"Jak umierała Matka Boża"-wg wizji św. Katarzyny Emmerich.

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2500
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

"Jak umierała Matka Boża"-wg wizji św. Katarzyny Emmerich.

Post autor: Susanna » 2024-02-18, 16:27

Zachęcam do przeczytania-wizja św. Katarzyny Emmerich o tym jak umierała Matka Boża.


https://deon.pl/wiara/jak-umierala-matk ... ch,2582912
Ostatnio zmieniony 2024-02-18, 16:27 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: "Jak umierała Matka Boża"-wg wizji św. Katarzyny Emmerich.

Post autor: AdamS. » 2024-02-19, 12:59

Susanna pisze: 2024-02-18, 16:27 Zachęcam do przeczytania-wizja św. Katarzyny Emmerich o tym jak umierała Matka Boża.
https://deon.pl/wiara/jak-umierala-matk ... ch,2582912
Dziękuję za ten link, bo wizje św. Katarzyny są fascynujące. Mam w domu stuletni egzemplarz, który zawsze mnie intrygował. W odniesieniu do tego fragmentu można powiedzieć, że śmierć jest Tajemnicą i nie powinniśmy od niej uciekać - nawet opisując ostatnie chwile życia Maryi, które według mnie za bardzo zostały przez ludową pobożność przesłodzone.

Tutaj mamy opisane jakby dwa etapy umierania: pierwszy to zewnętrzny opis sytuacji - łoże śmierci, wokół którego gromadzą się najbliższe osoby; drugi - to już jakby przekroczenie progu śmierci widziane z perspektywy Umierającej. To d droga radosna i pełna światła!

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2500
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Re: "Jak umierała Matka Boża"-wg wizji św. Katarzyny Emmerich.

Post autor: Susanna » 2024-02-19, 15:20

Zastanawiam się nad jednym, bo jak wiemy Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą a tu św. Katarzyna raczej tego nie opisuje.
Piotr i Jan musieli także widzieć tę chwałę i tryumf Najświętszej duszy Maryi, bo stali zapatrzeni w niebo, podczas gdy inni apostołowie klęczeli pochyleni ku ziemi, tak samo uczniowie i niewiasty. Zwłoki Najświętszej Panny spoczywały na posłaniu, blaskiem otoczone; oczy były zamknięte, ręce złożone na krzyż na piersiach.
Moze dopiero później to się wydarzyło.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: "Jak umierała Matka Boża"-wg wizji św. Katarzyny Emmerich.

Post autor: AdamS. » 2024-02-19, 21:41

Susanna pisze: 2024-02-19, 15:20 Zastanawiam się nad jednym, bo jak wiemy Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą a tu św. Katarzyna raczej tego nie opisuje.
Susanna, trafiłaś w sedno moich myśli, bo i mnie od dłuższego czasu to nurtuje. Czym w istocie jest tajemnica Wniebowzięcia? Gdy się jednak wczytamy w tekst św. Katarzyny, to znajdujemy taki oto opis: "Wtem ujrzałam cudowne zjawisko. Znikła mi z oczu powała sypialni, lampa zdawała mi się wisieć wolno w powietrzu, szeroka struga światła unosiła się od ciała Maryi w górę ku niebiańskiej Jerozolimie, ku tronowi Trójcy Przenajświętszej."

Myślę, że powyższa relacja stanowi właśnie ten drugi etap umierania, o którym wcześniej wspomniałem. Chodzi o wgląd w tę nową rzeczywistość z perspektywy osoby przekraczającej próg śmierci. Kwestia ciała jest dla mnie zupełnie drugorzędna, bo tożsamość osoby wpisana jest w duszę. Dlatego to, co opisuje św. Katarzyna jest rzeczywistością równoległą - z dalszego opisu wizji możemy wnioskować, że i apostołowie mieli możliwość w tej duchowej drodze towarzyszyć. Może stąd właśnie wziął się dogmat o wniebowzięciu? Ale nie chcę tu niczego przesądzać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Jak umierała Matka Boża"-wg wizji św. Katarzyny Emmerich.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-20, 11:39

Niestety, akurat w tej sprawie wizja (moze nie tyle bł.Katarzyny, co spisana przez Klemens Brentano) nie jest prawdopodobnie zbyt wiarygodna:
https://mateusz.pl/mt/js/Jacek-Swiecki/ ... olimie.htm

ODPOWIEDZ