Pokój wam - szalom

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 15:00

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 14:46 A jakiż to argument, że czegoś "nie widzisz"?
Ano taki, że żyjemy w naszym społeczeństwie i posługujemy się obecnie jego aktualnymi zasadami.
Obecnie pozdrowienie szalom jest zarezerwowane dla żydów. Każdy to wie.
Nie jest zbrodnią pozdrawiać się ich pozdrowieniem, ale w świetle obecnych zasad wprowadza się tym innych w błąd,
ponieważ pomyślą oni w pierwszej chwili, że jesteś żydem a nie katolikiem.
Marcin już to przecież wyjaśnił i nawet Dez zrozumiał, choć chyba znowu idzie w zaparte.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 15:00 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: sądzony » 2024-02-11, 15:03

"Czuj duch" zarezerwowany jest dla harcerzy. Mi zdarza się pozdrawiać "W duchu i miłości".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 15:06

Adam01 pisze: 2024-02-11, 15:00 Obecnie pozdrowienie szalom jest zarezerwowane dla żydów. Każdy to wie.
Chętnie poznam akt prawny, który to rezerwuje :)
Nie jest zbrodnią pozdrawiać się ich pozdrowieniem, ale w świetle obecnych zasad wprowadza się tym innych w błąd,
ponieważ pomyślą oni w pierwszej chwili, że jesteś żydem a nie katolikiem.
Według Pisma każdy katolik jest duchowym Żydem.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 15:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: konserwa » 2024-02-11, 15:26

No coz - jest to ogolno - semickie pozdrowienie, i w roznych odcieniach jezykowych funkcjonuje rowniez wsrod buddystow czy muzulmanow. Rowniez w Ameryce Poludniowej popularne.
Salam - skrotowe od sal´ah ( mozna dodac aeleum/elehum )
Alamas
Elei sala - powitanie ... sale alei - na pozegnanie ( wsrod hazarow roznych kultur czy religii )
Napisalem mniej wiecej fonetyczne, bo nie jestem az takim znawca, ale z takimi formami sie zetknalem

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 15:29

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 15:06 Chętnie poznam akt prawny, który to rezerwuje :)
Pisałem o normatywie obyczajowym i wkleiłem źródło.
Na serio nie rozumiesz co piszę, już nawet jak przysłowiowy Abel?
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 15:06 Według Pisma każdy katolik jest duchowym Żydem.
O, a to ciekawe. Wskaż gdzie tak jest w Piśmie. Wyjątkowo zaliczę Ci także KKK.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Albertus » 2024-02-11, 15:39

Najlepiej zapoznać się z Biblią zanim się zacznie stawiać tezy w takich tematach


Rz2:28 Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, 29 ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga.


Ap2:8 Aniołowi Kościoła w Smyrnie5 napisz:
To mówi Pierwszy i Ostatni5,
który był martwy, a ożył:
9 Znam twój ucisk i ubóstwo -
ale ty jesteś bogaty -
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi,
lecz synagogą szatana6.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 15:42 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 15:45

Albertus mnie uprzedził. Ja bym dodał jeszcze cały rozdział 11. Listu do Rzymian.
Ale ale, widzę tu @Adam01 nie tylko braki w znajomości Pisma, ale chyba jakąś awersję do Żydów...?
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 15:46 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Albertus » 2024-02-11, 15:56

Historia narodu Żydowskiego do czasu przyjścia Chrystusa jest właściwie naszą katolicką historią.

1Kor10:1 Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda zostawali pod obłokiem1, wszyscy przeszli przez morze 2 i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza2, w obłoku i w morzu; 3 wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy3 4 i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały4, a ta skała - to był Chrystus4. 5 Lecz w większości z nich nie upodobał sobie Bóg; polegli bowiem na pustyni5. 6 Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie pożądali6 złego, tak jak oni pożądali. 7 Nie bądźcie też bałwochwalcami jak niektórzy z nich, według tego, co jest napisane: Zasiadł lud, by jeść i pić, i powstali, by się oddawać rozkoszom7. 8 Nie oddawajmy się też rozpuście, jak to czynili niektórzy spośród nich, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące8. 9 I nie wystawiajmy Pana na próbę, jak wystawiali Go niektórzy z nich i poginęli od wężów9. 10 Nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali i zostali wytraceni przez dokonującego zagłady10. 11 A wszystko to przydarzyło się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych, spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów11. 12 Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł. 13 Pokusa nie nawiedziła was większa od tej, która zwykła nawiedzać ludzi. Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania abyście mogli przetrwać.

Św Paweł pisze to do Kościoła w Koryncie składającym się w większości z nawróconych pogan. Poganie ci w Chrystusie zostali wszczepieni w święty Korzeń Izraela. Korzeń od którego zostały odcięte gałęzie pokładające ufność w ciele, pochodzeniu i przestrzeganiu litery Prawa.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 16:49

Adam01 pisze: 2024-02-11, 15:29
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 15:06 Chętnie poznam akt prawny, który to rezerwuje :)
Pisałem o normatywie obyczajowym i wkleiłem źródło.
Na serio nie rozumiesz co piszę, już nawet jak przysłowiowy Abel?
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 15:06 Według Pisma każdy katolik jest duchowym Żydem.
O, a to ciekawe. Wskaż gdzie tak jest w Piśmie. Wyjątkowo zaliczę Ci także KKK.
A ty czytasz wogóle co sie do ciebie piszze, bo mam watpliwości, bo dzisziaj podawałem, ale powturze może wreszcie dotrze ...
w Dz 3 (kto studiuje ze mną ten wie) podaje jednoznacznie kim był Jezus

(17) Ale teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, zarówno wy, jak i wasi przełożeni.
(18) Bóg bowiem wypełnił w ten sposób to, co zapowiedział przez wszystkich proroków, że Mesjasz będzie cierpiał.
(19) Starajcie się o wewnętrzną przemianę, nawróćcie się, a zostaną zgładzone wasze grzechy;
(20) nastanie czas, kiedy Pan was pocieszy, zsyłając zapowiedzianego wam Mesjasza Jezusa.
(21) Niebo zatrzyma Go aż do czasu powszechnego odnowienia, o którym od dawna mówił Bóg przez świętych proroków.
(22) Powiedział bowiem Mojżesz: Pan Bóg da wam proroka, którego powoła jak mnie z waszych braci, słuchajcie, co wam powie.
(23) Każdy, kto nie będzie posłuszny temu prorokowi, wyłączony zostanie z tego ludu. (24) Dni te zapowiadali i mówili o nich kolejno wszyscy prorocy, począwszy od Samuela.
(25) A wy przecież jesteście synami proroków i Przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy mówił do Abrahama: Przez twoje potomstwo wszyscy ludzie na ziemi zyskają błogosławieństwo.
(26) Jednak najpierw dla was wskrzesił Bóg swego Sługę posyłając Go wam, by dzięki Jego błogosławieństwu każdy z was odwrócił się do zła.

Ludem nowego przymierza, czyli Izraelem duchowym są ci, którzy są posłuszni prorokowi/Mesjaszowi/Jezusowi
czyli mam nadzieje również ty bracie w dachowym Izraelu, który uznajesz Mesjasza żydowskiego, obiecanego Żydom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: marcin » 2024-02-11, 19:02

Dezerter pisze: 2024-02-11, 13:11 Jeśli tak , to rozumiem
Ale dla mnie słowo szalom znaczy o wiele więcej i głębiej niż nasz pokój wam, dlatego podałem znaczenie od Świderkówny i mądrego księdza
zgodzisz się, że to słowo ma głębię, ... jeśli je zrozumiesz
Rozumiem, jednak mimo trudnosci wyrazenia tego slowa w jez. polskim, samo takie dluzsze zdanie w jezyku polskim mialo by duzo wiekszy wydzwiek dla Polaka do ktorego je skierujesz. Ba, nawet bedzie zaskoczony twoja szczeroscia zyczen w tym pozdrowieniu.
W makaronizmach wiele osob je uzywa z lenistwa, by sie nie wysilic zbytnio, choc wielu ich nie rozumie, a inni uzywaja je do pokazania sie.
Na forum mozna znalesc mase takich makaronizmow i najczesciej z powaznymi bledami tak pisowni, jak i gramatyki, czy znaczen.
Niewiele jest osob ktore robia to znajac wlasciwe znaczenie, ktore jest wazne glownie i chyba jedynie jako odnosnik w dyskusji, by bylo wiadomo o co chodzi.
Jesli akurat to slowo w orginalnym jezyku ma takie duze dla kogos zznaczenie, to dlaczego np. niektore Pisma byly spisane greka? Po co mamy liturgie w jez. polskim?
Czy nie lepiej przetlumaczyc je poprawnie tak by tlumaczenie bylo precyzyjne i uzywac tego tlumaczenia, zamiast orginalu. Albo znalesc odpowiedniki w jezyku polskim, jesli nie da sie przetlumaczyc tak jak idiomow?
Zobacz jakie dziwologi wyszly z uzywania modlitwy po lacinie, bo dla wielu osob uproszczajac pisownie "pater noster" oznacza dostac opiepsz od kogos, a to ma sie nijak do pierwszych slow modlitwy i nie ma z nia nic wspolnego.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 19:28 przez marcin, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-12, 22:16

Dezerter pisze: 2024-02-11, 16:49 (22) Powiedział bowiem Mojżesz: Pan Bóg da wam proroka, którego powoła jak mnie z waszych braci, słuchajcie, co wam powie.
Widzisz w ogóle różnicę między zdaniem:
którego powoła jak mnie z waszych braci
a
którego powoła jak mnie, z waszych braci

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Dezerter » 2024-02-12, 22:44

Za każdym razem powołany jest "z waszych braci"
i przecinek w żaden sposób tego nie zmienia, że powołany jest z Żydów
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”