Św. Paula Montal.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 939 times

Św. Paula Montal.

Post autor: Susanna » 2024-02-26, 09:44

Obrazek

Paula Montal Fornés, przyszła na świat 11.10.1799 roku, niedaleko Barcelony w Hiszpanii.
Otrzymała staranne i głębokie wychowanie religijne. Gdy miała 10 lat, zmarł jej ojciec, wtedy aby pomóc rodzinie
zaczęła pracować jako hafciarka. Również pomagała w swojej parafii w katechizacji dzieci i młodzieży.

Dzięki temu doświadczeniu zobaczyła, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie intelektualne i zawodowe młodych kobiet.
W 1829 r., pokonując rozliczne trudności, udała się do Figueras i założyła tam pierwszą szkołę dla dziewcząt. Dbała w niej o formację
chrześcijańską i ogólnoludzką. Wkrótce zaczęły powstawać kolejne szkoły. W 1847 r. założyła Zgromadzenie Córek Maryi Sióstr Szkół
Pobożnych (pijarki).

Od 1859 roku aż do śmierci (1889) przebywała w Olesa de Montserrat. Poprzez trud wychowawczy, a także przez ufną modlitwę
uczestniczyła w przeżywaniu losów nowego zgromadzenia. W chwili jej śmierci liczyło ono 19 domów, w których mieszkało ponad 300 sióstr.

Paula Montal Fornés od św. Józefa Kalasantego odeszła do domu Pana 26.02.1889 roku w Olesa de Montserrat.
Św. Jan Paweł II beatyfikował ją w kwietniu 1983 roku a kanonizował w listopadzie 2001 r.

Źródło:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-26b.php3
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”