Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Abstract » 2024-01-28, 19:22

@kazik95 komentujesz mój wpis gdzie napisałem że wzmianka o innych >b<ogach w Biblii nie jest czymś zaskakującym ponieważ to ludzie tworzą bożki i operują tymi pojęciami. Jeśli czytałeś Świderkówną to wiesz że zwycięstwo w jakieś walce świadczyło o wyższości danego boga którego wyznawała armia zwycięska nad bogiem przegranych. Operowanie pojęciem innych bogów nie świadczy o ich istnieniu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 19:27

kazik95 pisze: 2024-01-28, 18:23
Dezerter pisze: 2024-01-28, 16:10
kazik95 pisze: 2024-01-28, 14:28
Dezerter pisze: 2024-01-28, 14:00 - w którym dniu Bóg stworzył innych bogów zapytuję kazika
@Dezerter w tym samym dniu, w którym stworzył innych panów.
Migasz się od odpowiedzi, czemu kaziku? - oświeć nas, mamy aż dwa opisy stworzenia - powiedz w którym ?

Dodano po 7 minutach 41 sekundach:
, a może (nie daj Boże) uważasz, że to bogowie stworzyli Boga JHWH a On ma tylko mały podzbiór stworzenia jakiegoś większego?
Bo jeśli nie, to po co Stwórca miałby stwarzać sobie jakiś panteon mniejszych bogów?
na logikę kaziku, nawet jak wszystkiego w Biblii nie ma
nie wstydź się powiedzieć nam w co ty wierzysz? (mnie na pewno nie zaskoczysz, bo słyszałem wiele)
Pytasz mnie bo chcesz poznać moje zdanie, czy dlatego aby mnie ośmieszyć i skrytykować? Bo pytasz prześmiewczo.

Ale nie wstydzę się oczywiście swojego zdania:
(...)
Zamiast odpowiedzi dostałem rozmydlanie i zaciemnianie
Doprecyzuję więc, że temat dotyczy istot zwanych przez swych wyznawców Bogami typu Ra, Kenosz, Izyda, Moloch
- temat nie dotyczy ludzi, sędziów, królów, patriarhów, brzucha, mamony w sensie pieniędzy, majątku i wszystkiego innego co zostało w Biblii nazwane bogiem.
Czy teraz temat jest jasno postawiony i czy ty i Adam zgodzicie się, że nie ma innego Boga prócz Jedynego?
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 19:29 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: abi » 2024-01-28, 19:38

Albertus pisze: 2024-01-28, 16:16
abi pisze: 2024-01-28, 15:58 to dlaczego Bóg powiedział do mojżesza "nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!"
Dlatego aby nie oddawali czci fałszywym bogom - na przykład izydzie, kemoszowi itp.

Nie oznacza to że te bóstwa istnieją według wyobrażeń pogan.

A Jezus rozszerzył tą kwestię wyjaśniając że chodzi też o traktowanie jak boga rzeczy stworzonych - na przykład mamony
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym -w sumie ta dalsza część do mnie lepiej przemawia - nie będziesz ich czcił bo jestem o to zazdrosny
hm, ciekawe jak to słowo brzmiało w oryginale
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Albertus » 2024-01-28, 19:44

abi pisze: 2024-01-28, 19:38
Albertus pisze: 2024-01-28, 16:16
abi pisze: 2024-01-28, 15:58 to dlaczego Bóg powiedział do mojżesza "nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!"
Dlatego aby nie oddawali czci fałszywym bogom - na przykład izydzie, kemoszowi itp.

Nie oznacza to że te bóstwa istnieją według wyobrażeń pogan.

A Jezus rozszerzył tą kwestię wyjaśniając że chodzi też o traktowanie jak boga rzeczy stworzonych - na przykład mamony
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym -w sumie ta dalsza część do mnie lepiej przemawia - nie będziesz ich czcił bo jestem o to zazdrosny
hm, ciekawe jak to słowo brzmiało w oryginale

Słowo zazdrość jest tu bardzo odpowiednie.

Relacja człowieka do Boga powinna być oparta na wyłączności.

To trochę podobnie jak w relacji miłości małżeńskiej.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: abi » 2024-01-28, 19:48

zazdrosny - to ja rozumiem że On mówił - cześć należy się tylko Mnie, jest przynależna wyłącznie Mi
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Albertus » 2024-01-28, 19:53

abi pisze: 2024-01-28, 19:48 zazdrosny - to ja rozumiem że On mówił - cześć należy się tylko Mnie, jest przynależna wyłącznie Mi
No tak. Boska cześć oddawana Bogu Jedynemu to jeden z podstawowych elementów relacji z Bogiem.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: kazik95 » 2024-01-28, 19:54

Dezerter pisze: 2024-01-28, 19:27
kazik95 pisze: 2024-01-28, 18:23
Dezerter pisze: 2024-01-28, 16:10
kazik95 pisze: 2024-01-28, 14:28
Dezerter pisze: 2024-01-28, 14:00 - w którym dniu Bóg stworzył innych bogów zapytuję kazika
@Dezerter w tym samym dniu, w którym stworzył innych panów.
Migasz się od odpowiedzi, czemu kaziku? - oświeć nas, mamy aż dwa opisy stworzenia - powiedz w którym ?

Dodano po 7 minutach 41 sekundach:
, a może (nie daj Boże) uważasz, że to bogowie stworzyli Boga JHWH a On ma tylko mały podzbiór stworzenia jakiegoś większego?
Bo jeśli nie, to po co Stwórca miałby stwarzać sobie jakiś panteon mniejszych bogów?
na logikę kaziku, nawet jak wszystkiego w Biblii nie ma
nie wstydź się powiedzieć nam w co ty wierzysz? (mnie na pewno nie zaskoczysz, bo słyszałem wiele)
Pytasz mnie bo chcesz poznać moje zdanie, czy dlatego aby mnie ośmieszyć i skrytykować? Bo pytasz prześmiewczo.

Ale nie wstydzę się oczywiście swojego zdania:
(...)
Zamiast odpowiedzi dostałem rozmydlanie i zaciemnianie
Nie rozmyślanie ani zaciemnianie, tylko uzasadnienie dlaczego uważam, że Biblia mówi o wielu bogach (i analogicznie wielu panach).
To, że Tobie moja odpowiedź nie pasuje to już Twój problem.
Dezerter pisze: 2024-01-28, 19:27 Doprecyzuję więc, że temat dotyczy istot zwanych przez swych wyznawców Bogami typu Ra, Kenosz, Izyda, Moloch
- temat nie dotyczy ludzi, sędziów, królów, patriarhów, brzucha, mamony w sensie pieniędzy, majątku i wszystkiego innego co zostało w Biblii nazwane bogiem.
Czy teraz temat jest jasno postawiony i czy ty i Adam zgodzicie się, że nie ma innego Boga prócz Jedynego?
Mogę jedynie powtórzyć to co napisałem wcześniej, w sensie ścisłym, dla nas istnieje jeden Bóg o jeden Pan, w sensie szerszym oczywiście jest wielu bogów i wielu panów.

Uważam tak, dlatego, że bycie "bogiem" ma.w sobie element subiektywny.Ktos lub Coś.jest bogiem dla tego, kto uznaje to za boga.
CY słusznie czy nie słusznie to już inna sprawa.

Jeśli dla kogoś bogiem jest słońce to powiesz, ze słońca nie ma? Możesz jedynie powiedzieć że dla Ciebie słońce nie jest bogiem.
Ale trzeba przyznać, że bez słońca nie ma życia. Ma.wiec ono silny potencjał "boskości".

Książę Filip jest bogiem dla jakiegoś indyjskiego ludu. Czy to znaczy że księcia Filipa nigdy nie było?
Był, tylko,.że dla ciebie on nie był on bogiem.
Natomiast król Dawid czy też Salomon byli bogami. I gdybyś ich spotkał przed sobą w jakimś objawieniu to być może powiedziałbyś za psalmem 45 "dlatego Boże pomazał cię Bóg"?

@Marek_Piotrowski często przywołuje tu fakt, że dla ludów kiedyś figurki były bogami.
Figurki te istniały realnie.
Natomiast nie stała za nimi żadna.moc. one były realnie bezsilne, czyli nie były żadnymi bogami.

Tak samo jak bezsilny był Baal gdy poddał go próbie Eliasz.
Poprzez swoją bierność udowodnił on, że nie jest żadnym Bogiem.

Moim zdaniem gdy Mojżesz otrzymał przykazanie aby nie stawiać innych bogów na równi z.JAHWE, to nie mówił,.że ich nie ma. Bo wiedział,.że dla ludzi różne rzeczy, osoby są bogami.
JAHWE zakazał aby stawiać cokolwiek na równi (obok) niego.
JAHWE jest najwyższy. Wszystko wobec niego jest niżej. Wszystko jest mu poddane.

Edit.
Dodałbym tu jednak doprecyzowanie,.że obok Boga JAHWE nic nie jest Bogiem takim jak on. Nic ani nikt nie ma takiej mocy jak On. Nawet porównywalnej mocy jakJego moc.
Jeśli ktoś dysponuje jakaś władza czy mocą to ta władza i moc zostały DANE tej osobie przez JAHWE.
W takim sensie jest tylko jeden Bóg. Tylko jedno źródło władzy i mocy.
Dlatego właśnie królowie i sędziowie nazywani są bogami bo dysponują oni władza sądzęnia i królowania dana im przez JAHWE.

Nikt też, ani nic nie może być czczone w sposób analogiczny do czczenia JAHWE.
Oczywiście czcimy ojca i matkę czy też króla, ale ta cześć nie ma charakteru czci JAHWE. Choć ojcostwo JAHWE gdzieś w naszych ojcach jest zawarte. A królowanie JAHWE jest zawarte w naszych królach.

Nie ma natomiast panteonu bóstw, którym należy się cześć obok, na równi czci dla JAHWE.
W mojej pobożności nie ma kultu różnych bóstw/bogów które byłyby moimi patronami, patronami mojego imienia its.
Żadne bóstwo nie stoi nad jakimś dniem tygodnia i nie opiekuje się nim.
Żadne bóstwo nie opiekuje się jakas czynnością np. jeżdżeniem samochodem its.
Wszystko to ma jednego Boga Ojca i jednego Pana Jezusa Chrystusa.


‭‭II Księga Mojżeszowa‬ ‭20:3‬ ‭Bw, Bg‬‬

[3] Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.
[3] Nie będziesz miął bogów innych przede mną.


Podsumowując.
W sensie szerokim jest wielu bogów i panów a w sensie ścisłym jest dla nas jeden Bóg i jeden Pan.
Bo prawo tego Boga i tego Pana jest najwyższe i żaden inny Bóg czy Pan nie może nakazać nam coś wbrew temu prawu.

Ja służę najwyższemu Bogu (Bogu bogów!) i Panu (Panu panów!) I królowi (Królowi królów!)

Tak to rozumiem.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 20:17 przez kazik95, łącznie zmieniany 7 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 20:04

Czy @Adam01 zgodzi się ze mna i Kazikiem, po moim doprecyzowaniu, że
Doprecyzuję więc, że temat dotyczy istot zwanych przez swych wyznawców Bogami typu Ra, Kenosz, Izyda, Moloch
- temat nie dotyczy ludzi, sędziów, królów, patriarhów, brzucha, mamony w sensie pieniędzy, majątku i wszystkiego innego co zostało w Biblii nazwane bogiem.
Czy teraz temat jest jasno postawiony i czy ty i Adam zgodzicie się, że nie ma innego Boga prócz Jedynego?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Abstract » 2024-01-28, 20:20

Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Albertus » 2024-01-28, 20:25

Tak.

Ze strony Boga to taka bardzo dobra zazdrość wynikająca z tego że Bogu na człowieku bardzo zależy i wie że swoje szczęście człowiek może znaleźć wyłącznie u źródeł życia a tym źródłem jest sam Bóg.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 20:30

W Księdze Wyjścia Bóg mnie karze, w Ewangelii Miłuje. Czy sprawia to cierpienie radością ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: kazik95 » 2024-01-28, 20:43

Tak, jak pisałem wcześniej, wydaje mi się że różni autorzy ksiąg biblijnych czasami piszą o tym samym w nieco inny sposób.

Ciekawie mówi Bóg JAHWE u Ozeasza:

‭‭Księga Ozeasza‬ ‭2:18‭-‬19‬ ‭BW1975‬‬

[18] W owym dniu — mówi JAHWE — powie do mnie: Mężu mój! I nigdy już nie powie do mnie: Baalu mój! [19] Wtedy usunę z jej ust imiona Baalów, tak że ich imion nie będzie się już wspominać.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 20:44 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Albertus » 2024-01-28, 20:46

sądzony pisze: 2024-01-28, 20:30 W Księdze Wyjścia Bóg mnie karze, w Ewangelii Miłuje. Czy sprawia to cierpienie radością ...

W NT też Bóg karze.

Dlatego że naprawdę kocha i mu na człowieku zależy.

A ty uważasz że miłowanie oznacza wyłącznie tulenie, pobłażanie i ochronę przed wszelkim zranieniem?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 20:54

Albertus pisze: 2024-01-28, 20:46 1. W NT też Bóg karze.
2. Dlatego że naprawdę kocha i mu na człowieku zależy.
3. A ty uważasz że miłowanie oznacza wyłącznie tulenie, pobłażanie i ochronę przed wszelkim zranieniem?
1. Ja pisałem o sobie.
2. Tak, Bóg nas Miłuje.
3. Akurat w kontekście Bożej Miłości "uważanie" nie ma sensu (i tak Cię Ona dorwie). Bardziej jej doświadczam.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 21:40 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Adam01 » 2024-01-28, 21:17

Dezerter pisze: 2024-01-28, 20:04 Czy @Adam01 zgodzi się ze mna i Kazikiem, po moim doprecyzowaniu, że
Doprecyzuję więc, że temat dotyczy istot zwanych przez swych wyznawców Bogami typu Ra, Kenosz, Izyda, Moloch
- temat nie dotyczy ludzi, sędziów, królów, patriarhów, brzucha, mamony w sensie pieniędzy, majątku i wszystkiego innego co zostało w Biblii nazwane bogiem.
Czy teraz temat jest jasno postawiony i czy ty i Adam zgodzicie się, że nie ma innego Boga prócz Jedynego?
Dla mnie nigdy nie było innego Boga prócz Jedynego, o którym mówi Biblia.
Tego, który stworzył ludzi.
Natomiast dość ciekawy opis 1 przykazania dekalogu znalazłem kiedyś tutaj:
https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1578
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 21:47 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”