Pokój wam - szalom

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Arek » 2024-02-09, 22:44

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-09, 22:24
Arek pisze: 2024-02-09, 21:31 Nic tylko teraz jeszcze księży zostało przekonać do tego pozdrowienia.
Nie trzeba przekonywać.
Pozdrowienie franciszkańskie brzmi "Pokój i dobro".
Ksiądz wchodząc na kolędę mówi "Pokój temu domowi".
A na każdej Mszy Świętej jesteśmy zachęcani słowami "Przekażcie sobie znak pokoju".
To dobrze, bo już myślałem, że będę musiał się przestawić.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-09, 22:49

Arku jak byś nie wiedział to
„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5,1)
Przyjmij to bracie wreszcie do wiadomości, bo cytuję już to z 10 raz jak jesteś z nami
Słowo wyzwala :) i daje w duszy i duchu .... sam wiesz co :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Arek » 2024-02-09, 22:57

Dlatego mamy tyle pozdrowień w języku polskim, że warto nimi się posługiwać, a nie zapożyczać inne. Tak wiem, nie zrozumiałem. Nie wszyscy są mędrcami. P.S. wychowałem się w polskiej rodzinie tradycyjnej.
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 22:58 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: kazik95 » 2024-02-09, 22:58

Arek pisze: 2024-02-09, 22:57 Dlatego mamy tyle pozdrowień w języku polskim, że warto nimi się posługiwać, a nie zapożyczać inne. Tak wiem, nie zrozumiałem. Nie wszyscy są mędrcami. P.S. wychowałem się w polskiej rodzinie tradycyjnej.
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 22:59 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5404
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: abi » 2024-02-09, 23:08

Arek pisze: 2024-02-09, 22:57 Dlatego mamy tyle pozdrowień w języku polskim, że warto nimi się posługiwać, a nie zapożyczać inne. Tak wiem, nie zrozumiałem. Nie wszyscy są mędrcami. P.S. wychowałem się w polskiej rodzinie tradycyjnej.
no co, nie chcesz mówić jak Jezus «pokój wam» ?
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 23:12 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Arek » 2024-02-09, 23:11

no co nie
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-09, 23:44

Dezerter pisze: 2024-02-09, 20:21 Może autorytet do ciebie przemówi
Rozmowy o Biblii. Narodziny judaizmu - Anna Świderkówna:
Tak pozdrawiają się żydzi i fałszowanie rzeczywistości nic tu nie da.
Chciałbym napisać, że nie mam nic do żydów ale przyczynili się niejako do śmierci Chrystusa, więc to nie byłoby raczej stosowne.
Zważyłem wcześniej, że ukarałeś ostrzeżeniem Kazika za informacje, które tu pisał o sobie i które były rzekomo sprzeczne z wymaganym tutaj przez ciebie wyznaniem katolickim.
Brzydko to wyglądało i tylko tyle chciałem zauważyć.
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 23:45 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 12:37

Arek pisze: 2024-02-09, 22:57 Dlatego mamy tyle pozdrowień w języku polskim, że warto nimi się posługiwać, a nie zapożyczać inne. Tak wiem, nie zrozumiałem. Nie wszyscy są mędrcami. P.S. wychowałem się w polskiej rodzinie tradycyjnej.
Ja też, ale to wcale nie zmienia faktu, że duchowo należymy do Izraela, Ludu Nowego Przymierza i dlatego używasz słów
Amen, Aleleluja/HaluJah, Hosanna, i wielu innych jak żyd ;)
zajrzyj proszę do wątku Z judaizmu ukradzione [/i, ...tylko się nie przeraź ;)
viewtopic.php?t=191&hilit=z+judaizmu+ukradzione

Dodano po 18 minutach 15 sekundach:
Adam01 pisze: 2024-02-09, 23:44
Dezerter pisze: 2024-02-09, 20:21 Może autorytet do ciebie przemówi
Rozmowy o Biblii. Narodziny judaizmu - Anna Świderkówna:

Tak pozdrawiają się żydzi i fałszowanie rzeczywistości nic tu nie da.
Chciałbym napisać, że nie mam nic do żydów ale przyczynili się niejako do śmierci Chrystusa, więc to nie byłoby raczej stosowne.
(...)

Przepraszam, ale to ty fałszujesz rzeczywistość, bo tak pozdrawiają się Polacy - min ja, Mikołaj Kapusta i wielu innych Polaków katolików
Żydzi pozdrawiają się raczej słowami szalom alejchem
Gdybyś studiował z nami Dzieje Apostolskie 3 (ostrzegam, tam na początku wszyscy to Żydzi) to byś wiedział, że św Piotr ich nie obwiniał
(13) To Bóg Abrahama i (Bóg) Izaaka, i (Bóg) Jakuba, i Bóg Ojców naszych uwielbił Sługę swego Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się wobec Piłata, gdy postanowił Go uwolnić.
(14) Zaparliście się więc świętego i sprawiedliwego, a zażądaliście wolności dla zabójcy.
(15) Zabiliście Stwórcę życia, którego Bóg wskrzesił, czego my jesteśmy świadkami.
(16) To właśnie wiara w imię Jego sprawiła, że ten, którego widzicie i znacie, stanął na nogi dzięki Niemu, a wiara w to imię na waszych oczach dała mu pełnię sił.
(17) Ale teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, zarówno wy, jak i wasi przełożeni.
(18) Bóg bowiem wypełnił w ten sposób to, co zapowiedział przez wszystkich proroków, że Mesjasz będzie cierpiał.
(19) Starajcie się o wewnętrzną przemianę, nawróćcie się, a zostaną zgładzone wasze grzechy;
(20) nastanie czas, kiedy Pan was pocieszy, zsyłając zapowiedzianego wam Mesjasza Jezusa.
(21) Niebo zatrzyma Go aż do czasu powszechnego odnowienia, o którym od dawna mówił Bóg przez świętych proroków.
(22) Powiedział bowiem Mojżesz: Pan Bóg da wam proroka, którego powoła jak mnie z waszych braci, słuchajcie, co wam powie.
(23) Każdy, kto nie będzie posłuszny temu prorokowi, wyłączony zostanie z tego ludu.
(24) Dni te zapowiadali i mówili o nich kolejno wszyscy prorocy, począwszy od Samuela.
(25) A wy przecież jesteście synami proroków i Przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy mówił do Abrahama: Przez twoje potomstwo wszyscy ludzie na ziemi zyskają błogosławieństwo.
(26) Jednak najpierw dla was wskrzesił Bóg swego Sługę posyłając Go wam, by dzięki Jego błogosławieństwu każdy z was odwrócił się do zła.

Piotra Dezertera nie słuchasz, to posłuchaj chociaż Św Piotra.
Ale ok. Słowo poucza mnie dzisiaj, że nie mam być powodem zgorszenia więc do ciebie i tych co sobie tego nie życzą nigdy nie napiszę tego słowa na s
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: marcin » 2024-02-11, 13:06

Dez, mysle ze tu chodzi o zjawisko uzywania makaronizmow w jezyku polskim, a nie o kwestie wiary i jej poprawnosci.
Dla wiekszosci ludzi nie znajacych dokladnych tlumaczen bedzie to odebrane jak pozdrowienie nienawroconego izraelity z ST. Niemal jak uslyszenie faryzeuszy.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 13:09 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 13:11

Jeśli tak , to rozumiem
Ale dla mnie słowo szalom znaczy o wiele więcej i głębiej niż nasz pokój wam, dlatego podałem znaczenie od Świderkówny i mądrego księdza
zgodzisz się, że to słowo ma głębię, ... jeśli je zrozumiesz
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 13:47

marcin pisze: 2024-02-11, 13:06 Dez, mysle ze tu chodzi o zjawisko uzywania makaronizmow w jezyku polskim, a nie o kwestie wiary i jej poprawnosci.
Dla wiekszosci ludzi nie znajacych dokladnych tlumaczen bedzie to odebrane jak pozdrowienie nienawroconego izraelity z ST. Niemal jak uslyszenie faryzeuszy.
Wreszcie zaczęło się coś przebijać przez ten ogromny opór zrozumienia.
Może kiedyś mówiono inaczej, ale dziś się mówi tak, a nie jak dawniej i inna mowa jest tylko jakaś niepotrzebną popisuwą.
Dzisiaj słowem szalome pozdrawiają się żydzi, tak podają współczesne normatywy i tak jest.
Uważanie, że jest inaczej w jakimś wąskim, niszowym gronie jest fałszowaniem rzeczywistości.
A także jest niekatolickie. Nigdy nie słyszałem, żeby tak postawiali się jacyś katolicy. Nigdy w życiu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 13:55

No coż, Twoje sądy, @Adam01 , najwidoczniej osadzone są na niewielkim doświadczeniu (skoro nie słyszałeś by tak pozdrawiali się chrześcijanie, i robisz z tego "sprawę").
Robienie tzw. gównoburzy z trzeciorzędnych zagadnień jest typową taktyką Przeciwnika na wywoływanie podziałów.
Znakomicie opisał tego rodzaju działalność C.S.Lewis w "Listach starego diabła do młodego". Stary diabeł udziela porad młodemu adeptowi:
"Zdaje się, iż ostrzegałem cię uprzednio, że o ile nie da się utrzymać pacjenta z dala od Kościoła,
to należy go przynajmniej związać mocno z jakimś stronnictwem w Kościele.
Nie myślę tu o jakimś odłamie na tle prawdziwie doktrynalnym; w tych sprawach im bardziej jest obojętny, tym lepiej.
Poza tym przy wytwarzaniu złośliwości nie liczymy w pierwszym rzędzie na kwestie doktrynalne.
Prawdziwa uciecha to wytworzenie nienawiści między tymi, którzy mówią "msza", a tymi, którzy mówią
"święta komunia", gdy równocześnie żadna ze stron nie potrafiłaby na przykład wyjaśnić różnicy
między doktryną Hookera a Tomasza z Akwinu, w sposób, który ostałby się krytyce bodaj przez pięć minut.
A jakiż cudowny grunt dla naszej działalności stanowią takie skądinąd obojętne rzeczy, jak świece, szaty i inne podobne drobiazgi."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 14:11

Pogłębiając zrozumienie słowa szalom i tego czemu warto świadomie go używac proponuję tekst z Katolickiego Serwisu Apologetycznego
Pokój Boży- Szalom
W Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 1,28) jest opisana scena zwiastowania, która zaczyna się słowami anioła Gabriela skierowanymi do Maryi: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z tobą”. Tymi słowami pozdrowienia anielskiego modlimy się codziennie: „Zdrowaś, Maryjo…” Od wieków modlitwa ta utrwaliła się w polskiej tradycji, chociaż jej tekst nie odpowiada dokładnie greckiemu oryginałowi Ewangelii, gdzie Gabriel pozdrawia Maryję słowami: „Raduj się” (daruję czytelnikom greckie literki). Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy uświadomimy sobie, że anioł musiał mówić do Maryi w języku hebrajskim (lub aramejskim). Według najnowszych badań Ewangelie zostały napisane w świętym języku liturgii żydowskiej, a dopiero później przetłumaczone na język grecki. Tak więc anioł powiedział naprawdę „Szalom lach Mariam”, co dosłownie znaczy „Pokój tobie, Maryjo”. Tak właśnie brzmi dzisiaj początek „Pozdrowienia anielskiego” odmawianego przez wiernych w katolickim kościele rytu hebrajskiego w Izraelu. Tymi samymi słowami zwrócił się Anioł Pana do Gedeona (Sdz 6,23): „Pokój z tobą!” Jest to tradycyjne, czcigodne żydowskie pozdrowienie. Odnajdujemy je we wszystkich listach św. Pawła, które zaczynają się zwykle: „łaska wam i pokój”. Niestety, sens polskiego słowa „pokój”, którym tłumaczymy hebrajskie słowo szalom, nie oddaje głębi jego znaczenia.

Co oznacza słowo „pokój”?
Według słownika słowo „pokój” ma w języku polskim dwa znaczenia – stan wypływający z braku trosk i kłopotów (spokój) oraz stan braku wojny. Dowiadujemy się, czym nie jest pokój, ale to zupełnie nie wystarcza, aby pojąć, co oznacza szalom – pokój Boży. Przecież gdy zmartwychwstały Jezus stanął przed uczniami, którzy wystraszeni siedzieli zamknięci, i powiedział: „Pokój wam!” (J 20,19) – nie chciał chyba dać im do zrozumienia, że ma pokojowe zamiary albo że nie chce swoją osobą sprawić uczniom kłopotu… Zrozumiemy słowa Pana, gdy uświadomimy sobie znaczenie słowa, którego użył: szalom!


Szalom – co to znaczy?

Hebrajskie słowo szalom (pokój) ma ten sam rdzeń, co słowo pokrewne szalem – cały, kompletny, nienaruszony, wierny, w zgodzie. Według Franza Mussnera „Szalom zawiera w sobie następujące pojęcia: pokój, radość, wolność, integralność, pojednanie, wspólnota, harmonia, sprawiedliwość, prawda, komunikacja. Szalom panuje na świecie, gdy są uporządkowane wszystkie wzajemne relacje, stosunki między Bogiem a człowiekiem oraz między wszystkimi ludźmi. W słowie szalom zbiega się historia zbawienia i dzieje powszechne, spina ono jakby klamrą królestwo Boże i świat”. Pięknie pisze też na ten temat brat Efraim: „Słowo szalom znaczy właściwie to, co jest zupełne. Ten, kto żyje w pokoju, to ten, kto jest zupełny, w kim wszystko stanowi całość, kto nie jest pęknięty, rozdwojony; nie może to być człowiek, który głowę ma w biurze, połową ciała jest w łóżku lub przy stole, a drugą połową swojej istoty oddaje się przyjemnościom”.
https://apologetyka.katolik.pl/pokoj-bozy-szalom/
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 14:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 14:46

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 13:55 No coż, Twoje sądy, @Adam01 , najwidoczniej osadzone są na niewielkim doświadczeniu (skoro nie słyszałeś by tak pozdrawiali się chrześcijanie, i robisz z tego "sprawę").
Robienie tzw. gównoburzy z trzeciorzędnych zagadnień jest typową taktyką Przeciwnika na wywoływanie podziałów.
Nie widzę potrzeby szukania doświadczenia w zwykłym, współczesnym, katolickim pozdrowieniu.
Wyjaśniłem czemu o to zapytałem już 2 razy, ale to nic, nie przejmuj się.
Na pewno będą jeszcze inne wątki...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 14:46

A jakiż to argument, że czegoś "nie widzisz"?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”