Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-18, 16:03

Stek herezji.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Albertus » 2024-01-18, 16:19

kazik95 pisze: 2024-01-18, 12:32
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-18, 00:23 Bóg się wypowiada w całej Biblii - nie tylko zacytowanymi swoimi słowami.
Zacytowałem Ci 3 fragmenty z Nowego Testamentu, w których explicite powiedziano, że innych Bogów nie ma:
"(...)wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego."/1Kor 8,4/
Z pojęciem "bóg" w Biblii sprawa jest chyba nieco bardziej zniuansowana.
Ten fragment brzmi w dłuższym cytacie:

1Co 8:1-6 BP
(1) Z kolei sprawa ofiar składanych bożkom. Wiadomo, że wszyscy mamy o tym należytą wiedzę. Wiedza jednak nadyma pychą, miłość natomiast buduje.
(2) Jeżeli komuś wydaje się nawet, że coś wie, to nie pojął on jeszcze, w jaki sposób należy z tej wiedzy korzystać.
(3) A jeżeli ktoś kocha Boga, tego Bóg uznaje za swego.
(4) W wypadku więc pokarmów pochodzących z ofiar składanych bożkom wiemy, że nie ma na świecie żadnego bożka i żadnego bóstwa. Jest tylko jeden Bóg.
(5) Chociaż mówi się o istnieniu bogów czy to na niebie, czy to na ziemi - jakby rzeczywiście było wielu bogów i panów -
(6) to dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec
. Wszystko pochodzi od Niego, a my dla Niego żyjemy. Jeden jest również Pan - Jezus Chrystus, dzięki któremu wszystko istnieje i przez którego my także jesteśmy.

1Co 8:1-6 BW
(1) A co do mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że wszyscy mamy właściwe poznanie. Poznanie nadyma, ale miłość buduje.
(2) Jeśli kto mniema, że coś poznał, jeszcze nie poznał, jak należało poznać;
(3) Lecz jeśli kto miłuje Boga, do tego przyznaje się Bóg.
(4) Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego.
(5) Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,
(6) Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec
, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.


Ja ten fragment odczytuję w taki sposób, że jest wielu BOGÓW, ale DLA NAS istnieje tylko jeden.
My mamy jednego Boga Ojca i jednego Pana Jezusa Chrystusa.

Trzeba by też wziąc pod uwagę, że różni autorzy Biblii uzywają pojęć czasami inaczej.
Paweł inaczej, Jan inaczej i "Mojżesz" inaczej.
Każdy na swój sposób.
I myslę, że trzeba to wziąc pod uwagę i unikać ścisłego trzymania się krótkich cytatów biblijnych, bez szerszego kontekstu.

Przykazanie Dekalogu "Nie będziesz miał Bogów innych/cudzych przede mną/obok mnie
odczytuję jako uznanie że JAHWE jest dla nas najwyższym Bogiem.
Obok niego nie możemy postawić innego Boga.

Łączy się to trochę z tym wątkiem, który zaczałem na forum: co to znaczy gdy jakiegoś człowieka w Biblii nazywa się Bogiem (króla, sędziego, proroka, anioła itd). viewtopic.php?t=15322
Bóg to tytuł, opis kogoś.
Podobnie jak słowo "Pan".
To nie identyfikator bytu jedynego w swoim rodzaju. To opis jakiegoś bytu.
Takim identyfikatorem jest imię Boga: JAHWE: "Ten, który jest".
Jest jeden JAHWE. Nie ma innego JAHWE.

I zalezy od kontekstu co autor chce powiedzieć.
Myslę, że Paweł gdy pisał 1Kor8 to miał na mysli, że "dla nas istnieje jeden Bóg - Jahwe/Ojciec"
i jeden jego Namaszczony Syn - Pan - Król - Jezus Chrystus.

W sensie szerszym istnieje wielu Bogów i wielu Panów/Chrystusów.
W sensie ścisłym istnieje jeden Bóg i jeden Pan/Chrystus.
Ci tak zwani bogowie to są po prostu byty stworzone czyli aniołowi upadli którzy podszywali się i podszywają pod różne bóstwa czczone przez pogan.

Wyjaśnia to św Paweł:

1Kor10:19 Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? 20 Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu14. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. 21 Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów.


Mowa tutaj nie o satanistach czczących wprost demony ale o politeistach czczących bogów olimpijskich lub innych i składających im ofiary.

Czyli bożek według wyobrażeń pogan nie istnieje i jest niczym ale kult takich bogów jest w rzeczywistości kultem demonów które istnieją.
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 17:18 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Andej » 2024-01-18, 16:45

kazik95 pisze: 2024-01-18, 12:32 W sensie szerszym istnieje wielu Bogów i wielu Panów/Chrystusów.
W sensie ścisłym istnieje jeden Bóg i jeden Pan/Chrystus.
W sensie szerszym, węższym i w każdym innym Jest Jeden Bóg w Trzech Osobach. I nie ma innego.
CO nie znaczy, że nie istnieje wiele wyobrażeń Boga. Ale istnienie wyobrażenia nie jest tożsame z istnieniem innych bogów jak osób. Ale mogą być bogowie nieosobowi.
Albertus pisze: 2024-01-18, 16:19 Ci tak zwani bogowie to są po prostu byty stworzone czyli aniołowi upadli którzy podszywali się i podszywają pod różne bóstwa czczone przez pogan.
Dzisiaj tymi bogami się są tylko istoty podszywające się. Tymi bogami są pieniądze, kariera, władza, seks, zemsta, łakomstwo itp. Ale oczywiście, mogą być takie istoty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: kazik95 » 2024-01-18, 22:15

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-18, 16:03 Stek herezji.
Ciekawi mnie, co masz na myśli. Rozwiń proszę.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 12:27

Temat wydzielony, bo zrodziła się dyskusja i kontrowersja na temat bardzo fundamentalny,
Czy prócz, obok Boga Jedynego są, istnieją inni bogowie
Gdzie ewentualnie są i co na ten temat mówi Słowo i nauka KK, czy szerzej chrześcijańska, choć nie sądzę, by była akurat tutaj różnica
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 13:54 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: CiekawaXO » 2024-01-28, 12:53

Ale klikbajt;)
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 13:54 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 13:03

CiekawaXO pisze: 2024-01-28, 12:53 Ale klikbajt;)
Co to znaczy?
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 13:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: CiekawaXO » 2024-01-28, 13:13

No bo miała być kontrowersja jakaś to przyszłam się jej przyjrzeć,a jest nieobecna.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 13:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: konserwa » 2024-01-28, 13:24

Wyobrazeniom ( na jakikolwiek temat ) rowniez ludzie skladali i skladaja ofiary : w tym sa ideologie o czyms; wobec tego mozna sobie wymyslec niestniejacego "boga/bozka) i poswiecic temu wyobrazemniu wszystko, wlacznie z zyciem.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 13:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 13:27

Moim zdaniem trzy cytaty, które podał Marek rozstrzygają jednoznacznie temat, ale pogłębmy
Moje doświadczenie duchowe i życiowe uczy mnie, że nie ma istniejących bogów poza Bogiem Trójjedynym - był okres, że daleko poza chrześcijaństwem poszukiwałem i nawet uprawiałem bałwochwalstwo i NIGDY żaden z bogów nie odpowiedział, mi lub nie dał znaku tak jak w przypadku Boga Jedynego - to moje, ale dla mnie ważne doświadczenie.
Spotkałem się z działaniem dość wyraźnym i przekonującym o istnieniu złego ducha/szatana/diabła/demona - jakkolwiek nie nazwiemy - przeciwnika Boga i Jezusa, upadłego anioła, ale upadły anioł jest stworzeniem a nie bogiem - to moje, ale dla mnie ważne doświadczenie.

Cytatologię pozostawię innym a ja napisze coś ogólnego.
Czy bogowie inni niż Bóg Jahwe/Elohim występują w Biblii? - tak
Bo opisując ościenne ludy i ich wierzenia autorzy biblijni opisywali wiarę ludów ościennych, czy bałwochwalstwo i odstępstwo Izraela w składaniu ofiar innym bogom.
Ja spotkałem w Biskupinie na festiwalu archeologicznym żercę, czyli kapłana bogów słowiańskich i dość długo sobie pogadaliśmy o bogu Perunie, Światowidzie i pozostałym bogatym panteonie bogów słowiańskich, ale chyba nikt nie myśli, że ja rozmawiałem o istniejących realnie bogach. Ja wymieniałem informacje na temat wierzeń tego człowieka i historycznych przekazów, oczywiście na koniec jak spytał, czy chciałbym pogłębić wiedzę i poznać bliżej kult?, to odpowiedziałem, że ja akurat w Boga Jedynego wierze i jego kult sprawuję, więc w innych bogów nie wierzę, że istnieją, działają itd.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 13:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 13:58

Bóg jest jeden, innych powołują wyznawcy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 14:00

kazik95 pisze: 2024-01-18, 12:32
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-18, 00:23 Bóg się wypowiada w całej Biblii - nie tylko zacytowanymi swoimi słowami.
Zacytowałem Ci 3 fragmenty z Nowego Testamentu, w których explicite powiedziano, że innych Bogów nie ma:
"(...)wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego."/1Kor 8,4/
Z pojęciem "bóg" w Biblii sprawa jest chyba nieco bardziej zniuansowana.
Ten fragment brzmi w dłuższym cytacie:

1Co 8:1-6 BP
(1) Z kolei sprawa ofiar składanych bożkom. Wiadomo, że wszyscy mamy o tym należytą wiedzę. Wiedza jednak nadyma pychą, miłość natomiast buduje.
(2) Jeżeli komuś wydaje się nawet, że coś wie, to nie pojął on jeszcze, w jaki sposób należy z tej wiedzy korzystać.
(3) A jeżeli ktoś kocha Boga, tego Bóg uznaje za swego.
(4) W wypadku więc pokarmów pochodzących z ofiar składanych bożkom wiemy, że nie ma na świecie żadnego bożka i żadnego bóstwa. Jest tylko jeden Bóg.
(5) Chociaż mówi się o istnieniu bogów czy to na niebie, czy to na ziemi - jakby rzeczywiście było wielu bogów i panów -
(6) to dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec
. Wszystko pochodzi od Niego, a my dla Niego żyjemy. Jeden jest również Pan - Jezus Chrystus, dzięki któremu wszystko istnieje i przez którego my także jesteśmy.

1Co 8:1-6 BW
(1) A co do mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że wszyscy mamy właściwe poznanie. Poznanie nadyma, ale miłość buduje.
(2) Jeśli kto mniema, że coś poznał, jeszcze nie poznał, jak należało poznać;
(3) Lecz jeśli kto miłuje Boga, do tego przyznaje się Bóg.
(4) Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego.
(5) Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,
(6) Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec
, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.


Ja ten fragment odczytuję w taki sposób, że jest wielu BOGÓW, ale DLA NAS istnieje tylko jeden.
My mamy jednego Boga Ojca i jednego Pana Jezusa Chrystusa.
ten fragment nie mówi o istnieniu wielu Bogów, tylko o tym, że dla niektórych, dla pogan istnieją "tak zwani" bogowie i mają wielu bogów i wielu panów, mają bo źle, nieprawdziwie wierzą. Nic ponadto.
Bóg jest Stwórca wszystkiego - z tym wszyscy forumowicze się zgodzą?
- w którym dniu Bóg stworzył innych bogów zapytuję kazika
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: kazik95 » 2024-01-28, 14:28

Dezerter pisze: 2024-01-28, 14:00 - w którym dniu Bóg stworzył innych bogów zapytuję kazika
@Dezerter w tym samym dniu, w którym stworzył innych panów.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 14:56 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Albertus » 2024-01-28, 14:44

Ci tak zwani bogowie to są po prostu byty stworzone czyli aniołowi upadli którzy podszywali się i podszywają pod różne bóstwa czczone przez pogan.

Wyjaśnia to św Paweł:

1Kor10:19 Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? 20 Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu14. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. 21 Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów.


Mowa tutaj nie o satanistach czczących wprost demony ale o politeistach czczących bogów olimpijskich lub innych i składających im ofiary.

Czyli bożek według wyobrażeń pogan nie istnieje i jest niczym ale kult takich bogów jest w rzeczywistości kultem demonów które istnieją.

Nie chodzi o to że wszystko co jest w religiach politeistycznych i niechrześcijańskich ma źródło demoniczne i wszelkie wyobrażenia pogan ne temat świata duchowego lub "boskiego" są podyktowane przez diabła i demony ale w tych religiach są rożne relacje o nawiązywaniu kontaktów z różnymi istotami duchowymi.

Przyjmując światopogląd chrześcijański trudno sobie zresztą wyobrazić że upadłe anioły nie miały i nie mają kompletnie żadnego udziału w bałwochwalczych religiach.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 15:22 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: konserwa » 2024-01-28, 14:57

Biblia nic nie mowi na ten temat, co kazik sie wypowiada. Nie rozumiem kazika ... po co wrzucac o Biblii cos, co nie istnieje w zamysle biblijnym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”