Grzech, lęki

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Bez_Pomysłu
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 24 sie 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 6 times

Grzech, lęki

Post autor: Bez_Pomysłu » 2024-01-25, 17:59

Mam lęk przed zarazkami, co objawia się nadmiernym myciem rąk. Problem pojawia się, gdy wracam z kościoła. Chciałbym umyć ręce, ale wcześniej dotykałem wody z kropielnicy i boję się, że to będzie grzech, że zmywam wodę święconą, choć to nie jest powód. Nie myję rąk po wodzie święconej, tylko ze względu na wirusy, które mogą się w niej znajdować, jak i w innych miejscach. Komunię przyjmuję do ust, bo się przełamuję, tak jak w w wyjątkowych sytuacjach, gdy jestem w innym kościele i nie mam gdzie umyć rąk. Ale na co dzień się boję.

Ctrl
Bywalec
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: 6 sie 2021
Has thanked: 15 times
Been thanked: 8 times

Re: Grzech, lęki

Post autor: Ctrl » 2024-01-25, 19:52

Bez_Pomysłu pisze: 2024-01-25, 17:59 Mam lęk przed zarazkami, co objawia się nadmiernym myciem rąk. Problem pojawia się, gdy wracam z kościoła. Chciałbym umyć ręce, ale wcześniej dotykałem wody z kropielnicy i boję się, że to będzie grzech, że zmywam wodę święconą, choć to nie jest powód. Nie myję rąk po wodzie święconej, tylko ze względu na wirusy, które mogą się w niej znajdować, jak i w innych miejscach. Komunię przyjmuję do ust, bo się przełamuję, tak jak w w wyjątkowych sytuacjach, gdy jestem w innym kościele i nie mam gdzie umyć rąk. Ale na co dzień się boję.
To nic złego, że myjesz ręce po przyjściu do domu. Co więcej, powinno się to robić dla swojego zdrowia i higieny. To, że zanurzyłeś rękę w kropielnicy nie oznacza, że już nigdy nie możesz jej umyć.
Komunię Świętą można przyjmować na rękę, Kościół tego nie zakazuje, choć zalecam przyjmowanie według pewnego porządku w twoim kościele. Jeśli masz szacunek do Eucharystii, ale masz lęk przed zarazkami to możesz przyjmować na rękę.
Myślę jednak, że tak duży strach może być oznaką jakiegoś zaburzenia
Ostatnio zmieniony 2024-01-25, 19:53 przez Ctrl, łącznie zmieniany 1 raz.

Bez_Pomysłu
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 24 sie 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 6 times

Re: Grzech, lęki

Post autor: Bez_Pomysłu » 2024-01-25, 20:38

Ctrl pisze: 2024-01-25, 19:52 To nic złego, że myjesz ręce po przyjściu do domu. Co więcej, powinno się to robić dla swojego zdrowia i higieny. To, że zanurzyłeś rękę w kropielnicy nie oznacza, że już nigdy nie możesz jej umyć.
Komunię Świętą można przyjmować na rękę, Kościół tego nie zakazuje, choć zalecam przyjmowanie według pewnego porządku w twoim kościele. Jeśli masz szacunek do Eucharystii, ale masz lęk przed zarazkami to możesz przyjmować na rękę.
Myślę jednak, że tak duży strach może być oznaką jakiegoś zaburzenia
Dzięki za odpowiedź. Co do zaburzenia, to jest to bardzo prawdopodobne. Komunii nie chcę przyjmować na rękę, wiem, że można, ale to wbrew moim przekonaniom. I pomaga mi walczyć z fobią, co też ma znaczenie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Grzech, lęki

Post autor: AdamS. » 2024-01-26, 08:41

Bez_Pomysłu pisze: 2024-01-25, 17:59 Mam lęk przed zarazkami, co objawia się nadmiernym myciem rąk. Problem pojawia się, gdy wracam z kościoła. Chciałbym umyć ręce, ale wcześniej dotykałem wody z kropielnicy i boję się, że to będzie grzech, że zmywam wodę święconą
Przyznam, że trochę mnie zaskoczył taki powód, ale to być może z innego podejścia do wody święconej, która dla mnie jest raczej AKTEM poświęcenia, niż substancją świętą samą w sobie. Akt poświęcenia wody przez kapłana spływa na nas niczym Boże błogosławieństwo - tak to rozumiem. Nie należy się zatem obawiać, co się później z tą wodą dzieje - przecież gdy ksiądz kropi całą wspólnotę, to krople tej wody spadają również na buty i w najmniej godne miejsca. Nie należy mieć z tego powodu jakiegoś lęku, bo nie woda jest tutaj święta, lecz uświęcone jest błogosławieństwo. Mam nadzieję, że nie wypisuję herezji? ;) Jeśli tak, to mnie poprawcie.

ODPOWIEDZ