Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: Andej » 2024-01-30, 13:42

kazik95 pisze: 2024-01-27, 23:41 Czy chodziło o to, że kozacy byli prawosławni a Bobola nawracał prawosławnych?
I tak, i nie.

Praktycznie była to ziemia niczyja. Teoretycznie żyli na terenie opanowanym przez prawosławie. Ale ich świadomość nie sięgała tak daleko, aby zdawać sobie sprawę, że to prawosławie. Tam batiuszka nie docierał. Działalność Boboli raczej przypominała chrystianizację. Taką prowadzoną od nowa, jak wśród ludów pierwotnych.
W miastach świadomość była inna.
Rola prawosławia była nieco podobna do obecnej roli Cyryla. Warto zerknąć na tło historyczne (chyba każdy czytał beletrystyczne lektury na ten temat, ale kto by pamiętał, a kto by kojarzył), a także wziąć pod uwagę to, że trzy lata wcześniej miała miejsce Ugoda Perejesławska.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: kazik95 » 2024-01-30, 13:55

Andej pisze: 2024-01-30, 13:42
kazik95 pisze: 2024-01-27, 23:41 Czy chodziło o to, że kozacy byli prawosławni a Bobola nawracał prawosławnych?
I tak, i nie.

Praktycznie była to ziemia niczyja. Teoretycznie żyli na terenie opanowanym przez prawosławie. Ale ich świadomość nie sięgała tak daleko, aby zdawać sobie sprawę, że to prawosławie. Tam batiuszka nie docierał. Działalność Boboli raczej przypominała chrystianizację. Taką prowadzoną od nowa, jak wśród ludów pierwotnych.
W miastach świadomość była inna.
Rola prawosławia była nieco podobna do obecnej roli Cyryla. Warto zerknąć na tło historyczne (chyba każdy czytał beletrystyczne lektury na ten temat, ale kto by pamiętał, a kto by kojarzył), a także wziąć pod uwagę to, że trzy lata wcześniej miała miejsce Ugoda Perejesławska.
Jesteś w stanie jakoś to uzasadnić, podeprzeć jakimś źródłem?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: Andej » 2024-01-30, 14:21

kazik95 pisze: 2024-01-30, 13:55 Jesteś w stanie jakoś to uzasadnić, podeprzeć jakimś źródłem?
Byłbym, gdyby...
- gdybym nie był leniem,
- gdyby zależało mi na przekonaniu,
- ...
Wiele lat temu czytałem sporo na temat samego świętego, jak też na temat wyrolowania kozactwa (cwaniactwo Wasyla Buturlina), tła narodowościowego (jeśli można było mówić o narodzie), politycznego jak też militarnego.

Przykro mi, ale nie mam ochoty grzebać z materiałach papierowych ani też odszukiwać ich w PDFów w sieci. Tym bardziej, że tytułów, ani autorów nie pamiętam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: kazik95 » 2024-01-30, 14:36

Andej pisze: 2024-01-30, 14:21
kazik95 pisze: 2024-01-30, 13:55 Jesteś w stanie jakoś to uzasadnić, podeprzeć jakimś źródłem?
Byłbym, gdyby...
- gdybym nie był leniem,
- gdyby zależało mi na przekonaniu,
- ...
Wiele lat temu czytałem sporo na temat samego świętego, jak też na temat wyrolowania kozactwa (cwaniactwo Wasyla Buturlina), tła narodowościowego (jeśli można było mówić o narodzie), politycznego jak też militarnego.

Przykro mi, ale nie mam ochoty grzebać z materiałach papierowych ani też odszukiwać ich w PDFów w sieci. Tym bardziej, że tytułów, ani autorów nie pamiętam.
Wiesz, mi nie chodzi o religijnośc kozaków.
Raczej o działalność religijną Boboli wśród prawosławnych.
Bo duchowni parwosławni oskarżają do dzisiaj Bobolę o przeciaganie ludzi z prawosławia na katolicyzm.
Dla nich Unia Brzeska i powołanie Kościoła Greckokatolickiego było skandalem.
Zwłaszcza, że nie była to decyzja jednomyślna po stronie prawosławnej szlachty i duchowieństwa.

Było to trpochę podobne do tego co wydarzyło się po oderwaniu się protestantyzmu od rzymskiego katolicyzmu.
Wielu duchownych, wiele parafii i majątków kościelnych przeszło pod władzę protestantów.

A tutaj duchowni, wierni i majątki kościoła prawosławnego przeszły pod władzę kościoła katolickiego.

Dlatego była to trochę "święta wojna" pomiędzy prawosławnym wschodem a katolickim zachodem.
Męczenstwo Andrzeja Boboli w takim kontekście bym widział.
Bobola cierpiał dla wiary
A kozacy mordowali z powodu wiary.

Oczywiście u morderców płytkiej i chorej wiary, ale tak to już z wojnami religijnymi jest.
Ostatnio zmieniony 2024-01-30, 14:37 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-30, 14:58

No cóż, jest jednak różnica pomiędzy ewangelizacją z pobudek religijnych a mordowaniem z takich samych pobudek.
Akurat w tym wypadku wina była raczej jednostronna, ale niestety nie zawsze w historii tak bywało...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: Andej » 2024-01-30, 20:36

kazik95 pisze: 2024-01-30, 14:36 Bo duchowni parwosławni oskarżają do dzisiaj Bobolę o przeciaganie ludzi z prawosławia na katolicyzm.
A Rosjanie oskarżają Ukraińców o faszyzm. A Żydzi oskarżają Polaków o mordowanie Żydów. Można tak długo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: kazik95 » 2024-01-30, 20:42

Andej pisze: 2024-01-30, 20:36
kazik95 pisze: 2024-01-30, 14:36 Bo duchowni parwosławni oskarżają do dzisiaj Bobolę o przeciaganie ludzi z prawosławia na katolicyzm.
A Rosjanie oskarżają Ukraińców o faszyzm. A Żydzi oskarżają Polaków o mordowanie Żydów. Można tak długo.
Czyli Twoim zdaniem w tych oskarżeniach wobec Boboli nie ma nic z prawdy?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: Andej » 2024-01-30, 20:45

Już wyjaśniłem. Oni uważali, że choć to ugór, to jednak nikt nie ma do niego prawa.

Czy zerknąłeś na tło historyczne? Na to co się tam działo, szczególnie od 1648 roku?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: kazik95 » 2024-01-30, 21:10

Andej pisze: 2024-01-30, 20:45 Już wyjaśniłem. Oni uważali, że choć to ugór, to jednak nikt nie ma do niego prawa.

Czy zerknąłeś na tło historyczne? Na to co się tam działo, szczególnie od 1648 roku?
No, on nie zginął na stepach tylko w mieście Janów na terenie obecnej Białorusi

Obrazek
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: Andej » 2024-01-30, 21:29

kazik95 pisze: 2024-01-30, 21:10 No, on nie zginął na stepach tylko w mieście Janów na terenie obecnej Białorusi
Myślałem, że jest to powszechnie wiadome. W każdym wydawnictwie na jego temat jest to opisane.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: kazik95 » 2024-01-30, 22:54

Andej pisze: 2024-01-30, 21:29
kazik95 pisze: 2024-01-30, 21:10 No, on nie zginął na stepach tylko w mieście Janów na terenie obecnej Białorusi
Myślałem, że jest to powszechnie wiadome. W każdym wydawnictwie na jego temat jest to opisane.
To o jakim ugorze ty piszesz?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Św. Andrzej Bobola-patron Polski.

Post autor: Andej » 2024-01-30, 23:07

Wydaje mi się, że tej rozmowie zaczyna chodzić o zabawę w ping-pong. Wymiękam. To do niczego nie prowadzi.
Nigdzie na napisałem, że ewangelizował a miastach czy miasteczkach. Nie zasugerowałem tego. On zajmował się czernią. I to tą najniższą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”