Inteligencja duchowa

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Inteligencja duchowa

Post autor: Hildegarda » 2024-02-22, 03:40

Może kogoś zainteresuje moje niedawne odkrycie, jak wiadomo istnieją różne rodzaje inteligencji i ostatnimi czasy do tego zestawu doszło nowe pojęcie tzw. "inteligencja duchowa"

"Wiek XX należał do inteligencji racjonalnej. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku D. Goleman spopularyzował wyniki badań nad inteligencją emocjonalną, zwracając uwagę na jej znaczenie we właściwym wykorzystaniu inteligencji racjonalnej. U progu XXI wieku - w dobie kryzysu znaczenia i "otępiałej duchowo" kultury - uczeni wysnuwają koncepcję inteligencji duchowej. Zohar i Marshall podają naukowe dowody jej istnienia, opierając się na wynikach badań w dziedzinach psychologii, antropologii, neurologii i fizyki. Podkreślają związek tej najwyższej formy inteligencji z ludzką potrzebą sensu i wartości, przedstawiają nowy model jaźni i wskazują sposoby jej kształtowania i wzbogacania."
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/242343/ ... ja-duchowa

"Inteligencja duchowa to naturalna, biologiczna oraz powszechna zdolność gatunku ludzkiego do adaptacji poprzez integrowanie przeżywanych doświadczeń i nadawanie im uogólniającego sensu. Inteligencja duchowa jest praktyczną manifestacją duchowości.
Zdaniem Iana Marshalla i Danah Zohar (2001) przejawem inteligencji duchowej jest myślenie jednoczące posiadające swoją neurofizjologiczną podstawę w postaci odkrytych przez Wolfa Singera i Charlesa Graya tzw. fal gamma – czyli oscylacji o częstotliwości 40 Hz obejmujących różne, odległe od siebie ośrodki mózgu, których intensywność wzrasta podczas integrowania percypowanych bodźców oraz medytacji (doświadczanych subiektywnie jako poczucie jedności rzeczywistości). Oznaczona skrótowo jako SQ (Spiritual Quotient), jest trzecim rodzajem zdolności inteligencji obok IQ (skrót oznacza iloraz inteligencji, powszechnie stosowany wskaźnik inteligencji racjonalnej) i EQ (inteligencja emocjonalna).
Według Roberta Emmonsa (1999, 2000) inteligencja duchowa to zdolność do wykorzystywania składającego się na duchowość systemu wiedzy eksperckiej w odpowiedzi na ostateczną troskę (pojęcie wprowadzane przez protestanckiego teologa Paula Tillicha, czyli pragnienia wykraczające poza codzienną egzystencję, związane z rozmaicie rozumianą Transcendencją. Na inteligencję duchową w tym rozumieniu składają się:
zdolność do transcendencji
zdolność do przekraczania granic fizyczności
zdolność odczuwania jedności życia i nawiązywania łączności z ludzkością, której nic nie może zagrozić, nawet śmierć
umiejętność doświadczenia podwyższonych stanów świadomości w tym:
świadomość istnienia rzeczywistości ostatecznej, przyjmującej formę jedności, w której zanikają wszelkie bariery, zaś wszelkie obiekty włączone zostają w tę całość
doświadczanie społecznych i psychologicznych korzyści związanych z osiąganiem tych stanów
umiejętność nadawania świętości codziennym wydarzeniom, relacjom z innymi, obowiązkom
umiejętność wykorzystywania zasobów duchowych do rozwiązywania codziennych problemów"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja_duchowa

Definicje inteligencji duchowej opierają się na koncepcji duchowości jako odrębnej od religijności – inteligencji egzystencjalnej.

Danah Zohar zdefiniowała 12 zasad leżących u podstaw duchowej inteligencji:
Samoświadomość: wiedza o tym, w co wierzę, co cenię i co mnie głęboko motywuje.
Spontaniczność: Życie chwilą i reagowanie na nią.
Kierowanie się wizją i wartościami: działanie w oparciu o zasady i głębokie przekonania oraz życie zgodnie z nimi.
Holizm: dostrzeganie szerszych wzorców, relacji i powiązań; mając poczucie przynależności.
Współczucie: Posiadanie cech „wczuwania się” i głębokiej empatii.
Celebracja różnorodności: docenianie innych ludzi za ich różnice, a nie pomimo nich.
Niezależność terenowa: Stawanie naprzeciw tłumu i posiadanie własnych przekonań.
Pokora: posiadanie poczucia bycia graczem w większym dramacie, swojego prawdziwego miejsca w świecie.
Tendencja do zadawania fundamentalnego pytania „Dlaczego?” pytania: Potrzeba zrozumienia rzeczy i dotarcia do sedna.
Umiejętność zmiany perspektywy: odsunięcie się od sytuacji lub problemu i zobaczenie szerszego obrazu lub szerszego kontekstu.
Pozytywne wykorzystanie przeciwności losu: uczenie się i rozwój na błędach, niepowodzeniach i cierpieniu.
Poczucie powołania: Poczucie powołania do służenia, do dania czegoś w zamian.

Ken O'Donnell opowiada się za ntegracją inteligencji duchowej (SQ) zarówno z inteligencją racjonalną (IQ), jak i inteligencją emocjonalną (EQ). IQ pomaga nam w interakcji z liczbami, formułami i rzeczami, EQ pomaga nam w interakcji z ludźmi, a SQ pomaga nam zachować wewnętrzną równowagę. Aby obliczyć poziom SQ, sugeruje następujące kryteria:
Ile czasu, pieniędzy, energii i myśli potrzebujemy, aby uzyskać pożądany efekt.
Ile dwustronnego szacunku jest w naszych stosunkach.
Jak „czystą” grę gramy z innymi.
Ile godności zachowujemy, szanując godność innych.
Jakże spokojni pozostajemy pomimo obciążenia pracą.
Jak rozsądne są nasze decyzje.
Jak stabilni pozostajemy w niepokojących sytuacjach.
Jak łatwo dostrzegamy w innych zalety zamiast wad.

Robert Emmons definiuje inteligencję duchową jako „adaptacyjne wykorzystanie informacji duchowych w celu ułatwienia codziennego rozwiązywania problemów i osiągania celów”. Pierwotnie zaproponował 5 składników inteligencji duchowej:
Zdolność do przekraczania tego, co fizyczne i materialne.
Zdolność do doświadczania podwyższonych stanów świadomości.
Umiejętność uświęcania codziennych doświadczeń.
Umiejętność wykorzystania zasobów duchowych do rozwiązywania problemów.
Zdolność do bycia cnotliwym.

Piąta zdolność została później usunięta ze względu na skupienie się na ludzkim zachowaniu, a nie na zdolnościach, w związku z czym nie spełniała wcześniej ustalonych naukowych kryteriów inteligencji.
Frances Vaughan oferuje następujący opis: „Inteligencja duchowa zajmuje się wewnętrznym życiem umysłu i ducha oraz jego związkiem z byciem w świecie”.

Cindy Wigglesworth definiuje inteligencję duchową jako „zdolność działania z mądrością i współczuciem, przy jednoczesnym zachowaniu spokoju wewnętrznego i zewnętrznego, niezależnie od okoliczności”. Kompetencje składające się na SQ dzieli na 21 umiejętności, ułożonych w model czterech ćwiartek, podobny do szeroko stosowanego modelu inteligencji emocjonalnej, czyli EQ Daniela Golemana. Cztery ćwiartki inteligencji duchowej definiuje się jako:
Wyższa samoświadomość Ja/Ego
Uniwersalna świadomość
Wyższa Jaźń / Samodoskonalenie Ego
Duchowa obecność / mistrzostwo społeczne

Yosi Amram definiuje inteligencję duchową jako „zdolność stosowania i ucieleśniania duchowych zasobów i cech w celu poprawy codziennego funkcjonowania i dobrego samopoczucia”. Na podstawie wywiadów z siedemdziesięcioma jeden przywódcami duchowymi nominowanymi przez ich rówieśników, jego ekumeniczna ugruntowana teoria inteligencji duchowej zaprezentowana na 115. Dorocznej Konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego podkreśla siedem głównych tematów, które są uniwersalne w światowych tradycjach duchowych i mądrościowych . Oni są:
Świadomość: Posiadanie rozwiniętej, wyrafinowanej świadomości i samowiedzy.
Łaska: Życie w zgodzie ze świętością, manifestowanie miłości i zaufania do życia.
Znaczenie: Doświadczanie znaczenia w codziennych czynnościach poprzez poczucie celu i wezwanie do służby, także w obliczu bólu i cierpienia.
Transcendencja: Identyfikacja poza oddzielnym egoistycznym „ja” w połączoną całość.
Prawda: Życie w otwartej akceptacji, ciekawości i miłości do całego stworzenia (wszystko, co istnieje).
Spokój: pokojowe poddanie się Jaźni (Prawdzie, Bogu, Absolutowi, prawdziwej naturze).
Skierowanie wewnętrzne: Utrzymywanie wewnętrznej wolności w połączeniu z odpowiedzialnym, mądrym działaniem.

David B. King podjął badania nad inteligencją duchową na Uniwersytecie Trent w Peterborough, Ontario, Kanada . King definiuje inteligencję duchową jako zbiór adaptacyjnych zdolności umysłowych opartych na niematerialnych i transcendentnych aspektach rzeczywistości, w szczególności takich, które:
Cytat:
„...przyczyniać się do świadomości, integracji i adaptacyjnego zastosowania niematerialnych i transcendentnych aspektów własnej egzystencji, prowadząc do takich rezultatów, jak głęboka refleksja egzystencjalna, wzmocnienie znaczenia, rozpoznanie transcendentnego ja i opanowanie stanów duchowych.
King proponuje dalej cztery podstawowe zdolności lub zdolności inteligencji duchowej:
Krytyczne myślenie egzystencjalne: zdolność do krytycznej kontemplacji natury istnienia, rzeczywistości, wszechświata, przestrzeni, czasu i innych kwestii egzystencjalnych/metafizycznych; także zdolność do kontemplacji kwestii nieegzystencjalnych w odniesieniu do własnej egzystencji (tj. z perspektywy egzystencjalnej).
Tworzenie znaczenia osobistego: zdolność do czerpania osobistego znaczenia i celu ze wszystkich doświadczeń fizycznych i psychicznych, w tym zdolność do tworzenia i opanowania celu życiowego.
Świadomość transcendentalna: zdolność do identyfikowania transcendentnych wymiarów/wzorców siebie (tj. transpersonalnego lub transcendentnego ja), innych i świata fizycznego (np. niematerializm) podczas normalnych stanów świadomości, której towarzyszy zdolność identyfikowania ich związek z samym sobą i ze światem fizycznym.
Rozszerzanie stanu świadomości: Możliwość wchodzenia i wychodzenia z wyższych stanów świadomości (np. czystej świadomości, świadomości kosmicznej, jedności, jedności) i innych stanów transu według własnego uznania (jak podczas głębokiej kontemplacji , medytacji , modlitwy itp.).

Również Vineeth V. Kumar i Manju Mehta również szeroko badali tę koncepcję. Operacjonalizując ten konstrukt, zdefiniowali inteligencję duchową jako „zdolność jednostki do posiadania społecznie istotnego celu w życiu poprzez zrozumienie „siebie” oraz posiadanie wysokiego stopnia sumienia, współczucia i przywiązania do ludzkich wartości”
https://en.wikipedia.org/wiki/Spiritual_intelligence

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: konserwa » 2024-02-22, 08:34

Za duzo tekstu - Zachowuj się bracie!- Dez.
Chcialbym ( oczekiwalbym ) wyraznej deklaracji, dlaczego maja/powiny istniec rozne rodzaje inteligencji duchowej i na jakiej podstawie takowe powstaly/czy nie powstaly.
I co to jest inteligencja duchowa?
Ostatnio zmieniony 2024-02-22, 20:28 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Hildegarda » 2024-02-22, 09:03

konserwa pisze: 2024-02-22, 08:34 Za duzo tekstu.
Chcialbym ( oczekiwalbym ) wyraznej deklaracji, dlaczego maja/powiny istniec rozne rodzaje inteligencji duchowej i na jakiej podstawie takowe powstaly/czy nie powstaly.
I co to jest inteligencja duchowa?
Ale co Ci tu mam jeszcze konserwuś dopowiedzieć? To w skrócie realizacja przykazań miłości w codziennym życiu, z jednej strony rozwój duchowości, relacji z Bogiem, a z drugiej lepsze relacje z ludźmi i sobą samym, lepsza odporność psychiczna i inne pozytywne skutki wpływające z wiary/duchowości.
Są różne rodzaje inteligencji, a duchowa jest jedna, oprócz takiej można wymienić np inteligencję emocjonalną, logiczną itp. Każda w jakimś stopniu ułatwia życie.

Miło Cię widzieć :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2024-02-22, 20:29 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Andej » 2024-02-22, 14:28

konserwa pisze: 2024-02-22, 08:34 Za duzo tekstu.
Chcialbym ( oczekiwalbym ) wyraznej deklaracji, dlaczego maja/powiny istniec rozne rodzaje inteligencji duchowej i na jakiej podstawie takowe powstaly/czy nie powstaly.
I co to jest inteligencja duchowa?
Przymiotniki teoretyczni powinny cos doprecyzować. Jednak najczęściej wypaczają.
Bo inteligencja, albo jest. I wtedy bez przymiotników.'
Albo to coś niebyt jasnego. Bo może być inteligencja: ogiczno-matematyczna, językowa, przyrodnicza, muzyczna, przestrzenna, ruchowa, interpersonalna, intrapersonalna, pracująca, chłopska, kobieca, emocjonalna, duchowa, sztuczna...

Ciekawy jestem jakim IQ są one charakteryzowane. Czy każda z nich ma swój osoby iloraz? A może iloczyn?

Dla mnie jest inteligencja. Bez przymiotników. Na różnym poziomie.
Ostatnio zmieniony 2024-02-22, 20:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-22, 14:42

Ile to trzeba się napisać, żeby uzasadnić odsunięcie i uniezależnienie swojej duchowości od wiary...
Sorry, @Hildegarda, ale tak to odbieram. Takie przeintelektualizowane New Age.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: marcin » 2024-02-22, 14:57

Za Andejem, innteligencja jest jedna i jest zawsze jest tym samym. slaba lub mocna, duza lub mala. Albo jest, albo jej nie ma.
Jesli jest to opiera sie o posiadane informacje, a nie ich dziedziny.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Hildegarda » 2024-02-22, 15:05

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-22, 14:42 Ile to trzeba się napisać, żeby uzasadnić odsunięcie i uniezależnienie swojej duchowości od wiary...
Sorry, @Hildegarda, ale tak to odbieram. Takie przeintelektualizowane New Age.
Ale temat dotyczy bardziej psychologii niż wiary i w takim dziale się znajduje, więc nie rozumiem zarzutu. Po prostu stworzono takie pojęcie jak inteligencja duchowa i wpis jest w ramach ciekawostki, a nie jakiegoś uzasadniania czegokolwiek czy uzależniania. Jeśli ktoś nie uznaje, że istnieje taki rodzaj inteligencji u ludzi uduchowionych, no to spoko, nie trzeba się z tym zgadzać ;)
Ostatnio zmieniony 2024-02-22, 15:07 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-22, 15:09

Bo inteligencja, albo jest. I wtedy bez przymiotników.'
Za Andejem, innteligencja jest jedna i jest zawsze jest tym samym. slaba lub mocna, duza lub mala. Albo jest, albo jej nie ma.
Jesli jest to opiera sie o posiadane informacje, a nie ich dziedziny.
Niby tak, ale chyba kiedy mówimy np. "inteligencja emocjonalna" to nie mamy na myśli inteligencji jako takiej - to chyba (nie znam się na tym) termin analogiczny, mówiący o pewnej wrażliwości czy też umiejętności związanej z emocjami (pewnie najbliższej empatii?)
Choć niestety, @Andej ma chyba rację, pisząc:
Albo to coś niebyt jasnego.
Rozumiem. że to, co przytacza @Hildegarda też ma być terminem analogicznym, mówiącym o pewnej wrażliwości duchowej.
I na pewno osobie niewierzącej takie coś może przynieść wiele - ale sądzę że wierzący powinien jednak wiązać duchowość z wiarą.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Hildegarda » 2024-02-22, 15:16

@Marek_Piotrowski czyli rozumiem, że samo pojęcie "duchowa" jest tu problemem, cóż nie ja to wymyśliłam, ale tak ogólnie w tematach balansujacych pomiędzy psychologią a duchowością używa się takich pojęć, to samo jest np. w psychologii transpersonalnej, nie wiem jakich zamienników mogliby tu używać ludzie zajmujący się takimi tematami od strony psychologicznej, bo jednak w jakimś stopniu to jest z duchowością powiązane.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-22, 15:21

Hildegarda pisze: 2024-02-22, 15:16 @Marek_Piotrowski czyli rozumiem, że samo pojęcie "duchowa" jest tu problemem, cóż nie ja to wymyśliłam, ale tak ogólnie w tematach balansujacych pomiędzy psychologią a duchowością używa się takich pojęć, to samo jest np. w psychologii transpersonalnej, nie wiem jakich zamienników mogliby tu używać ludzie zajmujący się takimi tematami od strony psychologicznej, bo jednak w jakimś stopniu to jest z duchowością powiązane.
Nie, nie chodzi o pojęcie "duchowa". Chodzi mi raczej, że wśród jej - wymienionych w artykule - przymiotów, wszystkie są jakby oddzielone od Boga.
A prawdziwej duchowości bez Boga nie ma, co najwyżej namiastka.
Dobra dla tych, którzy nie mają nic więcej.

Widzę tam trochę próbę takiego zastępczego zrobienia Boga z siebie ("zdolność odczuwania jedności życia i nawiązywania łączności z ludzkością, której nic nie może zagrozić", "umiejętność doświadczenia podwyższonych stanów świadomości"), z braku lepszej opcji...
Brzmi jak manifest New Age w psychologicznym (czy pseudopsychologicznym) sosie.

Może tak tylko to odbieram.
Ostatnio zmieniony 2024-02-22, 15:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: sądzony » 2024-02-22, 15:33

konserwa pisze: 2024-02-22, 08:34 I co to jest inteligencja duchowa?
"Inteligencja duchowa" to po prostu, moim zdaniem, "postęp", którego doświadcza się na drodze rozwoju duchowego. Człowiek chce to oczywiście zmierzyć, zamknąć, "opanować", by móc powiedzieć, że to rozumie i dlatego nazwał to "inteligencją duchową".

Podobnie jak naukę możemy nazwać świecką religią, tak "inteligencje duchową" świecką duchowością, rozwojem wewnętrznym, czy samouświadomieniem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Hildegarda » 2024-02-22, 15:36

@Marek_Piotrowski nie powiedziałabym, że wszystkie są oddzielone od Boga, ja tam widzę sporo punktów, które mogą jak najbardziej dotyczyć chrześcijaństwa, jest tam np w którymś punkcie wymienione poddanie się Jaźni, w nawiasie wymienione m.in Bogu. Temat oczywiście nie jest stricte chrześcijański, tylko bardziej uniwersalny/psychologiczny i pewnie osoby ustalające taki termin opierały się tu na doświadczeniach ludzi z różnych religii czy systemów etyczno-filozoficznych

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: sądzony » 2024-02-22, 15:48

Psychologia, płaszczyzna psychiczna człowieka jest blisko, bardzo blisko, a nawet często przenika się z płaszczyzną duchową człowieka. Dlatego często niełatwo je rozdzielić. Tym bardziej, że jesteśmy całością. Wszystkie płaszczyzny na siebie oddziałują i wzajemnie sobie pomagają i przeszkadzają. Trudno o rozwój duchowy będąc w jakiś sposób "zafiksowanym" na płaszczyźnie psychicznej. Oczywiście cuda się zdarzają, ale niezwykle rzadko.

Skoro żyjemy, każdy z nas ma duszę, której substancją jest duch. W każdym z nas "mielą się" aspekty cielesne, psychiczne i duchowe. I tak jak można być przemożnie skupionym na ciele i nie dostrzegać psychicznych, można być również skupionym na cielesnych i psychicznych i nie dostrzegać duchowych. Nie oznacza to jednak, że nie mamy duchowości. Każdy posiada tę płaszczyznę. Nie każdy jednak jest jej świadom, nie każdy jej doświadcza, a już mało kto wie po co jest i próbuje z nią współpracować i ją rozwijać. Jest ona w każdym nawet niewierzącym człowieku.

I znów się powtórzę:
“Bóg przebywa i jest substancjalnie w każdej duszy, choćby to była dusza największego w świecie grzesznika.” (DGK II, 5, 3)

Duchowość nie jest zarezerwowana dla chrześcijan.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: Hildegarda » 2024-02-22, 16:08

marcin pisze: 2024-02-22, 14:57 Za Andejem, innteligencja jest jedna i jest zawsze jest tym samym. slaba lub mocna, duza lub mala. Albo jest, albo jej nie ma.
Jesli jest to opiera sie o posiadane informacje, a nie ich dziedziny.
ale jest też coś takiego jak inteligencja wieloraka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja_wieloraka

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Inteligencja duchowa

Post autor: marcin » 2024-02-22, 16:28

sądzony pisze: 2024-02-22, 15:33
konserwa pisze: 2024-02-22, 08:34 I co to jest inteligencja duchowa?
"Inteligencja duchowa" to po prostu, moim zdaniem, "postęp", którego doświadcza się na drodze rozwoju duchowego. Człowiek chce to oczywiście zmierzyć, zamknąć, "opanować", by móc powiedzieć, że to rozumie i dlatego nazwał to "inteligencją duchową".

Podobnie jak naukę możemy nazwać świecką religią, tak "inteligencje duchową" świecką duchowością, rozwojem wewnętrznym, czy samouświadomieniem.
Sadzony, inteligenca jest inteligencja.
Bezsensem jest tworzenie nowych pojec by tlumaczyc to co jest proste i nie wymaga tlumaczenia.
To tak jak maslo maslane, maslo smietankowe, maslo mleczne, maslo maslankowe i maslo od krowy.
Roznica jest jedynie w pisowni, a znaczenie takie samo.
Podobnie jak z czesciami dzidy, ktora sklada sie z przeddzidzia, sroddzidzia i zadzidzia, a przeddzidzie sklada sie z przeddzidzia przeddzidzia, sroddzidzia przeddzidzia i zadzidzia przeddzidzia, itd. dochodzac do ilosci czesci dzidy, 3 do potegi n-tej.
Ostatnio zmieniony 2024-02-22, 16:45 przez marcin, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”