KONCEPCJA NARODU WYBRANEGO

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

KONCEPCJA NARODU WYBRANEGO

Post autor: zdrogi » 2024-02-18, 21:59

Może ten temat był już poruszany, ale zastanawia mnie koncepcja narodu wybranego, którego to wyboru skutki odczuwamy do dziś. Mianowicie zastanawiam się dlaczego Bóg wybrał Izraelitów jako naród wybrany, dlaczego Bóg w ogóle wybrał jakiś naród. Bóg przecież stworzył wszystkich ludzi, Żyda, Araba, Eskimosa, Europejczyka i wszystkich chyba tak samo kocha, dlaczego zatem upodobał sobie Izraelitów, a innymi gardził. Zrozumiałe by to było gdyby Bóg powiedział .. ludzi moje ukochane dzieci rozrzuciło po świecie jak liście na wietrze i z czasem zapomnieli o mnie, idźcie więc pośród nich i głoście o mnie nowinę i przyprowadźcie ich na powrót do mnie, a ja wam będę błogosławił, ale było przeciwnie Bóg zabronił im się zadawać z nie Żydami żenić się wchodzić w jakiekolwiek koligacje, gdyż to ludzie źli, zepsuci i niegodni.
Ciekawy jest też stosunek Boga do samych Żydów, upodobał ich sobie obiecując ziemię mlekiem i miodem płynącą, nie skąpić szczodrości zwalczać nieprzyjaciół, jednoczenie oznajmił, że to naród krnąbrny i o twardych karkach dlatego będzie ich prowadził żelazną ręką. I tak też robił , karcił ich srogo, za każde odstępstwo, nieposłuszeństwo, byli przez niego zabijani, wypędził ich na pustynię by przez 40 lat tam koczowali, ziemię obiecaną utracili, błąkali się przez wieki po świecie i o mało nie zostali unicestwieni. Ktoś powie, bo grzeszyli przeciw Bogu, ale inne narody w Boga nie wierzyły, a wręcz go odrzucały, ale tego co Izrael nie doświadczali.
Kiedyś oglądałem wywiad z Goldą Meir premier Izraela, był on o początkach państwa Izrael, trudnych stosunkach z Palestyńczykami, kiedy reporter zaczął dociekać dlaczego zajmują ziemię Palestyńczyków, wypierają ich z domów, przecież nie tak dawno sami doświadczyli zagłady i wypędzeni kiedy reporter nie przestawał drążyć tematu wstała i zakończyła wywiad słowami .. tą ziemię dał nam Bóg. Zastanawiam się, czy Bóg się aby nie pomylił, a jeśli nie to co chciał osiągnąć jednych wywyższając, a innych odtrącając.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: KONCEPCJA NARODU WYBRANEGO

Post autor: marcin » 2024-02-19, 02:41

Jesli nie wiesz, to narodem wybranym sa wszyscy. Akurat wczorajsze czytanie o tym mowi.
Zwroc uwage na to.
Ostatnio zmieniony 2024-02-19, 02:44 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: KONCEPCJA NARODU WYBRANEGO

Post autor: Dezerter » 2024-02-19, 23:52

Bóg się na pewno nie pomylił, bo to po prostu nie możliwe z definicji, Bóg jest nieomylny.
Ale coś wiemy - że nie rozumiemy do końca Bożego planu Zbawienia, tej drogi, koncepcji itd,
ja przynajmniej wiem, że to nierozumienie to moja ułomność, a nie Bożej koncepcji, planu, czy wybrania.
Bóg zechciał narodzić się jako Żyd - no Panie Boże , chciałoby się zakrzyknąć, no nie lepiej było poczekać i Polakiem się narodzić? ;)
Trochę poważniej
Izrael jest kolebką, przygotowującą, w której miał przyjść na świat Mesjasz i posłać żydów, których wybrał na cały świat, by wszyscy, którzy uwierzą stali się Narodem Wybranym, duchowym Izraelem
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: KONCEPCJA NARODU WYBRANEGO

Post autor: Andej » 2024-02-19, 23:57

marcin pisze: 2024-02-19, 02:41 Jesli nie wiesz, to narodem wybranym sa wszyscy.
Dezerter pisze: 2024-02-19, 23:52 by wszyscy, którzy uwierzą stali się Narodem Wybranym,
Też tak sądzę. Bóg wybrał wszystkich, którzy usłyszeli Jego wezwanie i odpowiedzieli na nie swoja wiarą. Nie ma znaczenia pochodzenie etniczne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”