Pogłębiarka

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pogłębiarka

Post autor: Adam01 » 2024-01-27, 12:08

CiekawaXO pisze: 2024-01-27, 11:42 Ale co w tej Pogłębiarce jest wyjątkowego,że akurat na nią się uwziąłeś?
Jest dużo innych kursów które wymagałyby prześwietlenia co się tam dzieje, na przykład niejaki kurs Alfa
Jak wiemy ze wspomnień i relacji otoczenia np. taki Einstein godzinami "medytował" tak, że wyobrażał sobie jak leci przez wszechświat siedząc na fotonie. Oddawał się tym medytacjom nawet po kilkanaście godzin, aż zdarzało mu się zasłabnąć z odwodnienia i głodu. Skutkowało to przełomowymi odkryciami dla niego, a przy okazji dla świata, np. teorią względności. Jak po latach sprawdzono, to w tamtym czasie brakowało do niej istotnych składowych, żeby ją wyprowadzić i Einstein otrzymał je z przebłysku intuicji, a nie z analizy. Większość przełomowych odkryć była poprzedzana podobnymi "medytacjami". Wiemy o nich, ponieważ stały się słynne, choć najpierw były prywatne. O większości, które pozostały prywatne nie wiemy i nie dowiemy się nigdy. Stąd podejrzewam, że podobne medytacje o Bogu i relacji z Nim mogą przynieść z pokładów intuicji bardzo ciekawe i wartościowe przebłyski zrozumienia Jego woli lub Jego łaskę.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pogłębiarka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 13:08

Intuicja jest związana z podświadomością, która jest nazywana - nie bez racji - "genialnym głupkiem".
Jej wykorzystanie wymaga świadomości jej mocnych stron i ograniczeń: jest świetna w generowaniu pomysłów, nowych idei itd, ale kompletnie nie jest "samokrytyczna" - olbrzymia większość jej wytworów nie nadaje się do niczego, bo jest albo nieprawdziwa, albo (w przypadku pomysłów rozwiązania problemów) nierealna. Bezkrytyczny zachwyt nad jej wytworami prowadzi zazwyczaj do błędu.
Dlatego dobrze jest jej używać jako "generatora pomysłów", ale potem trzeba koniecznie podchodzić do nich krytycznie, oceniając je poprzez świadome rozumowanie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pogłębiarka

Post autor: Adam01 » 2024-01-27, 14:23

Genialny głupek to oksymoron. Z genialnym się zgodzę. Ale określenie głupek może być stosowane tylko przez ignorantów, którzy nie chcą lub nie mogą przyznać przed sobą, nie są w stanie poznać i określić mechanizmu jej działania.
Że nie jest samokrytyczna to też tylko w jakichś 90% prawda.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Pogłębiarka

Post autor: sądzony » 2024-01-27, 14:28

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:08 Intuicja jest związana z podświadomością, która jest nazywana - nie bez racji - "genialnym głupkiem".
A możesz zacytować tego kto poza tobą tak uważa?
Intuicja związana jest z tym samym co sumienie, a myślenie intuicyjne związane jest z mistyką.
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:08 Jej wykorzystanie wymaga świadomości jej mocnych stron i ograniczeń: jest świetna w generowaniu pomysłów, nowych idei itd,
Wykorzystywanie wszystkiego wymaga świadomości. Podobnie jak z nożem.
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:08 ale kompletnie nie jest "samokrytyczna"
To co jest nieświadome nie może być ani krytyczne, ani bezkrytyczne - to zrozumiałe.
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:08 - olbrzymia większość jej wytworów nie nadaje się do niczego, bo jest albo nieprawdziwa, albo (w przypadku pomysłów rozwiązania problemów) nierealna.
Może jakiś dowód, albo opinia fachowca?
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:08 Bezkrytyczny zachwyt nad jej wytworami prowadzi zazwyczaj do błędu.
Bezkrytyczny zachwyt nad wytworami świadomości również.
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:08 Dlatego dobrze jest jej używać jako "generatora pomysłów", ale potem trzeba koniecznie podchodzić do nich krytycznie, oceniając je poprzez świadome rozumowanie.
To podobnie jak z ego.

Dodano po 4 minutach 1 sekundzie:
Adam01 pisze: 2024-01-27, 12:08 Jak wiemy ze wspomnień i relacji otoczenia np. taki Einstein godzinami "medytował" tak, że wyobrażał sobie jak leci przez wszechświat siedząc na fotonie. Oddawał się tym medytacjom nawet po kilkanaście godzin, aż zdarzało mu się zasłabnąć z odwodnienia i głodu. Skutkowało to przełomowymi odkryciami dla niego, a przy okazji dla świata, np. teorią względności. Jak po latach sprawdzono, to w tamtym czasie brakowało do niej istotnych składowych, żeby ją wyprowadzić i Einstein otrzymał je z przebłysku intuicji, a nie z analizy. Większość przełomowych odkryć była poprzedzana podobnymi "medytacjami". Wiemy o nich, ponieważ stały się słynne, choć najpierw były prywatne. O większości, które pozostały prywatne nie wiemy i nie dowiemy się nigdy. Stąd podejrzewam, że podobne medytacje o Bogu i relacji z Nim mogą przynieść z pokładów intuicji bardzo ciekawe i wartościowe przebłyski zrozumienia Jego woli lub Jego łaskę.
Medytacja wyobrażeniowa nie jest istotą praktyki medytacji katolickiej (może na początku praktyki), a w prawosławiu jest błędem na drodze modlitwy. Zatem piszesz o "zachodniej medytacji świeckiej", która nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pogłębiarka

Post autor: Adam01 » 2024-01-27, 14:50

sądzony pisze: 2024-01-27, 14:32 Medytacja wyobrażeniowa nie jest istotą praktyki medytacji katolickiej (może na początku praktyki), a w prawosławiu jest błędem na drodze modlitwy. Zatem piszesz o "zachodniej medytacji świeckiej", która nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem.
No popacz. A ja myślałem, że o Pogłębiarce. :p

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Pogłębiarka

Post autor: sądzony » 2024-01-27, 15:40

Lwica pisze: 2024-01-25, 22:14 Trafiłam na aplikację "Pogłębiarka" i wciągnęły mnie póki co krótkie filmiki, tak mało dość odkrywcze (jak sami autorzy też stwierdzili), o odwadze aby żyć, na YT chyba też są dostępne.
A jakiś konkretny film masz na myśli?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ