Pokój wam - szalom

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-06, 23:03

W innym wątku ktoś z forumowiczów, (nieważne kto - pozdrawiam go ) napisał mi, że pożegnanie jakiego użyłem czyli "szalom" jest niechrześcijańskie. Chcąc uniknąć off topu nie odpowiedziałem, ale nie mogę tego zostawić bez odpowiedzi, bo to co napisał jest .... bardzo nieprechrześcijańskie ;)
Tymi samymi słowami co ja, przywitał Jezus uczniów po zmartwychpowstaniu
Zamknięcie to nie stanowi przeszkody dla Jezusa, który przychodzi pomimo drzwi zamkniętych i stając pośrodku uczniów, mówi do nich: „Pokój wam!”. Wyrażenie to uznać by można za standardowe żydowskie pozdrowienie (szalom alekem lub szalom lakem), w którym pozdrawiający życzy, by pokój ogarnął osobę pozdrawianą. Odwołanie jednak do pewnych tekstów starotestamentalnych podpowiada nieco inne znaczenie słów Jezusa. Hebrajskie wyrażenie ‎ שָׁלוֹם לְךָ (szalom leka – pokój tobie/z tobą) pojawia się niekiedy jako tzw. „formuła objawienia”, poprzez którą Bóg zwiastuje ludziom swoją zbawczą obecność. „Rzekł do niego [do Gedeona] Pan: «Pokój z tobą! Nie bój się niczego! Nie umrzesz»” (Sdz 6,23; por. Dn 10,19). Pokój, który zwiastowany jest osobie pozdrawianej (hbr. שָׁלוֹם – szalom, gr. εἰρήνη – eirene), to nie tyle spokój rozumiany jako brak lęku, zagrożenia, wyzwolenie z niebezpieczeństwa, ale pewna harmonia ogarniająca całego człowieka – harmonia, która swe źródło ma w Bogu, dokonującym zbawienia. „Pokój wam!”, które Jezus wypowiada dwukrotnie w czytanym przez nas fragmencie Ewangelii wg św. Jana, to nie tyle uspokojenie ich obaw przed Żydami, którzy chcieliby zrobić im krzywdę, ale to bezpośrednie nawiązanie do ostatniej wieczerzy, w czasie której Jezus zapewniał swych uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” (J 14,27). Jezusowe „Pokój wam!” nie jest wyłącznie życzeniem czy pozdrowieniem: „Pokój niech będzie z wami”. Zdanie „Pokój wam!” w wersetach 19. i 21. stanowi dobitne stwierdzenie: Jestem z wami, przyszedłem do was – byście nie byli sierotami (por. J 14,18), odszedłem i przychodzę znów do was (por. J 14,28), abyście poznali „że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was” (por. J 14,20), przychodzę i jestem, byście otrzymali Ducha-Pocieszyciela (por. J 14,16.26). I jak mówi Jan Ewangelista, „Jezus tchnął na nich i powiedział im «Weźmijcie Ducha Świętego»” (J 20,22). Scena spotkania z uczniami po zmartwychwstaniu staje się w ten sposób objawieniem Jezusa, który JEST, który został wywyższony i zwycięsko przeszedł przez śmierć. Teraz powraca do uczniów, by przez dar Ducha tchnąć w nich nowe życie, stworzyć na nowo człowieka.



oratio

Niech mnie ogarnie, Panie, Twój pokój – pokój, którego świat dać nie może.] Niech poznam, że Ty naprawdę JESTEŚ, że przychodzisz do mnie, by tchnąwszy we mnie swego Ducha, stworzyć mnie na nowo i posłać…



contemplatio

Chciejmy kontemplować scenę spotkania Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami, która uobecnia się w czasie każdej niedzielnej Eucharystii: oto uczniowie zebrani są razem „w pierwszy dzień tygodnia” – w „dzień Pański”, Jezus noszący ślady męki i zmartwychwstały staje pośrodku nich, pojawia się wzmianka o odpuszczeniu grzechów, wypowiadane jest błogosławieństwo pokoju: „Pokój wam!” i posłanie: „Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Jezus obdarza swym Duchem – jak w dniu Pięćdziesiątnicy.
ks. Krzysztof Napora SCJ
http://czasserca.pl/pokoj-wam/

więc teraz wiedząc co wam życzę :ymhug:
szalom
Ostatnio zmieniony 2024-02-06, 23:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Arek » 2024-02-06, 23:13

Kochamy Ciebie takiego drogi Dezerterze. Dobrze, że jesteś :) Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-07, 09:27

Oczywiście, że to standardowe chrześcijańskie pozdrowienie. Co prawda w NT mamy jego grecką wersję (eirēnē STRONG 1515), ale jest ona jednoznacznie identyfikowana z hebrajskim szalom (Jezus nie rozmawiał z uczniami po grecku :) prawdopodobnie po aramejsku).
Szersze omówienie jest tu https://biblehub.com/greek/1515.htm

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-09, 10:54

Nie wiem czemu ma służyć to usprawiedliwienie i niedźwiedzie przysługi klakierów, ale to jest ta trzecia z prawd.

Obrazek

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: kazik95 » 2024-02-09, 14:44

Mnie zaciekawiło, że stolica Izraela - Jerozolima - to "miasto pokoju"
Dokładne pochodzenie hebrajskiej nazwy miasta Jerozolimy pozostaje niejasne, uczeni wysnuwają różne interpretacje. Niektórzy wskazują, że słowo Jeruszalaim składa się z dwóch słów: jerusza (spadek, miasto) i szalom (pokój). Dlatego uważa się, że nazwa miasta oznacza „miasto pokoju”. Hebrajskie słowo szalom posiada pokrewny wyraz, którym jest Szlomoh – Salomon, który był królem Izraela i budowniczym Świątyni Jerozolimskiej[12].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerozolima#Nazwy_miasta
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 15:06

Adam01 pisze: 2024-02-09, 10:54 Nie wiem czemu ma służyć to usprawiedliwienie i niedźwiedzie przysługi klakierów
Wyjaśnij usprawiedliwienie czego masz na myśli? Co tu jest do "usprawiedliwiania"?
I jakie "usługi klakierów"?

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-09, 18:43

Wątkodawca to wyjaśnił w poście otwarcia Marku.
Wiem, że powinienem Ci to wyjaśnić, ale żeby to zrobić to w zasadzie musiałbym powtórzyć ten post, co byłoby z kolei bez sensu, skoro go nie zrozumiałeś. Może za szybko czytasz? :-?
Sam nie wiem czemu, jak napisałem, ale nie pytam, bo widać temat delikatny.
Nie uważam jednak, że powinno się tego wstydzić, ponieważ zubaża to tylko człowieka.

Mt 10
34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową17; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy18. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. 38 Kto nie bierze swego krzyża19, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. 39 Kto chce znaleźć swe życie, straci je. a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 18:55 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-09, 20:21

Może autorytet do ciebie przemówi
Rozmowy o Biblii. Narodziny judaizmu - Anna Świderkówna:
Obrazek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Andej » 2024-02-09, 21:19

A mi się wydawało, że szalom to celownik liczby mnogiej wyrazu szala.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: abi » 2024-02-09, 21:26

ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Arek » 2024-02-09, 21:31

Nic tylko teraz jeszcze księży zostało przekonać do tego pozdrowienia.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 21:35

Adam01 pisze: 2024-02-09, 18:43 Wątkodawca to wyjaśnił w poście otwarcia Marku.
Wiem, że powinienem Ci to wyjaśnić, ale żeby to zrobić to w zasadzie musiałbym powtórzyć ten post, co byłoby z kolei bez sensu, skoro go nie zrozumiałeś. Może za szybko czytasz? :-?
Sam nie wiem czemu, jak napisałem, ale nie pytam, bo widać temat delikatny.
Nie uważam jednak, że powinno się tego wstydzić, ponieważ zubaża to tylko człowieka.
Myślisz że jesteś dowcipny?
Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale te prymitywne złośliwostki mówią czytającym znacznie więcej o Tobie, niż o mnie...
Mt 10
34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową17; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy18. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. 38 Kto nie bierze swego krzyża19, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. 39 Kto chce znaleźć swe życie, straci je. a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
I jaki z tego wniosek według Ciebie? Że nie mamy innym ludziom życzyć pokoju? ;)
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 21:36 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: marcin » 2024-02-09, 21:43

Pewnie matka z corka, synowa z tesciowa, syn z ojcem i domownicy miedzy soba powinni sie nieustannie klocic, by byc dobrymi wierzacymi. =))

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 22:24

Arek pisze: 2024-02-09, 21:31 Nic tylko teraz jeszcze księży zostało przekonać do tego pozdrowienia.
Nie trzeba przekonywać.
Pozdrowienie franciszkańskie brzmi "Pokój i dobro".
Ksiądz wchodząc na kolędę mówi "Pokój temu domowi".
A na każdej Mszy Świętej jesteśmy zachęcani słowami "Przekażcie sobie znak pokoju".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-09, 22:29

Ja wole po polsku i katolicku ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”