Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Czy istnieje wielu bogów/Bogów?

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 10:32

[Temat wydzielony, bo zrodziła się dyskusja i kontrowersja na temat bardzo fundamentalny,
Czy prócz, obok Boga Jedynego są, istnieją inni bogowie
Gdzie ewentualnie są i co na ten temat mówi Słowo i nauka KK, czy szerzej chrześcijańska, choć nie sądzę, by była akurat tutaj różnica - Dezerter
]

W sumie jest napisane: Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną lub Nie będziesz miał innych bogów obok Mnie.
Tutaj jest ewidentnie pod spodem, więc może to tylko moja ignorancja podsuwa mi wątpliwości? :-?
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 13:53 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 11:11

Gdyby Bóg nie zezwalał na posiadanie innych bogów wcale lub w ogóle to na pewno by tak powiedział.
Po prostu jesteśmy chyba przyzwyczajeni tylko do jednego Boga i innych nie znamy.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 12:26

Chyba Marek trochę zbaczasz z wiary i zniekształcasz rzeczywistość.
W kwestii innych obcych bogów to Bóg wypowiedział się samodzielnie i na pewno bez problemu mógł się odnieść do żadnych innych, a nie tylko do tych stawianych przed Nim lub obok.
W listach apostołowie wyrazili natchnienie, ale każde ich słowo nie jest słowem Boga.
Nie powinno się brać każde ich słowo i ich własne opinię za słowo Boga.
W kwestii symbolu Giganta z Atacamy to symbolizuje on m.in. andyjskie bóstwo Tunupa-Tarapaca i chyba raczej trudno uwierzyć, że tak wykształcona osoba jak papież o tym obecnie nie wiedział.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-17, 12:31

I kolejny raz swoje mniemania (niczym nie poparte) przeciwstawiasz Słowu Bożemu. Co zabawniejsze (ale i smutniejsze), usiłujesz to przedstawić jako "rzeczywistość" i "wiarę".
Wolno Ci, ale w ten sposób nie ma pomiędzy nami możliwości dyskusji - bo ta musi opierać się na jakichś fundamentach.
Jeśli nie uznajesz fundamentów chrześcijańskich, to możesz napisać cokolwiek. I nie ma sensu z tym dyskutować.
W kwestii symbolu Giganta z Atacamy to symbolizuje on m.in. andyjskie bóstwo Tunupa-Tarapaca
Jest to jedna z hipotez, ale w zasadzie niczym nie poparta. Nie twierdzę, że nie, ale nie ma dowodów (ani wiarygodnych przesłanek) że tak.
Ostatnio zmieniony 2024-01-17, 12:36 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 12:49

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-17, 12:31 I kolejny raz swoje mniemania (niczym nie poparte) przeciwstawiasz Słowu Bożemu. Co zabawniejsze (ale i smutniejsze), usiłujesz to przedstawić jako "rzeczywistość" i "wiarę".
Wolno Ci, ale w ten sposób nie ma pomiędzy nami możliwości dyskusji - bo ta musi opierać się na jakichś fundamentach.
Jeśli nie uznajesz fundamentów chrześcijańskich, to możesz napisać cokolwiek. I nie ma sensu z tym dyskutować.
W kwestii symbolu Giganta z Atacamy to symbolizuje on m.in. andyjskie bóstwo Tunupa-Tarapaca
Jest to jedna z hipotez, ale w zasadzie niczym nie poparta. Nie twierdzę, że nie, ale nie ma dowodów (ani wiarygodnych przesłanek) że tak.
Wj 20,3 Słowo Boga jest u mnie zawsze na 1 miejscu. Wystawiasz mi tutaj fałszywe świadectwo, jakbyś mógł więcej tego nie robić to byłoby super.
Napisałem, co symbolizuje m.in.
Chodzi tutaj o papieża.
O tej symbolice może nie wiedzieć prosty człowiek u mnie we wsi na dożynkach ale na serio wierzysz, że papież nie wiedział?
Taka osoba, liczne otoczenia dbające o niego i jego wizerunek i taka uroczystość?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-17, 13:51

Adam01 pisze: 2024-01-17, 12:49 Wj 20,3 Słowo Boga jest u mnie zawsze na 1 miejscu.
Jak widać z powyższych postów, nie.
Wystawiasz mi tutaj fałszywe świadectwo, jakbyś mógł więcej tego nie robić to byłoby super.
Przykro mi, nie znam Cię, więc pisze na podstawie tego, co napisałeś.
I nie ma wyjścia - Twoje własne słowa pokazują to, co napisałem. Zmień to co piszesz, a nie termometr.
Chodzi tutaj o papieża.
O tej symbolice może nie wiedzieć prosty człowiek u mnie we wsi na dożynkach ale na serio wierzysz, że papież nie wiedział?
Taka osoba, liczne otoczenia dbające o niego i jego wizerunek i taka uroczystość?
Gdzie napisałem, jakoby papież nie wiedział?
I czego nie wiedział?
Nie podoba mi się to, to moim zdaniem niezręczność, ale nie widzę tu pola na jakieś ostre zarzuty wobec papieża.
A co do "prostego człowieka na dożynkach" to w ogóle nie zwraca uwagi co tam papież ma na szacie. A jak jest miejscowy, to wie, że to symbol tego regionu.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 19:13

Mylisz Marek Słowo Boże ze słowami o Słowie Bożym, ale ok, niech tak będzie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-17, 22:46

Adam01 pisze: 2024-01-17, 19:13 Mylisz Marek Słowo Boże ze słowami o Słowie Bożym, ale ok, niech tak będzie.
Nie. To Ty robisz sztuczne rozróżnienia.
I po co?
By zamiast tego, co w Słowie, promować to, co wymyśliłeś.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-17, 23:53

No to podaj mi gdziekolwiek w Biblii, może być nawet NT, gdzie Bóg powiedział:
Nie będziesz miał innych bogów żadnych lub wcale lub w ogóle,
ponieważ w mojej Billi jest napisane:
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Wj 20,3
czyli zasiadających obok Boga na równi z nim.
Być obok kogoś to znaczy być na równi z nim. Innego znaczenia nie ma i nigdy nie było.
Gdyby Bóg nie dopuszczał żadnych innych bogów, nie tylko tych obok Niego, to z pewnością bez trudu tak by powiedział i nie wahałby się użyć słowa "żadnych".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-18, 00:23

Bóg się wypowiada w całej Biblii - nie tylko zacytowanymi swoimi słowami.
Zacytowałem Ci 3 fragmenty z Nowego Testamentu, w których explicite powiedziano, że innych Bogów nie ma:
"(...)wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego."/1Kor 8,4/

"Wprawdzie ongiś, nie znając Boga, służyliście bogom, którzy w rzeczywistości nie istnieją."/Gal 4,8/

"Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami."/1Kor 10,19-20/

Dla chrześcijanina, który szanuje Słowo Boże, to jest wystarczające.
DLa Żyda też - gdybyś przeczytał Stary Testament (choćby satyrę na bałwochwalstwo w ks.Izajasza) wiedziałbyś, że wspomniani "inni bogowie" nie istnieją realnie.


Określenie o "innych bogach" nie odnosi się do istniejących bożków, ale do tego, co w naszym życiu jest dla nas bożkiem - w tym samym znaczeniu, w którym słowo "bóg" zostało użyte choćby tutaj:
"Ich losem - zagłada, ich bogiem - brzuch, a chwała - w tym, czego winni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne."/Flp 3,19/


Zresztą: ta dyskusja jest groteskowa. Serio twierdzisz, że istnieje "bóg Baaal"? Albo "bóg Moloch"?
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 00:27 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 07:51

Teraz to mi zaimponowałeś. Do tej pory miałem się za twardogłowego ortodoksa pod względem ściśle literalnego rozumienia Biblii i słowa Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! rozumiałem jako zakaz. Tak jak się mówi, nie będzie czegoś robił czyli zabrania się robienia tego, podobnie nie będziesz miał jako zakaz posiadania.
Jednak w przypadku Boga pierwsze znaczenie powinno wynikać faktycznie z jego wszechmocy i słowa: Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! powinno rozumieć się jako kategoryczną informację, że żaden obcy bóg nie przyjdzie na naszą ziemię ani go nasz Bóg nie stworzy, więc człowiek po prostu nie będzie go miał. W pierwszym znaczeniu nie jest to więc zakaz tylko stwierdzenie faktu i zapewnienie. Twoje pozostałe cytaty w pełni to potwierdzają. W tej sytuacji papież może mieć sobie na szatach co tam chce, choć chyba wypadałoby mieć na nich jednak symbole z naszej religii.
Jeśli chodzi o innych bogów, Baala czy Molocha to trudno mi mówić o ich istnieniu. Nie sądzę, żeby istnieli fizycznie w naszym 3-wymiarowym świecie, ale być może w głowach niektórych ludzi nadal istnieją. Ludzie czasem mają naprawdę różne dziwne rzeczy w głowach, ale to już ich sprawa i staram się w to nie mieszać, ani ich nie oceniać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Symbole papieskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-18, 08:26

Sorry, Adamie, ale upodabniasz retorykę do tych, przeciw którym ostatnio tak ostro (nie twierdzę, że niesłusznie) występowałeś, nawet przypisując im działania trollingowe.
Nie chce mi się prowadzić "paplanej" dyskusji - Słowo w Piśmie Świętym całkowicie przesądza dyskutowaną kwestię, a "wnioski" jakie wyciągasz próbując zaciemnić sprawę nie wynikają z przesłanek.
Więcej Pisma, więcej Katechizmu, mniej kombinacji.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Arek » 2024-01-18, 08:42

Nawymyślaliśmy wiele niepotrzebnych rzeczy w tym bogów czcząc bożków. Jest jeden Bóg, prócz którego nie potrzebujemy nic. On daje wszystko, bo wszystko jest Jego i wszystkim On jest.
Czasem się zastanawiam nad wypowiedziami ludzi, czy one mają sens? O co właściwie w nich chodzi :-?
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 08:46 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: Adam01 » 2024-01-18, 09:14

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-18, 08:26 Nie chce mi się prowadzić "paplanej" dyskusji - Słowo w Piśmie Świętym całkowicie przesądza dyskutowaną kwestię, a "wnioski" jakie wyciągasz próbując zaciemnić sprawę nie wynikają z przesłanek.
Nie jest moim celem prowadzenie żadnej dyskusji tylko znajdowanie informacji.
W Twoim przypadku podajesz mi informacje, które potwierdzają pierwsze znaczenie ale jednak jakbyś temu zaprzeczał wbrew temu co piszesz i jeszcze w dodatku najwyraźniej to Cię irytuje.
Dziwna sprawa.
Inne zdanie niż moje w niczym mi nie przeszkadza, ponieważ nie czuję żadnego przywiązania emocjonalnego do swojego zdania czy opinii, jednakże byłoby może faktycznie lepiej, żeby w naszych wypowiedziach było troszkę mniej pejoratywnych określeń. ;)
Najlepiej chyba byłoby tak, że ja pytam, Ty podajesz informacje i wszyscy są zadowoleni :)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Symbole papieskie

Post autor: kazik95 » 2024-01-18, 12:32

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-18, 00:23 Bóg się wypowiada w całej Biblii - nie tylko zacytowanymi swoimi słowami.
Zacytowałem Ci 3 fragmenty z Nowego Testamentu, w których explicite powiedziano, że innych Bogów nie ma:
"(...)wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego."/1Kor 8,4/
Z pojęciem "bóg" w Biblii sprawa jest chyba nieco bardziej zniuansowana.
Ten fragment brzmi w dłuższym cytacie:

1Co 8:1-6 BP
(1) Z kolei sprawa ofiar składanych bożkom. Wiadomo, że wszyscy mamy o tym należytą wiedzę. Wiedza jednak nadyma pychą, miłość natomiast buduje.
(2) Jeżeli komuś wydaje się nawet, że coś wie, to nie pojął on jeszcze, w jaki sposób należy z tej wiedzy korzystać.
(3) A jeżeli ktoś kocha Boga, tego Bóg uznaje za swego.
(4) W wypadku więc pokarmów pochodzących z ofiar składanych bożkom wiemy, że nie ma na świecie żadnego bożka i żadnego bóstwa. Jest tylko jeden Bóg.
(5) Chociaż mówi się o istnieniu bogów czy to na niebie, czy to na ziemi - jakby rzeczywiście było wielu bogów i panów -
(6) to dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec
. Wszystko pochodzi od Niego, a my dla Niego żyjemy. Jeden jest również Pan - Jezus Chrystus, dzięki któremu wszystko istnieje i przez którego my także jesteśmy.

1Co 8:1-6 BW
(1) A co do mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że wszyscy mamy właściwe poznanie. Poznanie nadyma, ale miłość buduje.
(2) Jeśli kto mniema, że coś poznał, jeszcze nie poznał, jak należało poznać;
(3) Lecz jeśli kto miłuje Boga, do tego przyznaje się Bóg.
(4) Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego.
(5) Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,
(6) Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec
, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.


Ja ten fragment odczytuję w taki sposób, że jest wielu BOGÓW, ale DLA NAS istnieje tylko jeden.
My mamy jednego Boga Ojca i jednego Pana Jezusa Chrystusa.

Trzeba by też wziąc pod uwagę, że różni autorzy Biblii uzywają pojęć czasami inaczej.
Paweł inaczej, Jan inaczej i "Mojżesz" inaczej.
Każdy na swój sposób.
I myslę, że trzeba to wziąc pod uwagę i unikać ścisłego trzymania się krótkich cytatów biblijnych, bez szerszego kontekstu.

Przykazanie Dekalogu "Nie będziesz miał Bogów innych/cudzych przede mną/obok mnie
odczytuję jako uznanie że JAHWE jest dla nas najwyższym Bogiem.
Obok niego nie możemy postawić innego Boga.

Łączy się to trochę z tym wątkiem, który zaczałem na forum: co to znaczy gdy jakiegoś człowieka w Biblii nazywa się Bogiem (króla, sędziego, proroka, anioła itd). viewtopic.php?t=15322
Bóg to tytuł, opis kogoś.
Podobnie jak słowo "Pan".
To nie identyfikator bytu jedynego w swoim rodzaju. To opis jakiegoś bytu.
Takim identyfikatorem jest imię Boga: JAHWE: "Ten, który jest".
Jest jeden JAHWE. Nie ma innego JAHWE.

I zalezy od kontekstu co autor chce powiedzieć.
Myslę, że Paweł gdy pisał 1Kor8 to miał na mysli, że "dla nas istnieje jeden Bóg - Jahwe/Ojciec"
i jeden jego Namaszczony Syn - Pan - Król - Jezus Chrystus.

W sensie szerszym istnieje wielu Bogów i wielu Panów/Chrystusów.
W sensie ścisłym istnieje jeden Bóg i jeden Pan/Chrystus.
Ostatnio zmieniony 2024-01-18, 12:39 przez kazik95, łącznie zmieniany 8 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”