Podział na kobietę i mężczyznę

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Podział na kobietę i mężczyznę

Post autor: lukasz_1 » 2024-03-01, 23:00


konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Podział na kobietę i mężczyznę

Post autor: konserwa » 2024-03-02, 09:15

Ja mysle, ze szkoda czasu na science - fikction udajace gleboka analize naukowo-filozoficzna.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Podział na kobietę i mężczyznę

Post autor: Dezerter » 2024-03-02, 23:25

Witaj Łukaszu - ciekawe
szkodliwe to jakieś nie jest
jedna uwaga krytyczna- co będzie po zmartwychwstaniu, znam chyba inna lepszą hipotezę
Teraz mamy monogamię, gdyż nasza natura jest ograniczona, nasza miłość również i możemy kochać tylko trochę, w sposób ograniczony tylko kilka osób (żona dzieci, rodzice, czasem starczy na rodzeństwo, szerszą rodzinę i jakichś szczególnych przyjaciół
Inaczej będzie po zmartwychwstaniu, wówczas nasza nowa natura będzie nieograniczana ułomnościami i skażeniem i będziemy mogli kochać wszystkich - to dlatego nie będzie sensu na małżeństwa w przyszłym świecie.

Tylko jeden z dwóch opisów stworzenia mówi o zbudowaniu z żebra, drugi na równi podaje, że
mężczyzną i kobietą stworzył ich na swój obraz i podobieństwo
Nigdy się nie spotkałem u żydów, by interpretowali że człowiek podzielił się na dwie połówki męską i żeńską - bo coś takiego sugeruje ten człowiek - kto to jest i czemu wygląda jak lekarz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Podział na kobietę i mężczyznę

Post autor: AdamS. » 2024-03-04, 11:38

Dezerter pisze: 2024-03-02, 23:25 Inaczej będzie po zmartwychwstaniu, wówczas nasza nowa natura będzie nieograniczana ułomnościami i skażeniem i będziemy mogli kochać wszystkich - to dlatego nie będzie sensu na małżeństwa w przyszłym świecie.
Bardzo dobre rozwinięcie tego problemu! Podobnie do tego podchodzę. Myślę, że tu nie chodzi o stworzenie jakiegoś nowego bytu z tożsamościową neutralnością, lecz o zniknięcie wszelkich barier, które wypływają z naszej biologicznej determinacji (nie tylko w zakresie płci, ale również różnego rodzaju upośledzeń i niedoskonałości). W Bogu zyskujemy wszystko - i tylko w Nim kochać możemy wszystkich w sposób pełny.
Dezerter pisze: 2024-03-02, 23:25 Nigdy się nie spotkałem u żydów, by interpretowali że człowiek podzielił się na dwie połówki męską i żeńską - bo coś takiego sugeruje ten człowiek - kto to jest i czemu wygląda jak lekarz?
To samo zwróciło i moją uwagę: dlaczego teoria czysto spekulatywna łączona jest tu w podświadomym przekazie z nauką? (fartuch, laboratoryjne otoczenie, użyty tytuł naukowy). Według mnie nosi to pewne znamiona psychomanipulacji. Wyczuwam tu również jakieś echa pierwotnej filozofii greckiej i gnostycyzmu rozwijającego się w pierwszych wiekach (spekulacja stara jak świat - tyle, że różne z niej wyciągano wnioski).

@lukasz_1 ; @konserwa
Choć podzielam zdanie Dezertera, że nie ma tu jakieś szczególnej szkodliwości, radziłbym uważać, bo często za tymi spekulacjami idą rozmaite implikacje o naturze doktrynerskiej. Podział płci jest oczywisty i nie wymaga obudowywania go w podobne teorie - wystarczy zaakceptować prawdę, że człowiek jest stworzony jako mężczyzna i kobieta - dwie biologiczne natury, które się uzupełniają również na płaszczyźnie psychologicznej. Cała reszta może już wynikać z pychy. Moja Babcia mawiała, że nie zagląda się Panu Bogu do rękawa.
Ostatnio zmieniony 2024-03-04, 11:41 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Podział na kobietę i mężczyznę

Post autor: konserwa » 2024-03-05, 14:28

Tu nie ma co rozkminac - przeciez to tik tok, czyli manipulator manipulacyjny i podszywacz.

Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Podział na kobietę i mężczyznę

Post autor: lukasz_1 » 2024-03-05, 22:29

konserwa pisze: 2024-03-05, 14:28 Tu nie ma co rozkminac - przeciez to tik tok, czyli manipulator manipulacyjny i podszywacz.
Nie do końca rozumiem uprzedzenia i krytykę w kierunku tego narzędzia. TikTok jest narzędziem, podobnie jak telewizja, książka czy jakiekolwiek inne medium informacyjne/rozrywkowe.

To od nas zależy, do czego go wykorzystamy i jakie treści konsumujemy. Znajdziemy mnóstwo szkodliwych, jak i rozwijających materiałów.

Sam obserwuję profile o tematyce chrześcijańskiej, prowadzone między innymi przez księży i zakonników katolickich. A forma krótkich filmików bardzo mi odpowiada.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Podział na kobietę i mężczyznę

Post autor: konserwa » 2024-03-05, 22:31

No to ogladaj.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”