Św.ks. Jerzy Preca.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Św.ks. Jerzy Preca.

Post autor: Susanna » 2024-02-13, 11:19

Jerzy Preca, przyszedł na świat w 1880 roku na Malcie w Valletcie.

W 1888 r. jego rodzina przeniosła się do Hamrun, handlowego miasta położonego niedaleko Valletty.
Tam w kościele parafialnym Jerzy Preca przyjął I komunię św. i sakrament bierzmowania, po ukończeniu
liceum humanistycznego zaczął teologię na uniwersytecie, aby zostać kapłanem.

W latach 1905-1906 jako kleryk organizował formacyjne dla młodzieży.
W rok po święceniach kapłańskich w 1907 r. założył Towarzystwo Nauki Chrześcijańskiej dla młodych ludzi świeckich,
którym po odpowiedniej formacji ascetyczno-teologicznej powierzał prowadzenie katechezy dzieci i dorosłych.
Poza Maltą jest dziś ono obecne w Australii, Anglii, Albanii, Kenii, Sudanie i Peru. Organizację tę z czasem zaczęto nazywać "museum".

Do tej nazwy ks. Preca ułożył łaciński akrostych, który stał się hasłem Towarzystwa: Magister utinam sequatur Evangelium universus
mundus - "Panie, spraw, aby cały świat podążał za Ewangelią". W 1910 r. powstała żeńska gałąź Towarzystwa.
Członkowie tego Towarzystwa pracowali na co dzień zawodowo, ubierali się skromnie co kwadrans odmawiali krótką modlitwę,
godzinę dziennie poświęcali na katechizowanie dzieci i dorosłych, a drugą godzinę na własną formację.

12.04.1932 r. Towarzystwo zostało erygowane kanonicznie.
Ks. Preca szerzył znajomość Pisma Świętego w przekładzie na język maltański. Był znanym kaznodzieją i spowiednikiem
oraz wielkim czcicielem i apostołem miłości Boga objawionej w tajemnicy Wcielenia.

21.07.1918 roku wstąpił do Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego i przyjął imię Franciszek.
Wszystkich podopiecznych zachęcał do noszenia szkaplerza karmelitanskiego.
Wielkim nabożeństwem otaczał Matkę Bożą Dobrej Rady. W 1957 roku członkom założonego przed siebie
Towarzystwa zaproponował do prywatnego odmawiania 5 nowych tajemnic różańcowych, które nazwał "tajemnicami światła".
W 2002 r. tę nazwę i niemal niezmienione tematy tajemnic przejął św. Jan Paweł II, wprowadzając je w całym Kościele
listem apostolskim Rosarium Virginis Mariae.

Odszedł w opinii świętości 26.07.1962 roku w Santa Venera na Malcie.
Miał 82 lata. Św. Jan Paweł II wyniósł go do chwały ołtarzy w roku 2001, przebywając na Malcie podczas swej podróży apostolskiej.
Kanonizacji dokonał w Rzymie papież Benedykt XVI 3.06.2007 roku. Ks. Jerzy Preca jest pierwszym kanonizowanym Maltańczykiem.

Źródło:
posting.php?mode=post&f=17
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”