Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: kazik95 » 2024-02-03, 14:16

Obserwuję sobie taki ciekawy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.
Mimo,że jest bardzo różnorodny to niemniej w większości, również w Polsce głównie to toksyczne środowisko.
Mimo, że są takie ciekawe środowiska jak czasopismo Adventist Today.

https://atoday.org/koscielna-maszyna

Cześć artykułu poniżej a całość na stronie, która zalinkowalem.
Adventist Today
machine-polish
02
FEBRUARY
2024
Kościelna Maszyna
AT POLISH

by Debbie Hooper | 2 February 2024 |

Dorastałam w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego i jest w nim wiele rzeczy, za które jestem wdzięczna.

Istnieje jednak mroczny, niezdrowy wymiar tej organizacji. Za dobrą pracą adwentystycznych szpitali, Adwentystycznej Agencji Rozwoju i Pomocy, za doskonałym systemem edukacji Kościoła, za indywidualnymi zborami i kilkoma dobrymi oraz pobożnymi członkami, kryje się wszechobecna i zakorzeniona sztywność oraz nieuprzejmość.

Nazywam Kościół „Maszyną”, ponieważ pomimo wszystkich swoich dobrych cech, jest on skłonny rozjechać i zmiażdżyć wszystko oraz każdego, kto wydaje się mu zagrażać – niczym wielki, psychologiczny buldożer. Kościół Adwentystów przyniósł światu wiele dobra, ale Maszyna spowodowała poważne szkody.

Ta Maszyna w toku własnej historii wielokrotnie odrzucała możliwość zmiany swoich szkodliwych zachowań.

Jak działa ta Maszyna?

Warunki, które stworzyły Maszynę, są głęboko zakorzenione w adwentystycznym DNA. Adwentyści zaczęli od teologii wyjątkowego Kościoła w dniach ostatnich, która skupia się na dwóch rzeczach: na tym, co zagraża adwentyzmowi oraz na potrzebie niezachwianej lojalności i posłuszeństwa ze strony wiernych.

Ellen White ostrzegła, że w dniach ostatnich ludzie porzucą prawdę, a wstrząsy[1] usuną członków z szeregów Kościoła. „Ponad wszystko powinni byli wystrzegać się tego zagrożenia, gdyż dając posłuch fałszywym nauczycielom, otworzyliby drzwi błędom” – pisała Ellen White w Działalności Apostołów[2].

Potrzeba lojalności skłoniła przywódców kościelnych do odrzucenia każdego, kto kwestionuje status quo, co ubrano w szaty duchowego wstrząsu czy przesiewu. Wierni, przeszkoleni w stawianiu potrzeb Kościoła nad wszystko i wszystkich, akceptują fakt, że Kościół nie musi tłumaczyć się ze swej lekceważącej postawy.

Do tej defensywnej mentalności dochodzi zaabsorbowanie prześladowaniami, które kładzie niezdrowy nacisk na pozostawanie „w prawdzie”. Pani White używa w swoich pismach słów „męczennik” i „męczeństwo” ponad 3700 razy.

W ślad za tym poszli adwentystyczni wydawcy, dostarczając ciągłego tabunu książek o męczennikach, którzy do samego końca pozostali wierni swoim przekonaniom. Oprócz klasyka, jakim jest Wielki Bój, z zawartą w nim groźbą prześladowań, istnieje także Unshakeable Faith (pol. Wiara niezachwiana) Marka Finleya[3], opowiadająca historie o bohaterach, którzy w średniowieczu przeciwstawili się Kościołowi katolickiemu i potrafili „śpiewać, płonąc na stosie”; Impaled (pol. Przebity) Ernesta H. J. Steeda[4], opisuje makabryczne szczegóły dotyczące misjonarza z południowego Pacyfiku, który został przebity włócznią i „złożył najwyższą ofiarę, aby inni mogli otrzymać życie wieczne”; oraz Now! (pol. Teraz!) Merikay McLeod[5], która jest nadal czytana dzieciom w klasach w adwentystycznych szkołach, wywołując koszmary o prześladowaniach, których doświadczą one, jako osoby przestrzegające szabatu w czasach ostatecznych.

Będąc wiernymi jedynemu prawdziwemu Kościołowi, z którym wszystko jest w porządku i który nie ma się czego uczyć, adwentyści mają dobry powód, aby jednocześnie usprawiedliwiać problemy i wyrzucać innowierców, nie przyglądając się zbytnio żadnemu z nich.

Jak stworzono tę Maszynę?

Z każdą odmową transparentności i reform Maszyna stawała się, coraz silniejsza.

James i Ellen White odrzucili długą listę kolegów, z którymi weszli w konflikt: spójrz na historie Canrighta, Ballengera, Kellogga, czy Jonesa i Waggonera. Ludzie ci zostali odcięci i podjęto kroki, aby nie mogli już dłużej wpływać na rozwijający się ruch adwentystyczny. Polecenia, aby to wykonać, pochodziły bezpośrednio od Boga: „Pokazano mi…”. Stały się one przyczyną kampanii plotek i duchowych manipulacji. To właśnie przydarzyło się Fanny Bolton, młodej kobiecie, która odegrała kluczową rolę w służbie White’ów.

Fanny Bolton była dziennikarką, pracującą wcześniej dla chicagowskiej gazety, zanim pani White zaproponowała jej zatrudnienie w charakterze redakcyjnej asystentki. Bolton dostrzegła niepokojące ją nieścisłości. W liście do swojej przyjaciółki[6] Bolton wspomniała o nadmiernym przerabianiu, jakiego musiała się podjąć, aby przekształcić notatki pani White w materiał do użytku publicznego. Nawet kazania Ellen „były pełne analfabetyzmu, nielogiczności, pomieszanych metafor, braku powiązań i punktów kulminacyjnych, za to naznaczone były one niezręcznymi zdaniami, frazesami, powtórzeniami i wszystkim tym, co nie składa się na dobry wytwór literacki”.

Dowody potwierdzają ocenę Fanny Bolton – nie wspominając o szerokich zapożyczeniach Ellen White. Dla redaktor Bolton, przypisywanie sobie przez panią White wszystkich autorskich zasług, nie wydawało się etyczne.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-03, 14:42

Żył przed laty (w XIX wieku) pewien pastor baptystyczny, William Miller. Doszedł do wniosku (robiąc „biblijne obliczenia”, jakie znamy dziś z „głoszeń” Świadków Jehowy), że Powtórne Przyjście Chrystusa nastąpi 22 października 1844 roku. Gorliwie głosząc, pozyskał wielu zwolenników. Pomagał mu w tym pewien mechanizm psychologiczny– świeżo nawróceni, „wiedząc”, że i tak niebawem ich majątki nie będą nic warte, sprzedawali je, pieniądze przeznaczając na dalsze głoszenie. W terminie zapowiadanej Paruzji Miller miał już 100 000 zwolenników (wzrost liczebności niesłychanie szybki jak na społeczeństwo, w którym nie było radia i telewizji).
Ludzie nie zbierali z pól (bo po co przygotowywać zapasy na zimę, skoro 22 października przyjdzie Chrystus?).
Ale 22 października przyszedł i... minął.
I co dalej?
Wydawałoby się, że oszukani wyznawcy nowego kultu powinni po prostu stwierdzić, że Miller się mylił i wrócić tam, skąd przyszli, do swoich zborów, farm i spraw.
Nic podobnego się nie stało!
Po prostu zabrali się za wyznaczanie nowej daty...
Dziś Kościół Adwentystów Dnia Siódmego – bo to o nim mowa – liczy 15 milionów wiernych w 228 krajach świata (nie licząc mniejszych odłamów oraz grup, które powstały w jego łonie po kolejnych rozłamach, jak Świadkowie Jehowy).

Adwentyści są bardzo różni - do tego stopnia, że niektóre odłamy nie są trynitarianami (a inne są).
Mam wrażenie, że gdyby nie działalność Ellen G.White (o której wspomina artykuł powyżej), która zdominowała ich sposób myślenia, to wyznanie mogłoby być całkiem sensowne.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-03, 14:53

Czemu toksyczne?
Mam bliskiego znajomego Adwentystę i nie jest toksyczny, i bardzo kocha Jezusa.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: konserwa » 2024-02-03, 15:14

Z tym bywa roznie - ci adwentysci, ktorych znam to maja rozne podejscie - niektorzy z nich uwazaja innych chrzescijan, a szczegolnie katolikow, za braci w Chrysusie, a wielu innych na sam dzwiek slowa "katolik" szybko rozglada sie za jakas "siekera", aby katolikow glowy pozbawic. I wszyscy oczywiscie kochaja Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2024-02-03, 15:17 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-03, 15:35

Tak, to właśnie ze względu na pisma Ellem G.White, w których wypisywała o Kościele różne bardzo, ale to bardzo nieprzyjemne rzeczy (bodajże to właśnie od Adwentystów pochodzi określenie na KK "Wielka Nierządnica"). To, wraz z przekonaniem, że była „tak samo natchniona, jak prorocy biblijni” spowodowało taki ich stosunek do katolików (dziś, po ujawnieniu paru... faktów o pisarce, nie są już zdaje się tego tacy pewni).

Natomiast na uwagę zasługuje ich dbałość o zdrowie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: kazik95 » 2024-02-03, 16:52

CiekawaXO pisze: 2024-02-03, 14:53 Czemu toksyczne?
Mam bliskiego znajomego Adwentystę i nie jest toksyczny, i bardzo kocha Jezusa.
Byłem na różnych forach adwentystycznych. Kilak razy u nich na nabożeństwach. Znam kilku adwentystów.

Tu nie chodzi o samą doktrynę.
Doktryna jak większość innych.

Tu chodzi o podejście do rzeczywistości.
Dostrzeganie wszędzie spisków.
Szczepionki złe.
Agresywny weganizm.
Inni chrześcijanie są źli.
Inne Kościoły są złe.
Świat generalnie jest zły.

Wiem, że są tam też super ludzie.
Mam kościół Adwentystów rzut beretem od domu i kiedyś nawet chciałem tam chodzić.

Ale za każdym razem jak tam byłem to zni checql mnie ten klimat.
Powtórzyło się to za każdym razem.
Więc to nie może być przypadek.

Zresztą, ten artykuł, który zacytowałem nie wziął się z niczego.
Napisała.go dziewczyna która rozumie ten stan.
Tam dominuje konserwatyzm, prawica, syndrom oblężonej twierdzy, lęk
Nie wolno mieć pytań.
Kto pyta jest podejrzany.
Ostatnio zmieniony 2024-02-03, 16:53 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-03, 17:01

A ja uważam, że dałeś artykuł po to, bo uważasz że KOŚCIÓŁ Katolicki ma te same cechy, tylko nie chcesz tego wprost napisać, bo się boisz Deza😁

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: kazik95 » 2024-02-03, 17:09

CiekawaXO pisze: 2024-02-03, 17:01 A ja uważam, że dałeś artykuł po to, bo uważasz że KOŚCIÓŁ Katolicki ma te same cechy, tylko nie chcesz tego wprost napisać, bo się boisz Deza😁
Dostrzegłaś podobieństwo?
Hmmm... Tak, też widzę podobieństwo.
Ale bardziej forum niż Kościoła.
Możliwe, że gdzieś podświadomie mnie zainspirowało, żeby to tu wkleić.

Choć widzę to w różnych Kościołach. Akurat niekoniecznie najwyraźniej w Katolickim.
To jest patologia chyba w każdej religii.
Nawet Jezus gdy przyszedł to z tym się zmagał.
Od religijności do nienawiści jest tak bardzo cienka linia.
Z aktora już tylko wykluczenie, podejrzliwość, przesladowanie.

Tylko wyobraź sobie, że kościół Adwentystów jest w 90% taki.
Kościół Katolicki jest w ... może 10% taki.
Ale te 10% to 90% na tym forum. ;)

Jest to dobra prezentacja co by było gdyby ...
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-03, 17:13

Ten zabieg i podobieństwo dostrzegłam dopiero tu:

"Tam dominuje konserwatyzm, prawica, syndrom oblężonej twierdzy, lęk
Nie wolno mieć pytań.
Kto pyta jest podejrzany.".

Tak bywa w Kościele Katolickim, tak bywa i na forum, zaprzeczać nie będę.
Ale to jest sprawa bardziej apodyktycznych jednostek i kolesiostwa, niż Kościoła jako takiego i forum jako takiego.

Dodano po 6 minutach 16 sekundach:
I tak,też uważam że to są cechy wielu grup społecznych. Po prostu instynktownie uważamy że jeżeli jakaś grupa jest zrzeszona na forum katolickim to te problemy nie będą jej dotykać, ale dotykają i nie możemy się z tym pogodzić..
Ostatnio zmieniony 2024-02-03, 17:15 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: Dezerter » 2024-02-03, 19:46

Pominę insynuację i proszę ich nie kontynuować jako offtopu
A Kazikowi napiszę w prost - nie podoba się? to nikt cię tu nie zatrzymuje, ja ale nie będę tolerował szkodzenia forum, ani rycia i podważania autorytetu administracji, który jest konieczny dla prowadzenia forum
więc zachowaj się jak inteligentny i dorosły facet, którym jesteś ...

Adwentystów dnia 7 poznałem dość dobrze, spotykałem się z nimi jako nastolatek, mam ich książki, do dziś min Wademekum Wegetarianina i inne , których nie będę reklamował, są bardzo antykatoliccy i spędziłem wiele godzin na dyskusjach z nimi - również na tym forum.
Może i bym został AD7, ale nie chcąc iść do wojska spytałem, czy jak się zapisze do nich to będzie mnie to chroniło przed wojskiem jak u ŚJ?
- odpowiedzieli, że nie, że oni popierają każdego rządzącego i przestrzegają praw ustanowionych w danym kraju (to był jeszcze PRL), więc skutecznie zniechęcili mnie.
Bardzo cenię jednego z autorów książek o Biblii, miałem okazję z nim porozmawiać na jednym z forów, bardzo inteligentny człowiek, ale w tym watku to nie była by dla niego reklama, a poza tym nie śledzę jego nowych publikacji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: kazik95 » 2024-02-03, 21:46

Dezerter pisze: 2024-02-03, 19:46 nie podoba się? to nikt cię tu nie zatrzymuje,
To zdanie bardzo bardzo pasuje w tym wątku.

To właśnie słyszą Adwentyści, którzy zadają pytania, kwestionują to co im się nie podoba, chcą zmiany, próbują odkrywać nowe ścieżki, kreować nowe zwyczaje.

Nawet w tym zalinkowanym artykule jest wzmianka o tym, że obecny "papież" Adwentystów wobec wszystkich pastorów i innych duchownych powiedział niedawno: jeśli nie podoba się wam aktualna postac KADS odejdźcie z kościoła.

W Kościele Katolickim nie pamiętam abym to usłyszał od papieża.
Nawet wobec lefebrystów.
Ani nawet wobec księży robotników.
Ani nawet wobec kościoła w Chinach.
Jeśli już to jacyś pojedynczy niżsi ranga duchowni albo co bardziej radykalnie świeccy tak mówią. Ostatnio na przykład wobec kościoła Niemieckiego i jego biskupów.

Z tym, że wracając do Adwentystów to poza wyganianiem z kościoła jeszcze pojawia się oskarżenie o "odstępstwo", "ukryty katolicyzm" itd itp.

A co do podkopywanie autorytetu Admina forum.
Jeśli chcesz @Dezerter zbudować swój autorytet, to nie zbudujesz go tylko blokowaniem ludzi, którym nie podoba sie styl Twojego administrowania.
Ostatnio zmieniony 2024-02-03, 22:07 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: Dezerter » 2024-02-03, 21:55

Forum nie jest od tego by ci się podobał styl mojego administrowania
forum jest od dyskutowania o wierze a nie o administracji.
nasz administracja jest bardzo mało inwazyjna i przeszkadzająca z założenia, by dać przestrzeń forumowiczom do swobodnej dyskusji i wkracza tyko w sytuacjach wyjątkowych - ty jesteś z nami 3 miesiące i już ostrzeżenie, blokady , kilka wpisów na czerwono, .... i to z nami jest coś nie tak :-? :-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-04, 08:05

@Dezerter czy ten autor książek o Biblii ma na imię Łukasz?

Dodano po 4 minutach 4 sekundach:
Kazik za co dostałeś blokadę?I kiedy?
Ja dostałam za krytykę administracji,więc fakt,tego robić nie wolno.
Tylko nie wiem czy to jest w regulaminie.
Jeski za to można wylecieć warto to tam dopisać.
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 08:10 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: kazik95 » 2024-02-04, 08:14

Ten artykuł, o którym tu jest mowa został przetłumaczony i opublikowany wczoraj na swoim profilu Facebook przez jednego byłego już Adwentystę. Damiana Doreckiego. Który na marginesie, niedawno obronił doktorat z teologii na katolickiej uczelni.

Dzisiaj aktualizacja:

Jak można było się domyślić, polskich adwentystów, szczególnie pracowników tej korporacji, obrońców Maszyny, których będę odtąd żartobliwie nazywał maszynistami, zabolała wczorajsza publikacja polskiego tłumaczenia artykułu Debbie Hooper (link: https://atoday.org/koscielna-maszyna/). Syndrom oblężonej twierdzy nie gorszy niż ten, który można zauważyć ze strony polskiego episkopatu. Przykładowo pastor Andrzej Siciński, redaktor naczelny czasopism Znaki Czasu i Głos Adwentu, sugerował, że Adventist Today tworzą "outsiderzy", żyjący z krytyki KADS. Rozumiecie, to nie z Maszyną jest problem, to ci niedobrzy krytykanci, którzy zarabiają na chleb swoimi niecnymi, obrzydliwymi atakami na "kościół ostatków", popełniają zło. Pastor Siciński odebrał treść artykułu, jako osobisty atak nie niego samego, jako adwentystę, nie rozumiejąc, że jego autorką była również... adwentystka!

Kto był na ostatni streamie (link: ten wie, że AT jest otwarte na wewnętrzny dialog w KADS i pokazałem to na przykładzie pisemnej dyskusji o interpretacji Dn 8, gdzie głos mieli zarówno tradycjonaliści pokroju Clifforda Goldsteina, jak i przeciwnicy historycznej, adwentystycznej wykładni, do których należy André Reis. Czy w Głosie Adwentu albo Znakach Czasu możemy liczyć na taką wolność słowa? Oczywiście, że nie!

Mam tylko nadzieję i wiem, że również w polskim KADS są ludzie z właściwie ukształtowanymi sumieniami, których artykuł zatytułowany "Kościelna Maszyna" szczerze poruszy.

Z Bogiem,
Ex.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Adventist Today - Artykuł "Kościelna maszyna"

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-04, 08:16

Czemu rozmawiamy o adwentystach?

ODPOWIEDZ