Emmanuel

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Emmanuel

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 00:18

Narodzenie Jezusa
18 Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego2. 19 Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie3. 20 Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie4 i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. 21 Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». 22 A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: 23 Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel5, to znaczy: "Bóg z nami". 24 Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, 25 lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna6, któremu nadał imię Jezus6.

Tak przy okazji wpychania tutaj różnych interpretacji byleby mieć tylko rację. Przy okazji jednego z wątków spotkałem się z taką.
Anioł Pański nigdy się nie mylił. Jego objawienia były zawsze pewne, bo pochodziły od Boga.
Maryja miała porodzić syna, którego najbliżsi nazwą Jezus. Pozostali nadadzą imię Emmanuel.
Czy w świetle tego nazywanie Chrystusa niezgodnie z objawianiem nie jest sprzeciwem wobec objawionej woli Boga?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Emmanuel

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 01:01

Sztuczny problem.
Emmanuel (w Biblii) to imię symboliczne (tytuł określające posłannictwo). Chrystus, jest „Bogiem z nami” poprzez dwie natury: boską i ludzką.
Odniesienie pochodzi oczywiście, proroctwem o Jezusie Iz 7,14).

Nie przypadkowo Mateusz zamyka swoją Ewangelię właśnie nawiązaniem imienia Emmanuel: "Oto ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28,20)

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Emmanuel

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 10:19

Podkreśliłem imię.
Symboliczna to może być nawa lub przydomek, a nie imię.
Imię to imię, choć spodziewam się tu też niestety, że przyjęcie tego do świadomości może okazać się niektórym nie lada wyzwaniem lub wręcz barierą nie do przebicia.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Emmanuel

Post autor: AdamS. » 2024-02-11, 11:22

Adam01 pisze: 2024-02-11, 10:19 Podkreśliłem imię.
Symboliczna to może być nawa lub przydomek, a nie imię.
A jednak brzmienie każdego imienia przechodzi różne ewolucje - co nie zmienia jego znaczenia. Imię „Jeszua” zostało zniekształcone za pośrednictwem greki i łaciny, dlatego znane jest w języku polskim jako Jezus. Nie zmieniło się jednak jego znaczenie - „Jahwe jest wybawieniem”. Wydźwięk ten sam, który odnajdujemy w imieniu Emmanuel, oznaczającym wyznanie "Bóg z nami". Inaczej mówiąc: jeśli Bóg nas zbawia, to tym samym jest z nami.

Nasze imię, Adamie, też nie miało na początku obecnego brzmienia. :) Adam wywodzi się od hebrajskiego słowa adamah, które oznacza „ziemię, rolę”. Na początku było też równoważne z pojęciem „rolnik”, a także wskazywało na człowieka, który z ziemi powstał i do ziemi wróci. Myślę, że znaczenie imion jest poniekąd jak kula śniegowa, która tocząc się, zgarnia wiele konotacji - i przez to nabiera złożonego sensu. To również stanowi o naszym kulturowym bogactwie, które jest swoistym wezwaniem do zgłębiania naszej drogi.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 11:25 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Emmanuel

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 12:25

Imię może mieć znaczenie i wywodzić się z jakiegoś znaczenia, jednak to nadal nie jest żaden symbol, tylko nazwa człowieka, którą zwracają się do niego inni.
W Biblii jest to napisane wyraźnie i nie powinno się przeinaczać znaczenia słów dla wygody własnego poglądu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Emmanuel

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 13:17

Adam01 pisze: 2024-02-11, 10:19 Podkreśliłem imię.
Symboliczna to może być nawa lub przydomek, a nie imię.
Nic podobnego.
Rozumowanie, że "jak został nazwany Emmanulem to nie ma imienia Jezus" (albo odwrotne "jak został nazwany Jezus to nie ma imienia Emmanuel" jest całkowicie sprzeczne ze sposobem traktowania imienia w Piśmie Świętym.
Równie dobrze (a raczej równie absurdalnie) mógłbyś powiedzieć, że "nazywanie Go >>Jezus<< albo >>Emmanuel<< jest niewłaściwe, bo Pismo się nie myli, a w Piśmie czytamy o imionach Jezusa "na imię ma „Słowo Boga”."/Ap 19,13/ albo w innym miejscu "A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW I PAN PANÓW."/Ap 19,17/

Zatem (równie bez sensu) mógłbyś postulować, by nazywano Jezusa tymi imionami, a nie "Emmanuel" czy "Jezus".

@Adam01, zdradzisz, kto Ci podsuwa podobne pomysły?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Emmanuel

Post autor: Andej » 2024-02-11, 13:38

Adam01 pisze: 2024-02-11, 12:25 Imię może mieć znaczenie i wywodzić się z jakiegoś znaczenia, jednak to nadal nie jest żaden symbol, tylko nazwa człowieka, którą zwracają się do niego inni.
W Biblii jest to napisane wyraźnie i nie powinno się przeinaczać znaczenia słów dla wygody własnego poglądu.
Ano nie. W wielu ludach, także semickich imię było istotą osoby. Zwierało pełnię tego, kim jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Emmanuel

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 13:41

Podałem jak zostało napisane w Biblii i tylko z nią tu się nie zgadzacie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Emmanuel

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 14:00

Zatem twierdzisz, że się (rzekomo) "nie zgadzamy" z tym wersetem:
Mt 1:23 BT5 "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami."

Tak rozumując, to Twoja wina jest dalece większa, bo "nie zgadzasz" się aż z 3 fragmentami:
Mt 1:21 "Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów."
Ap 19,13 "Ubrany jest w szatę zabarwioną krwią i na imię ma „Słowo Boga”."
Ap 19,16 "A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW I PAN PANÓW."

=))

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Emmanuel

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 14:18

Nie czytałeś Marek, albo nie zrozumiałeś pierwszego postu.
Ale ok. nic nie szkodzi, na pewno będzie jeszcze wiele innych, łatwiejszych wątków ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Emmanuel

Post autor: Andej » 2024-02-11, 14:25

Imię - stwierdzenie obecności Boga. To treść. A sama forma? Liczy się treść.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Emmanuel

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 14:30

Adam01 pisze: 2024-02-11, 14:18 Nie czytałeś Marek, albo nie zrozumiałeś pierwszego postu.
Ale ok. nic nie szkodzi, na pewno będzie jeszcze wiele innych, łatwiejszych wątków ;)
Czytałem i zrozumiałem.
Natomiast Twoje odpowiedzi - nie merytoryczne - już standardowo stały się niegrzeczne. By nie powiedzieć, ze zawierają chamskie sugestie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Emmanuel

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 14:31

Andej pisze: 2024-02-11, 14:25 Imię - stwierdzenie obecności Boga. To treść. A sama forma? Liczy się treść.
Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami".

Nadali to imię? Więcej niż 1 osoba je nadała? Na pewno przeczytałeś o tym w Biblii?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Emmanuel

Post autor: sądzony » 2024-02-11, 14:57

Adam01 pisze: 2024-02-11, 00:18 Narodzenie Jezusa
18 Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego2. 19 Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie3. 20 Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie4 i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. 21 Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». 22 A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: 23 Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel5, to znaczy: "Bóg z nami". 24 Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, 25 lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna6, któremu nadał imię Jezus6.
Czy naprawdę przy "porodzeniu z Ducha celem zbawienia" w proroctwie imię ma aż takie znaczenie?
Adam01 pisze: 2024-02-11, 00:18 Tak przy okazji wpychania tutaj różnych interpretacji byleby mieć tylko rację. Przy okazji jednego z wątków spotkałem się z taką.
Anioł Pański nigdy się nie mylił. Jego objawienia były zawsze pewne, bo pochodziły od Boga.
Maryja miała porodzić syna, którego najbliżsi nazwą Jezus. Pozostali nadadzą imię Emmanuel.
Czy w świetle tego nazywanie Chrystusa niezgodnie z objawianiem nie jest sprzeciwem wobec objawionej woli Boga?
A gdzie znalazłeś interpretacje, że jak blisko to "szłem", a daleko "szedłem"?

Nie zapominajmy, że Paweł nazywał Jezusa Adamem to dopiero bluźnierstwo.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Emmanuel

Post autor: Andej » 2024-02-11, 16:28

Adam01 pisze: 2024-02-11, 14:31Nadali to imię? Więcej niż 1 osoba je nadała? Na pewno przeczytałeś o tym w Biblii?
A myślisz, że to Maryja Mu nadali? Czy Józef Mu nadali? Czy też Bóg Ojciec Mu nadali?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”