Nawrócenie

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nawrócenie

Post autor: Andej » 2024-02-18, 14:16

sądzony pisze: 2024-02-18, 14:10 Ustalenie zaś punktów granicznych ...
A gdyby tak własnymi słowami, tak ma poziomie zrozumiałym dla szarych myszów, do których się zaliczam?
Przepraszam, że o to proszę, ale ctrl+c i ctrl+v bez osobistego przekazu nie dociera do mnie. Ciekawy jestem czy dociera do Ciebie. Bo jeśli dociera, to na pewno bez problemu sam, swoimi słowami przekażesz myśl na poziomie bardziej dostosowanym do przeciętniaków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Nawrócenie

Post autor: sądzony » 2024-02-18, 14:51

Andej pisze: 2024-02-18, 14:16 A gdyby tak własnymi słowami, tak ma poziomie zrozumiałym dla szarych myszów, do których się zaliczam?
Przepraszam, że o to proszę, ale ctrl+c i ctrl+v bez osobistego przekazu nie dociera do mnie. Ciekawy jestem czy dociera do Ciebie. Bo jeśli dociera, to na pewno bez problemu sam, swoimi słowami przekażesz myśl na poziomie bardziej dostosowanym do przeciętniaków.
Raczej nie rozumiem. To koncepcja w oparciu o pisma św. Jana od Krzyża. Czy jednak prawdziwa, zrozumiała ... nie wiem.
Ważne, że ujmuje "nawrócenie" jako proces - przynajmniej ja tak to czytam. Z drugiej strony może być punktem początku rozwoju duchowego choć czytając Jana można, by rzec, że początkiem głębokiego rozwoju graniczącego z mistyką.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nawrócenie

Post autor: Andej » 2024-02-18, 16:51

sądzony pisze: 2024-02-18, 14:51 Ważne, że ujmuje "nawrócenie" jako proces - przynajmniej ja tak to czytam. Z drugiej strony może być punktem początku rozwoju duchowego choć czytając Jana można, by rzec, że początkiem głębokiego rozwoju graniczącego z mistyką.
To zrozumiałe, że proces. Bo nawet nagły błysk jest procesem, bo był poprzedzony jakąś podbudową.
Gdyby nawrócenie nie miałoby być początkiem procesu, to byłoby to straconym działaniem. Wiara musi się rozwijać, umacniać. Najwspanialsze ziarno nie da plonu obfitego, jeśli nie spadnie na żyzna glebę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Nawrócenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-18, 17:26

To chyba jak z miłością. Najpierw jest błysk, zakochanie, a potem praca nad związkiem i miłością do końca życia. Mojego lub Jej.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6287
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Nawrócenie

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-18, 18:35

Zobaczyć Marka zakochanego,półprzytomnego z miłości,śpiewającego serenady pod balkonem...
To by było ciekawe;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Nawrócenie

Post autor: Dezerter » 2024-02-18, 23:31

CiekawaXO pisze: 2024-02-18, 18:35 Zobaczyć Marka zakochanego,półprzytomnego z miłości,śpiewającego serenady pod balkonem...
To by było ciekawe;)
Ja bym powiedział bezcenne
Marek akurat ma wspaniałą, ciepłą i przemiłą żonę i właśnie takie są ich codzienne kontakty

Zanim poznałem Marka osobiście toczyliśmy kilka lat zażarte boje i dyskusje na temat charyzmatyków, ja gorący neofita, on największy (wówczas) znany mi totalny przeciwnik wszystkiego (prawie) co charyzmatyczne
Jesteśmy na wspólnej Eucharystii, przewodniczy biskup Siemieniewski, mała salka, małe grono apologetów, jakaś młoda para z gitarą zastępuje organistę, zauważyłem, że mają repertuar taki charyzmatyczny. Kończy się Eucharystia , biskup ze służbą ołtarza wychodzi, gitarzysta uderza w struny i intonuję jedną z porywających charyzmatycznych pieśni, aż mnie poderwało, ale zachowałem stoicki spokój, bo końcu nie byłem u siebie na wspólnocie, a na Sesji Apologetycznej zaproszony przez Marka, więc się zachowuje, ale parzę w stronę Marka, a tam Marek z rękami wzniesionymi w górę jak 100% charyzmatyk "popłynął" w pieśni . B-) :)
bezcenne
Przepraszam @Marek_Piotrowski jeśli napisałem za dużo, to zaraz usunę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6287
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Nawrócenie

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-19, 08:35

Każdy jest charyzmatykiem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Nawrócenie

Post autor: sądzony » 2024-02-19, 09:00

CiekawaXO pisze: 2024-02-19, 08:35 Każdy jest charyzmatykiem.
W jakim sensie?

Dodano po 19 minutach 5 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-18, 17:26 To chyba jak z miłością. Najpierw jest błysk, zakochanie, a potem praca nad związkiem i miłością do końca życia. Mojego lub Jej.
Tak. Wydaje mi się, że takie porównanie może być do zaakceptowania przez nasze umysły. W końcu relacja Bóg - dusza porównywana jest do miłości Oblubieńca i oblubienicy. Oczywiście jest to o wiele wznioślejsze i duchowo głębsze doświadczenie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Nawrócenie

Post autor: sądzony » 2024-02-20, 12:36

Znalazłem ładny, moim zdaniem, cytat:

"(...) nawrócenie jest ciągłym procesem odzwyczajania się."

o. M. Nawara OSB
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nawrócenie

Post autor: Andej » 2024-02-20, 13:09

Nie wiem, czy ważniejsze jest odzwyczajanie się, czy przeciwnie, przyzwyczajanie się. A nawet bym się pokusił o stwierdzenie, że dobro powinno wchodzić w krew.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Nawrócenie

Post autor: sądzony » 2024-02-20, 13:20

Andej pisze: 2024-02-20, 13:09 Nie wiem, czy ważniejsze jest odzwyczajanie się, czy przeciwnie, przyzwyczajanie się. A nawet bym się pokusił o stwierdzenie, że dobro powinno wchodzić w krew.
Zgadzam się. A zatem odzwyczajajmy się od zła.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”