Bł. Archaniela Girlani.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Bł. Archaniela Girlani.

Post autor: Susanna » 2024-02-07, 10:22

Eleonora bo takie imię dostała na chrzcie świętym, przyszła na świat w Trino (północne Włochy) w 1460 roku
i pochodziła ze szlacheckiej rodzony.
Nauki pobierała od benedyktynek. Gdy początkowo (w 1477 roku) chciała wstąpić do ich klasztoru koń nie chciał ruszyć z miejsca.
Zinterpretowała to jako znak i razem z dwiema siostrami, Marią i Franciszką (Scholastyką), wstąpiła do karmelitanek w Parmie.
Miała wtedy 17 lat, przyjęła imię Archaniela.

Szybko wyprzedziła wszystkie siostry w cnocie i doskonałości, która w połączeniu z wyjątkowo ujmującym usposobieniem
spowodowała uznanie u karmelitanek; mimo młodego wieku Archaniela została wkrótce jednomyślnie wybrana na przeoryszę w Parmie.
Po upływie kadencji trafiła do Mantui. Tam została przeoryszą nowego klasztoru ufundowanego przez książęcy ród Gonzagów.

Zasłynęła w Mantui swoją pobożnością. Miała szczególne nabożeństwo do Trójcy Świętej. Była oddana Maryi.
Jej sposób bycia i cnoty przyczyniły się do wielu powołań a ludzie uważali, że jest zesłanym na ziemię Aniołem Bożym.
Miała dar ekstazy, lewitacji i czynienia cudów.

W trzecim roku posługi ciężko zachorowała, opatrzona sakramentami i wpatrzona w obraz Chrystusa Ukrzyżowanego,
powtarzając słowa: "Jezu, moja miłości" - Jesus, amor meus - oddała duszę Bogu 25 stycznia 1495 roku.
Została pochowana w kościele przy swoim klasztorze w Mantui. Jej kult został potwierdzony 1 października 1864 roku
przez papieża bł. Piusa IX.

Źródło:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-29d.php3
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bł. Archaniela Girlani.

Post autor: konserwa » 2024-02-07, 10:44

Dla mnie poruszajace swiadectwo o ukrytej swietosci.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”