Status księży

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Status księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 11:45

Cześć. Zainteresowała mnie wymiana opinii. Wprawdzie dotyczy bezpośrednio kleryków, ale chciałbym wywołać szerszy temat.
Renata Dancewicz, w kobieta.wp.pl pisze:,,Przecież mieszka tam stado dorodnych, młodych i przystojnych mężczyzn. I skoro przychodzili do mnie po autograf, to chyba oglądają telewizję i mają czas na rozrywki. A na umycie podłogi już nie? Musi za nich robić to jakaś kobieta w sile wieku? To jest dla mnie nie do pojęcia"
ksiądz Tomasz Kancelarczyk pisze:Sam doświadczyłem nie tylko byciem studentem seminarium duchownego, jak i też bycie studentem studiów świeckich. Jakoś sobie nie przypominam abym w akademiku jechał na szmacie sprzątając korytarze, a w seminarium tak było. Nie było tak abym w studenckiej stołówce nic innego nie robił jak tylko jadł posiłek, a w seminaryjnym refektarzu nie tylko było podawanie do stołu ale też i robota na zmywaku. I jeżeli dzisiaj jest inaczej, to chyba raczej dobrze, że studenci seminariów duchownych robią to co do niech należy, a nie to co pani Renata sobie wydumała, bo inaczej to chyba klerykom kamieniołomy będą przypisane.
To teraz ja :)
Ta kobieta (nie bardzo ją kojarzę, ponoć aktorka) ma sporo racji. Byłem zbulwersowany widząc, że np. księżom (w tym młodym) na parafii gospodyni musiała zostawiać gotową przygotowaną kolację (bo przecież nie będą sami sobie robić) a potem nawet nie raczyli umyć talerzy (przyjdzie gospodyni rano, to umyje).
Bez przesady...

A wy, co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 11:45 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Status księży

Post autor: sądzony » 2024-02-09, 13:01

No ale to ja rozumiem, że ta pani pracuje na plebanii i ma za to pieniądze. Chyba, że jest inaczej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Status księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 13:08

Nie lituję się nad tą panią, tylko gorszy (za duże słowo) mnie, że w ogóle jest potrzebna (poza obiadami, choć i tu teraz samotni mężczyźni sobie radzą - albo osobiście, albo cateringowo).
W większych parafiach jeszcze może do sprzątania.
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 13:08 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Status księży

Post autor: marcin » 2024-02-09, 13:30

Dlatego na zachodzie ksieza zywia sie w restauracjach i mieszkaja w wynajetych mieszkaniach lub hotelach, a plebanie sa puste.
Wyobrazam sobie koszty takiego zycia dla parafian ktorzy ich utrzymuja.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Status księży

Post autor: kazik95 » 2024-02-09, 13:59

"Gospodyni na parafii" to jednak troszkę kojarzy się z wiekami minionymi (patrz: służaca)
Kościół zawsze był konserwatywny i byc może to trochę ma wpływ na trwanie w minionych rozwiązaniach.

Trochę tez celibat chyba jeszcze dodatkowo to napędza.

Księża greckokatoliccy, żonaci i dzieciaci nie mają chyba osobnych "gospodyń".
Funkcjonuje to tam raczej na zasadach normalnego małżeństwa i rodzinnego gospodarstwa domowego.
I mi sie osobiście to podoba.

Ale jest całe mnóstwo samotnych mężczyzn czy też kobiet w Poslce, którzy dobrze sobie samotnie radzą.
I mimo pracy, czasami dzieci, ogarniają logistykę gospodarstwa domowego.
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 13:59 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Status księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 14:15

marcin pisze: 2024-02-09, 13:30 Dlatego na zachodzie ksieza zywia sie w restauracjach i mieszkaja w wynajetych mieszkaniach lub hotelach, a plebanie sa puste.
Wyobrazam sobie koszty takiego zycia dla parafian ktorzy ich utrzymuja.
Czemu zaraz w wynajętych pokojach i w restauracjach?
Rączek nie mają?
Zresztą: dziś wyżywienie "na mieście" (względnie dostarczane) jest chyba nawet tańsze, niż przygotowywanie w domu.

kazik95 pisze: 2024-02-09, 13:59 Ale jest całe mnóstwo samotnych mężczyzn czy też kobiet w Poslce, którzy dobrze sobie samotnie radzą.
I mimo pracy, czasami dzieci, ogarniają logistykę gospodarstwa domowego.
Otóż to.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Status księży

Post autor: abi » 2024-02-09, 14:21

uważam że gospodyni mogłaby gotować na plebanii obiady i prasować
resztę tylko jeśli ksiądz jest po 65 r.ż
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Status księży

Post autor: sądzony » 2024-02-09, 14:48

Dla mnie to kwestia umowy.
Przecież w domach też jest różnie. W niektórych mąż nawet palcem nie kiwnie, w innym pomaga żonie, w kolejnym jest podział obowiązków prac domowych, a bywają i takie gdzie facet ogarnia gniazdo i ściera podłogi, a żona pracuje.
Nie widzę tu żadnego "zgorszenia"; kwestia dogadania, by było to bez wykorzystywania drugiej osoby.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Status księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 15:04

sądzony pisze: 2024-02-09, 14:48 Dla mnie to kwestia umowy.
Przecież w domach też jest różnie. W niektórych mąż nawet palcem nie kiwnie, w innym pomaga żonie, w kolejnym jest podział obowiązków prac domowych, a bywają i takie gdzie facet ogarnia gniazdo i ściera podłogi, a żona pracuje.
Ale mężczyźni samotni robią wszystko zazwyczaj sami.
Nie widzę tu żadnego "zgorszenia"; kwestia dogadania, by było to bez wykorzystywania drugiej osoby.
Ale nie chodzi o "wykorzystywanie osoby". Chodzi o to, że nie ma potrzeby, by ksiądz miał płatną gospodynię. Czym się różni od - powiedzmy - samotnego mechanika samochodowego?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Status księży

Post autor: Andej » 2024-02-09, 16:50

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-09, 15:04 Chodzi o to, że nie ma potrzeby, by ksiądz miał płatną gospodynię. Czym się różni od - powiedzmy - samotnego mechanika samochodowego?
Potrzeby nie ma. Ale jak są pieniądze, to jest wygoda.
Nie mam nic przeciw dbaniu studentów w bursie o porządek. Ani przeciw gotowaniu przez samotnego księdza lub hydraulika.
Troszkę dziwne dla mnie jest to, gdy młody człowiek płci dowolnej wynajmuje panią do mycia naczyń lub odkurzania. Albo nowa młoda żona milionera chodzi za wynajętą Ukrainką i palcem pokazuje, co jeszcze ma zrobić. A potem palcem przejeżdża, czy wszystko idealnie czyste.
Natomiast boli mnie wykorzystywanie sióstr zakonnych do różnych najbrudniejszych prac wokół sprawnych fizycznie księży.

Ale co by było, gdybym księdzem był? Mógłbym gotować, prawdopodobnie menu ubogie by było, bo robiłbym na szybko. Jednak nie wiem, czy oswoiłbym się z podtykaniem mi pod nos jedzenia. Zapewne obiady bym zaakceptował. Najlepiej takie przygotowane na kilka dni, tylko do odgrzania.
Ale do sprzątania musiałbym kogoś mieć. W pomieszczeniach, w których bywają ludzie. We własnej norze mógłbym w bałaganie. A nawet musiał, bo nie pozwoliłbym sprzątać tam. Natomiast tam, gdzie musi być czysto i schludnie, niezbędne byłoby zatrudnienie kogoś. Sam, choćbym sprzątał przez tydzień, to co gosposia robi w godzinę, nie osiągnąłbym efektu kobiecej ręki. I przychodzący zawsze narzekaliby na bałagan. A może i brud.
Nie wiem jakbym to pogodził, aby nie mieć poczucie, że się kimś wysługuje, a jednocześnie osiągnąć pożądany efekt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Status księży

Post autor: abi » 2024-02-09, 16:58

i prasowanie nie zapominaj
potem w zgruchmonionej albie żeby nie stał przy ołtarzu
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Status księży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-09, 17:15

Jesli stać parafie na płacenie , czemu nie.
To ze wolałbym osobiscie zeby zostały tylko zakony to nie zamierzam wylewac dziecka z kapielą .
Jeżeli utrzymanie domu jest czasem prac ana cały etat to przypominam że Łaska buduje na naturze, Zmeczonemu gotwoaniem ksiedzu moze nie bedize sie chciało pisac kazań i bedzie korzystal,z poradnikow Wydawnictwa Pastoralnego ( nazwe podaje bo zbankrutowało )
Nie bedzie sie chcialo spowiadać, prowadzić jakichś grup.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Status księży

Post autor: kazik95 » 2024-02-09, 17:19

abi pisze: 2024-02-09, 16:58 i prasowanie nie zapominaj
potem w zgruchmonionej albie żeby nie stał przy ołtarzu
Tak, nic tak mnie nie irytuje w liturgii jak nieuprasowane i pogniecione szaty duchownego.
(Poza gadaniem głupot oczywiście ;) )
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Status księży

Post autor: abi » 2024-02-09, 17:59

no co...jak widzę że ksiądz jest niechlujnie ubrany, brudny, nieogolony to skupiam się na tym niż na właściwej treści - kazaniu

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
zresztą każdej osoby publicznej ten wymóg dotyczy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Status księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-09, 18:38

Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-09, 17:15 Zmeczonemu gotwoaniem ksiedzu moze nie bedize sie chciało pisac kazań i bedzie korzystal,z poradnikow Wydawnictwa Pastoralnego ( nazwe podaje bo zbankrutowało )
Nie bedzie sie chcialo spowiadać, prowadzić jakichś grup.
Jakoś samotni mężczyźni (nie mówiąc już o innych zawodach) nie zaniedbują swoich zawodów, bo muszą sobie zrobić kanapki na kolację albo pościelić łóżko.
Mają więcej czasu niż ksiądz? A ojcowie rodzin?

ODPOWIEDZ