Przykazania

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-31, 00:25

kazik95 pisze: 2024-01-30, 23:09 To podaj jakiś przykład z dnia dzisiejszego, z Polski, co może być przekroczeniem tego przykazania.
Samo I przykazanie może być przekraczane na wiele sposobów - ale jej aspekt "wizerunkowy" czy "rzeźbiarski" praktycznie nie.
Nie ta kultura.
Szczerze mówiąc, wątpię, żeby jeszcze ten sposób myślenia (wizerunek=bóstwo) zachował się gdziekolwiek, nawet na Bliskim Wschodzie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przykazania

Post autor: sądzony » 2024-01-31, 08:32

Ale powiedz człowieku, że to paplanina, to się obrażają.
Zaczyna się.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przykazania

Post autor: Andej » 2024-01-31, 08:56

Nie zaczyna się. Trwa. Po prostu ... A co mi tam, rysunek z cyklu przysłowie polskie.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Przykazania

Post autor: kazik95 » 2024-01-31, 09:15

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-31, 00:25
kazik95 pisze: 2024-01-30, 23:09 To podaj jakiś przykład z dnia dzisiejszego, z Polski, co może być przekroczeniem tego przykazania.
Samo I przykazanie może być przekraczane na wiele sposobów - ale jej aspekt "wizerunkowy" czy "rzeźbiarski" praktycznie nie.
Nie ta kultura.
Szczerze mówiąc, wątpię, żeby jeszcze ten sposób myślenia (wizerunek=bóstwo) zachował się gdziekolwiek, nawet na Bliskim Wschodzie.
Praktycznie nie,
ale teoretycznie, z tego co piszesz, to byłoby coś takiego:
- rzeźbisz, malujesz albo kupujesz rzeźbę lub obraz przedstawiający człowieka, zwierzę, ptaki, gwiazdy (cokolwiek stworzonego)
- załóżmy że to Baal, to ten obraz/rzeźba jest dla ciebie jakiegoś rodzaju personifikacją, manifestacją obecności Baala
- jesteś przekonany, że w tym obrazie lub rzeźbie jest moc samego Baala
- jego obecność w danym miejscu, twoim domu, jest znakiem opieki Baala nad tym miejscem
- kłaniasz się przed nim, klękasz, padasz na twarz
- rozmawiasz z nim
- wiążesz się z nim jakimiś religijnymi zobowiązaniami, robisz coś dla niego, unikasz czegoś dla niego
- prosisz go o opiekę na kazdy dzień
- dziękujesz mu za opiekę nad sobą,
- używasz go jako elementu do walki z wrogami lub złymi mocami

Coś w tym stylu, tak?
Ostatnio zmieniony 2024-01-31, 09:16 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Przykazania

Post autor: CiekawaXO » 2024-01-31, 09:23

Wydaje mi się, że takim wykroczeniem może być u nas w PL woda święcona :jak się dom wyświęci, to nic złego się nie stanie itd, a to zauważam u innych i czasami u siebie :a to myślenie magiczne już.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przykazania

Post autor: sądzony » 2024-01-31, 09:26

Ja to widzę inaczej.
Jeżeli np. wybierasz daną świątynie bo w niej ksiądz pięknie głosi, są piękne zdobienia, złociste freski i obrazy, wygodne ławki, wzniośle gra organista, a chór śpiewa,
po co tam idziesz?

To nie jest tak, że Boga jest więcej w pięknym kościele,
a tak, że to Kościół jest w Bogu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przykazania

Post autor: Andej » 2024-01-31, 09:27

Wydaje mi się, że coś w tym jest. Bo niektóre obrazy są otaczane szczególną atencją. Ale czy boską? Noszone w portfelu zdjęcie Mamy, żony, dziecka też jest otaczane czcią. Ale czy samo zdjęcie, czy raczej treść tego zdjęcia? To jest jakby okno do tej osoby. Coś, co skupia myśli na tej osobie. Przywołuje uczucia. Ułatwia myślową rozmowę. Czyli, np. modlitwę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-31, 09:34

kazik95 pisze: 2024-01-31, 09:15 Praktycznie nie,
ale teoretycznie, z tego co piszesz, to byłoby coś takiego:
- rzeźbisz, malujesz albo kupujesz rzeźbę lub obraz przedstawiający człowieka, zwierzę, ptaki, gwiazdy (cokolwiek stworzonego)
- załóżmy że to Baal, to ten obraz/rzeźba jest dla ciebie jakiegoś rodzaju personifikacją, manifestacją obecności Baala
Nie. Jest SAMYM Baalem.
- jesteś przekonany, że w tym obrazie lub rzeźbie jest moc samego Baala
Nie. Że TO JEST Baaal
- jego obecność w danym miejscu, twoim domu, jest znakiem opieki Baala nad tym miejscem
Nie. Jest to REALNA Obecność.
itd
To jest myślenie tak dla nas obce, że wręcz nas śmieszy.
Gdy czytamy:
„Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny”/Wj 5, 7-9a/
...to nie jest tu mowa o tworzeniu wyobrażenia obcego Boga (bo tworzenie wyobrażenia Jahwe też było zabronione - większość badaczy uważa, że złoty cielec został odlany jako… Bóg Jahwe) lecz o tworzeniu sobie Boga.

Weźmy opis buntu Żydów na pustyni w 32 rozdziale Księgi Wyjścia, kiedy to uczynili sobie posąg byka i oddawali mu cześć. Znajdziemy tam takie m.in. zdania:
1.A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.
[...]
4. A wziąwszy je z ich rąk nakazał je przetopić i uczynić z tego posąg cielca ulany z metalu. I powiedzieli: Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej.
[...]
8. Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulanego z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej.
[...]
23. Powiedzieli do mnie: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, z tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.
[...]
31. I poszedł Mojżesz do Pana, i powiedział: Oto niestety lud ten dopuścił się wielkiego grzechu, gdyż uczynił sobie boga ze złota.

Jak widać (a potwierdza to nasza wiedza historyczna o starożytnych semitach) złoty cielec nie był tylko „wizerunkiem”, lecz był po prostu samym bóstwem.
W Księdze Wyjścia 34 jest to napisane jeszcze dobitniej:
"Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu. "

Takiego pojmowania chyba już nie ma we współczesności (może jakieś ezoteryczne wierzenia, trochę też podobne - ale jednak inne - jest podejście w niektórych sektach hinduskich).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przykazania

Post autor: sądzony » 2024-01-31, 09:35

Zadaniem znaku jest "wciągnąć" w głębię ducha, a nie "zawiesić" na marzeniu i fantazji.
Wydaje mi się, że ten przykaz mniej odnosi się do świata zewnętrznego, a, przepraszam za wyrażenie, indywidualnej higieny duchowej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Przykazania

Post autor: kazik95 » 2024-01-31, 12:16

Wychodzi na to, że z Dekalogu to już przynajmniej dwa aspekty odpadają:
1. kwestia obrazów/figur
2. kwestia szabatu
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-31, 12:24

kazik95 pisze: 2024-01-31, 12:16 Wychodzi na to, że z Dekalogu to już przynajmniej dwa aspekty odpadają:
1. kwestia obrazów/figur
Wg mnie praktycznie tak, ale nie ze względu na nieważność przykazania, lecz ze względu na to, że ten grzech praktycznie nie jest popełniany. Ale różnych grzechów przeciw I przykazaniu jest niestety mnóstwo...
kazik95 pisze:2. kwestia szabatu
Czemu? Mamy obowiązek go świętować - w każdą niedzielę i święto.
Pisałeś (dobrze pamiętam, że Ty?) o 3 rodzajach poleceń: moralne, prawne i obrzędowe. Te pierwsze pozostały nie zmienione: świętować szabat należy. Zmieniło się prawo obrzędowe: nie robimy tego w sobotę.
Ostatnio zmieniony 2024-01-31, 12:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Przykazania

Post autor: kazik95 » 2024-01-31, 17:18

Aż zaskoczony jestem, że żaden "spec" nie podchwycił tego tematu ;)
Choć nie zdziwiłbym się
:))
Obrazek

Dodano po 24 minutach 53 sekundach:
Wracając jeszcze do samego przykazania i jego treści.
Chciałbym skupic się na samej treści:


Exodus 20:1-6 Biblia poznańska
(1) A Bóg wypowiedział wszystkie te słowa:
(2) Jam jest Jahwe, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
(3) Nie będziesz miał żadnych innych bogów oprócz mnie.

(4)
(Nie będziesz tworzył:
a. rzeźby [bożka]
b. ani żadnej podobizny
- tego, co jest w górze na niebie
- lub co jest na dole na ziemi,
- ani co jest w wodzie poniżej ziemi.

(5)
a. Nie będziesz padał na twarz przed nimi
b. i nie będziesz im służył;

bowiem
Ja, Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym,
który dochodzę nieprawości ojców na synach, na wnukach i prawnukach
tych, co mnie nienawidzą,
(6)
ale miłosierdzie świadczę tysiącznym pokoleniom
tych, co mnie miłują
i strzegą przykazań moich).


Moje pytania:
1. dlaczego w tekście Biblii poznańskiej wersety 4-6 są w nawiasach?
2. jak kult np. słońca ma się do tego co tutaj mówiliście, że sam ten wizerunek JEST bóstwem?
Przecież słońce jest słońcem i znajduje się tam gdzie się znajduje.


Wejdźmy na chwilę w skórę współczesnych Biblii.
Gdyby odczytać ten fragment maksymalnie literalnie, dosłownie to zakazuje on:
1. tworzenia
a. rzeźb*
b. podobizn*
- "tego, co jest w górze na niebie": słonca, księżyca, gwiazd, chmur, ptaków
- "lub co jest na dole na ziemi": :?: wszelkich ludzi, zwierząt i czegokolwiek co jest wokół nas
- "ani co jest w wodzie poniżej ziemi": ryb i innych "potworów morskich" jak je kiedyś sobie wyobrażano?

*rzeźba
[Strong H6458 pesel] https://www.blueletterbible.org/lexicon ... v/wlc/0-1/
פֶּ֫סֶל 31 noun masculine Habakkuk 2:18 idol, image; — absolute פ׳ Judges 17:3 +, פָּ֑סֶל Isaiah 42:17; construct פֶּסֶל Judges 18:31 +; suffix פִּסְלִי Isaiah 48:5, etc.; plural supplied by פְּסִילִים see following; — idol, as likeness of man or animal Exodus 20:4 = Deuteronomy 5:8; Exodus 4:16, 23, 25, also Deuteronomy 27:15; 2 Kings 21:7; 2 Chronicles 33:7; Isaiah 42:17; Isaiah 44:9; Isaiah 48:5; Nahum 1:14; Habakkuk 2:18 (of wood or stone, compare Habakkuk 2:19); of metal Judges 17:3, 4 + 6 times 18 (compare GFM), Isaiah 40:19; Isaiah 44:10 (with נָסַךְ), Jeremiah 10:14; Jeremiah 51:17 (with צוֺרֵף); of wood Isaiah 40:20; Isaiah 44:15, 17; Isaiah 45:20.

*podobizna
[Strong H4327 tᵊmûnâ] https://www.blueletterbible.org/lexicon ... v/wlc/0-1/
† תְּמוּנָה noun feminine likeness, form; — ת׳ Exodus 20:4 + 4 times; construct תְּמוּנַת (תְּמֻנַת) Deuteronomy 4:16 + 3 times; suffix תְּמוּנָתֶ֑ךָ Psalm 17:15; — likeness, representation (|| פֶּסֶל) Exodus 20:4 = Deuteronomy 5:8, compare Deuteronomy 4:16, 23, 25; form, semblance of י׳ Numbers 12:8; Psalm 17:15, compare Deuteronomy 4:12 (see Dr), Deuteronomy 4:15; of nocturnal apparition Job 4:16.

Dodano po 14 minutach 38 sekundach:
Wypisałem też sobie jak polskie przekłady tłumaczą te dwa słowa:
Eku: rzeźby, wizerunku
Bg: obrazu rytego, podobieństwa
Wuj: ryciny, podobieństwa
Lub: rzeźby, obrazu
Pau: bożka, podobizny
Bp: rzeźby[bożka], podobizny
BT: rzeźby, obrazu
Bw: podobizny rzeźbionej
BR: obrazu, wyobrażenia
SNPD: rzeźby, wyobrażenia
SNP: bóstw, wyobrażeń
PEC: figury, obrazu
BGN: posągu, obrazu
MIESES: posągu, obrazu
NWT1994: rzeźbionego wizerunku, postaci podobnej do czegokolwiek
NWT2017: rzeźbionego wizerunku, podobizny czegokolwiek
CYL: posągu, obrazu
UBG: rzeźbionego posągu, podobizny
Ostatnio zmieniony 2024-01-31, 17:47 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Przykazania

Post autor: konserwa » 2024-01-31, 20:29

Ojejku - to juz od dwoch tysiacleci zostalo rozkminione w Kosciele, a znowu samozwanczy interpretatorzy sypia piach w tryby,
Kultury starozytne ( a PIsmo S.Testamentu w takiej zostalo zapisane ) zawsze czcily obraz/rzezbe jako konkretnego bozka - a nie tak, jak to teraz, ze obraz/rzezba jest odniesieniem, lecz nie bogiem ( jakimkolwiek ).
Dlatego przyklad dal nam Jezus, ktory stal sie "zywym obrazem/rzezba " - gdyz czesc oddawana takiemu wcielonem Bogu jest czcia oddawana prawdziwemu i jedynemu Bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Dezerter » 2024-01-31, 21:14

kazik95 pisze: 2024-01-30, 19:11
kazik95 pisze: 2024-01-30, 18:57 Jezus też czasami jest nazywany duchem.

‭‭Pierwszy list św. Pawła do Koryntian‬ ‭15:45‬ ‭BW1975‬‬

[45] Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym.

Ale też nie chodzi mi o to, że Jezus jest bytem niefizycznym, duchowym.

Oczywiście jest człowiekiem. Z krwi i kości.
Bogiem.
Z którego wypływa rzeka wody żywej.
Pablito, by nigdy tak nie napisał, chyba :-? , że się nawrócił na naszym forum \:D/
Ps - Nawet jak Pablito, to mu to wybaczamy i jako administracja, bo zmiana jest zasadnicza, akceptujemy, więc koniec tematu!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Przykazania

Post autor: Arek » 2024-01-31, 21:19

Dezerter pisze: 2024-01-31, 21:14
kazik95 pisze: 2024-01-30, 19:11
kazik95 pisze: 2024-01-30, 18:57 Jezus też czasami jest nazywany duchem.

‭‭Pierwszy list św. Pawła do Koryntian‬ ‭15:45‬ ‭BW1975‬‬

[45] Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym.

Ale też nie chodzi mi o to, że Jezus jest bytem niefizycznym, duchowym.

Oczywiście jest człowiekiem. Z krwi i kości.
Bogiem.
Z którego wypływa rzeka wody żywej.
Pablito, by nigdy tak nie napisał, chyba :-? , że się nawrócił na naszym forum \:D/
Ps - Nawet jak Pablito, to mu to wybaczamy i jako administracja, bo zmiana jest zasadnicza, akceptujemy, więc koniec tematu!
No a podpis?
"la - la - la la la la la - la - la - la la - la - laaa"
Nie mów, że jesteś już po robocie =;
Ostatnio zmieniony 2024-01-31, 21:21 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”