Przekleństwo w imię Jezusa

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: ArtFunky » 2024-01-26, 21:55

Hej, nie daje mi ostatnio spokoju "pozdrowienie" Pawła, które przesyła podsumowując list

1Kor 16:22 Jeśli kto nie miłuje Pana, niech będzie przeklęty! Marana tha.

Czy zatem nie kłóci się to z innymi słowami Pawła Rz 12:14 Błogosławcie tych, którzy was prześladują, błogosławcie, a nie przeklinajcie.

Co mu zatem "odbiło", że zakończył list do Koryntian przekleństwem? O co tu chodzi? Nie pamiętał swych własnych słów?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: AdamS. » 2024-01-26, 22:56

Podzielam Twój dylemat, bo i mnie to często frapowało, ale doszedłem do wniosku, że tu chodzi bardziej o przebudzenie śpiących, niż ich pogrążenie w piekielnych czeluściach. Myślę, że prześladowanie bliźnich wcale nie musi wypływać z nienawiści Boga. Szawłowi się wcześniej wydawało, że gorliwie służy samemu Bogu. Dlatego Jezus mu się objawił osobiście.

Myślę, że Bóg dociera do każdego na swój sposób i w tym wymiarze musimy zachować cierpliwość. Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy ktoś już poznał Boga, a pozostaje wobec niego obojętny, czyli miłuje bardziej siebie i świat. Nie jest w stanie czynić dobra bezinteresownie. Nie widzi sensu poza zabieganiem o własne interesy, która czasem ukryte są nawet w fałszywej religijności. To do nich zwraca się Paweł w sposób tak radykalny.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-26, 23:25

Jest jeszcze surowsze:
„Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty!
Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście – niech będzie przeklęty!”
(Ga 1,8–9)

Jeśli idzie o cel wyklęcia (ekskomuniki) to jest w pewnym sensie na korzyść wyklinanego - ma to być impuls do nawrócenia (pamiętajmy, że to nie wyklęcie, ale grzech rodzi główne zagrożenie potępienia:
„A wy unieśliście się pychą, zamiast z ubolewaniem żądać, by usunięto spośród was tego, który się dopuścił wspomnianego czynu.(…)
Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa, wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa.
Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza?”
(1 Kor 5,2.4–8)

Jak widać anatema miała dwa cele: usunięcie przyczyny zgorszenia oraz wstrząs, mający doprowadzić do opamiętania (ratunku) winowajcy.

Św. Paweł nie zachęca do zamknięcia się przed światem – sprzeciwia się raczej obłudzie. Dlatego znacznie surowiej upomina tych, którzy grzeszą udając pobożnych, niż grzeszników „z zewnątrz”:
„Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami.
Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat.
Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz?
Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych.”
(1 Kor 5,9–13)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Dezerter » 2024-01-26, 23:36

ArtFunky pisze: 2024-01-26, 21:55 Hej, nie daje mi ostatnio spokoju "pozdrowienie" Pawła, które przesyła podsumowując list

1Kor 16:22 Jeśli kto nie miłuje Pana, niech będzie przeklęty! Marana tha.

Czy zatem nie kłóci się to z innymi słowami Pawła Rz 12:14 Błogosławcie tych, którzy was prześladują, błogosławcie, a nie przeklinajcie.

Co mu zatem "odbiło", że zakończył list do Koryntian przekleństwem? O co tu chodzi? Nie pamiętał swych własnych słów?
Ja bym nie zarzucał Pawłowi, że mu odbiło, czy nie pamięta, bo to bezpodstawne - już uzasadniam
inne tłumaczenie
Biblia Paulistów katolicka

Jeśli ktoś nie kocha Pana, niech będzie wyłączony ze wspólnoty. Marana tha!
bo właśnie to oznacza słowo wyklęty
jaki ma sens bycia we wspólnocie chrześcijan osoby, która nie kocha Jezusa?
ja nie widzę
niech idzie do buddystów jak kocha Buddę, albo do ateistów jak kocha siebie a nie Boga
Błogosławcie tych którzy nas nienawidzą, a nie tych, którzy nienawidzą Boga!
gdzie Paweł albo ktokolwiek inny w Biblii mówi, by błogosławić tych, którzy nienawidzą Boga? :-o
Biblia mówi wyraźnie
KOCHAJ Boga i ....
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Adam01 » 2024-01-27, 11:18

Dezerter pisze: 2024-01-26, 23:36 Ja bym nie zarzucał Pawłowi, że mu odbiło, czy nie pamięta, bo to bezpodstawne - już uzasadniam
inne tłumaczenie
Biblia Paulistów katolicka

Jeśli ktoś nie kocha Pana, niech będzie wyłączony ze wspólnoty. Marana tha!
bo właśnie to oznacza słowo wyklęty
jaki ma sens bycia we wspólnocie chrześcijan osoby, która nie kocha Jezusa?
ja nie widzę
niech idzie do buddystów jak kocha Buddę, albo do ateistów jak kocha siebie a nie Boga
Błogosławcie tych którzy nas nienawidzą, a nie tych, którzy nienawidzą Boga!
gdzie Paweł albo ktokolwiek inny w Biblii mówi, by błogosławić tych, którzy nienawidzą Boga? :-o
Biblia mówi wyraźnie
KOCHAJ Boga i ....
Jakoś razi mnie taka argumentacja, podobna trochę do cwaniactwa. A co z ojcem syna marnotrawnego, który cierpliwie czekał, żeby przyjąć go z powrotem? W necie napisano już każdą mądrość i każdą głupotę, to tylko kwestia znalezienia cytatu. Ale czy o to tu chodzi?
Po śmierci Chrystusa zaczął się tworzyć kościół przy pomocy inżynierii społecznej. Nawet jeśli nie było kiedyś dzisiejszej nauki i jej termonów to inżyniera niejednokrotnie stała na wyższym poziomie niż dzisiaj. Uważam, że dorosły katolik nie powinien na siłę doszukiwać się dobra i usprawiedliwienia wszystkich postaci z Biblii tylko przyjąć do wiadomości bez żadnych konfliktów moralnych, że czasem cel uświęca środki.
Mnie także nie wszystko podoba się na tym świecie. Nie podoba mi się cierpienie niewinnych, małe dzieci umierające na raka, które nie zdążyły pewnie poznać nawet dobra, ani zła, a co dopiero czynić. Pamiętam jednak zawsze, że jesteśmy na tym świecie grzecznościowo i to jest świat naszego Boga. Nie jestem pępkiem tego świata, żeby Bóg musiał czynić tylko to co mi jest miłe, ale to Jego wola ma tu pierwszeństwo, za którą mogę mieć tylko wdzięczność.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: sądzony » 2024-01-27, 11:27

ArtFunky pisze: 2024-01-26, 21:55 Hej, nie daje mi ostatnio spokoju "pozdrowienie" Pawła, które przesyła podsumowując list
1Kor 16:22 Jeśli kto nie miłuje Pana, niech będzie przeklęty! Marana tha.
Czy zatem nie kłóci się to z innymi słowami Pawła Rz 12:14 Błogosławcie tych, którzy was prześladują, błogosławcie, a nie przeklinajcie.
Co mu zatem "odbiło", że zakończył list do Koryntian przekleństwem? O co tu chodzi? Nie pamiętał swych własnych słów?
Niech będzie przeklęty nie oznacza, by ich przeklinać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Adam01 » 2024-01-27, 11:36

sądzony pisze: 2024-01-27, 11:27 Niech będzie przeklęty nie oznacza, by ich przeklinać.
Jestem pod wrażeniem potęgi Twojego umysłu :D

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: AdamS. » 2024-01-27, 11:40

Dezerter pisze: 2024-01-26, 23:36 Jeśli ktoś nie kocha Pana, niech będzie wyłączony ze wspólnoty. Marana tha!
bo właśnie to oznacza słowo wyklęty
Myślę, że Dezerter trafił tu w samo sedno problemu. Tłumaczenie tego słowa długo ciążyło na Kościele - za każdym razem, gdy jakieś źródła wskazywały na "wyklęcie" kogoś z Kościoła przez jego hierarchów. A przecież często było to tylko stwierdzenie faktu, że ktoś porusza się poza nauczaniem Kościoła, co sprawiało, że sam się wyłączył ze wspólnoty. Ekskomunika nie budzi tak pejoratywnego wydźwięku, dlatego dziś używa się już tylko tego sformułowania.

Jaki stąd wniosek? Potrzeba nieustannej aktualizacji Biblii na współczesne tłumaczenia, bo w dawnych przekładach wiele jest słów budzących nieporozumienia. Dobrze, jeśli to dotyczy tylko archaizmów - gorzej, jeśli jakieś słowo zmieniło swój sens (zarówno w ewolucji jego znaczenia, jak i emocjonalnego zabarwienia).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 12:36

Adam01 pisze: 2024-01-27, 11:18 Jakoś razi mnie taka argumentacja, podobna trochę do cwaniactwa. A co z ojcem syna marnotrawnego, który cierpliwie czekał, żeby przyjąć go z powrotem?
Jak najbardziej Kościół czeka na każdego ekskomunikowanego (czyli "wyklętego" - słowo archaiczne). Właśnie temu służy ekskomunika, by ktoś się opamiętał i wrócił. Spełnia tę samą rolę, co bieda w przypowieści o Miłosiernym Ojcu (zwanej nieco błędnie przypowieścią o Synu Marnotrawnym) - pomaga w uzmysłowieniu sobie przez tę osobę jej stanu, i tego, że musi coś zrobić, by to zmienić.
Że musi wrócić.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Adam01 » 2024-01-27, 14:27

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 12:36 Jak najbardziej Kościół czeka na każdego ekskomunikowanego (czyli "wyklętego" - słowo archaiczne). Właśnie temu służy ekskomunika, by ktoś się opamiętał i wrócił. Spełnia tę samą rolę, co bieda w przypowieści o Miłosiernym Ojcu (zwanej nieco błędnie przypowieścią o Synu Marnotrawnym) - pomaga w uzmysłowieniu sobie przez tę osobę jej stanu, i tego, że musi coś zrobić, by to zmienić.
Że musi wrócić.
Znajomej dziadka ksiądz nie chciał pochować w poświęconej ziemi, bo dziadek nie chodził do kościoła, a Tu mi tu takie cudowności kościoła objawiasz?
Halo, tu ziemia do Marka, lepiej wracaj, bo chyba za daleko odleciałeś. :D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Dezerter » 2024-01-27, 14:36

To bardzo głębokie rozumienie Marek przedstawił - nigdy bym na to nie wpadł - Przypowieści o miłosiernym Ojcu
opowieść o drodze jaką musi przejść osoba, która się sama wyklucza/jest wykluczona ze wspólnoty
dzięki
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 15:02

Adam01 pisze: 2024-01-27, 14:27
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 12:36 Jak najbardziej Kościół czeka na każdego ekskomunikowanego (czyli "wyklętego" - słowo archaiczne). Właśnie temu służy ekskomunika, by ktoś się opamiętał i wrócił. Spełnia tę samą rolę, co bieda w przypowieści o Miłosiernym Ojcu (zwanej nieco błędnie przypowieścią o Synu Marnotrawnym) - pomaga w uzmysłowieniu sobie przez tę osobę jej stanu, i tego, że musi coś zrobić, by to zmienić.
Że musi wrócić.
Znajomej dziadka ksiądz nie chciał pochować w poświęconej ziemi, bo dziadek nie chodził do kościoła, a Tu mi tu takie cudowności kościoła objawiasz?
Halo, tu ziemia do Marka, lepiej wracaj, bo chyba za daleko odleciałeś. :D
I słusznie ksiądz zrobił, ale co to ma wspólnego z ekskomuniką (wyklęciem)?

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Adam01 » 2024-01-27, 15:13

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 15:02
Adam01 pisze: 2024-01-27, 14:27
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 12:36 Jak najbardziej Kościół czeka na każdego ekskomunikowanego (czyli "wyklętego" - słowo archaiczne). Właśnie temu służy ekskomunika, by ktoś się opamiętał i wrócił. Spełnia tę samą rolę, co bieda w przypowieści o Miłosiernym Ojcu (zwanej nieco błędnie przypowieścią o Synu Marnotrawnym) - pomaga w uzmysłowieniu sobie przez tę osobę jej stanu, i tego, że musi coś zrobić, by to zmienić.
Że musi wrócić.
Znajomej dziadka ksiądz nie chciał pochować w poświęconej ziemi, bo dziadek nie chodził do kościoła, a Tu mi tu takie cudowności kościoła objawiasz?
Halo, tu ziemia do Marka, lepiej wracaj, bo chyba za daleko odleciałeś. :D
I słusznie ksiądz zrobił, ale co to ma wspólnego z ekskomuniką (wyklęciem)?
Na pewno nie jesteś w stanie dostrzec żadnego związku?
Nigdy i za żadne skarby?
Obyś nigdy nie musiał zaznać swojej słuszności.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 15:29

Proponuję, byś raczej odpowiadał na pytania i ustosunkowywał się merytorycznie, a nie wygłaszał banałów nic nie wnoszących do konwersacji.
Bo powoli dochodzę do wniosku, ze dialog z Tobą nie jest możliwy.
Ostatnio zmieniony 2024-01-27, 15:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przekleństwo w imię Jezusa

Post autor: sądzony » 2024-01-27, 15:35

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 15:29 Bo powoli dochodzę do wniosku, ze dialog z Tobą nie jest możliwy.
Intuicyjnie przeczuwałem to już wtedy gdy w Tobie rozpalała się nadzieja ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ