Najświętsza Maryja Panna w Biblii - ściągawka

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Najświętsza Maryja Panna w Biblii - ściągawka

Post autor: krystian.zawistowski » 2024-01-28, 16:15

Mała ściągawka dla nauki i obrony przeciw zaczepkom protestanckim.

Łk: 1 28 Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona*, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami>»
Anioł pozdrawia ją ze czcią, jak żadnego innego człowieka w Biblii, bo człowiek stoi niżej niż anioł, ale Maryja nie. Nazywa ją “pełna łaski”, używając słowa Κεχαριτωμένη by zaznaczyć, że jest ona zawsze i na wieczność pełna łaski.

J 2:4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» - to znaczy, “to nie twoja sprawa”, albo “czemu mnie prosisz”, zanim nadeszła Moja godzina tzn. Męka Pańska. To znaczy po pasji Chrystusa Maryja otrzyma szczególną władzę wstawienniczą. (w Kanie Jezus także zgadza się spełnić jej życzenie, mimo odmowy).


J 19 26 Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».
- nadszedł moment Męki, w którym Jezus jako nowy Adam przynaje jej to, co obiecał w Kanie, dając jej szczególne macierzyństwo tych, co pozostają Mu wierni.

Łk 1.49 Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, - tak jak właśnie robi Kościół Katolicki i inne religie chrześcijańskie mogące wywieść siebie od 12 Apostołów. “Pokolenia” oznaczaja duchowy Izrael Nowego Przymierza, czyli prawdziwie wiernych Bogu.


Rdz 3: 15 Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę,a ty zmiażdżysz mu piętę».
Niewiasta nie jest Ewą (gdyż niektórzy ludzie są potomstwem złego), ale powinna być osobą gdyż jest w analogii do Ewy, może być wroga wobec węża i jest rozróżnienie między niewiastą, a potomstwem niewiasty (więc Kościół nie powinien chyba być jednym i drugim jednocześnie).


Ap 12:1 Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.

Tłumaczono to też symbolicznie jako Kościół, ale jedyny Kościół istniejący 2000 lat uznaje Ją jako najświętszą i najwspaniajszą jego część, i ten symbol jest właśnie aluzją do tego

Nie roszczę sobie wymyślenia żadnych powyższych interpretacji i przekazuję je jako jedynie własną opinię na ten temat.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 16:19 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ