Status księży

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Status księży

Post autor: marcin » 2024-02-10, 17:28

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-10, 15:03
marcin pisze: 2024-02-10, 12:41 Tak, wlasnie glownie o to chodzi, bo to po prostu powoduje zgorszenie wsrod tych jak to grzesznik okreslil, "ludowych antyklerykalow".
Co gorsze, zgorszenie słuszne.
Podobnie, jak zbyt wypasione fury i inne rzeczy, które niestety księżom się zdarzają (wcale nie dużej, ale widocznej grupie).
Ale nie tylko o to chodzi.
Problemem są nie tylko "ludowi antykrerykałowie" - wśród wierzących znacznie więcej jest "ludowych klerykałów".
Co to uważają, że ksiądz nie może sobie rączek pobrudzić, bo mu aureola z głowy spadnie jak zrobi sobie kolację i umyje po niej kubek i talerz...
Trzeba tez zaznaczyc ze kaplanstwo to nie zawod, tylko powolanie, wiec raczej wszelkie hobby, zainteresowania i spedzanie wolnego czasu tez powinno sie wiazac z powolaniem.
Jesli jednak kaplan traktuje kaplanstwo jak zawod wtedy wszystko idzie na opak.
Jaaasne, skoro to powołanie, nie zawód, to ksiądz powinien mieć służącą :)
Moja Żona jest lekarzem, pracuje z umierającymi. Też powołanie. Do tego miała pod opieką dwoje dzieci (dziś już są duże).
I co? Też powinna mieć służącą, "bo to powołanie"?

Mam rodzinę na wsi. Gdy byłem mały, ciocia musiała na 3 dni wyjechać do miasta (nie pamiętam, chyba chodziło o leczenie). Szokujące było to, że nie do pomyślenia (dla niej i dla wujka) było, by on sam sobie zrobił jeść w ciągu tych 3 dni.
Ba! Nie do pomyślenia było, by sobie tylko podgrzał to, co ciocia zostawiła mu w lodówce.
Musiała uprosić sąsiadkę, by przychodziła przez te 3 dni i przygotowywała wujkowi jedzenie...

Pamiętam też, jak mój kolega (z miasta, zeby nie było) mówił mi, że jakby kiedyś umył naczynia, to chyba przez tydzień by mu się wydawało, że ma coś na rękach...
Chwalił mi się też (zaraz po ślubie) że wpadli na znakomity pomysł z żoną: żeby nie musiała specjalnie wstawać o 6 (o tej porze szedł do pracy) i robić mu kanapki, zrobi mu wieczorem i schowa do lodówki...
Tak jakby sobir stary koń nie mógł sam zrobić drugiego śniadania do pracy!

Mężczyźnie świeccy (żonaci i samotni) już się nauczyli, że nie jest tak, iż obiad może ugotować tylko kobieta. Kobiety zawsze wiedziały, że mogą to zrobić same.
A księża jakoś nadal nie wczytują... bo wygodniej jest tak, jak jest.
Mlodzi ksieza spedzaja wiecej czasu na internecie niz dzieciaki z podstawowki, wiec skad beda mieli czas na kaplanstwo.
Nie problem że spędzają. Księży w Sieci jest za mało. Problem, że nie robią tego, co trzeba w tym Internecie.
Na przykład że tak trudno namówić któregoś do pomocy na takim forum jak nasze.
chyba nieco opacznie mniei zrozumiales.
Uwazam ze powolanie to cos wiecej niz zawod, to robienie tego co przyjelismy i robimy to z werwa duzo wieksza niz zawod, czy pozyskiwanie wynagrodzenia.
Przykladem sa tu np. o.Pio, czy jemu podobni. Oni powinni byc przykladem dla kaplanow, a nie ludu.
Ilu mamy takich kaplanow ktorzy biora z nich przyklad? Raczej niewielu. Za to wielu probuje uzyskac metodami technicznymi i sztucznymi te same efekty, zamiast ich nasladowac w duchowej postawie wobec wiernych.

Co do gotowania w domu, to tez nie masz calkowitej racji, bo np. u mnie to zona sama ma niemal obsesje na pu kcie gotowania i przygotowywania kanapek, a to sie zwielokrotnilo jak dzieciaki przeszly na swoje. Nie skutkuja zadne prosby by nie gotowala chociaz raz w tygodniu.
A jak ja przytyje, to sie cieszy. :((

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Status księży

Post autor: kazik95 » 2024-02-10, 17:42

A czy życie w małżeństwie nie jest powołaniem?Albo w samotności?
I czy taki małżonek zatrudnia gospodynię bo jest powołany do małżeństwa a nie do gotowania?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Status księży

Post autor: Andej » 2024-02-10, 18:01

kazik95 pisze: 2024-02-10, 17:42 A czy życie w małżeństwie nie jest powołaniem?
Jest.
kazik95 pisze: 2024-02-10, 17:42 Albo w samotności?
Nie zawsze. Ale tak bywa w szczególnych przypadkach. Np. eremici.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Status księży

Post autor: kazik95 » 2024-02-10, 18:12

marcin pisze: 2024-02-10, 17:28 Co do gotowania w domu, to tez nie masz calkowitej racji, bo np. u mnie to zona sama ma niemal obsesje na pu kcie gotowania i przygotowywania kanapek, a to sie zwielokrotnilo jak dzieciaki przeszly na swoje. Nie skutkuja zadne prosby by nie gotowala chociaz raz w tygodniu.
A jak ja przytyje, to sie cieszy. :((
Znasz zjawisko feedera/karmiciela?
Ktoś przekarmia drugą osobę aby potem ją od siebie uzależnić.
Uważaj ;)
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Status księży

Post autor: marcin » 2024-02-10, 18:24

kazik95 pisze: 2024-02-10, 18:12
marcin pisze: 2024-02-10, 17:28 Co do gotowania w domu, to tez nie masz calkowitej racji, bo np. u mnie to zona sama ma niemal obsesje na pu kcie gotowania i przygotowywania kanapek, a to sie zwielokrotnilo jak dzieciaki przeszly na swoje. Nie skutkuja zadne prosby by nie gotowala chociaz raz w tygodniu.
A jak ja przytyje, to sie cieszy. :((
Znasz zjawisko feedera/karmiciela?
Ktoś przekarmia drugą osobę aby potem ją od siebie uzależnić.
Uważaj ;)
Za stary jestem by sie dac wrobic w takie uzaleznienia. Zreszta, chudy jestem. :))
Z mlodu potrafilem na przerwie w pracy wrabac 1.6 kg golonke i 6 bulek, a na obiad bylem glodny. :D
Ostatnio zmieniony 2024-02-10, 18:26 przez marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Status księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-10, 20:00

Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-10, 16:18 Sory
Ale demagogia.
Ile parafii ma gosposie?
Przytłaczająca większość.
Ile starszych pan lubi to robić?
Czyli można je wykorzystywać?
Od kiedy uważacie ze siostry sa zmuszane?
Polecam książkę "Oślica Baalama". Napisana przez aktualną siostrę.
Pozwólcie na to niech to się samo reguluje. A wy za przeproszeniem jak dyrektywa komisji europejskiej.

Tymczasem lawendowe księdza orza naukę Kościoła. Chorzy na.emocjach pasterze pasa owieczki.
Się po niektórych nie spodziewałem marksizmu lenininzmu w wersji kościelnej..
Walka klas .Wyksztalcone biedne siostry wykorzystywane przez klase ksiezowska.Dżizas. Facepalm
Czy naprawdę myślisz, że te wszystkie miotane epitety zastąpią argumentację? :))



marcin pisze: 2024-02-10, 17:28 Uwazam ze powolanie to cos wiecej niz zawod, to robienie tego co przyjelismy i robimy to z werwa duzo wieksza niz zawod, czy pozyskiwanie wynagrodzenia.
A lekarz to tylko zawód?
Poza tym: napisz jakie jeszcze (poza prawem do gospodyni), Twoim zdaniem, bonusy wiążą się z posiadaniem powołania ;)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Status księży

Post autor: abi » 2024-02-10, 20:10

naukowcy powinni mieć gospodynie ...ale tylko prof
dr nie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Status księży

Post autor: marcin » 2024-02-10, 20:22

Ale ja nic nie pisalem o prawie kogokolwiek do posiadania gospodyni, wiec nie rozumiem o czym piszesz.
Co do powolania, to nie jest nim sam zawod, tylko poswiecenie. Wewnetrzna dedykacja do tego co sie robi.
Roznica miedzy zawodem, a powolaniem jest glownie w duchowosci, wiec powolanie do kaplanstwa nie jest zawodem, choc zawod moze byc powolaniem.
To taka roznica jak miedzy poswieceniem a koniecznoscia, miedzy duchowoscia, a cielesnoscia, miedzy zyciem dla Boga i blizniego, a zyciem konsumpcyjnym.
Ostatnio zmieniony 2024-02-10, 20:27 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Status księży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-10, 20:56

@Marek_Piotrowski

Siostry i gosposie wykorzystywane...
Franciszek, Benedykt. Wykorzystuje?
Siostra pisząca książkę która zapoznałeś jest też felietonistka w Więzi.

Chyba podziękuję. Wymieklem w momencie czytania w opisie gdy czytałem o ukrytej dumie gdy siostra z wielkim stażem wieku czuje ukrywają wyższość nad świeżo upieczonym księdzem.

Tu nie ma co zmieniać.To się samo wyklaruje.Byc może księża będą zmuszeni złapać za żelazka.
Jak obserwowałem życie mojej wsi to ludzie sami szli i teraz jest grupa która to robi. Może traktują to jako swój charyzmat,chęć służenia. Nieważne robią to z własnej ,nieprzymuszonej woli.

Tylko marksiści widzą w dobrowolnych układach wykorzystywanie klasowe
Osoby które idą do zakonu też nie idą z przymusu, przynajmniej teraz. To w
Można podejść z pokorą do pewnych spraw.
Można pod skórą żywic bunt. Wolny wybór.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Status księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-10, 21:21

marcin pisze: 2024-02-10, 20:22 To taka roznica jak miedzy poswieceniem a koniecznoscia, miedzy duchowoscia, a cielesnoscia, miedzy zyciem dla Boga i blizniego, a zyciem konsumpcyjnym.
I, żeby nie żyć konsumpcyjnie, konieczna jest gosposia? :))

Dodano po 4 minutach 38 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-10, 20:56 @Marek_Piotrowski

Siostry i gosposie wykorzystywane...
Franciszek, Benedykt. Wykorzystuje?
Siostra pisząca książkę która zapoznałeś jest też felietonistka w Więzi.

Chyba podziękuję. Wymieklem w momencie czytania w opisie gdy czytałem o ukrytej dumie gdy siostra z wielkim stażem wieku czuje ukrywają wyższość nad świeżo upieczonym księdzem.
Jej oceny to jedno, ale fakty które opisuje są porażające.
Tu nie ma co zmieniać.To się samo wyklaruje.Byc może księża będą zmuszeni złapać za żelazka.
Powiem więcej: jak się tak będą dalej zachowywać, będą musieli iść do pracy, żeby mieć co jeść.
Jak obserwowałem życie mojej wsi to ludzie sami szli i teraz jest grupa która to robi. Może traktują to jako swój charyzmat,chęć służenia. Nieważne robią to z własnej ,nieprzymuszonej woli.

Tylko marksiści widzą w dobrowolnych układach wykorzystywanie klasowe
Jaaasne. Płacenie 1/4 stawki za etat to żadne wykorzystywanie, nie?
Bo przecież jak nie przymusza fizycznie, tylko jest to taki "bo przecież księdzu trzeba zrobić" to już nie przymus, tylko sam cymes po prostu.
Nie rozumiesz, ze właśnie patologią jest, jak ludzie idą to zrobić "z własnej woli" młodemu mężczyźnie, bo jest księdzem?
Osoby które idą do zakonu też nie idą z przymusu, przynajmniej teraz.
Ale nie idą by gotować.
To w
Można podejść z pokorą do pewnych spraw.
Zaiste, wielce moralne jest nawoływanie do pokory osoby wykorzystywane, a nie tych, którzy je wykorzystują...

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Status księży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-10, 22:04

Powiem więcej.Chodza same gotować i kasy nie biorą.
To jest wykorzystywanie.
A księża trzymają takich na łańcuchach.
Na razie nie ma bezrobocia. Chcącemu nie dzieje się krzywda


Sorry ale opiles się komuszego blekotu. I kapitałujesz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Status księży

Post autor: Arek » 2024-02-10, 22:12

Marku, myślę jednak, że kwestia dotyczy raczej nas mężczyzn i tego jak nas kobiety postrzegają. Nie bronię nas jeśli nadużywamy pozycji lub roli w jakiej się znaleźliśmy. Osobiście nie mam dobrego wzorca, które mógłbym wynieść z domu rodzinnego, dlatego do tej pory uczę się jak być pomocnym rodzinie. No ale niestety kobiety w dzisiejszej dobie także uciekają od swoich obowiązków uciekając w pracę (karierę zawodową). Część z nich uważa, że bycie tzw. kurą domową jest upokarzające. Niestety idealnie nigdy nie będzie i raczej skłaniam się do tego, że to każdy z indywidua w wyniku pracy nad sobą pełni określone wewnętrzną potrzebą postawy.

Tak też kobiety pracujące przy utrzymaniu księży, biskupów z powołania są kobietami, które robią to, bo są z natury troskliwe, opiekuńcze, chcą dbać o dom. Jeśli zdarzają się takie, które nie nawidzą tego, poprostu nie powinny tego robić. Drugą sprawą jest to jeśli ktoś tego nadużywa, bo uważa, że coś mu się należy.

Wg mnie głównym powołaniem człowieka jest służba, a każda praca uszlachetnia i może w sposób szczególny należy się wielki szacunek tym, którzy robią te najprostsze prace, kojarzone np. jako mało płatne.

Marku, rozumiem Twoje rozgoryczenie tematem, ale tu raczej wylewanie swoich odczuć na potrzeby pewnej Pani, bądź co bądź chcącej odejść z Kościoła chyba mija się z celem. Tym bardziej, że aktorka w swoich rolach wiele razy sprzedawała swoje ciało. To uważam za większy problem jeśli chodzi o upokorzenie kobiety względem mężczyzn.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Status księży

Post autor: abi » 2024-02-10, 22:19

kurcze naprawdę cię arek nie razi że młode byczki sobie śniadanka i kolacji nie ogarną plus pozmywanie? że do pralki nie nałożą i nie powieszą ? rzeczywiście [-( takie oderwanie od życia sprzyja niezrozumieniu wiernych
jakby co, zdanie grupy ludzi sprzed 3 lat
Screenshot_20240210-222445.png
Ostatnio zmieniony 2024-02-10, 22:28 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Status księży

Post autor: marcin » 2024-02-10, 22:21

Marku, ciagle nie zauwazasz ze nic takiego nie pisalem zeby komukolwiek potrzebna byla gosposia, wiec albo skieruj swoje odpowiedzi do tych ktorzy tak, czy o tym pisali, albo nie cytuj mnie, bo wychodzi totalne zamieszanie w temacie.
A przzy tym przypisujesz mi cos czego nie napisalem.
Ostatnio zmieniony 2024-02-10, 22:27 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Status księży

Post autor: Arek » 2024-02-10, 22:28

abi pisze: 2024-02-10, 22:19 kurcze naprawdę cię arek nie razi że młode byczki sobie śniadanka i kolacji nie ogarną plus pozmywanie? że do pralki nie nałożą i nie powieszą ? rzeczywiście [-( takie oderwanie od życia sprzyja niezrozumieniu wiernych
Droga Abi nie przeczytałaś ze zrozumieniem.
Nikt Ciebie nie zmusza do bycia gosposią. Jeśli ktoś inny jest, bo chce to robić to nie jest moją sprawą. Myślisz, że Ty wszystko robisz idealnie i nie masz nic do poprawy. Ja odbieram to jako służbę, a to, że jakiś ksiądz się leni i nie chce mu się czegoś zrobić to inna sytuacja. Każdy z nas jest w dużej mierze leniem.

Po pierwsze niech się wypowiedzą gosposie, a nie elektorat budujący antykatolików.
Ostatnio zmieniony 2024-02-10, 22:32 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ