Nawrócenie

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Nawrócenie

Post autor: pom » 2024-02-04, 08:55

Utrata każdej duszy pogrąża Mnie w śmiertelnym smutku. Zawsze Mnie pocieszasz, kiedy się modlisz za grzeszników. Najmilsza Mi jest modlitwa – to modlitwa za nawrócenie dusz grzesznych; wiedz, córko Moja, że ta modlitwa zawsze jest wysłuchana Z Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej (Dz. 1397).

Czy ten fragment dotyczy tylko wierzących grzeszników, czy także ateistów, agnostyków?
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 10:14 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Nawrócenie

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-04, 09:02

Cały fragment,czy podkreślony?
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 09:02 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Nawrócenie

Post autor: pom » 2024-02-04, 09:11

Czy jak modlę się za osobę, która utraciła wiarę o jej nawrócenie to czy ta modlitwa także będzie zawsze wysłuchana?
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 09:13 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Nawrócenie

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-04, 09:20

Zawsze wysłuchana nie oznacza,że spełniona.
Ale zawsze Bogu miła i zawsze wskazana,bo w jakiś nie wiadomo jaki sposób, daje tej osobie wielość łask.
Ale niekoniecznie ta osoba odpowie na Łaskę.
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 09:21 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nawrócenie

Post autor: Andej » 2024-02-04, 09:33

Sądzę, że Faustyna uważała za grzesznika każdego, a szczególnie tych, którzy nie doskonalili się w wierze. Sądzę, że Ma wszystkich grzeszników, bez precyzowania ich oddalenia od Boga. ,
Dwa cytaty z sieci:
- Po śmierci Józefa Stalina odprawiłem mszę za jego duszę. Kościół musi być jeszcze bardziej pokorny względem grzeszników - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" kard. Henryk Gulbinowicz.
Pewnego razu w marcu po mszy św. wezwał zebranych, by pomodlili się za duszę Józefa Stalina. Nie był to przypadek, bo tego dnia przypadała kolejna rocznica jego, śmierci. W kościele zaszumiało, więc ks. Bozowski odwrócił się i powiedział: wiem, że to was zaskakuje, ale pomyślcie sami; któż bardziej potrzebuje modlitwy, jeśli nie on? Z tego co pamiętam, to Bozowski co jakiś czas odprawiał msze święte za różne osoby publiczne, powszechnie znane, często uważane za zbrodniarzy, za takich którzy z racji swojego życia uważani byli za potępieńców.
A czynił tak, dlatego że na poważnie brał chrystusowe przykazania miłości. To najwspanialszy ksiądz, z jakim miałem do czynienia. I człowiek, który odcisnął na mnie największe piętno (poza rodzicami).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Nawrócenie

Post autor: pom » 2024-02-04, 09:47

Sam otrzymałem w swoim życiu ogrom łask Bożych i zastanawiam się,czy były one także konsekwencję modlitw innych osób, które spotkałem w życiu. Czy pewnego nabożeństwa, które sam wykonałem, czy łaską Bożą ukierunkowaną by oczyścić mnie z nałogów. Wiadomo, że sprawcą jest Bóg Trójjedyny, ale czy inne okoliczności też odgrywały rolę.
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 09:52 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Nawrócenie

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-04, 09:50

Myślę że wszystkiego po trochu.
Modlą się też dzień i noc siostry klauzulowe,choć nie rozuniem tego charyzmatu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Nawrócenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-04, 11:03

pom pisze: 2024-02-04, 09:11 Czy jak modlę się za osobę, która utraciła wiarę o jej nawrócenie to czy ta modlitwa także będzie zawsze wysłuchana?
Obawiam się, że to niemożliwe. Gdyby Bóg łamał czyjąś wolność w wyniku naszych modlitw, to zrobił by to bez nich....
To jest raczej forma większej Łaski, ale bez łamania wolności. A więc z definicji nie może być - tak myślę - w 100% skuteczna.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Nawrócenie

Post autor: pom » 2024-02-05, 05:07

"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia." - Modlitwa Fatimska
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Nawrócenie

Post autor: greg77 » 2024-02-07, 14:41

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-04, 11:03
pom pisze: 2024-02-04, 09:11 Czy jak modlę się za osobę, która utraciła wiarę o jej nawrócenie to czy ta modlitwa także będzie zawsze wysłuchana?
Obawiam się, że to niemożliwe. Gdyby Bóg łamał czyjąś wolność w wyniku naszych modlitw, to zrobił by to bez nich....
To jest raczej forma większej Łaski, ale bez łamania wolności. A więc z definicji nie może być - tak myślę - w 100% skuteczna.
Wysłuchana nie znaczy że zawarta w niej prośba zostaje spełniona.Często niestety równoważymy te dwa pojęcia,szczególnie jeśli chodzi o modlitwę.Sądzę że Bóg wysłuchuje każde modlitwy ,nawet te złorzeczące ( o czym świadczą psalmy złorzeczące),a to czy zawarte w niej prośby spełni,to już zupełnie inna sprawa.Modląc się należy zawsze wierzyć w Miłość Boga,ale też nie należny zapominać że:
Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. 9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Nawrócenie

Post autor: Arek » 2024-02-14, 10:04

Co to znaczy nawrócić się? Jakie są wymiary wewnętrzne i zewnętrzne metanoi nawrócenia. Czym jest modlitwa, post, jałmużna? Dziś rozpoczęliśmy kolejny okres Wielkiego Postu w naszym życiu. Czym jest ten czas w moim życiu? Czy naprawdę chcę zmiany mojego życia? Co jest ważne w moim życiu, czy to co przemija, czy idziemy w kierunku tego co wieczne? Coraz bardziej zdaję sobie sprawę kim jest i co dał Chrystus człowiekowi jako ofiarę z siebie samego. Duchowy wymiar życia ludzkiego jest pozbawiony tego do czego dąży świat. Jeśli chcemy posiąść to co daje nam świat nie idziemy drogą nawrócenia. Podstęp polega na tym, że my szukamy usprawiedliwienia w tym świecie spełniając swoje zachcianki nie zmieniając niczego, bo nie chcemy tracić czegoś co sprawia przyjemność. I tak ułuda wzięła górę, słabość nad nami panuje, a litość to tylko już nam się należy, bo sami staliśmy się pępkami egoistycznych zapędów. Umysł ludzki wmówi sobie wszystko, oby tylko sobie nie odebrać choć najmniejszej przyjemności.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Nawrócenie

Post autor: kazik95 » 2024-02-14, 10:07

Arek pisze: 2024-02-14, 10:04 Co to znaczy nawrócić się? Jakie są wymiary wewnętrzne i zewnętrzne metanoi nawrócenia. Czym jest modlitwa, post, jałmużna? Dziś rozpoczęliśmy kolejny okres Wielkiego Postu w naszym życiu. Czym jest ten czas w moim życiu? Czy naprawdę chcę zmiany mojego życia? Co jest ważne w moim życiu, czy to co przemija, czy idziemy w kierunku tego co wieczne? Coraz bardziej zdaję sobie sprawę kim jest i co dał Chrystus człowiekowi jako ofiarę z siebie samego. Duchowy wymiar życia ludzkiego jest pozbawiony tego do czego dąży świat. Jeśli chcemy posiąść to co daje nam świat nie idziemy drogą nawrócenia. Podstęp polega na tym, że my szukamy usprawiedliwienia w tym świecie spełniając swoje zachcianki nie zmieniając niczego, bo nie chcemy tracić czegoś co sprawia przyjemność. I tak ułuda wzięła górę, słabość nad nami panuje, a litość to tylko już nam się należy, bo sami staliśmy się pępkami egoistycznych zapędów. Umysł ludzki wmówi sobie wszystko, oby tylko sobie nie odebrać choć najmniejszej przyjemności.
A jak rozumiesz "świat"?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Nawrócenie

Post autor: Arek » 2024-02-14, 10:12

A co Ci sprawia najwięcej przyjemności i nie chcesz z tego zrezygnować?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Nawrócenie

Post autor: kazik95 » 2024-02-14, 10:15

Arek pisze: 2024-02-14, 10:12 A co Ci sprawia najwięcej przyjemności i nie chcesz z tego zrezygnować?
Czyli przez analogię - dla Ciebie sensem chrześcijaństwa jest sprawianie sobie cierpienia, tak?
Wszystko co nieprzyjemne jest dobre?
.

Dodano po 20 minutach 59 sekundach:
Dobra Nowina! - cierpienie dla wszystkich ;)
Ostatnio zmieniony 2024-02-14, 10:50 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Nawrócenie

Post autor: sądzony » 2024-02-14, 12:40

kazik95 pisze: 2024-02-14, 10:36 Dobra Nowina! - cierpienie dla wszystkich ;)
W głębokiej duchowości, ascezie czy mistyce wiele pojęć "zmienia" nijako znaczenie. Choć "zmienia" to złe słowo. Zyskuje inny, pełniejszy wymiar.
"Ubogi w duchu" może się wydawać "ubogi w sprawy duchowe", "nieuduchowiony". Z punktu widzenia doktryny sanjuanistycznej (i pewnie nie tylko) "ubogi w duchu" to ten, który postąpił na drodze zjednoczenia.

Podobnież jest z cierpieniem. W momencie pewnej gotowości danej łaską wymiar cierpienia związanego z Krzyżem w pewien sposób, paradoksalnie nabiera "słodyczy". Oczywiście nie oznacza to wezwania do sprawiania sobie cierpienia.


"Upodobnienie do Chrystusa odbywa się na płaszczyźnie moralnej (przez naśladowanie) i metafizycznej (przez przemianę łaską Bożą)."
ks. dr Piotr Nikolski (duchowny prawosławy)

Nie wszystko zatem jest z nas.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”