Efekt online disinhibition

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-01, 18:41

To śmieszne było akurat.
Widzę co pisze i ty tez jesteś złośliwa bibliotekarka 😊

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: kazik95 » 2024-03-01, 18:54

Prośba. Waszą prywatną dyskusje prowadźcie na czacie albo PW. Tutaj mamy rozmowę o poważnych sprawach.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Andej » 2024-03-01, 19:22

Ino wkleję szmonces, bo tak mi się kojarzy z prośbą.

Przychodzi biedny Żyd do synagogi, klęka i zaczyna się modlić. Mówi:
- Panie Jedyny, spraw, abym miał w życiu choć odrobinę szczęścia.... abym tak czasem znalazł 5... może 10 złotych...
Za nim podchodzi drugi Żyd, puka w ramię biednego i mówi szeptem:
- Panie! Masz tu stówkę i spadaj.... bo my tu o poważne sumy się modlimy!
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 19:22 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: kazik95 » 2024-03-01, 22:37

Ciekawa reakcja kolejnego duchownego, który doświadczył hejtu w internecie.
I fajna rada.
Polecam obejrzeć :-bd
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: marcin » 2024-03-01, 22:42

kazik95 pisze: 2024-03-01, 22:37 Ciekawa reakcja kolejnego duchownego, który doświadczył hejtu w internecie.
I fajna rada.
Polecam obejrzeć :-bd
Nie mialem pojecia ze on sie szweda po Londynie, zwlaszcza po Ealing-u. Chetnie bym pogadal z nim.
Po prostu polubilem go, choc wczesniej niezbyt mnie interesowaly jego filmiki.
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 22:58 przez marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-01, 22:47

Polecam obejrzeć Dawida Myśliwca jak mówi o hejcie.
I nauczyć się ze krytyka kłamczucha to nie HEJT:D

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: kazik95 » 2024-03-01, 23:00

Również ciekawy materiał, choć być może nieco obok naszego tematu, bo dotyczy twórców internetowych treści.
Padło jedno zdanie, które spodobało mi się a które sparafrazowałbym:
"Gdy piszesz na forum internetowym posta - to czy jesteś gotowy na hejt jaki on wywoła i jaki spadnie na ciebie? Czy masz na tyle zasobów by się temu oprzeć i nie załamać?
Jeśli masz zasoby, to pisz,
ale jeśli ich nie masz, to lepiej zaniechaj pisania."
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 23:18 przez kazik95, łącznie zmieniany 5 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-03-02, 00:19

Kiedyś wzmiankowany tu w filmiku ksiądz sugerował że czyściec będzie polegał na siedzeniu w pokoiku zamkniętym z tą osobą z którą się nie lubisz aż się polubisz..
Memento Mori.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: marcin » 2024-03-02, 00:21

Gzresznik Upadający pisze: 2024-03-02, 00:19 Kiedyś wzmiankowany tu w filmiku ksiądz sugerował że czyściec będzie polegał na siedzeniu w pokoiku zamkniętym z tą osobą z którą się nie lubisz aż się polubisz..
Memento Mori.
Jesli bedziesz mial taka szanse.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: kazik95 » 2024-03-02, 00:24

"kłamczuch!"
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-03-02, 00:35

Jakoś mam awersję do kampanii społecznych. Czasem od twórców tych kampanii wali obłudą i siarka na kilometr.
Tańczą przeciw przemocy w domu (słusznie) te osoby gardlujace za swobodą aborcji . Za prawami dla mniejszości seksualnej gardluja zwolennicy cenzury...
Dlatego odwracam trochę automatycznie wzrok od kampanii społecznych.
Gsrdlowano za dziczkami kiedyś , teraz już nie bo demokratycznym i europejskim srutem są wybijane.Nie zaś faszystowskim.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: marcin » 2024-03-02, 00:43

Szkoda ze mieszasz rozne tematy, bo ich odroznienie moglo by ci pomoc.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Hildegarda » 2024-03-02, 04:48

Andej pisze: 2024-03-01, 16:58 Tu warto się zastanowić.
Rzeczywiście realne. Ale jeśli ktoś czuje się hejtowany przez kurę, która patrzy krzywym okiem, to nie wiem, czy można uznać, że jest czyjąś ofiarą.
Czy nadwrażliwość, egocentryzm nie są cechami, które powodują rany niezawinione świadomie przez otoczenie?
Andeju tu masz rację, że to może działać też w drugą stronę, tzn. ktoś może być bardzo przerwrażliwiony i reakcje mogą być nad wyraz. Dlatego moim zdaniem na forach dyskusyjnych takich jak to, gdzie ludzie już trochę się znają, moderacja powinna przede wszystkim zwracać uwagę na osoby najbardziej konfliktowe, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne zgrzyty też są przez takie osoby prowokowane. Jeśli większość userów bez problemu dogaduje się i rzadko kiedy dochodzi do ostrzejrzej wymiany zdań, a są userzy przy których to jest notoryczne i które jakby celowo w dyskusjach piszą w taki sposób, żeby prowokować u rozmówcy nieprzyjemną reakcję emocjonalną (a wtedy szczególnie się to odbija na osobach bardziej wrażliwych), to tutaj trzeba przede wszystkim takie osoby szczególnie obserwować, zwracać uwagę na formę wypowiedzi i stosunek do innych forumowiczów (ZWŁASZCZA na forum chrześcijańskim, gdzie jest to przecież bardzo istotne, bo w końcu chrześcijaństwo wiąże się z wyznawaniem pewnych wartości)

Wrzucałam przedtem typy osobowości spod tzw. "ciemnej triady", powstała też definicja osób spod tzw. "jasnej triady", czyli osób, które zachowują się tak jak normalnie powinny wyglądać zdrowe relacje międzyludzkie, wszystko co jest mocno poza takim zachowaniem, świadczy o tym, że osoba idzie w kierunku tej "ciemnej triady", więc warto forumowiczów obserwować również pod tym kątem ich zachowań i sprawdzać reakcje takie jak: agresywne zaczepki (również te zawoalowane, z których potem łatwo można się wymigać), wycieczki personalne, jawne manipulacje oceniane przez osobę z zewnątrz (nie urojone przez osoby uczestniczące w konflikcie), brak pokory, umiejętności uniżenia się, przepraszania za swoje zachowania i brak jakiejkolwiek chęci do poprawy i skruchy, przy notorycznym powtarzaniu tych samych zachowań, czyli całkowity brak chrześcijańskich zachowań na forum CHRZEŚCIJAŃSKIM, zamiast spokojnej rozmowy merytorycznej, gdzie przedstawia się rzeczowe argumenty, próby dyskredytowania rozmówców na różne inne sposoby, i to co pisałam wyżej, czyli konfliktowość tak ogólnie w dyskusjach z różnymi userami, a nie tylko sporadyczny zgrzyt, który każedmu może się zdarzyć przy bardziej emocjonalnych rozmowach, bo to już sugeruje, kto za konflikt może być odpowiedzialny.

osoby z jasnej triady:

"Osoby, które osiągają wysokie wyniki w zakresie cech jasnej triady, zgłaszają również wyższe poziomy: religijności, uduchowienia, satysfakcji życiowej, akceptacji innych, przekonania, że oni i inni są dobrzy, współczucia, empatii, otwartości na doświadczenie i sumienności"

Osobom, które mają konflikt na forum proponuję to zakończyć, w dyskusjach rozmawiać TYLKO merytorycznie, w sposób łagodny i bez stosowania zaczepek personalnych. A moderacji polecam śledzić, kto pierwszy będzie zaczynał jakieś prowokacje i będzie odnosił się do rozmówcy w spoósb nieprzyjemny, bez miłości bliźniego i bez chęci dojścia do porozumienia, a z widoczną niechęcią i próbami poniżania i dyskredytowania, tak żeby zniechęcić do rozmowy albo wzbudzać nieprzyjemne reakcje u rozmówcy. Wtedy chyba będzie jasne, kto konflikt rozpoczął i wtedy niech reaguje moderacja, bo jak widać osoby zainteresowane same nie mogą tuaj dojść do porozumienia.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-02, 08:06

@Hildegarda Został założony wątek, ad personam, aby nie kłócić się właśnie po wszystkich wątkach.
Rzeczą naturalną jest ze pewne rzeczy trzeba przegadać, wygadać się, nie zamiatać pod dywan...
Ja to stosuje, inni też, walą prosto z mostu bez owijania w bawełnę, co się niesłusznie utożsamia z konfliktowością.
W istocie takie osoby zawsze są bardziej przeze mnie cenione, mimo że ja często jestem ich obiektem. No takie jest życie.

Wątek ad personam został założony z.. uwaga :!!!!!!!!!!!!!!! Z klamrą czasową. Jest to wyraźnie napisane. Wy Ra źnie. Wyraźnie.
I to zapobiega właśnie hejtowi, czyli długotrwałemu gadaniu o tym samym w nieskonczoność. Juz samo to temu za po bie ga.
Osoba nie odniosła się, pisałam dwa razy do modów aby zamknąć wątek. Można to sprawdzić. Czyli hejter zamyka wątek, po dwóch dniach bodajże. To nie jest Hejt, to jest krytyka.
Natomiast eskalacje wywołują osoby które zarzucają uwaga!!!!!!!!!! ŁAMANIE PRAWA RP, bo ktoś krytykował. Te osoby powinny siedzieć w bibliotece i dużo czytać, co to jest nękanie, zanim się je komuś zarzuci.
Także spokojnie, nikt nikogo nie hejyował. Za to ten wątek jest bronią w ręku autora, który mydli oczy, że mu chodzi o dobro...
Nie, jemu chodzi o obronę siebie.
I to widzę tylko ja, i tylko Marek. Nie wiem czemu...
Ostatnio zmieniony 2024-03-02, 08:08 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Hildegarda » 2024-03-02, 08:48

CiekawaXO pisze: 2024-03-02, 08:06 Za to ten wątek jest bronią w ręku autora, który mydli oczy, że mu chodzi o dobro...
Nie, jemu chodzi o obronę siebie.
I to widzę tylko ja, i tylko Marek. Nie wiem czemu...
Ciekawa i ja tutaj uważam, że właśnie łamany jest ten regulamin, który w innym temacie przytoczyłam, bo z góry zakłada się jakieś złe intencje rozmówcy i oskarżenia. Z tego co ja widzę, to w temacie prowadzona jest normalna dyskusja i wrzucane różne artykuły NA TEMAT, więc jakie to ma znaczenie co miał na celu autor? To wygląda tak, jakby na forum nie wolno było zakładać dowolnych tematów (oczywiście w działach do tego przeznaczonych), tylko dlatego, że ktoś tak sobie uzna, że autor kieruje się złymi intencjami. Dlatego po raz kolejny powtórzę, że istotna jest dyskusja MERYTORYCZNA, a nie doszukiwanie się w kimś złych intencji, chyba, że to jawnie w dyskusji wychodzi poprzez np. zaczeki personalne, agresję czy inne tego typu nieprzyjemne zachowania, które również osoby spoza konfliktu mogą dostrzec.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”