Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Dezerter » 2024-02-13, 19:37

abi pisze: 2024-02-13, 07:30 żydzi myśleli że Bóg mieszka w świątyni
ale w czasie niewoli babilońskiej zrozumieli że Bóg mieszka w swoim słowie i zaczęli spisywać księgi starego testamentu

Dodano po 2 minutach 51 sekundach:
aha, mówisz o 70 roku, o drugim zburzeniu świątyni
ja miałam na myśli "Pierwsza Świątynia została zniszczona przez króla babilońskiego Nabuchodonozora II w 587 lub 586 roku"
Tylko, że po powrocie ją odbudowali, a nawet odbudowa świątyni była finansowana przez babilończyków i była zachętą do powrotu :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: abi » 2024-02-13, 19:43

miałam na myśli że gdy stracili świątynię, zastanawiali się gdzie jest Bóg? czy Bóg ich opuścił ?
i doszli do wniosku że Bóg jest w świętych tekstach i zaczęli je spisywać aby tam znaleźć obecność Boga
w jego słowie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Dezerter » 2024-02-13, 19:49

Albertus pisze
Świątynia była domem Boga bo tak ją nazywa sam Jezus Chrystus.
Ok zgoda, pozostaje nam ustalić w jakim sensie i co wiemy na pewno o Bożej obecności w świątyni
Fizycznej na pewno nie było, bo Bóg jest Duchem
A czy Obecność/Szechina była w Świątyni? i czy była stała, czy okazjonalna i skąd to wiemy?
Nie kontynuujmy wątku o charyzmatykach, albo przenieś dyskusję do wątku o nich
ja napisze tyle - każdy normalny i rozumny charyzmatyk wie, że on sam jest świątynią Ducha, więc po co mu jakaś inna świątynia i kult- charyzmatycy to raczej w duchu i prawdzie a nie w świątyniach ;)

Abi- a jednak odbudowali :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6015
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Albertus » 2024-02-13, 19:51

abi pisze: 2024-02-13, 19:43 miałam na myśli że gdy stracili świątynię, zastanawiali się gdzie jest Bóg? czy Bóg ich opuścił ?
i doszli do wniosku że Bóg jest w świętych tekstach i zaczęli je spisywać aby tam znaleźć obecność Boga
w jego słowie
Ale to chyba nie do końca tak było skoro zaraz po powrocie z Babilonu odbudowali świątynię.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: kazik95 » 2024-02-13, 19:52

abi pisze: 2024-02-13, 19:43 miałam na myśli że gdy stracili świątynię, zastanawiali się gdzie jest Bóg? czy Bóg ich opuścił ?
i doszli do wniosku że Bóg jest w świętych tekstach i zaczęli je spisywać aby tam znaleźć obecność Boga
w jego słowie
To jest ciekawa obserwacja bo faktycznie czas niewoli babilońskiej był dla ludu Bożego starego testamentu jednym z kluczowych czasow dla całe ichj historii.
Nawet rodowód Jezusa u Mateusza dzieli się na czas do niewoli i po niewoli.

Ja sympatyzuję z poglądem, że historie stworzenia, wieży Babel, potopu to alegorie zbudowane na bazie motywu wspomnień na wygnaniu.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6015
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Albertus » 2024-02-13, 19:52

Dezerter pisze: 2024-02-13, 19:49 Albertus pisze
Świątynia była domem Boga bo tak ją nazywa sam Jezus Chrystus.
Ok zgoda, pozostaje nam ustalić w jakim sensie i co wiemy na pewno o Bożej obecności w świątyni
Fizycznej na pewno nie było, bo Bóg jest Duchem
A czy Obecność/Szechina była w Świątyni? i czy była stała, czy okazjonalna i skąd to wiemy?
Nie wiemy. Wiemy że była szczególna.

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
kazik95 pisze: 2024-02-13, 19:52
abi pisze: 2024-02-13, 19:43 miałam na myśli że gdy stracili świątynię, zastanawiali się gdzie jest Bóg? czy Bóg ich opuścił ?
i doszli do wniosku że Bóg jest w świętych tekstach i zaczęli je spisywać aby tam znaleźć obecność Boga
w jego słowie
To jest ciekawa obserwacja bo faktycznie czas niewoli babilońskiej był dla ludu Bożego starego testamentu jednym z kluczowych czasow dla całe ichj historii.
Nawet rodowód Jezusa u Mateusza dzieli się na czas do niewoli i po niewoli.

Ja sympatyzuję z poglądem, że historie stworzenia, wieży Babel, potopu to alegorie zbudowane na bazie motywu wspomnień na wygnaniu.
Ale dlaczego tylko do potopu?

Może wszystkie opowieści biblijne to tylko takie piękne moralizatorskie opowieści? ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Dezerter » 2024-02-13, 20:12

Hola hola- Panowie - nie będzie w tym wątku tolerowany Offtop i nie będę nic przenosił tylko w kosmos wyleci w chmurę czy obłok, więc pośle wasze posty do Bożej Obecności ;)
Dzięki wszystkim za odpowiedź, spróbuję podsumować to co zebraliśmy
Ostatnio zmieniony 2024-02-13, 20:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: abi » 2024-02-13, 20:16

dez coś się czepił odbudowania skoro ci mowie ze pierw uważali że wyłacznie w świątyni, jedynej na całym świecie, ich jerozolimskiej świątyni mieszka Jahwe
a po babilonie mieli już doświadczenie że On może mieszkać i w pismach
widocznie nie mam takiego rozumu i godności by z wami dyskutować i spadam
aha a po Jezusie wiedzieli już że Bóg może mieszkać też we wspólnocie
«Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.»

i uważam że Bóg mieszka w świątyni, a konkretnie w tabernakulum
Ostatnio zmieniony 2024-02-13, 20:56 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Dezerter » 2024-02-13, 20:47

Kazik pyta czy w świątyni była obecność Bożą
mam pewną obecność z KKK
1081 Błogosławieństwa Boże ukazują się w zdumiewających i zbawczych wydarzeniach, takich jak narodzenie Izaaka, wyprowadzenie z Egiptu (Pascha i Wyjście), dar Ziemi Obiecanej, wybór Dawida, Obecność Boga w Świątyni, oczyszczające wygnanie i powrót "małej Reszty": Prawo, Prorocy i Psalmy, z których utkana jest liturgia narodu wybranego, przypominają o tych Bożych błogosławieństwach, a zarazem odpowiadają na nie uwielbieniem i dziękczynieniem.

1197 Chrystus jest prawdziwą Świątynią Boga, "miejscem, w którym przebywa Jego chwała". Chrześcijanie przez laskę Bożą stają się również świątyniami Ducha Świętego, żywymi kamieniami, z których jest budowany Kościół.

1198 W warunkach życia na ziemi Kościół potrzebuje miejsc, w których mogłaby gromadzić się wspólnota wiernych. Są nimi nasze widzialne świątynie, święte miejsca, będące obrazami Miasta Świętego, niebieskiego Jeruzalem, do którego pielgrzymujemy.


Analogicznie do 1197 było ze świątynia w Jerozolimie, chyba każdy się zgodzi
Więc Wiemy, że:
- była Obecność Boga w ś. j. a więc Jego Chwała/Szechina
- ś. j. była obrazem Świątyni Niebiańskiej
- Bóg nie mieszkał w budynku ś. j. , pomimo, że Jezus mówi, że należy do mego Ojca /Łk 2,49/, więc przyznaje się do niej
na pewno i możemy ja nazwać domem Bożym , ale nie domem Boga
cdn
Ostatnio zmieniony 2024-02-16, 22:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 5 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: sądzony » 2024-02-14, 09:08

Ja mam taką zasadę. Jeżeli kładę się wieczorem i przypomina mi się, że mam coś rano zrobić, zabrać, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że rano zapomnę, na stole w kuchni układam coś w dziwny odróżniający się sposób. Np. kubek, na nim jakieś pudełko, a na nich widelec. Podobnie zaczęła postępować moja córka, która taki sposób przypominania nazywa „budowaniem wierzy pamięci”. Tak się zastanawiam, czy pierwsze kamienne stele ze ST nie miały podobnego zadania. Miały wzbudzać Bożą Obecność w pamięci i świadomości Człowieka. Obecność Boga w Świątyni wydaje się więc być obecnością Ducha w człowieku, „wzbudzoną” poprzez „wierzę pamięci”.
Ostatnio zmieniony 2024-02-15, 21:11 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Dezerter » 2024-02-16, 23:47

Najwierniejszym obrazem Świątyni Niebiańskiej był Namiot Spotkania i nie ma wątpliwości, że
Wtedy to obłok okrył Namiot Spotkania, a chwała Pana napełniła przybytek.Wj 40, 34

Podobnie było ze świątynią Salomona czyli pierwszą świątynią choć to był pomysł już nie Boga a Dawida, zrealizował go jego syn Salomon, który wspomina słowa Jahwe:
(6) Teraz wybrałem sobie Jerozolimę dla mojego imienia i wybrałem Dawida, aby postawić go nad moim ludem, Izraelem».

Salomon dalej mówi:
(7) To właśnie w sercu mojego ojca Dawida zrodziła się myśl, aby wybudować dom dla imienia PANA, Boga Izraela.
Po wielu modlitwach i nabożeństwach lewitów i kapłanów:
świątynia napełniła się obłokiem chwały Pańskiej,2Krn 5, 13

ale nawet wówczas Salomon tak się modlił:
(18) Czy jednak naprawdę Bóg zamieszka na ziemi pośród ludzi? Przecież niebo nieogarnione nie może Ciebie objąć, a cóż dopiero ten dom, który zbudowałem. (19) Usłysz moją modlitwę i błaganie, o PANIE, mój Boże, spójrz na modlitwę Twojego sługi i na jego błaganie. (20) Niech Twoje oczy będą zwrócone w dzień i w nocy na ten dom, na miejsce, które wybrałeś dla Twojego imienia. Wysłuchaj modlitwy, którą Twój sługa wznosi w tym miejscu. (21) Wysłuchaj błagania Twego sługi i Twego ludu Izraela. Ilekroć będą modlić się w tym miejscu, Ty wysłuchaj ich w miejscu, gdzie przebywasz - w niebie.

Czy tak samo możemy powiedzieć o drugiej świątyni - nie znalazłem opisu chwały Pańskiej w przybytku, ktoś potrafi znaleźć?
Ale wiemy, że sam Bóg był obecny i to wielokrotnie w świątyni rozbudowanej przez Heroda- sam Syn Boży Jezus zaszczycił swoja obecnością tą budowle, więc i Obecność była, i gorliwość i troska od dom Ojca rozpalała Go.

Coś się jednak zmieniło po Zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu - ktoś ma to opanowane i wyjaśni co?, bo ja dopiero będę badał jak sprawy się mają
Ostatnio zmieniony 2024-02-17, 09:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: marcin » 2024-02-17, 00:53

Dez, ale cytat ktory podales "(18) Czy jednak naprawdę Bóg zamieszka na ziemi pośród ludzi? Przecież niebo nieogarnione nie może Ciebie objąć, a cóż dopiero ten dom, który zbudowałem. (19) Usłysz moją modlitwę i błaganie, o PANIE, mój Boże, spójrz na modlitwę Twojego sługi i na jego błaganie. (20) Niech Twoje oczy będą zwrócone w dzień i w nocy na ten dom, na miejsce, które wybrałeś dla Twojego imienia. Wysłuchaj modlitwy, którą Twój sługa wznosi w tym miejscu. (21) Wysłuchaj błagania Twego sługi i Twego ludu Izraela. Ilekroć będą modlić się w tym miejscu, Ty wysłuchaj ich w miejscu, gdzie przebywasz - w niebie."
mowi o swiatyni jako niemal imitacji swiatyni niebianskiej na ziemi. "Ilekroć będą modlić się w tym miejscu, Ty wysłuchaj ich w miejscu, gdzie przebywasz - w niebie." czyli to miejsce modlitwy a Bog tej modlitwy wysluchuje w Niebie. Bedac w Niebie.
Ostatnio zmieniony 2024-02-17, 00:56 przez marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Dezerter » 2024-02-17, 09:53

No tak, przecież napisałem to w poście wyżej, no i....???
W niczym te słowa nie zmieniają tego co padło o pierwszej świątyni wcześniej a więc, że :
- dom dla imienia PANA
- świątynia napełniła się obłokiem chwały Pańskiej
Czy rozumiesz biblijne słowo Obecność/Chwała/Szehina ?
Pierwsza świątynia miała nie tyko to, ale i cały Namiot Spotkania, ze wszystkimi sprzętami w środku
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: marcin » 2024-02-17, 12:04

Dzisiejsza swiatynia tez ma to wszystko. A przynajmniej moze miec. To zalezy tylko od nas czy bedzie dla imienia Pana i czy napelni sie Chwala Panska.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Świątynia i jej znaczenie kiedyś i dziś

Post autor: Dezerter » 2024-04-13, 21:10

Bardzo fachowy i interesujący film, historia, analiza, ciekawe zdjęcia, mapy, rekonstrukcje
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”