Czy psychodeliki to grzech

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
sneed
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 2 mar 2024

Czy psychodeliki to grzech

Post autor: sneed » 2024-03-02, 23:38

Często biorę LSD albo grzybki halucynogenne, ponieważ daje mi to odczucie większej bliskości z Bogiem, i się zastanawiam czy branie narkotyków w taki sposób to nadal grzech
(...)
Ostatnio zmieniony 2024-03-03, 00:25 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Albertus » 2024-03-02, 23:41

sneed pisze: 2024-03-02, 23:38 Często biorę LSD albo grzybki halucynogenne, ponieważ daje mi to odczucie większej bliskości z Bogiem, i się zastanawiam czy branie narkotyków w taki sposób to nadal grzech

(...)
To tylko odczucie.
Ostatnio zmieniony 2024-03-03, 00:24 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Dezerter » 2024-03-03, 00:24

sneed pisze: 2024-03-02, 23:38 Często biorę LSD albo grzybki halucynogenne, ponieważ daje mi to odczucie większej bliskości z Bogiem, i się zastanawiam czy branie narkotyków w taki sposób to nadal grzech
Grzech, bo szkodzisz swojemu zdrowiu i łamiesz prawo
a na dodatek oszukujesz się, że daje ci to odczucie bliskości z Bogiem
gdyby tak było to by Biblia tak zalecała, prorocy, Jezus, Apostołowie - zacytujesz, gdzie tak jest podane?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Praktyk » 2024-03-03, 07:11

sneed pisze: 2024-03-02, 23:38 Często biorę LSD albo grzybki halucynogenne, ponieważ daje mi to odczucie większej bliskości z Bogiem, i się zastanawiam czy branie narkotyków w taki sposób to nadal grzech
(...)
Nie upijajcie się winem…, ale napełniajcie się Duchem” (Ef 5,18).

To co możesz doznać z wykorzystaniem takich różnych środków to taka namiastka. Możesz wejść w stan lepszej koncentracji i rozmycia rzeczywistości i faktycznie uświadomić sobie, że Bóg jest i że miłość jest i że wszyscy jesteśmy rodziną i ucieszyć się z tego. I skoro tam wlazłeś to po fakcie, nie odstanie się. Ale weź to co tam zrozumiałeś i wyłaź, bo to pułapka.
Słowo Boga działa w tej rzeczywistości, Bóg chce zmieniać tobą ten świat, a nie ten do którego uciekasz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: sądzony » 2024-03-03, 08:30

sneed pisze: 2024-03-02, 23:38 Często biorę LSD albo grzybki halucynogenne, ponieważ daje mi to odczucie większej bliskości z Bogiem, i się zastanawiam czy branie narkotyków w taki sposób to nadal grzech
(...)
Zgadzam się z przedmówcami. W zasadzie nic nie trzeba dodawać. Powiem jedynie o sobie. W młodości próbowałem w zasadzie wszystkich dostępnych wtedy narkotyków. Również LSD, grzybków, heroiny, opium. Faktycznie daje to pewne poczucie zjednoczenia, bliskości z naturą, wszystkością czy Bogiem. Narkotyki, pomimo swej szkodliwości, pozwalają na pewien wgląd w głąb siebie, a dzięki temu ku temu o czym piszesz. Jest to jednak droga nienaturalna, wywołana czymś zewnętrznym, i szybka. Coś co wymaga ostrożności, przygotowania, delikatności i skalpela Ty traktujesz siekierą. Innymi słowy zasłona, którą zrywasz gwałtownie powinna być odsłaniana delikatnie. To co robisz jest niebezpieczne. Z psychologicznego punktu widzenia Twoja świadomość może zostać zalana nieuporządkowanymi treściami nieświadomości co wywołać może stan psychotyczny, a tego chyba nie chcesz.

Właściwą drogą jest modlitwa. W szczególności chrześcijańska medytacja niedyskursywna w duchu benedyktyńskim, kontemplacja w duchu doktryny sanjuanistycznej lub hazyhazm kościoła prawosławnego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Lwica » 2024-03-03, 09:02

Wątpię, że podoba się Bogu taki "kontakt". Jest sztucznie wywołany, nie przez Twoją usilną wiarę czy modlitwę, a nawet Adorację. Nie wiem. No mnie to się kojarzy jakbyś chodził na spotkania ze znajomymi tylko pod wpływem %%%% bo masz fajny humor i tylko wtedy ich lubisz.

Poza tym, nie pomyślałeś, że Twój "kontakt" może być nie od Boga, a od tej drugiej strony?
Jesteś wtedy bardzo otwarty, może coś się przyplątać.
Inna kwestia - jak grzybki przestają działać, to widzisz Boga tak samo? Czy Bóg chce żebyś się powoli zabijał żeby mieć z Nim kontakt? Dla mnie jakieś dziwne usprawiedliwienie swoich zachcianek narkotykowych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Andej » 2024-03-03, 09:24

Ćpanie jest zawsze grzechem. Żadne pokrętne tłumaczenia nie są usprawiedliwianiami. Poza tym, wywoływany w ten sposób stan nie ma nic wspólnego z Bogiem. To szatan podszywa się pod Boga. Aby doprowadzić do nałogu i totalnego upadku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: kazik95 » 2024-03-03, 15:22

sneed pisze: 2024-03-02, 23:38 Często biorę LSD albo grzybki halucynogenne, ponieważ daje mi to odczucie większej bliskości z Bogiem, i się zastanawiam czy branie narkotyków w taki sposób to nadal grzech
(...)
Grzech. Przeciwko sobie, ale i twoim bliskim ludziom, którzy z tego powodu cierpią. Albo będą cierpieć gdy tolerancja na narkotyki się zwiększy i uzależnienie się zwiększy i będziesz potrzebował większej pomocy
Napedzasz też rynek narkotyków.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-03, 15:43

Andej pisze: 2024-03-03, 09:24 Ćpanie jest zawsze grzechem. Żadne pokrętne tłumaczenia nie są usprawiedliwianiami. Poza tym, wywoływany w ten sposób stan nie ma nic wspólnego z Bogiem. To szatan podszywa się pod Boga. Aby doprowadzić do nałogu i totalnego upadku.
Okej,a picie piwerka nie jest grzechem?
I dlaczego nie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Andej » 2024-03-03, 16:31

CiekawaXO pisze: 2024-03-03, 15:43 Okej,a picie piwerka nie jest grzechem?
I dlaczego nie?
Nie. (Choć nie zawsze.)
Jest grzechem wtedy, gdy:
1. pije się za dużo,
2. pije się kiepskie,
3. pije się w czasie postu,
4. pije się w nieodpowiednim towarzystwie,
5. pije się zbyt często,
6. pije się w zbyt młodym wieku,
7. pije się za niegodziwie pozyskaną kasę,
8. ...


Nie jest grzechem, dlatego że:
1. lubię,
2. można przy nim pogadać,
3. bardzo trudno przesadzić z ilością,
4. można długo posiedzieć w dobrym towarzystwie,
5. sprzyja przyjacielskim dyskusjom,
6. zmniejsza ryzyko zawału serca,
7. minimalizuje ryzyko kamicy nerkowej,
8. wzmacnia kości,
9. ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-03, 16:38

Nr.3 ...To ja już nie mam pytań i ide se .
Trudno przesadzić z ilością 🤭

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Andej » 2024-03-03, 16:41

CiekawaXO pisze: 2024-03-03, 16:38 Nr.3 ...To ja już nie mam pytań i ide se .
Trudno przesadzić z ilością
Teraz na piwo?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-03, 16:58

Żeby już nie wrócić?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Hildegarda » 2024-03-03, 17:03

sneed pisze: 2024-03-02, 23:38 Często biorę LSD albo grzybki halucynogenne, ponieważ daje mi to odczucie większej bliskości z Bogiem, i się zastanawiam czy branie narkotyków w taki sposób to nadal grzech
To zależy, w którym mieszkasz kraju, tam gdzie są legalnie stosowane w psychiatrii, to z pewnością nie jest grzech, jeśli są pod kontrolą lekarza, a tam, gdzie póki co są zakazane, to jest grzech, ale jak wprowadzą do leczenia, to już nie będzie grzech, byle nie na własną rękę, bo to niesie też jakieś ryzyko dla zdrowia np. gdy ktoś ma jakieś zaburzenia psychiczne, więc bez kontroli, to też grzech nawet tam gdzie są legalne.

Co do duchowości, to słuchałam wykładu akurat o buddystach i ponoć ci, którzy mieli doświadczenie oświecenia, a próbowali też psychodelików, potwierdzają to co mówi @sądzony, czyli takie jakby robienie siłą tego, co powinno rozwijać się stopniowo naturalnym tempem, u niektórych przynosi jakieś korzyści, wglądy, dlatego ma zastosowanie w terapii różnych chorób psychicznych, u innych skutek może być odwrotny, jeśli nie są na to gotowi.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy psychodeliki to grzech

Post autor: Hildegarda » 2024-03-03, 19:20

Jeszcze co do uzależnień?

"Czy warto eksperymentować?
Choć psychodeliki uważane są za substancje stosunkowo bezpieczne - bo nie uzależniają fizycznie i cechuje je relatywnie niska toksyczność, to jednak mogą wywoływać trudne i dezorientujące przeżycia, a także wyzwalać nasilenie chorób psychicznych u osób, które są w grupie ryzyka.

W pracach naukowych podkreśla się, że szczególnie trudne doświadczenia mogą być udziałem osób z diagnozą schizofrenii czy choroby afektywnej dwubiegunowej.

Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać także u młodych osób, które są podatne na rozwój zaburzeń psychotycznych - psychodelik (ale też i marihuana czy inny narkotyk) może wywołać pierwszy epizod psychotyczny, do którego może nigdy by nie doszło, gdyby nie zażycie substancji psychoaktywnej.

Trzeba więc sobie jasno powiedzieć, że na tę chwilę nie jest to metoda w pełni sprawdzona. Specjaliści podkreślają, że psychodeliki nie działają jak typowe lekarstwa - ich wpływ jest zdecydowanie bardziej zindywidualizowany niż w przypadku zażywania tradycyjnych środków. Dlatego ich stosowanie powinno odbywać się po odpowiednim przygotowaniu pacjenta i zapewnieniu mu wsparcia w trakcie sesji terapeutycznej."


https://zdrowie.pap.pl/psyche/powrot-ps ... o-medycyny

ODPOWIEDZ