Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: kazik95 » 2024-02-11, 06:43

Poza tym Jezus wywodził swoje pochodzenie do Dawida i Abrahama.
Urodził się w Betlejem - mieście królewskim.
Trudno o bardziej Żydowskie pochodzenie.

Można by się zastanowić, jak wielu z nas jest tak bardzo Polakami, jak bardzo Jezus był Żydem?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-11, 07:06

Jak tak już szukacie "czystości" to w rodzie Jezusa była i krew moabicka.
He he.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Andej » 2024-02-11, 09:41

kazik95 pisze: 2024-02-11, 06:43 Można by się zastanowić, jak wielu z nas jest tak bardzo Polakami, jak bardzo Jezus był Żydem?
Chyba coraz mniej. Czytając, co młodzi wypisują, niewielu jest Polaków. Dla nic polskość to nienormalność.
Co to znaczy być Polakiem, Żydem? To znaczy kochać swój kraj, swój naród i chcieć dla niego dobra. Szanować historię, tradycyjne wartości. Natomiast samo genetyczne pochodzenie nie ma wielkiego znaczenia. Nie ważne, czy biologicznie jest ktoś Polakiem czy Żydem, ważne jest do jakich wartości się przyznaje. Jakie wartości uważa za swoje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokój wam - szalom

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 10:11

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-11, 01:03
Adam01 pisze: 2024-02-11, 00:07 Jak już wspomniałem, Biblia tego nie potwierdza.
Jak już wspomniałem, to o czym wspominasz, nie ma nic wspólnego z Biblią :)
Pozostałe mogą być znane ale nie każdemu ewentualne ograniczenia każą się z tym zgadzać.
Dość chamski i do tego nie merytoryczny wist. I to rzucony ZAMIAST jakiejkolwiek argumentacji.
Podałem argumentację, bezwzględnie konieczną, ale nie potrafisz jej zaakceptować.
Na brak jednoznacznego potwierdzenia w Biblii to ja zwróciłem tu uwagę, więc jak mogę podać argument, którego nie ma?
Terytorialność czy potraktowanie Prawem Mojżeszowym w 8 dniu może świadczyć o czymkolwiek, to tylko kwestia odpowiedniej konfabulacji i bycia ślepym na to, że Prawo te Chrystus potem częściowo uchylił.
Nie rozumiem też Twojej spiny. Uważasz, że jesteś wolny od ograniczeń?
Bo ja uważam, że mam ich bardzo dużo, to jest normalne.
Niektóre są mi przydatne, a niektóre staram się pokonać, gdy ktoś pomoże mi je uświadomić.
Na pewno nikogo tu pomocnego nie nazwałbym chamskim, a wręcz odwrotnie.
Postaraj się może zluzować trochę lejce, bo się pogubisz w swoim gniewie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 12:19

Zakładam wątek by raz porządnie wyjaśnić tą kwestie, bo ciągle pojawiają się tacy , którzy mają wątpliwości - czy słusznie?

Dodano po 44 minutach 39 sekundach:
Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?
Ca ma do powiedzenia ten, którego mamy słuchac najbardzieej po jezusie Św Piotr?
w Dz 3 (kto studiuje ze mną ten wie) podaje jednoznacznie kim był Jezus

(17) Ale teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, zarówno wy, jak i wasi przełożeni.
(18) Bóg bowiem wypełnił w ten sposób to, co zapowiedział przez wszystkich proroków, że Mesjasz będzie cierpiał.
(19) Starajcie się o wewnętrzną przemianę, nawróćcie się, a zostaną zgładzone wasze grzechy;
(20) nastanie czas, kiedy Pan was pocieszy, zsyłając zapowiedzianego wam Mesjasza Jezusa.
(21) Niebo zatrzyma Go aż do czasu powszechnego odnowienia, o którym od dawna mówił Bóg przez świętych proroków.
(22) Powiedział bowiem Mojżesz: Pan Bóg da wam proroka, którego powoła jak mnie z waszych braci, słuchajcie, co wam powie.
(23) Każdy, kto nie będzie posłuszny temu prorokowi, wyłączony zostanie z tego ludu. (24) Dni te zapowiadali i mówili o nich kolejno wszyscy prorocy, począwszy od Samuela.
(25) A wy przecież jesteście synami proroków i Przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy mówił do Abrahama: Przez twoje potomstwo wszyscy ludzie na ziemi zyskają błogosławieństwo.
(26) Jednak najpierw dla was wskrzesił Bóg swego Sługę posyłając Go wam, by dzięki Jego błogosławieństwu każdy z was odwrócił się do zła.

Jeśli ktoś ma wątpliwości to ma kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem
ale są zapewne lepsze cytaty, zapraszam do podawania wszystkich
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 13:05 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 13:40

Pochodzenie Józefa nie ma najmniejszego znaczenia ani sensu, podobnie jak ten wątek.
Ale jak tam sobie chcesz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Andej » 2024-02-11, 13:41

Puk, puk... Przepraszam, czy jest tu ktoś? Ktoś dyskutujący na temat: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Jedźmy. Nikt nie woła... (Stepy Mickiewiczowskie)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 13:47

Dyskusja w stylu "czy woda jest mokra".

"Na to rzekła do Niego Samarytanka: Jakżeż Ty będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić? Żydzi bowiem z Samarytanami unikają się nawzajem."/J 4,9/
"i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon ."/Mt 2,2/
"Jezusa zaś stawiono przed namiestnikiem. Namiestnik zadał Mu pytanie: Czy Ty jesteś królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Tak, Ja nim jestem."/Mt 27,11/

"Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?"/J 18,35/

"Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. (2) Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; (3) Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Esroma; Esrom ojcem Arama; (4) Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; (5) Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, (6) a Jesse ojcem króla Dawida. Dawid był ojcem Salomona, a matką była [dawna] żona Uriasza. (7) Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; (8) Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; (9) Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; (10) Ezechiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; (11) Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego. (12) Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; (13) Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; (14) Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; (15) Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; (16) Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. (17) Tak więc od Abrahama do Dawida jest w sumie czternaście pokoleń; od Dawida do przesiedlenia babilońskiego czternaście pokoleń; od przesiedlenia babilońskiego do Chrystusa czternaście pokoleń. (18) Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego."/Mt 1:1-18/


"Sam zaś Jezus, rozpoczynając swoją działalność, miał lat około trzydziestu. Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego, (24) syna Mattata, syna Lewiego, syna Melchiego, syna Jannaja, syna Józefa, (25) syna Matatiasza, syna Amosa, syna Nahuma, syna Chesliego, syna Naggaja, (26) syna Maata, syna Matatiasza, syna Semei, syna Josecha, syna Jody, (27) syna Jana, syna Resy, syna Zorobabela, syna Salatiela, syna Neriego, (28) syna Melchiego, syna Addiego, syna Kosama, syna Elmadana, syna Hera, (29) syna Jezusa, syna Eliezera, syna Jorima, syna Mattata, syna Lewiego, (30) syna Symeona, syna Judy, syna Józefa, syna Jonama, syna Eliakima, (31) syna Meleasza, syna Menny, syna Mattata, syna Natana, syna Dawida, (32) syna Jessego, syna Jobeda, syna Booza, syna Sali, syna Naassona, (33) syna Aminadaba, syna Admina, syna Arniego, syna Esroma, syna Faresa, syna Judy, (34) syna Jakuba, syna Izaaka, syna Abrahama, syna Tarego, syna Nachora, (35) syna Serucha, syna Ragaua, syna Faleka, syna Ebera, syna Sali, (36) syna Kainama, syna Arfaksada, syna Sema, syna Noego, syna Lamecha, (37) syna Matusali, syna Enocha, syna Jareta, syna Maleleela, syna Kainama, (38) syna Enosa, syna Seta, syna Adama, syna Bożego."/Łk 3,23-38/
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 13:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Adam01 » 2024-02-11, 13:56

Prawdą jest, że Biblia określa Jezusa królem żydowskim ale na tej podstawie dowodzenia pochodzenia jest fałszywe.
Chrystus królował na aniołami, demonami i nad wszystkimi istotami, a przecież nikt nie będzie na tej podstawie twierdził, że była aniołem czy inną istotą.
Nigdzie w Biblii nie ma stwierdzenia wprost, że Jezus był żydem, ani Maryja, co zawsze było warunkiem koniecznym.
Jak wiemy, Józef nie był jego ojcem biologicznym, choć nawet gdyby hipotetyczne był, to i tak pochodzenie od matki jest konieczne.
Sorry, ale ta dyskusja zaczyna robić się trochę dziecinna.
Może Marcin lub ktoś o podobnym szczęściu zdoła odblokować tu jakieś zrozumienie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 14:03

Odpowiedziałeś jedynie na 2 wersety :)
Nigdzie w Biblii nie ma stwierdzenia wprost, że Jezus był żydem, ani Maryja
Jaaasne, a pozostałych tekstów, w których jest explicite żydostwo Jezusa, najwyraźniej, odpowiadając, "nie zauważyłeś" :))
A także rodowodu pokazującego wprost i bez żadnych wątpliwości żydowską narodowość Maryi.
Sorry, ale ta dyskusja zaczyna robić się trochę dziecinna.
...i wreszcie coś, z czym można się zgodzić.
Dość tego, szkoda czasu na Twoje heretyckie imaginacje.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 14:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: konserwa » 2024-02-11, 15:36

No pewnie, Jezus byl przeciez rzymianinem :-s @-) ... i tylko przez przypadek zydzi oskarzyli Jezusa o bluznierstwo przeciwko Bogu JHWH ( czyli wierze mojzeszowej ) bedacej religia zydow i dla zydow.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 15:43

A Matka Boska, jak wiadomo, Polką. Bo w przeciwnym razie czemu by mieszkała w Częstochowie? ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: konserwa » 2024-02-11, 15:53

Nie tylko - ma pochodzenie polsko - litewskie, a w kamerunie i w Portugalii jest jak u siebie w domu. ze co? Ach ... zapomnialem - Francuzi gadaja, ze tez matke Boza maja ... a Czestochowa jest w Ameryce, bo stamtad nawet na yt daja transmisje sprzed obraz matki Bozej czestochowskiej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: Dezerter » 2024-02-11, 22:05

czy Jezus był Żydem
Ewangelia Jana 4

Jezus rzekł do niej: «Daj Mi pić!» 8 Jego uczniowie bowiem udali się przedtem do miasta dla zakupienia żywności. 9 Na to rzekła do Niego Samarytanka: «Jakżeż Ty będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić?» Żydzi bowiem z Samarytanami unikają się nawzajem. (...)
20 Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». 21 Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. 22 Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów.


Prorok Natan przynosi królowi Dawidowi takie słowo od JHWH:
To mówi JHWH Zastępów: Kiedy wypełnią się twoje dni i spoczniesz obok swych przodków, wtedy wzbudzę po tobie potomka
twojego, który wyjdzie z twoich wnętrzności
, i utwierdzę jego królestwo. On zbuduje dom
imieniu memu, a Ja utwierdzę tron jego królestwa na wieki. Ja będę mu ojcem, a on będzie mi
synem. Przede Mną dom twój i twoje królestwo będzie trwać na wieki. Twój tron będzie
utwierdzony na wieki
(2Sm 7,12-14.16).

Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła
władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę
Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad Jego
królestwem
, które On utwierdzi prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki
(Iz 9,5-6).

I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni
Iz 11, 1

zapowiedź Zachariasza, wieszcza męki Mesjasza:
Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie Córo Jeruzalem! Oto twój Król idzie do ciebie,
sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy
(Za 9,9n)

Ale by nie było tylko z Pisma, więc oddam głos wybitnemu i wierzącemu prof. biblistyki Marcinowi Majewskiemu, który tak pisze o Jezusie:
Zazdrość kierowała Herodem, gdy likwidował konkurentów do tronu i gdy chciał rozprawić się z „nowonarodzonym Królem Żydowskim”. Zazdrość kierowała Sanhedrynem, gdy ludzie wołali na cześć Jezusa „Hosanna Synowi Dawidowemu”.
Oba psalmy wyrażają naturę Mesjasza niemal równą Bogu (tytuł „Pan” hebr. Adon,
zrodzenie, zasiadanie po prawicy Boga) i uczestnictwo we władzy JHWH. Psalm 110
zapowiada ponadto, że Mesjasz, choć nie jest z rodu kapłańskiego (Lewiego), lecz z
królewskiego (Judy), spełni funkcję kapłańską,
tzn. złoży ofiarę (Jezus – z siebie samego).
Pisząc o Jezusie historycznym i o tym za kogo współcześni badacze go uważają wymienia:
Zaczyna się on od postrzegania historycznego Jezusa jako zwykłej postaci żonatego i
posiadającej potomstwo Żyda, przez rabbiego i nauczyciela, szamana i uzdrowiciela,
rewolucyjnego przywódcę, kogoś na kształt biblijnego proroka itd., aż do Boga-Człowieka.
Na koniec ode mnie kilka faktów dla jeszcze nieprzekonanych:
- Jezus został obrzezany w 8 dniu
- Został Ofiarowany w Świątyni
- Jego rodzice chodzili z pielgrzymkami do świątyni jerozolimskiej, a Jezus stwierdził, że jest w domu Ojca
- Nauczał w synagogach i świątyni i był nazywany rabbi a nawet
- stanął przed Sanhedrynem czyli religijnym sądem dla żydów
- Piłat na święto wypuszczał jednego ze skazańców żydowskich
- został pochowany w grobie i na cmentarzu żydowskim
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 22:09 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy Jezus, Maria i Józef byli Żydami?

Post autor: kazik95 » 2024-02-11, 22:12

Jezus powstał z zapłodnienia jajeczka matki - Żydówki.
Jezus był też noszony 9 miesięcy w łonie przez matkę - Żydówkę.
Był połączony pępowiną z matką - Żydówką.
Fizycznie, jego ciało wyrosło w ciele i powstało zasilone pępowiną matki - Żydówki.
Płynęła w nim żydowska krew.
Pił mleko z piersi matki - Żydówki.

Jego matką była Żydówka.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 22:16 przez kazik95, łącznie zmieniany 5 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”