Przykazania

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Przykazania

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-01, 06:19

kazik95 pisze: 2024-02-01, 00:28
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-31, 23:27
abi pisze: 2024-01-31, 22:49 ale uznanie obrazu za uosobienie Maryi
W jakim sensie uosobienie?
Nikt nie uważa obrazu za Maryję.
A Maryi za Boga.
Czy Maryja jest obecna w związku z obrazem MB Częstochowskiej? W tamtym częstochowskim kościele jakoś inaczej, bardziej niż np w moim mieszkaniu teraz?

Dodano po 32 minutach 55 sekundach:
najlepiej by było zeby posłuchac tego Ze to Matka twoja.
nie bawic sie w cedzenie komara

Dodano po 3 minutach 12 sekundach:
bo wielbład jest w wypowiedzi Chrystusa pogrzebany :p

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 08:43

kazik95 pisze: 2024-02-01, 00:28 Czy Maryja jest obecna w związku z obrazem MB Częstochowskiej? W tamtym częstochowskim kościele jakoś inaczej, bardziej niż np w moim mieszkaniu teraz?
Obecna? Nie. Przynajmniej nie dosłownie.
Natomiast z Biblii wiemy, że są miejsca (a także np. przedmioty) z którymi Bóg wiąże swoje "promocje" świadczy np. cuda (po prostu robi wszystko, żeby człowiek się ruszył i skorzystał z Jego Łaski).
Czasem niektórzy nazywają to (przenośnie) obecnością (np. "witamy Maryję w tym cudownym obrazie"), ale nigdy nie jest to dosłowna obecność (taka, jak np. Chrystusa w Eucharystii). Nikt przecież nie sądzi, że Maryja przebywa w obrazie!

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Przykazania

Post autor: abi » 2024-02-01, 09:09

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-01, 08:43
kazik95 pisze: 2024-02-01, 00:28 Czy Maryja jest obecna w związku z obrazem MB Częstochowskiej? W tamtym częstochowskim kościele jakoś inaczej, bardziej niż np w moim mieszkaniu teraz?
Obecna? Nie. Przynajmniej nie dosłownie.
Natomiast z Biblii wiemy, że są miejsca (a także np. przedmioty) z którymi Bóg wiąże swoje "promocje" świadczy np. cuda (po prostu robi wszystko, żeby człowiek się ruszył i skorzystał z Jego Łaski).
Czasem niektórzy nazywają to (przenośnie) obecnością (np. "witamy Maryję w tym cudownym obrazie"), ale nigdy nie jest to dosłowna obecność (taka, jak np. Chrystusa w Eucharystii). Nikt przecież nie sądzi, że Maryja przebywa w obrazie!
oprócz tej poniżej o której dez pisze
Dezerter pisze: 2024-01-31, 22:22
Abi - ja słyszałem od dorosłej katoliczki, że MB Częstochowska to jest inna niż ta nasza z Kujaw - autentyk :!:
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 09:13

No dobrze, możemy przytaczać różne casusy (np. słynne Matka Boska była Polką), ale o czym to świadczy (oprócz kiepskiego stanu wiedzy na temat religii)?
Na tematy wiary można zrobić identyczny program jak te, które w swoim czasie robiono w "Matura to bzdura" o historii, matematyce, geografii itd.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Przykazania

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-01, 09:27

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-01, 08:43
kazik95 pisze: 2024-02-01, 00:28 Czy Maryja jest obecna w związku z obrazem MB Częstochowskiej? W tamtym częstochowskim kościele jakoś inaczej, bardziej niż np w moim mieszkaniu teraz?
Obecna? Nie. Przynajmniej nie dosłownie.
Natomiast z Biblii wiemy, że są miejsca (a także np. przedmioty) z którymi Bóg wiąże swoje "promocje" świadczy np. cuda (po prostu robi wszystko, żeby człowiek się ruszył i skorzystał z Jego Łaski).
Czasem niektórzy nazywają to (przenośnie) obecnością (np. "witamy Maryję w tym cudownym obrazie"), ale nigdy nie jest to dosłowna obecność (taka, jak np. Chrystusa w Eucharystii). Nikt przecież nie sądzi, że Maryja przebywa w obrazie!
Bóg świadczy Cuda... Ale skąd mamy wiedzieć, że świadczy je w Częstochowie? I że obraz jest jakiś Cudowny?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Przykazania

Post autor: abi » 2024-02-01, 09:36

szczególnie że jedynie objawienia matki Bożej w gietrzwałdzie zostały oficjalnie potwierdzone przez watykan.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 09:43

CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 09:27 Bóg świadczy Cuda... Ale skąd mamy wiedzieć, że świadczy je w Częstochowie? I że obraz jest jakiś Cudowny?
No cóż, nie wiem czy widziałaś te wszystkie szczudła i inne podobne artefakty osób uzdrowionych, zgromadzone na Jasnej Górze..
Oczywiście, można nie wierzyć.



Dodano po 29 sekundach:
abi pisze: 2024-02-01, 09:36 szczególnie że jedynie objawienia matki Bożej w gietrzwałdzie zostały oficjalnie potwierdzone przez watykan.
To prawda. Choć objawienia to trochę inna sprawa.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Przykazania

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-01, 09:47

W Medjugorje też są artefakty..
Bardziej chodzi mi o to, że uzdrowienia mogą dziać się w domowym zaciszu także. Nie trzeba jechać na Jasną Górę. Wierzmy też w cuda we własnych domach. Na modlitwie.

Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
Ale wsparte autorytetem Kościoła Objawienia - jak najbardziej. Myślę że wierzący potrzebują tych Objawień dla ugruntowania w wierze.
Może się narażę, ale uważam Jasną Górę za napędzany wiarą biznes, i atmosfera cudowności jest ludziom wmawiania, a ci co ją czują, zwyczajnie są podatni na sugestie.
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 09:51 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Przykazania

Post autor: abi » 2024-02-01, 09:55

atmosfera cudowności jest psuta przez biznes właśnie

jak tuż po wyjściu z jasnej góry zobaczyłam na straganach te buteleczki na wodę święconą w kształcie Maryi z odkręcana główka ...
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 10:00

CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 09:49 W Medjugorje też są artefakty..
Raczej nie udokumentowane. Ale mogę się mylić.
Bardziej chodzi mi o to, że uzdrowienia mogą dziać się w domowym zaciszu także. Nie trzeba jechać na Jasną Górę. Wierzmy też w cuda we własnych domach. Na modlitwie.
To prawda. Prawdą jest jednak i to, że - jak czytamy w Biblii - są miejsca (a nawet przedmioty), do których Bóg przywiązuje łaski.
Ale wsparte autorytetem Kościoła Objawienia - jak najbardziej. Myślę że wierzący potrzebują tych Objawień dla ugruntowania w wierze.
Może się narażę, ale uważam Jasną Górę za napędzany wiarą biznes, i atmosfera cudowności jest ludziom wmawiania, a ci co ją czują, zwyczajnie są podatni na sugestie.
No cóż, przyzwyczaiłem się już, że rezonujesz tym, co tam w GW (czy innych podobnych przekaziorach) serwują.
Więc się nie dziwię.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Przykazania

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-01, 10:11

Ale ja nie czytam GW.
Po prostu nie wierzę w żadne cudowne miejsca nie wsparte autorytetem Kościoła.
Za dużo doszukujesz się w ludziach ideologii.
Wierzę i chce wierzyć jedynie w te, które są wsparte tym autorytetem :to chyba odpowiedzialna postawa człowieka a nie gazetowyborczego człowieka. Mówię któryś raz:przestań oceniać ludzi bo czytają to czy tamto i wmawiać pomroczność jasną. Pisz na temat a nie co ci wydaje. Kogo to interesuje poza Alberusem i Andejem i Grzesznikiem?

O którym fragmencie mówisz z Biblii, że Bóg przywiązuje łaski?
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 10:13 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przykazania

Post autor: sądzony » 2024-02-01, 10:24

CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 09:49 Myślę że wierzący potrzebują tych Objawień dla ugruntowania w wierze.
Jakaś, mniejsza lub większa, część wierzących tego potrzebuje. Jednakże nie wszyscy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Przykazania

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-01, 10:26

Nie potrzebujesz?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przykazania

Post autor: sądzony » 2024-02-01, 10:29

CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 10:26 Nie potrzebujesz?
Jeżeli pytasz np. czy potrzebuję "objawień fatimskich" to nie. Nie potrzebuję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 10:37

CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 10:11 Ale ja nie czytam GW.
Napisałem "(czy innych podobnych przekaziorach)"
Po prostu nie wierzę w żadne cudowne miejsca nie wsparte autorytetem Kościoła.
Zatem pewnie nie wiesz, że są cuda na Jasnej Górze potwierdzone przez Stolicę Apostolską.
Za dużo doszukujesz się w ludziach ideologii.
To szczególna formacja: widać ją gołym okiem.
A "oceniam" to, co piszesz.
O którym fragmencie mówisz z Biblii, że Bóg przywiązuje łaski?
Jest ich wiele, wymienię tylko parę:

Sadzawka Betesda - kto po poruszeniu wody wszedł do niej był uzdrowiony (J 5,3).
Ludzie byli uzdrawiani chustami i przepaskami z ciała Pawła (Dz 19,12) a nawet cieniem Piotra.
kości Elizeusza wskrzeszały (!) (2Krl 13,21)

Naaman został uzdrowiony, gdy na polecenie ELizeusza wykąpał się 7 razy w Jordanie. Gdyby powiedział "bez przesady, liczy się intencja" i wykąpał się w stawku obok, albo gdyby nie wykąpał się 7 razy - nie zostałby uzdrowiony (2 Krl 5,9-17).

Na pierwszy rzut oka to wszystko absurd! Ale… czy nie absurdem było smarować krwią drzwi w Egipcie, obcinać napletki dzieciom, czy nie jest absurdem - po ludzku - oblewać kogoś wodą mówiąc „ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”?)
Człowiek wypełniający jakąkolwiek obietnicę tego rodzaju po prostu wierzy w miłosierdzie boże. Czy może lepiej – w Boże Obietnice.

Gdy ludzie wynosili na ulicę swoich chorych by padł na nich uzdrawiający cień Piotra – nikt nie mówił o bałwochwalstwie (ani o „niepotrzebnym czczeniu” cienia czy Piotra). Apostołowie doskonale wiedzieli że ów kult nie odnosi się do mocy chustek, opasek i cienia - lecz w chustce, opasce czczony jest apostoł, kult którego z kolei skierowany jest na Jezusa. Natomiast w momencie kiedy ludzie na chwilę pomyśleli ze Paweł i Barnaba są bogami, apostołowie natychmiast „rozdarli szaty i rzucili się w tłum, krzycząc: Ludzie, dlaczego to robicie!” /Dz 14b-15a/.

Oczywiście to, że Bóg upodobał sobie miejsca łaski, nie oznacza, że ograniczają one Jego działania (jak to dobrze widać w J 5,8).

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 09:49 Myślę że wierzący potrzebują tych Objawień dla ugruntowania w wierze.
Taka jest ich rola.
sądzony pisze: 2024-02-01, 10:24 Jakaś, mniejsza lub większa, część wierzących tego potrzebuje. Jednakże nie wszyscy.
CHoć osobiście nie zajmuję się praktycznie objawieniami prywatnymi i rozumiem, co napisałeś, to jednak jakoś zazgrzytały mi te słowa.
Nie ośmieliłbym się chyba tak napisać. Bo jeśli są prawdziwe (nie wiem czy są i na ile), to powiedzenie, że "nie potrzebuję" czegoś, co Bóg daje, jest nieco...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”