Emmanuel

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Emmanuel

Post autor: kazik95 » 2024-02-11, 22:32

@Adam01
Inna kultura, inne realia.
My dzisiaj mamy imię i nazwisko w urzędzie stanu cywilnego i dowodzie wpisane na sztywno.
Ale też da się bez problemu zmienić.
Z tym, że u nas imię i nazwisko to identyfikator osoby.
Kiedyś było nieco inaczej.
Kiedyś to była kwestia bardziej luźna. Bardziej symboliczna.
Abram stał się Abrahamem.
Jakub i Izrael. Już nawet nie wiem dlaczego występuje pod dwoma imionami.
Jezus zmienił imię Piotra na Kefas.
Szaweł zmienił imię na Paweł.
Teść Mojżesza to chyba pod różnymi imionami występuje.
Jak się czyta księgi historyczne Starego Testamentu to ci sami królowie też różne imiona noszą.

Dla mnie też "Emmanuel" to symboliczne imię oznaczające fakt, że Bóg znowu jest z Ludem Bożym.
Tak jak był z nimi w drodze z Egiptu do Ziemi Obiecanej.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 23:20 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Emmanuel

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 22:56

ja mogę jedynie za wiki podać:
Emmanuel – symboliczne imię (z hebrajskiego 'immanu 'el – Bóg jest z nami), przypisywane przez proroka Izajasza chłopcu, którego królowi Achazowi miała urodzić młoda kobieta (Iz 7,14) w momencie poważnego zagrożenia dynastii. W chwili wygłoszenia proroctwa król Damaszku, Resin, i król Izraela, Pekach, oblegli Jerozolimę w ramach toczącej się wojny syro-efraimskiej. Emmanuel miał być znakiem Bożej łaski wobec Achaza, skutkującej niepowodzeniem koalicji[1].

Fragmenty księgi Izajasza mówiące o Emmanuelu (Iz 6,1-Iz 9,6) nazywane są Księgą Emanuela[2].

Od co najmniej II w. p.n.e. tradycja hebrajska interpretuje te wyjątkowe narodziny w sensie mesjańskim.

Chrześcijaństwo odnosi te wyrocznie do Marii i jej Syna, Jezusa Chrystusa (Mt 1,23), dziedzica tronu Dawidowego, i do definitywnej obecności Boga pośród ludzi (Mt 28,20). W Jezusie Chrystusie Bóg stał się Emmanuelem. Odtąd jest nie tylko pośród nas, lecz również w nas. Bliskość Boga względem człowieka w Jezusie Chrystusie rozciąga się na innych ludzi, którzy w ten sposób stanowią Kościół. Przez to, iż jest On Ciałem Chrystusa, rzeczywistość ,,Boga z nami" nie ogranicza się do jednego człowieka, lecz rozciąga się na całą ludzkość[3].

W ikonografii wschodniochrześcijańskiej istnieje typ przedstawiania Chrystusa nazwany Emmanuel.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Emmanuel

Post autor: Andej » 2024-02-12, 09:22

kazik95 pisze: 2024-02-11, 22:32 to symboliczne imię oznaczające fakt
Znacznie więcej. Stanowiące istotę tożsamości. Bycie kimś.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Emmanuel

Post autor: kazik95 » 2024-02-12, 09:39

Andej pisze: 2024-02-12, 09:22
kazik95 pisze: 2024-02-11, 22:32 to symboliczne imię oznaczające fakt
Znacznie więcej. Stanowiące istotę tożsamości. Bycie kimś.
Czy możesz rozwinąć oś wokół której polemizujesz? Co jest istotą Twojej polemiki w tym poście?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Emmanuel

Post autor: Andej » 2024-02-12, 10:28

Semickie rozumienie imienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”