Ważność chrztu

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Ważność chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 15:44

Adam01 pisze: 2024-02-11, 15:25
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 15:07 Tak, tak jest, bo nie zostały wypełnione warunki rozgrzeszenia. Warunki chrztu zostały wypełnione.
Warunki chrztu jako czynności zostały wypełnione, ale nie jako sakramentu.
Przeczytaj sobie w Biblii jak wyglądał chrzest.
No, jak? ;)

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 15:48

Miałem nadzieję, że nie będę musiał tego napisać.
Podawałem już 1 dzieciaka kuzyna do chrztu.
Tak się darł i ryczał, że na bank mu się to nie podobało i nie chciał być ochrzczony.
Szach i mat w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 15:48 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Ważność chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 16:11

Czyli wg Biblii (bo takiej odpowiedzi miałeś udzielić) kryterium jest to, czy dziecko nie będzie płakać @-) :)) =))
Pierwszy w historii wypadek, gdy grający sam się zaszachował i zamatował :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: Andej » 2024-02-11, 16:45

Adam01 pisze: 2024-02-11, 15:48 Tak się darł i ryczał, że na bank mu się to nie podobało i nie chciał być ochrzczony.
To cenne spostrzeżenie. Dziwię się, że do tej pory nikt nie wziął tego pod uwagę.
Masz całkowitą rację, że każde dziecko powinno się wypowiedzieć, czy chce być chrzczone. Powinno zostać na progu kościoła spryskane wodą święconą. Ja zapłacze, to nie chce. Jak się uśmiechnie, to chce. A jak nie zareaguje, to się jeszcze zastanawia. Wtedy potrzebna większa ilość wody święconej, którą się wyleje na dziecko.
Zastanawiam się tylko, czy woda święcona powinna być zimna, gorąca, w temperaturze ciała, czy lodowata. I czy temperatura wody może wpływać na decyzje dziecka. Ale to temat dla naukowców. Spokojnie na pracę doktorską.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: abi » 2024-02-11, 16:49

powinna być bieżącą z rzeki
i dopiero jak takiej nie masz może być z chrzcielnicy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: kazik95 » 2024-02-11, 19:04

Wracając do ważności chrztu:
musi być
- intencja (osoba chrzczona lub w przypadku dziecka rodzice, muszą chcieć być ochrzczeni; pytanie tylko czy muszą właściwe rozumieć ideę chrztu? Bo mam podejrzenie, że rodzice lub sam chrzczony nie zawsze mają właściwe zrozumienie czym jest chrzest;
- forma (polanie + słowa "ja ciebie chrzczę w imię Ojca Syna i Ducha Świętego"; NIE MOZE TO BYC "ja ciebie chrzczę w imię Jezusa Chrystusa")
- materia (woda)

A co jeśli pójdę do kolegi i powiem mu, żeby mnie ochrzcił jeszcze raz? I on zrobi to samo co powyżej? Czy ma to jakiś skutek?
A jeśli w czasie tego powtórnego chrztu zmieni słowa?
A jeśli kolega nie jest katolikiem?

Czy jest coś takiego jak np. zanurzenie np. w rzece, dorosłego ochrzczonego, z intencją odnowienia chrztu?
Ze słowami "ja ciebie chrzczę ..."?
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 19:10 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: Andej » 2024-02-11, 20:04

Wszystko już było omówione, z wyjątkiem odnowienia chrztu.
Zatem podrzucam, jak to jest. Woda nie jest tu potrzebna.
K: Wpatrzeni w światło Chrystusa, odnówcie teraz przymierze chrztu św., w którym niegdyś przyrzekaliście służyć Bogu w świętym Kościele. A zatem pytam każdego z was:
K: Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
W: Wyrzekam się.
K: Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował?
W: Wyrzekam się.
K: Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
W: Wyrzekam się.
K: Czy wierzysz w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
W: Wierzę.
K: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
W: Wierzę.
K: Czy wierzysz w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie świętych, odpusz¬czenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
W: Wierzę.
K: Wyznajcie teraz, że chcecie praktykować przymierze chrzcielne w waszym codziennym życiu. Pytam zatem każdego z was:
K: Czy przyrzekasz z całych sił dążyć do świętości, do której zostałeś powołany łaską chrztu świętego?
W: Przyrzekam.
K: Czy przyrzekasz z pomocą łaski Bożej zachowywać wiernie przykazania Boskie i kościelne, i pogłębiać swoją wiarę?
W: Przyrzekam.
K: Czy przyrzekasz wiernie wypełniać wolę Bożą na drodze życiowego powołania – kapłańskiego, małżeńskiego, na drodze rad ewangelicznych – które wyrasta z sakramentu chrztu?
W: Przyrzekam.
K: Czy przyrzekasz dawać godne świadectwo wiary w swoim otoczeniu?
W: Przyrzekam.
K: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
W: Amen.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Ważność chrztu

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 20:28

kazik95 pisze: 2024-02-11, 19:04 Wracając do ważności chrztu:
musi być
- intencja (osoba chrzczona lub w przypadku dziecka rodzice, muszą chcieć być ochrzczeni; pytanie tylko czy muszą właściwe rozumieć ideę chrztu? Bo mam podejrzenie, że rodzice lub sam chrzczony nie zawsze mają właściwe zrozumienie czym jest chrzest;
- forma (polanie + słowa "ja ciebie chrzczę w imię Ojca Syna i Ducha Świętego"; NIE MOZE TO BYC "ja ciebie chrzczę w imię Jezusa Chrystusa")
- materia (woda)

A co jeśli pójdę do kolegi i powiem mu, żeby mnie ochrzcił jeszcze raz? I on zrobi to samo co powyżej? Czy ma to jakiś skutek?
A jeśli w czasie tego powtórnego chrztu zmieni słowa?
A jeśli kolega nie jest katolikiem?

Czy jest coś takiego jak np. zanurzenie np. w rzece, dorosłego ochrzczonego, z intencją odnowienia chrztu?
Ze słowami "ja ciebie chrzczę ..."?
Nie może być słów "Ja ciebie chrzczę", bo nie można być ochrzczonym 2 razy, byłoby to jakimś zaprzeczeniem działania Ducha św - ja bym tego nie robił.
Natomiast można wymyślić formułę, która odnawia chrzest i tak robią niektórzy katolicy czy chrześcijanie w rzece Jordan jak jadą do Ziemi Świetej.
Niestety tak robi również wielu protestantów z katolikami przechodzących do nich - znam wiele takich relacji :( a ci radośnie się temu poddają a nawet chwalą na publicznie.
Na resztę pytań była odpowiedź, więc ???
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: kazik95 » 2024-02-11, 21:18

I co wtedy jak taki katolik czy protestant się znowu w Jordanie ochrzci? Zanurzony przez niewiadomo kogo? Albo wiadomo - przez protestanta?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: konserwa » 2024-02-12, 00:26

A po co w Jordanie?
Blizej do Wisly.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Ważność chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-12, 10:30

kazik95 pisze: 2024-02-11, 21:18 I co wtedy jak taki katolik czy protestant się znowu w Jordanie ochrzci? Zanurzony przez niewiadomo kogo? Albo wiadomo - przez protestanta?
Nic.
Ale ludzie mają pragnienie wejść do wody w tym kontekście, jak już są w Izraelu lub Jordanii...

Swoją drogą, to dziwnie wygląda - Jordania i Izrael są w stanie wojny, więc ludzie po obu stronach (wąskiego przecież - 10, 15 metrów w tym miejscu? swobodnie można przejść w bród) Jordanu nie mogą się kontaktować, są jakby "osobno". Byłem po jednej i po drugiej stronie - pod strażą wojska... Jak byłem od strony Jordanii, po stronie Izraelskiej była polska pielgrzymka, śpiewali... głupio było akurat w tym miejscu taka izolacja...

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: kazik95 » 2024-02-12, 10:34

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-12, 10:30
kazik95 pisze: 2024-02-11, 21:18 I co wtedy jak taki katolik czy protestant się znowu w Jordanie ochrzci? Zanurzony przez niewiadomo kogo? Albo wiadomo - przez protestanta?
Nic.
Ale ludzie mają pragnienie wejść do wody w tym kontekście, jak już są w Izraelu lub Jordanii...
Nic?
Jak ksiądz Misiak został ochrzczony w Jordanie przez protestanta to media katolickie donosiły o "ekskomunice" ;)

Dodano po 5 minutach 59 sekundach:
No właśnie - co się dzieje z katolikiem (po chrzcie, komunii, bierzmowaniu itd) gdy ochrzci się u Świadków Jehowy?
Zostaje ekskomunikowany z Kościoła Katolickiego?
Z punktu widzenia istoty sakramentów, które wyciskają niezatarte znamię nie da się "odchrzcić", "odbierzmować" i taka osoba będąc Swiadkiem Jehowy jest dalej Katolikiem.
Gdyby chciała "wrócić" do Kościoła Katolickiego to wyatrczy spowiedź, no nie?
Ostatnio zmieniony 2024-02-12, 10:41 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Ważność chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-12, 10:42

Masz rację, pisałem o katolikach którzy "powtarzają chrzest".
Jeśli idzie o ochrzczenie w innej wspólnocie wyznaniowej (bo to jest ważne, a nie to gdzie chrzest nastąpił), to jest oczywiście apostazja, a apostazja pociąga za sobą ekskomunikę (która zresztą chyba niewiele ekskomunikowanego obchodzi, skoro dokonał zmiany wspólnoty wyznaniowej...).

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Ważność chrztu

Post autor: kazik95 » 2024-02-12, 10:57

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-12, 10:42 Masz rację, pisałem o katolikach którzy "powtarzają chrzest".
Jeśli idzie o ochrzczenie w innej wspólnocie wyznaniowej (bo to jest ważne, a nie to gdzie chrzest nastąpił), to jest oczywiście apostazja, a apostazja pociąga za sobą ekskomunikę (która zresztą chyba niewiele ekskomunikowanego obchodzi, skoro dokonał zmiany wspólnoty wyznaniowej...).
ks.Misiak nie był ochrzczony "w innej wspólnocie wyznaniowej".
Po prostu jego kolega niekatolik - protestant - ochrzcił go w Jordanie.

Ale z tego co widzę nadal jest księdzem.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Ważność chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-12, 11:13

Bezpośrednią przyczyną apostazji było, że "chciał mieć żonę i z nią ewangelizować".
Potem, nie zważając, że powtórny chrzest to akt apostazji, przyjął go (tłumaczył się, że nieświadomie, ale bez przesady: to tak, jakby facet po matematyce "nie wiedział" że 2+2=4...).
Po jakimś czasie wrócił i poprosił o zdjęcie ekskomuniki. Biskup się przychylił do jego prośby.
Po zdjęciu kary trafił do parafii w Konstantynowie Łódzkim, gdzie wytrzymał zaledwie trzy miesiące. Decyzją tamtejszego proboszcza został odwołany z powodu „niewłaściwego wypełniania posługi wikariusza”.

No to wyjechał do Afryki. Na fecebook napisal:
"Dziś w liście z Watykanu dostałem braterskie upomnienie. Wiem, że gdy nie wrócę do wcześniejszego systemu życia i w przyszłości zawrę przymierze małżeńskie w Kościele katolickim zostanę ukarany zakazem głoszenia Ewangelii, katechizowania i posługi duchowej we wszystkich kościołach katolickich na świecie. Nie mogę się na to zgodzić, gdyż Chrystus zaprasza mnie do ewangelizacji i głoszenie o Jego miłości i o Jego prawie. Z zakończeniem posługi kapłańskiej muszę zatem zakończyć moją duchową drogę w Kościele katolickim. Bóg o wszystko już się zatroszczył. Zaprosił mnie do Kościoła zielonoświątkowego, w którym w przyszłości pragnę podjąć posługę pastora."

Ostatnio wrócił do Łodzi i do Kościoła. Jest kapelanem szpitalnym.

Historia ks. Misiaka jest groteskowo-smutna. Definicja osoby niedojrzałej.
I stawia poważne pytania nad weryfikacją dojrzałości kandydatów do święceń. A także - być może - nad tym, co dzieje się w Archidiecezji Łódzkiej.

ODPOWIEDZ