Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: abi » 2024-01-28, 15:58

to dlaczego Bóg powiedział do mojżesza "nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 16:02

kazik95 pisze: 2024-01-28, 14:28
Dezerter pisze: 2024-01-28, 14:00 - w którym dniu Bóg stworzył innych bogów zapytuję kazika
@Dezerter w tym samym dniu, w którym stworzył innych panów.
Migasz się od odpowiedzi, czemu kaziku? - oświeć nas, mamy aż dwa opisy stworzenia - powiedz w którym ?

Dodano po 7 minutach 41 sekundach:
, a może (nie daj Boże) uważasz, że to bogowie stworzyli Boga JHWH a On ma tylko mały podzbiór stworzenia jakiegoś większego?
Bo jeśli nie, to po co Stwórca miałby stwarzać sobie jakiś panteon mniejszych bogów?
na logikę kaziku, nawet jak wszystkiego w Biblii nie ma
nie wstydź się powiedzieć nam w co ty wierzysz? (mnie na pewno nie zaskoczysz, bo słyszałem wiele)
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 16:11 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Albertus » 2024-01-28, 16:16

abi pisze: 2024-01-28, 15:58 to dlaczego Bóg powiedział do mojżesza "nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!"
Dlatego aby nie oddawali czci fałszywym bogom - na przykład izydzie, kemoszowi itp.

Nie oznacza to że te bóstwa istnieją według wyobrażeń pogan.

A Jezus rozszerzył tą kwestię wyjaśniając że chodzi też o traktowanie jak boga rzeczy stworzonych - na przykład mamony

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 394
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Zuben Ninja » 2024-01-28, 17:20

"Ich umysły oślepił bowiem szatan, który jest bogiem ludzi tego świata. On pragnie, aby nie dostrzegli światła dobrej nowiny i wspaniałości Chrystusa, który jest obrazem samego Boga." 2 Kor 4, 4

Ci wszyscy pogańscy bogowie pokroju Seta, Anubisa, Ozyrysa, Zeusa, Posejdona, Aresa, Marduka, Odyna - oni naprawdę istnieją tylko w rzeczywistości są to demony, które wmówiły tamtym ludom, że są bogami. Tak naprawdę nie ma innego Boga oprócz judeochrześcijańskiego Jahwe - to jest jedyny prawdziwy Bóg. Reszta to są podszywające się pod bogów demony.

Człowiek modląc się do innego boga niż Bóg Jahwe tak naprawdę modli się do konkretnego demona. Tego nie da się pogodzić z chrześcijaństwem.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 17:34 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 5 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: kazik95 » 2024-01-28, 18:23

Dezerter pisze: 2024-01-28, 16:10
kazik95 pisze: 2024-01-28, 14:28
Dezerter pisze: 2024-01-28, 14:00 - w którym dniu Bóg stworzył innych bogów zapytuję kazika
@Dezerter w tym samym dniu, w którym stworzył innych panów.
Migasz się od odpowiedzi, czemu kaziku? - oświeć nas, mamy aż dwa opisy stworzenia - powiedz w którym ?

Dodano po 7 minutach 41 sekundach:
, a może (nie daj Boże) uważasz, że to bogowie stworzyli Boga JHWH a On ma tylko mały podzbiór stworzenia jakiegoś większego?
Bo jeśli nie, to po co Stwórca miałby stwarzać sobie jakiś panteon mniejszych bogów?
na logikę kaziku, nawet jak wszystkiego w Biblii nie ma
nie wstydź się powiedzieć nam w co ty wierzysz? (mnie na pewno nie zaskoczysz, bo słyszałem wiele)
Pytasz mnie bo chcesz poznać moje zdanie, czy dlatego aby mnie ośmieszyć i skrytykować? Bo pytasz prześmiewczo.

Ale nie wstydzę się oczywiście swojego zdania:
Przytoczę więc kilka przykładów z Biblii.

Ilu tu mamy fałszywych bogów?
"‭‭Psalmy‬ ‭45:8‬ ‭PBG‬‬
[8] Umiłowałeś sprawiedliwość, a nienawidziłeś nieprawości; przetoż pomazał cię, o Boże! Bóg twój olejkiem wesela nad uczęstników twoich. "


Ilu tu mamy fałszywych bogów?
"‭‭List do Hebrajczyków‬ ‭1:9‬ ‭BW1975‬‬
[9] Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich. "


Ilu tu mamy fałszywych bogów?
"‭‭Księga Psalmów‬ ‭82:1‭-‬3‬ ‭BW1975‬‬
[1] Psalm Asafowy. Bóg wstaje w zgromadzeniu Bożym, Pośród bogów sprawuje sąd. [2] Jak długo sądzić będziecie niesprawiedliwie I stawać po stronie bezbożnych? Sela. [3] Bierzcie w obronę biedaka i sierotę, Ubogiemu i potrzebującemu wymierzajcie sprawiedliwość!
‭‭Księga Psalmów‬ ‭82:6‬ ‭BW1975‬‬
[6] Rzekłem: Wyście bogami I wy wszyscy jesteście synami Najwyższego,"


Ilu tu mamy fałszywych bogów?
"‭‭II Księga Mojżeszowa‬ ‭7:1‭-‬2‬ ‭BW1975‬‬
[1] I rzekł Pan do Mojżesza: Oto ustanawiam cię bogiem dla faraona, a brat twój Aaron będzie twoim prorokiem. [2] Ty będziesz mówił do niego wszystko, co ci rozkażę, a Aaron, brat twój, będzie mówił do faraona, aby wypuścił synów izraelskich z ziemi swojej"


Ilu tu mamy fałszywych bogów?
"‭‭Ewangelia według św. Jana‬ ‭10:34‭-‬36‬ ‭BW1975‬‬
[34] Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście? [35] Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone), [36] Do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? "


W terminologii biblijnej słowo "bóg" podobnie jak słowo "pan" (w Biblii nie ma.rozroznienia na male I duże litery. To rozróżnienie za każdym razem dodaje tłumacz na język polski według swojego uznania).
jest opisem cech pewnej osoby.
Biblia też lubi personifikacje, więc mamy brzuch jako boga itd.

Przecież nie tak dawno zakładałem tutaj też wątek na którym zastanawiałem się jakie cechy i dlaczego w ogóle nazywano ludzi bogami w starym testamencie.
Padło tu kilka zdań na temat "przebóstwienia" czy też "mistycznego zjednoczenia z Bogiem", którego dostąpił Mojżesz czy też odstępowali prorocy.

Biblia mówi więc o wielu bogach, którzy nie są bogami fałszywymi.
Taka jest teologia biblijna. Co wzięła z tego i jak sobie to przerobiła teologia dogmatyczna to już inna historia.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 18:39 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 18:35

Albertus pisze: 2024-01-28, 16:16 Nie oznacza to że te bóstwa istnieją według wyobrażeń pogan.
A Jezus rozszerzył tą kwestię wyjaśniając że chodzi też o traktowanie jak boga rzeczy stworzonych - na przykład mamony
Albertus pisze: 2024-01-28, 14:44 Ci tak zwani bogowie to są po prostu byty stworzone czyli aniołowi upadli którzy podszywali się i podszywają pod różne bóstwa czczone przez pogan.
Czyli chodzi o stworzone rzeczy materialne (mamona) czy stworzone byty (upadłe anioły)?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Albertus » 2024-01-28, 18:38

sądzony pisze: 2024-01-28, 18:35
Albertus pisze: 2024-01-28, 16:16 Nie oznacza to że te bóstwa istnieją według wyobrażeń pogan.
A Jezus rozszerzył tą kwestię wyjaśniając że chodzi też o traktowanie jak boga rzeczy stworzonych - na przykład mamony
Albertus pisze: 2024-01-28, 14:44 Ci tak zwani bogowie to są po prostu byty stworzone czyli aniołowi upadli którzy podszywali się i podszywają pod różne bóstwa czczone przez pogan.
Czyli chodzi o stworzone rzeczy materialne (mamona) czy stworzone byty (upadłe anioły)?
W szerokim sensie bałwochwalstwo dotyczy wszystkiego co stawiamy ponad Boga Jedynego.
Jednak temat dotyczy chyba bogów w sensie istot.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 18:50

Albertus pisze: 2024-01-28, 18:38 W szerokim sensie bałwochwalstwo dotyczy wszystkiego co stawiamy ponad Boga Jedynego.
Jednak temat dotyczy chyba bogów w sensie istot.
A może po prostu zły poprzez rzeczy (jabłuszka) wiąże nas sprawiając ich (a w zasadzie jego) wyznawcami?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Abstract » 2024-01-28, 18:52

bogów innych od JAHWE tworzą ludzie. Nazywają ich bogami, stąd wzmianki o innych bogach nie są niczym zaskakującym.

Jeśli nazwę sobie jakąś koncepcję bóstwa bogiem, nie znaczy że ona zacznie istnieć jako osobliwość, nadal jest tylko konstruktem myślowym.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: kazik95 » 2024-01-28, 18:54

Abstract pisze: 2024-01-28, 18:52 bogów innych od JAHWE tworzą ludzie.
Poza tymi wszystkimi wersetami, które przytoczyłem gdzie sam Jahwe nazywa ludzi bogami.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Abstract » 2024-01-28, 18:56

kazik95 pisze: 2024-01-28, 18:54
Abstract pisze: 2024-01-28, 18:52 bogów innych od JAHWE tworzą ludzie.
Poza tymi wszystkimi wersetami, które przytoczyłem gdzie sam Jahwe nazywa ludzi bogami.
tak jak pozaczasowy Bóg w Biblii czeka. Polecam kaziku Annę Świderkówną i jej serię "rozmowy o Biblii".
Po drugie zastanów się co napisałem, przeczytaj jeszcze raz.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 18:57 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: kazik95 » 2024-01-28, 19:00

Abstract pisze: 2024-01-28, 18:56
kazik95 pisze: 2024-01-28, 18:54
Abstract pisze: 2024-01-28, 18:52 bogów innych od JAHWE tworzą ludzie.
Poza tymi wszystkimi wersetami, które przytoczyłem gdzie sam Jahwe nazywa ludzi bogami.
tak jak pozaczasowy Bóg w Biblii czeka. Polecam kaziku Annę Świderkówną i jej serię "rozmowy o Biblii".
Po drugie zastanów się co napisałem, przeczytaj jeszcze raz.
Znam Swiderkowne i te książkę. Kiedyś byłem na jej wykładzie. Słuchałem jej keidys w Radio Maryja.

Tylko, że nie rozumiem tego co teraz napisałeś. Jakieś literówki masz w swoim poście?
Napisz konkretniej.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 19:01 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Abstract » 2024-01-28, 19:03

Jeżeli ktoś uważa jakieś wymyślone bóstwo za boga, w Biblii nie może znajdować się ciąg znaków "bóg" aby nawiązywać do danego bóstwa?

Pozaczasowy Bóg nie czeka czy Abraham podniesie rękę na Izaaka, nie czeka czy miasto się odmieni, nie czeka na trzykrotne zaparcie Piotra, On to wie.
Natomiast na potrzeby nasze, odbiorcy w czasie tak to wygląda.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 19:05 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: kazik95 » 2024-01-28, 19:09

Abstract pisze: 2024-01-28, 19:03 Jeżeli ktoś uważa jakieś wymyślone bóstwo za boga, w Biblii nie może znajdować się ciąg znaków "bóg" aby nawiązywać do danego bóstwa?

Pozaczasowy Bóg nie czeka czy Abraham podniesie rękę na Izaaka, nie czeka czy miasto się odmieni, nie czeka na trzykrotne zaparcie Piotra, On to wie.
Natomiast na potrzeby nasze, odbiorcy w czasie tak to wygląda.
A jak to się odnosi do tematu wątku? I do moich postów?
Bo zwracasz się do mnie i nie rozumiem do którego fragmentu?
Czytałeś sto co ja napisałem?
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 19:10 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 19:10

Abstract pisze: 2024-01-28, 18:52 bogów innych od JAHWE tworzą ludzie. Nazywają ich bogami, stąd wzmianki o innych bogach nie są niczym zaskakującym.
Jeśli nazwę sobie jakąś koncepcję bóstwa bogiem, nie znaczy że ona zacznie istnieć jako osobliwość, nadal jest tylko konstruktem myślowym.
Wydaje mi się, że problem jest w tym czy moja wiara pozwala mi doświadczać Boga jako Bytu czy konstruktu myślowego. W tym drugim przypadku potencjalnie może być ich wielu.

Dodano po 3 minutach 44 sekundach:
kazik95 pisze: 2024-01-28, 19:09 A jak to się odnosi do tematu wątku? I do moich postów?
Bo zwracasz się do mnie i nie rozumiem do którego fragmentu?
Czytałeś sto co ja napisałem?
Wiara w Biblii jest podawana człowiekowi po kawałku. Jak niemowlęciu. Najpierw mleczko, później miękkie, następnie pokrojone, dalej owoc do gryzienia. Nikt nie da dziecku od razu suchego chleba bo nie ma czym ugryźć, a jeśli to może się zadławić.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”