Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-14, 08:29

Tutaj można dodawać ciekawostki, które są aktualne, albo o których się aktualnie dowiedzieliśmy:bez polityki, lekkie, przyjemne, albo poważne, medialne popkulturowe,, co w trawie piszczy,,, co się aktualnie dzieje w przyrodzie, w telewizji, w internecie.

W założeniu dyskusja, jeśli takowa będzie, ma być w duchu przyjaźni, nie wyśmiewana ciekawostek w sposób niekulturalny, wątek wolny od odcinków i złośliwości czyli kulturalna rozrywka
Ostatnio zmieniony 2024-02-14, 16:29 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: sądzony » 2024-02-14, 08:52

W sumie fajny temat ale nie wiem co napisać. Raczej nie znam nowinek. Nie śledzę tego co niesie informacje. Jakiś czas temu, nie wiem może rok, dwa, a nawet 3 spotkałem się z ciekawą prawdą, która ukazuje, że Ziemia nie krąży wokół Słońca, a ściśle mówiąc wokół orbity Słonecznej podążając za grawitacją tej gwiazdy (ale to chyba nie nowość) ;)

"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-14, 09:01

No ciekawe, ja nie wiedziałam :)
Mało tego, pamiętam jak do któregoś roku pełnoletniego życia myślałam, biorąc pod uwagę to czego uczyłam się w szkole,, że planety są obok siebie tak jak na rysunkach w książkach....
I tak się dziecko nauczyło, i tak dorosłe myślało. Aż zobaczyłam prawdziwą mapę planet...
Wiem żenujące, ale jednak po tym oceniam, że w szkole mogą uczyć źle :)

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%8 ... %82oneczny czyli że wygląda to tak jak na zdjęciu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: sądzony » 2024-02-14, 09:12

Wydaje mi się, że w pewien sposób cała wiedza, którą się posługujemy jest swego rodzaju bardzo uogólnionym modelem próbującym odzwierciedlać rzeczywistość pozostając w zgodzie z innymi modelami, a zatem jest jak ta ziemia krążąca wokół słońca i inna wiedza :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-14, 09:17

Dodano po 1 minucie 12 sekundach:

EJ @sądzony czy ten filmik wyżej nie jest o tym, co ty dałeś?
Bo nie wiem sama...
Nie chodzi że on reaguje na twój filmik, tylko na teorię o której on mówi?
Ostatnio zmieniony 2024-02-14, 09:19 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: sądzony » 2024-02-14, 09:26

Możliwe. Nie mogę teraz odsłuchać, ale tak wygląda.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-14, 09:43

To jak będziesz mieć kiedyś czas to zobacz czy on obala te teorie, bo ja nie kapuje, a chciałabym wiedzieć czy krąży wokół słońca 😄

Dodano po 4 minutach 51 sekundach:
No, ten koleś od Sci dementuje właśnie ten filmik. Jego fragment. Więc chyba jednak dosłownie ziemia kręci się wokół słońca.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: sądzony » 2024-02-14, 09:58

CiekawaXO pisze: 2024-02-14, 09:48 To jak będziesz mieć kiedyś czas to zobacz czy on obala te teorie, bo ja nie kapuje, a chciałabym wiedzieć czy krąży wokół słońca 😄
No, ten koleś od Sci dementuje właśnie ten filmik. Jego fragment. Więc chyba jednak dosłownie ziemia kręci się wokół słońca.
Obejrzę, ale zakładając, że Słońce porusza się wokół galaktyki po jakiejś orbicie, przyciągana jej grawitacją, Ziemia podążając za Słońcem powinna poruszać się po "sprężynie". Słońce nie jest nieruchome, a nawet galaktyki nie są (patrz prawo Hubbla).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: marcin » 2024-02-14, 09:59

CiekawaXO pisze: 2024-02-14, 09:19 Dodano po 1 minucie 12 sekundach:

EJ @sądzony czy ten filmik wyżej nie jest o tym, co ty dałeś?
Bo nie wiem sama...
Nie chodzi że on reaguje na twój filmik, tylko na teorię o której on mówi?
Jak widac tych filmikow calkiem podobnych jest sporo, a autor tego wlasnie ktory podalas, niczym sie nie rozni od autora ktorego rytukuje, bo tez nie podaje konkretnych informacji, tylko jakies przesmiewcze. Jeden wart drugiego.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-14, 10:00

No właśnie podaje...

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: marcin » 2024-02-14, 10:05

CiekawaXO pisze: 2024-02-14, 09:48 To jak będziesz mieć kiedyś czas to zobacz czy on obala te teorie, bo ja nie kapuje, a chciałabym wiedzieć czy krąży wokół słońca 😄

Dodano po 4 minutach 51 sekundach:
No, ten koleś od Sci dementuje właśnie ten filmik. Jego fragment. Więc chyba jednak dosłownie ziemia kręci się wokół słońca.
Problem w tym ze slonce sie obraca, wiec tez nie jest to tak ze planety kraza wokol slonca, bo jest to jedynie zludzenie.
W zasadzie sa statyczne wzgledem slonca.

Dodano po 2 minutach 38 sekundach:
Moze nie tyle statyczne, co poruszaja sie wokol slonca znacznie wolniej, niz to wynika z czasu okrazenia slonca.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-14, 10:09

Nie da się chyba określić "rzeczywistego ruchu w przestrzeni", no ruch nakreśla się zawsze względem jakiegoś punktu. Nie ma więc "jedynie właściwej trajektorii"...

Również kwestia co się względem czego obraca zależy od punktu odniesienia. Każdy ruch da się opisać matematycznie w różny sposób: więc formalnie także w taki, iż Słońce się kręci wokół Ziemi.
To dlatego - choć z wieloma problemami - przy użyciu modeli Ptolemeusza można było określać pewne elementy ruchu planet i Słońca, mimo całkiem błędnego założenia, iż to Słońce jest środkiem Wszechświata.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: sądzony » 2024-02-14, 10:15

Zakładając, a tak chyba jest, że układ słoneczny porusza się po orbicie wokół środka galaktyki, Ziemia porusza się wokół orbity Słońca po trajektorii bliskiej sprężynie, a nie wokół Słońca. Ziemia zawsze pozostaje za Słońcem i nigdy nie jest w tej samej płaszczyźnie co Ono. To chyba dość logiczne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: marcin » 2024-02-14, 10:16

Wiele teorii jest bledne na podobnej zasadzie, choc daja wyniki zgodne i przewidywalne.
Chocby prostoliniowosc swiatla. Jesli wsiatlo ulega zalamaniu przechodzac w poblizu gwiazd i planet, to jego zrodla nie sa dokladnie w linii prostej tam gdzie patrzymy np. przez teleskop.
Jest bardzo prawdopodobne ze swiatlo nie wychodzi zbytnio poza wszechswiat, tylko okrazajac go po spirali wraca do wnetrza zalamywane grawitacja planet i gwiazd.

Dodano po 17 minutach 55 sekundach:
Jesli np. obiekt emitujacy swiatlo, pedzi przez wszechswiat z szybkoscia wieksza od szybkosci swiatla to moze byc od jednej strony niewidoczny.
Moze on faktycznie byc tam gdzie patrzymy przez teleskop, alle go nie zobaczymy, bo jego swiatlo dochodzi do nas od przeciwnej strony.
Mozna by powiedziec ze obiekt moze byc na zachodzie, a jego swiatlo dciera do nas od wschodu i myslimy ze on tam jest na wschodnim niebie, gdzies bardzo daleko, a w rzeczywistosci moze byc bardzo blisko na zachodniej stronie.
Ostatnio zmieniony 2024-02-14, 10:35 przez marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Niepolityczny komentarz aktualny-ciekawostki naukowe, rozrywkowe, medialne, popkulturowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-14, 10:53

Jesli np. obiekt emitujacy swiatlo, pedzi przez wszechswiat z szybkoscia wieksza od szybkosci swiatla
A sądzisz, ze takowe istnieją?

ODPOWIEDZ