Przykazania

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Przykazania

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-01, 10:47

No fakt,nie wiedzialam że Jasnogórskie cuda są potwierdzone.
Gdzie znalazłeś o tym informację?

Fragmenty okej,a kto decyduje że dana rzecz ma szczególną łaskę?

Musisz zaakceptować fakt,że w katolicyźmie jest różnorodność,i nie wszyscy są i chcieliby być,Markiem Piotrowskim. Wszyscy się zmieszczą,nawet jak czytają coś czego ty nie czytasz.Posuń się trochę i zrób miejsce innym.

Dodano po 4 minutach 11 sekundach:
sądzony pisze: 2024-02-01, 10:29
CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 10:26 Nie potrzebujesz?
Jeżeli pytasz np. czy potrzebuję "objawień fatimskich" to nie. Nie potrzebuję.
Cudów,czy potrzebujesz cudów.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przykazania

Post autor: sądzony » 2024-02-01, 10:56

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-01, 10:39 CHoć osobiście nie zajmuję się praktycznie objawieniami prywatnymi i rozumiem, co napisałeś, to jednak jakoś zazgrzytały mi te słowa.
Nie ośmieliłbym się chyba tak napisać. Bo jeśli są prawdziwe (nie wiem czy są i na ile), to powiedzenie, że "nie potrzebuję" czegoś, co Bóg daje, jest nieco...
Może spróbuj złapać kontekst:
CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 09:49 Myślę że wierzący potrzebują tych Objawień dla ugruntowania w wierze.
Pełne Objawienie otrzymaliśmy już w Chrystusie.

Używanie zwrotu "modlitwa kontemplacja" (który chyba nie istnieje) i zarazem twierdzenie, że nie interesuję się kontemplacją (która także może być Bożą Łaską) również jest nieco ...

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 10:51
sądzony pisze: 2024-02-01, 10:29
CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 10:26 Nie potrzebujesz?
Jeżeli pytasz np. czy potrzebuję "objawień fatimskich" to nie. Nie potrzebuję.
Cudów,czy potrzebujesz cudów.
Cudów jak najbardziej potrzebuję.
Bez cudów to, by mnie tu nie było.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Przykazania

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-01, 11:03

Jak pełne Objawienie jest w Chrystusie,to czemu nie cytujesz Jezusa tylko Jana od Krzyża?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 11:04

To nie chodzi o to, co wolno czytać - chodzi o to, że to, co czytamy w nas wchodzi. Pewna charakterystyczna formacja, która najchętniej krytykuje każdy przejaw wiary Polaków z pozycji wyższości (zresztą nie tylko wiary - przedstawiciele tego nurtu lubują się np. w opisach, jakimi to rzekomo "burakami" są nasi rodacy na wczasach za granicą) jest niestety faktem.

@sądzony , jak napisałem, rozumiem co chciałeś powiedzieć (i "odszczekiwanie się" jakimiś sprawami sprzed nie wiadomo jakiego czasu jest zbędne) - zasygnalizowałem Ci tylko, że to sformułowanie jest nieco rażące.
Ja też nie opieram swojej wiary na objawieniach prywatnych (uważam, że w pewniejszych źródłach Objawienia Publicznego jest tyle, że do śmierci - a pewnie i po śmierci - nie zdołam poznać wszystkiego co tam jest, więc wolę drążyć tam).
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 11:07 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przykazania

Post autor: sądzony » 2024-02-01, 11:27

CiekawaXO pisze: 2024-02-01, 11:03 Jak pełne Objawienie jest w Chrystusie,to czemu nie cytujesz Jezusa tylko Jana od Krzyża?
Bardzo dobre pytanie. Dziękuję.

Ostatnio co jakiś czas przychodzi mi ono do głowy i jeszcze nie znalazłem jednej (jednoznacznej) odpowiedzi. Uważam jednak, że św. Jan od Krzyża:
- był bardziej współczesny,
- był poetą, który używa "metaforycznych dosłowności", które do mnie trafiają,
- był człowiekiem dość introwertywnym, do wewnątrz podobnie mi,
- zaskakuje mnie w odczytywaniu Słowa Bożego,
- "łączy" psychologię głębi z duchowością głębi,
- na płaszczyźnie mistycznej dostrzec można styk z prawosławiem,
- skupia się na modlitwie jako relacji z Bogiem i Miłości z Drugiej Strony,
- przewartościowuje pewne pojęcia takie jak "noc, ciemność, bierność, pustka, śmierć",
- pokazuje mi rzeczy, które w jakiś sposób "wiedziałem", ale nie odważyłem się pomyśleć,

po prostu, wydaje mi się, że pomaga mi doświadczyć Bożej Obecności w życiu.
Nie jest to jednak tak, że nie czytam Biblii czy innych autorów - choć może zbyt mało.

Czy sJoK jest dla mnie objawieniem? Nie sądzę. Z pewnością jednak jest nim Chrystus, który dzięki niemu wydarza się w moim życiu.
I jeżeli komuś "fatima" również w tym pomaga to chwała. Mi nie.

Dodano po 2 minutach 40 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-01, 11:04 To nie chodzi o to, co wolno czytać - chodzi o to, że to, co czytamy w nas wchodzi.
Zgadzam się. Dlatego częściej myślę i mówię śJoK niż Jezusem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Przykazania

Post autor: kazik95 » 2024-02-01, 11:44

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-31, 09:34 Weźmy opis buntu Żydów na pustyni w 32 rozdziale Księgi Wyjścia, kiedy to uczynili sobie posąg byka i oddawali mu cześć. Znajdziemy tam takie m.in. zdania:
1.A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.
[...]
4. A wziąwszy je z ich rąk nakazał je przetopić i uczynić z tego posąg cielca ulany z metalu. I powiedzieli: Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej.

[...]

Wj 32 BT5
(1) A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.


Przyznam, że do tej pory nie zwróciłem na to uwagi, ale:
1. Żydzi byli zaniepokojeni/wstraszeni że już długo nie ma z nimi Mojżesza (był na górze by rozmawiać z Bogiem)
2. W związku z brakiem Mojżesza postanowili zrobić figurę jego odpowiednika
3. wcześniej Mojżesz szedł przed nimi a teraz jego zamiennik - figura cielca ma iść przed nimi

Szokujące jest dla mnie to zestawienie Mojżesz - bóg.
Tak jakby Żydzi traktowali Mojżesza jako boga.
Gdy jego zabrakło chcieli mieć figurę jego zamiennika.
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 11:45 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 11:48

Można to tak czytać, ale ja to odbieram inaczej: mówiąc to, odnosili się do rozmówcy (na zasadzie "Ty Aron zrób nam Boga. Dotąd Mojżesz nam mówił co Bóg chce, ale teraz go nie ma (i kurcze, nie wiadomo co się stało, czy w ogóle wróci z tej góry), więc zwracamy sie do Ciebie")

Niejasność wynika z tego, że zarówno Mojżesz jak i Bóg Jahwe "szedł przed ludem" (w kolumnie ognia).
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 11:49 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Przykazania

Post autor: Adam01 » 2024-02-01, 12:40

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Przyznam, że do tej pory nie zwróciłem na to uwagi, ale:
A zwróciłeś uwagę, że zloty cielec kosztował życie 3000 wyrżniętych mężczyzn? Wj 32,27-29

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Przykazania

Post autor: kazik95 » 2024-02-01, 12:56

Adam01 pisze: 2024-02-01, 12:40
kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Przyznam, że do tej pory nie zwróciłem na to uwagi, ale:
A zwróciłeś uwagę, że zloty cielec kosztował życie 3000 wyrżniętych mężczyzn? Wj 32,27-29
Karę znamy
Zastanawiamy się, co dokładnie Bóg miał na myśli w tym przykazaniu
aby uniknąć takiej lub podobne kary
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 12:57 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Przykazania

Post autor: Adam01 » 2024-02-01, 13:18

Historycznie i dość zdroworozsądkowo zostało to wyjaśnione w linku do racjonalisty, który tu niedawno podałem.
https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1578

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 13:20

Adam01 pisze: 2024-02-01, 13:18 Historycznie i dość zdroworozsądkowo zostało to wyjaśnione w linku do racjonalisty, który tu niedawno podałem.
https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1578
Marna, napisana pod tezę propaganda. Jak to na "Racjonaliście":
W takich okolicznościach nie trudno było Mojżeszowi udawać proroka stosując proste sztuczki, podczas gdy cały naród cierpiał i czekał na jakiekolwiek działanie ku lepszemu. Znając potrzeby religijne owych ludzi oraz rozumiejąc zalety monoteizmu i patriarchatu wymyśla on coraz to silniejsze kontakty osobiste z Bogiem, co zapewnia mu uznanie innych ludzi, pretendujących do miana przywódców duchowych
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 13:23 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przykazania

Post autor: Andej » 2024-02-01, 13:39

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Znajdziemy tam takie m.in. zdania:
1.A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.

Deus ex machina.

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 1. Żydzi byli zaniepokojeni/wstraszeni że już długo nie ma z nimi Mojżesza (był na górze by rozmawiać z Bogiem)

Jak owce potrzebujące pasterza, którego znają.
kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 2. W związku z brakiem Mojżesza postanowili zrobić figurę jego odpowiednika
Ano, nie. Nie odpowiednika przewodnika czy pasterza. Uznali, że przewodnikiem - pasterzem będzie Aaron. Ale potrzebowali wiary, idei, czegoś więcej niż przewodnika. Kogoś, kto daje siłę przewodnikowi. I rozum.
Nie chcieli figury Mojżesza. Gdyby chcieli, to odlaliby postać ludzką.
kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 3. wcześniej Mojżesz szedł przed nimi a teraz jego zamiennik - figura cielca ma iść przed nimi
Tak, Mojżesz szedł przed nimi, ale szedł za Bogiem. Szlakiem wyznaczonym przez Pana. Zatem stworzyciel szedł także przed ludem. Oni potrzebowali dwóch: Boga, który pokazuje drogę i przewodnika, który odczytuje wskazówki. W zastępstwie Mojżesza mieli Aarona. Potrzebowali tego, kto wskaże drogę przewodnikowi.
Wj 16.21 A Pan szedł przed nimi podczas dnia, jako słup obłoku, by ich prowadzić drogą, podczas nocy zaś jako słup ognia, aby im świecić, żeby mogli iść we dnie i w nocy.

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Szokujące jest dla mnie to zestawienie Mojżesz - bóg.

Cóż szokującego? Tak można zestawić każdego człowieka z Bogiem. A w szczególności każdego człowieka, któremu jest powierzone prowadzenia jakichś ludzi. Na przykład Bóg => papież => ksiądz => wierzący - czy takie zestawienie szokuje?

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Tak jakby Żydzi traktowali Mojżesza jako boga.
Nie ma przesłanek do takiego pojmowania. Ale traktowali jak wybrańca. Osobę wybrana przez Boga na przewodnika.
kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Gdy jego zabrakło chcieli mieć figurę jego zamiennika.
Nie chcieli. Nawet nie chcieli żadnej figury. Oni chcieli Boga, bo nie rozumieli, że odlany bóg, Bogiem nie jest i być nie może.
Ale oni utożsamiali Boga z czymś co można zobaczyć, dotknąć, poczuć, organoleptycznie sprawdzić istnienie.
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 13:41 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Przykazania

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-01, 13:46

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-31, 09:34 Weźmy opis buntu Żydów na pustyni w 32 rozdziale Księgi Wyjścia, kiedy to uczynili sobie posąg byka i oddawali mu cześć. Znajdziemy tam takie m.in. zdania:
1.A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.
[...]
4. A wziąwszy je z ich rąk nakazał je przetopić i uczynić z tego posąg cielca ulany z metalu. I powiedzieli: Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej.

[...]

Wj 32 BT5
(1) A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.


Przyznam, że do tej pory nie zwróciłem na to uwagi, ale:
1. Żydzi byli zaniepokojeni/wstraszeni że już długo nie ma z nimi Mojżesza (był na górze by rozmawiać z Bogiem)
2. W związku z brakiem Mojżesza postanowili zrobić figurę jego odpowiednika
3. wcześniej Mojżesz szedł przed nimi a teraz jego zamiennik - figura cielca ma iść przed nimi

Szokujące jest dla mnie to zestawienie Mojżesz - bóg.
Tak jakby Żydzi traktowali Mojżesza jako boga.
Gdy jego zabrakło chcieli mieć figurę jego zamiennika.
Potrzeba religijna.Poczucia boskiej opieki którą zalatwial Mojżesz

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Przykazania

Post autor: kazik95 » 2024-02-01, 15:21

Andej pisze: 2024-02-01, 13:39
kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Znajdziemy tam takie m.in. zdania:
1.A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej.

Deus ex machina.

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 1. Żydzi byli zaniepokojeni/wstraszeni że już długo nie ma z nimi Mojżesza (był na górze by rozmawiać z Bogiem)

Jak owce potrzebujące pasterza, którego znają.
kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 2. W związku z brakiem Mojżesza postanowili zrobić figurę jego odpowiednika

Ano, nie. Nie odpowiednika przewodnika czy pasterza. Uznali, że przewodnikiem - pasterzem będzie Aaron. Ale potrzebowali wiary, idei, czegoś więcej niż przewodnika. Kogoś, kto daje siłę przewodnikowi. I rozum.
Nie chcieli figury Mojżesza. Gdyby chcieli, to odlaliby postać ludzką.

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 3. wcześniej Mojżesz szedł przed nimi a teraz jego zamiennik - figura cielca ma iść przed nimi
Tak, Mojżesz szedł przed nimi, ale szedł za Bogiem. Szlakiem wyznaczonym przez Pana. Zatem stworzyciel szedł także przed ludem. Oni potrzebowali dwóch: Boga, który pokazuje drogę i przewodnika, który odczytuje wskazówki. W zastępstwie Mojżesza mieli Aarona. Potrzebowali tego, kto wskaże drogę przewodnikowi.
Wj 16.21 A Pan szedł przed nimi podczas dnia, jako słup obłoku, by ich prowadzić drogą, podczas nocy zaś jako słup ognia, aby im świecić, żeby mogli iść we dnie i w nocy.

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Szokujące jest dla mnie to zestawienie Mojżesz - bóg.

Cóż szokującego? Tak można zestawić każdego człowieka z Bogiem. A w szczególności każdego człowieka, któremu jest powierzone prowadzenia jakichś ludzi. Na przykład Bóg => papież => ksiądz => wierzący - czy takie zestawienie szokuje?

kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Tak jakby Żydzi traktowali Mojżesza jako boga.
Nie ma przesłanek do takiego pojmowania. Ale traktowali jak wybrańca. Osobę wybrana przez Boga na przewodnika.
kazik95 pisze: 2024-02-01, 11:44 Gdy jego zabrakło chcieli mieć figurę jego zamiennika.
Nie chcieli. Nawet nie chcieli żadnej figury. Oni chcieli Boga, bo nie rozumieli, że odlany bóg, Bogiem nie jest i być nie może.
Ale oni utożsamiali Boga z czymś co można zobaczyć, dotknąć, poczuć, organoleptycznie sprawdzić istnienie.
[/color]

Zacytuję cały Twój post dla kontekstu.

Zaciekawiło mnie jeszcze, że lud nie wyznaczył Aarona na nastepcę "zaginionego na górze" Mojżesza.
Przeciez to by było naturalne, no nie?
Mojżesz i Jozue poszli w góry, może spadli?
Jego prawa ręka Aaron jest na miejscu.
Powinien przejąć pałeczkę.
Zwłaszcza, że w miejsce zalęknionego :?: /jąkały :?: /mruka :?: Mojżesza
mamy odważnego, elokwentnego Aarona.

Zamiast tego woleli ulepić "byka" :?:
Nie ogarniam tej logiki.
Ktoś ogarnia?
Ostatnio zmieniony 2024-02-01, 15:25 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-01, 15:24

Wydaje mi się, że właśnie lud wyznaczył, przychodząc do Arona i prosząc, by zrobić im Boga.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”