów i łask, aż 30 wskrzeszeń, w tym aż trzy, które wydarzyły się jednego dnia."


https://www.biblia-swieci.pl/legenda73.html
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jasnogórskie cuda.

Post autor: AdamS. » 2024-01-23, 09:04

Susanna pisze: 2024-01-22, 22:19 "Jasnogórska księga cudów (Liber Miraculorum Beate Virginis Monasteri Czenstochoviensis – Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej)to dwutomowy zbiór, pisany ręcznie, obejmujący lata 1402–1885.


Ciekawe czy są gdzieś publikowane? Tak zamierzchła historia, pamiętająca czasy sprzed Grunwaldu... A łaski wciąż płyną!

Pamiętam, że w młodości czytałem powieść Jana Dobraczyńskiego o wojnie nuklearnej, podczas której cudownie ocaleli pielgrzymi na Jasnej Górze. To była jedyna powieść futurystyczna tego pisarza - "Czas popiołów", o ile dobrze pamiętam tytuł.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2500
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Re: Jasnogórskie cuda.

Post autor: Susanna » 2024-01-23, 09:38

AdamS. pisze: 2024-01-23, 09:04
Susanna pisze: 2024-01-22, 22:19 "Jasnogórska księga cudów (Liber Miraculorum Beate Virginis Monasteri Czenstochoviensis – Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej)to dwutomowy zbiór, pisany ręcznie, obejmujący lata 1402–1885.


Ciekawe czy są gdzieś publikowane? Tak zamierzchła historia, pamiętająca czasy sprzed Grunwaldu... A łaski wciąż płyną!

Pamiętam, że w młodości czytałem powieść Jana Dobraczyńskiego o wojnie nuklearnej, podczas której cudownie ocaleli pielgrzymi na Jasnej Górze. To była jedyna powieść futurystyczna tego pisarza - "Czas popiołów", o ile dobrze pamiętam tytuł.


Na samym dole tej strony pisze że te cuda są z książeczki:
"Świadectwa opisane na podstawie książeczki pt. „Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej” zebrane przez o. Aleksandra Łazińskiego w 1938 r."

ale to pewnie tylko te które już są na stronie, poszukałam w necie ale znalazłam innych a szkoda:)
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”