Adam i Ewa

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: zdrogi » 2024-02-25, 10:52

Ciekawe jest zatem po co Bóg stworzył zło i umieścił je tak blisko bezbronnych Adama i Ewy na jego działanie, na działanie szatana. My dziś świadomi podstępności szatan, w ogóle poznania dobra i zła jaki to ma wpływ na nasze życie, nie potrafimy obronić się przed złem, a co dopiero ci pierwsi ludzie, przecież Bóg doskonale wiedział, że są całkowicie bezbronni, dlaczego więc to zrobił.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-25, 10:57

dlaczego uważasz że byli bezbronni?
Jakieś źródła?
Dlaczego uważasz że różnili się czymś od nas?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: sądzony » 2024-02-25, 10:58

CiekawaXO pisze: 2024-02-25, 07:27 Istniało,tylko nie miało tej nazwy.Ale ty filozofujesz, a wiadomo o co chodzi.
Chyba Ty :p
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: Andej » 2024-02-25, 11:33

zdrogi pisze: 2024-02-25, 10:52 Ciekawe jest zatem po co Bóg stworzył zło
Czy możesz podać jakiś cytat z Biblii potwierdzający tę tezę?
Czy to tylko pomówienie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-25, 11:55

Andej pisze: 2024-02-25, 11:33
zdrogi pisze: 2024-02-25, 10:52 Ciekawe jest zatem po co Bóg stworzył zło
Czy możesz podać jakiś cytat z Biblii potwierdzający tę tezę?
Czy to tylko pomówienie?
Czemu zaraz pomówienie? Brak zrozumienia, owszem.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa

Post autor: Tek de Cart » 2024-02-25, 14:21

Bo czytamy przecież słowa Boga:
‭‭I Księga Mojżeszowa 3:22 BW1975‬‬

[22] I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!
Ten cytat też pokazuje, że wygnanie z raju nie tyle było karą, co raczej ochroną! Bóg dla dobra człowieka wypędza go z raju, aby stan grzechu nie utrwalił się na wieki. Jednocześnie przygotowuje 'program naprawczy' - zapowiada go (tzw. protoewangelia) i wdraża.

A co do samego pytania głównego - Adam i Ewa mieli świadomość że Bóg mówi 'nie jedzcie bo umrzecie' a szatan mówi 'zjedzcie, na pewno nie umrzecie'. Albo jeden albo drugi kłamie. Oni uwierzyli że prawdę mówi szatan, a Bóg kłamie - i dlatego zjedli. To wystarczające i w zasadzie podstawowe określenie grzechu - uznać że ja wiem lepiej niż Bóg co jest dobre a co złe (dla mnie, dla innych).
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: sądzony » 2024-02-25, 15:24

Tek de Cart pisze: 2024-02-25, 14:21 Oni uwierzyli że prawdę mówi szatan, a Bóg kłamie - i dlatego zjedli. To wystarczające i w zasadzie podstawowe określenie grzechu - uznać że ja wiem lepiej niż Bóg co jest dobre a co złe (dla mnie, dla innych).
Poniekąd szatana "skorelowałeś" z "ja" :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: kazik95 » 2024-02-25, 15:31

sądzony pisze: 2024-02-25, 15:24
Tek de Cart pisze: 2024-02-25, 14:21 Oni uwierzyli że prawdę mówi szatan, a Bóg kłamie - i dlatego zjedli. To wystarczające i w zasadzie podstawowe określenie grzechu - uznać że ja wiem lepiej niż Bóg co jest dobre a co złe (dla mnie, dla innych).
Poniekąd szatana "skorelowałeś" z "ja" :-?
Często oskarżenie wypływa z wnętrza naszego "ja".
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-25, 15:37

sądzony pisze: 2024-02-25, 15:24
Tek de Cart pisze: 2024-02-25, 14:21 Oni uwierzyli że prawdę mówi szatan, a Bóg kłamie - i dlatego zjedli. To wystarczające i w zasadzie podstawowe określenie grzechu - uznać że ja wiem lepiej niż Bóg co jest dobre a co złe (dla mnie, dla innych).
Poniekąd szatana "skorelowałeś" z "ja" :-?
Nie szatana, lecz Pierwszych Rodziców.
Każdy grzech polega właśnie na tym mechaniźmie - wydaje się nam że wiemy lepiej od Boga, jak jest, co jest dla nas dobre itd.
To jest pierwsza materia grzechu, reszta to konsekwencje.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: zdrogi » 2024-02-25, 22:10

autor: CiekawaXO » 2024-02-25, 10:57
dlaczego uważasz że byli bezbronni?
Jakieś źródła?
Dlaczego uważasz że różnili się czymś od nas?
Hm.. Jak by to ująć. Ile Ewa urodziła dzieci będąc w Raju, czy Adam tyrał od świtu do nocy na roli aby utrzymać rodzinę, czy miał zgryz jak mu niobrodziło, czy przy wieczerzy dziękowali Bogu za to co mają i prosili aby po śmierci zabrał ich do nieba, ile osób/bliskich pogrzebali w Raju i czy składali Bogu w ofierze baranka na stosie w celu przebłagania za grzechy. Jeśli masz jakieś źródła to z chęcią poznam, ale uważam, że byli całkowicie bezbronni, bo nie znali tej drugiej strony medalu, którą my znamy z pełnymi konsekwencjami, a i tak jest nam trudno przeciwstawić się złu. Równie dobrze Bóg mógłby do nich powiedzieć ….nie jedźcie z tego drzewa bo będziecie mówić po hiszpańsku bo to dla nich miało takie samo znaczenie co umrzecie, dlatego zastanawiam czemu Bóg umieścił w jednym miejscu nieświadomych ludzi i szatana z góry wiedząc jaki będzie finał.
autor: Andej » 2024-02-25, 11:33

zdrogi pisze: ↑2024-02-25, 10:52
Ciekawe jest zatem po co Bóg stworzył zło

Czy możesz podać jakiś cytat z Biblii potwierdzający tę tezę?
Czy to tylko pomówienie?
Księga Rodzaju

9 Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła

Czy zatem gdy Adam był w raju to zło już istniało czy nie, czy Bóg pozwolił mu istnieć gdy zbuntowali się aniołowie czy to zło stworzyli kosmici.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: konserwa » 2024-02-25, 22:22

Opis raju jest symboliczny i kazda dyskusja typu: co robili w Raju tacy i owacy jest wrozeniem z fusow bez fusow.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: Repart » 2024-02-26, 07:51

konserwa pisze: 2024-02-25, 22:22 Opis raju jest symboliczny i kazda dyskusja typu: co robili w Raju tacy i owacy jest wrozeniem z fusow bez fusow.
Pozdrawiam.
Pewnie dużo w tym racji. Ale odpowiadając na pytanie:
zdrogi pisze: 2024-02-25, 22:10 Czy zatem gdy Adam był w raju to zło już istniało czy nie, czy Bóg pozwolił mu istnieć gdy zbuntowali się aniołowie czy to zło stworzyli kosmici.
Na moje zło pojawiło się z chwilą, gdy Bóg dał światu wolną wolę. Czas jest tutaj pojęciem względnym, nie wiadomo również kiedy i jak Bóg stworzył aniołów. Ale Bóg na pewno zła nie stworzył. Zło jest wynikiem niedoskonałości w używaniu wolnej woli.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: sądzony » 2024-02-26, 08:01

konserwa pisze: 2024-02-25, 22:22 Opis raju jest symboliczny i kazda dyskusja typu: co robili w Raju tacy i owacy jest wrozeniem z fusow bez fusow.
Pozdrawiam.
Zgadzam się. Próba zrozumienia zawsze pozostanie osobistą interpretacją. Ale ja to lubię.
Dostrzegam jak ten "obraz" zmienia się we mnie na przestrzeni lat.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-26, 08:37

No bo teologia GP też ewoluuje. Dla mnie też fascynujące.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Adam i Ewa

Post autor: konserwa » 2024-02-26, 08:51

Teologia to nauka o wierze - ona odkrywa /rzuca jakies swiatlo na drugorzedne aspekty - i te w naturalny sposob ulegaja fluktuacjom.
Wielu myli teologie z wiara - a wiara poztostaje niezmienna i fundamentem wiary sa dogmaty. teologia zas toi - realizacja/ wdrazanie dogmatow w zyciu.

Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
Zlo sie nie pojawilo, bo zlo nie jest fenomenem stworzonym. Zlo to po prostu pustka po zaniknieciu dobra.
Tak jak ciemnosc to pustka po zaniknieciu swiatla.
Swiatlo jest fenomenem ( zaistnieje dla obiektu /zrodla ) , zas brak fenomenu to brak swiatla czyli ciemnosc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”