Dzieje Apostolskie 11

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Dzieje Apostolskie 11

Post autor: Dezerter » 2024-03-05, 18:49

Zobaczmy jaka była reakcja na poszerzenie Ludu Bożego o pierwszego nie żyda?
Paweł w Tarsie dorasta w wierze, Piotr w Cezarei nadmorskie, a bracia w Jerozolimie już wszystko wiedzą ;) (a internetów i komórek nie było :-? )
(1) Apostołowie i bracia przebywający w Judei dowiedzieli się, że i poganie przyjęli słowo Boże.
(2) Gdy więc Piotr przybył do Jerozolimy, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, (3) robili mu wymówki: Poszedłeś do ludzi nie obrzezanych i jadłeś z nimi.
(4) Piotr więc zaczął im po kolei wyjaśniać: (5) Modliłem się w mieście Joppa i w zachwyceniu zobaczyłem jakiś przedmiot, podobny do wielkiego płótna, które spuszczając się czterema końcami z nieba opadało aż do mnie. (6) Uważnie się w nie wpatrując, zobaczyłem czworonożne zwierzęta domowe i dzikie, płazy i ptaki, które latają w powietrzu. (7) Usłyszałem też głos skierowany do mnie:
Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz.
(8) Ja na to odpowiedziałem:
O nie, Panie! Nigdy bowiem do ust nie wziąłem nic skażonego lub nieczystego.
(9) I powtórnie odezwał się głos z nieba:
Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił.
(10) Powtórzyło się to trzy razy i wszystko z powrotem zostało wzięte do nieba. (11) Potem przed domem, w którym mieszkałem, stanęło trzech ludzi przysłanych do mnie z Cezarei. (12) Duch zaś powiedział do mnie, abym bez wahania z nimi poszedł. Wybrało się więc ze mną również sześciu braci i przybyliśmy do domu tego człowieka. (13) On zaś opowiedział nam, jak w swoim domu ujrzał anioła, jak stanął przed nim i powiedział:
Poślij do Joppy po Szymona Piotra, (14) który przekaże ci naukę, dzięki której sam się zbawisz i cały twój dom.
(15) Gdy zacząłem przemawiać, Duch Święty zstąpił na nich, tak jak na nas na początku. (16) Przypomniałem sobie słowa Pana: Jan chrzcił wodą, wy zaś zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym.
(17) Jeżeli więc Bóg dał im ten sam dar, co i nam wierzącym w Pana Jezusa Chrystusa, czyż mogłem się Bogu przeciwstawić?
(18) Kiedy to usłyszeli, zamilkli, a wielbiąc Boga mówili: To już i poganom dał Bóg łaskę nawrócenia, która zapewnia życie.
(19) Ci więc, którzy się rozproszyli na skutek prześladowania, jakie wybuchło z powodu Szczepana, dotarli aż do Fenicji, Cypru i Antiochii, głosząc naukę jedynie Żydom. (20) Wśród nich znajdowali się Cypryjczycy i Cyrenejczycy, którzy po przybyciu do Antiochii przemawiali także do Greków, głosząc dobrą nowinę o Panu Jezusie.
(21) A ręka Pańska była z nimi, wielka bowiem liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana. (22) Wieść o tym dotarła do Kościoła w Jerozolimie, dlatego do Antiochii wysłano Barnabę. (23) Gdy przybył tam i zobaczył działanie łaski Bożej, uradował się; zachęcał też wszystkich, by całym sercem wytrwali przy Panu, (24) był bowiem człowiekiem dobrym, pełnym Ducha Świętego i wiary. Bardzo wielu też uwierzyło w Pana.
(25) Następnie wyruszył do Tarsu, by poszukać Szawła, (26) a gdy go odnalazł, przyprowadził do Antiochii. Pracowali razem w Kościele przez cały rok, nauczając tłumy ludzi. W Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.
(27) W tym czasie przybyli prorocy z Jerozolimy do Antiochii. Jeden z nich imieniem Agabus (28) pod natchnieniem Ducha Świętego przepowiedział wielki głód, który dotknie całą ziemię, co rzeczywiście miało miejsce za Klaudiusza. (29) W związku z tym uczniowie postanowili, że każdy w miarę możności przyjdzie z pomocą braciom mieszkającym w Judei. (30) Uczynili to, posyłając jałmużnę do starszych w Jerozolimie przez Barnabę i Szawła.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 11

Post autor: Dezerter » 2024-03-05, 22:19

Bierzemy swoją Biblię do ręki, otwieramy na Dz 11 i czytamy mój komentarz, bo tylko wówczas to ma sens i zrozumiecie :)

Że Apostołowie rozliczali Piotra to rozumiem, ale kim byli "bracia"- wszystkie tłumaczenia tak podają?
Nie znalazłem mądrego komentarza o kim mowa, więc musi wam wystarczyć mój:

- judeochrześcijanie nazywali się ludźmi drogi, uczniami, braćmi, świętymi
- w NT mamy również kilka razy wymienionych braci (krewnych) Jezusa, którzy uwierzyli w Jezusa Mesjasza po jego zmartwychwstaniu i przebywali z Apostołami i Matką


wybór wersji pozostawiam wam
Jedno jest pewne, byli to ortodoksyjni Żydzi (nie jacyś helleniści) przestrzegający Tory i wszystkich przepisów koszerności
stąd zarzut- "biesiadowałeś z poganami!"
Piotr jako taki sam miłośnik Tory i Prawa, który jak oni, gorliwie przestrzegał zasad, a wiemy o tym z tych cytatów :
O nie, Panie! Nigdy bowiem do ust nie wziąłem nic skażonego lub nieczystego.(...)
Wiecie, że nie wolno Żydowi przebywać i przestawać z cudzoziemcem.

Piotr sam rozumiał, że musi im to dokładnie wytłumaczyć, bo rzecz była wyjątkowa i bezprecedensowa, dlatego mamy powtórzony tekst!
Ktoś powie no i co, że powtórzone?, o czym to niby ma świadczyć?,
ano o tym , że był to dla Łukasza bardzo ważny tekst!
Dzieje Apostolskie zapisał Łukasz na jednym zwoju papirusu - największy ówczesny zwój miał 93 metry i autor wykorzystał każdy cm
a zobaczcie ile pominął, jak skrótowo potraktował niektóre wydarzenia, a tutaj marnuje centymetry na powtarzanie? :-?

Apostołowie, jak usłyszeli ostatnie słowa Piotra w 17 czyż mogłem się Bogu przeciwstawić? , to dopiero zamilkli
czyli można wnioskować, że wcześniej albo szemrali, albo przeżywali jak nieraz my na forum, jak nas coś poruszy.
Ale po takim świadectwie Piotra (było z nim zapewne 6 obrzezanych żydów z Joppy - ja bym poszedł poznać Apostołów B-) ) nie mieli wątpliwości, że stał się cud i wielbili Boga za kolejny chrzest w Duchu Świętym(ale oni charyzmatycy byli B-) )

Skoro tak, skoro sam Bóg otworzył drzwi Kościoła dla pogan, to Autor płynnie przeszedł (papirus się kończy, trzeba oszczędzać) do opisywania rozszerzania się Ewangelii na znaną już nam Fenicję (Cezarea), Cypr (rozszerzanie zapewne następowało z portowych miast, gdzie byli wierni czyli Joffa i Cezarea) i Antiochii (dzisiejsza Turcja 400 km na północ od Damaszku gdzie się Paweł nawrócił)

Mamy spory postęp terytorialny! i ważna rzecz godna podkreślenia - pojawia się nam drugie miasto po Jerozolimie, które zostanie nazwane Patriarchatem - czyli stolica dla okolicznych chrześcijan, gdzie będzie urzędował najważniejszy biskup, którego będą w jakimś tam stopniu słuchali i podlegali mu inni biskupi, ale do tego jeszcze daleko...
Wszyscy ewangelizatorzy dotychczas głosili tylko żydom, jednak znaleźli się tacy, którzy się wyłamali :-o
20) Wśród nich znajdowali się Cypryjczycy i Cyrenejczycy, którzy po przybyciu do Antiochii przemawiali także do Greków, głosząc dobrą nowinę o Panu Jezusie. Cypryjczycy ok - wyspa i dość blisko, ale Cyrenejczycy z Libii? (środkowa Afryka)
a tak po zastanowieniu to - miasto portowe, więc i łatwo było im dotrzeć do Antiochii.
Duch mocno wiał, jeśli i tam już byli uczniowie Drogi, bo było dopiero ok. 10 lat po Zmartwychwstaniu .
Ci judeochrześcijanie byli zapewne hellenistami i słysząc zapewne, co się stało z domem Korneliusza, odważyli się głosić Ewangelię poganom z Antiochii. A kogo im głosili? - zwróciliście uwagę, że nie Jezusa Chrystusa/Mesjasza jak żydom, tylko Pana Jezusa (poganie nie czekali na żadnego Mesjasza), a ci przyjęli ją z radością i wielka liczbą, skoro wieść o tym dotarła do Kościoła Matki z Jerozolimy.
(zobaczcie Łukasz w tych dwu krótkich zdaniach zawarł zapewne z dwa lata)
Apostołowie mieli zapewne naradę, co czynić bracia, nie możemy ich tam zostawić samym sobie, trzeba im pasterza, by ich pouczyć i prowadzić.
Jak było bliżej to szedł Piotr i Jan np do Samarii, a teraz 650 km lądem? - posłali więc niezawodnego Barnabę, którego już dobrze znamy i i wyrasta nam na prawą rękę Apostołów.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 21:37 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 7 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 11

Post autor: Dezerter » 2024-03-07, 22:40

Wersety 23 i 24, mówią, że Barnaba umacniał, nauczał, zachęcał, opiekował się - ale nigdzie nie pada, że przewodził jako biskup, że nakładał na nich ręce, bo zapewne ochrzczeniu byli, skoro byli wierzący. Ciekawe, bo albo mieli chrzest w Duchu z Góry jak Korneliusz i jak podczas 50-tnicy, albo nie mieli nałożenia rąk biskupa/apostoła, dopóki jakiś tam nie przybył :-?
Inne możliwe wyjaśnienie - Barnaba jako prawa ręka Dwunastu i sam nazwany później Apostołem, miał prawo nakładania rąk i "bierzmowania"
- to dość prawdopodobne, wówczas to on byłby pierwszym przywódcą Kościoła w Antiochii, a może tylko doradcą? Jedno jest pewne, że na dłużej związał swe losy z Antiochią i to właśnie stamtąd wyrusza po Pawła do Tarsu, by go szukać, czyli raczej nic o nim nie wiedziano pewnego co robi. Wracają razem i umacniają Kościół w Antiochii, tak skutecznie i głośno, że mieszkańcy nadają im nazwę "chrześcijanie"
- znawcy twierdzą, że było to przezwisko, prześmiewcza nazwa, która znaczyła "LudzieChrystusa" "Chrystianie".
Werset 27 podaje, że z Jerozolimy przybywają charyzmatycy, prorocy, którzy prorokują nastanie głodu i się to sprawdza, a był to nie byle jaki prorok:
Agabos - Prorok chrześcijański z Jerozolimy, który przepowiedział Kościołowi w Antiochii, że nadchodzi wielki głód. Później ostrzegł Pawła, że jeśli uda się on do Jerozolimy, zostanie uwięziony. Pojawia się w Dz 11, 27-30; 21, 7-14. Zaliczany do grona Siedemdziesięciu dwóch wysłańców Jezusa Chrystusa [1]
- za wiki.
Prorocy stali wówczas bardzo wysoko w hierarchii jako chodzący w Duchu, a Duch zgodnie ze słowami Jezusa miał ich o wszystkim pouczyć, więc nauczali i pouczali.
Działo to się za Rzymskiego Cesarza Klaudiusza, więc wiemy kiedy - od 41 do 54 r. Paweł nie wyruszył jeszcze na misję w ok 46 roku, a wspomniany w następnym rozdziale Herod rządził w latach 41-44, więc
w rozdziale 11mamy rok ok 42-44
Wspólnota w Antiochii Syryjskiej dobrze się przygotowała na nieurodzajne lata i mogła wspomóc biedującą Judeę i Jerozolimę jałmużną i kogo posłali ? - zgadnąć łatwo - Barnabę i Pawła :)
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 21:39 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 11

Post autor: Dezerter » 2024-03-09, 19:47

Warto zauważyć, że chrzest w Duchu Świętym zawsze odbywa się dzięki Jezusowi, a nie apostołom i uczniom - czy się mylę,
czy gdzieś jest, że zostali ochrzczeni Duchem przez apostołów?
Odróżniam nałożenie rąk i otrzymanie Ducha od chrztu w Duchu, choć chyba nie za bardzo rozumiem różnice.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 21:40 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 737
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 114 times
Been thanked: 70 times

Re: Dzieje Apostolskie 11

Post autor: marcin » 2024-03-09, 20:04

Dezerter pisze: 2024-03-09, 19:47 Warto zauważyć, że chrzest w Duchu św zawsze odbywa się dzięki Jezusowi, a nie apostołom i uczniom - czy się mylę,
czy gdzieś jest, że zostali ochrzczeni Duchem przez apostołów?
Odróżniam nałożenie rąk i otrzymanie Ducha, od chrztu w Duchu, choć chyba nie za bardzo rozumiem różnice
I tu podales dobra tresc przeciwko tym tzw. upadkom w duchu, bo widac ze to nie to samo co Chrzest Duchem.
Nalozenie rak ma tu inne znaczenie. Jest dzieleniem sie tym co Apostolowie otrzymali.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 11

Post autor: Dezerter » 2024-03-20, 19:43

Poznajmy nieco klimat Antiochii
i fakt, który nieco szokuje - ten kiedyś Patriarchat, któremu podlegało 1/3 świata chrześcijańskiego teraz 'wrócił do korzeni z czasów Barnaby - kilkudziesięciu wyznawców i spotkania modlitewne po domach :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 11

Post autor: Dezerter » 2024-04-06, 23:24

Paweł z Tarsu - 4. Stałem się wszystkim - film dok.
Pierwszy raz uczniów Chrystusa nazwano chrześcijanami w Antiochii Syryjskiej (Turcja). Tam odnajdujemy Szawła w pierwotnym Kościele. Tam także spotykamy Piotra i zwiedzając Antiochię, przywołujemy ważne momenty z życia wspólnoty chrześcijańskiej, w tym niegdyś bardzo znaczącym mieście kultury antycznej. Widzimy także rodzące się powołanie Szawła do misji wobec nie - żydów. To kluczowy moment z wielkimi konsekwencjami w późniejszej działalności Pawła oraz w rozwoju całego chrześcijaństwa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 11

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-07, 13:09

Nawiasem mówiąc, w Antiochii jest kościół, w którym prawdopodobnie odprawiał Mszę Świętą św.Piotr (mam dużą nadzieję jeszcze w tym roku zobaczyć ten "kościół w jaskini", stąd informacje).
Za Wiki:
Według tradycji w Knisset Mar Semaan Kefa (Grocie św. Piotra) apostoł ten odprawiał Eucharystię dla wspólnoty. Przez niektórych jest uważana za najstarszy kościół na świecie. Najstarsze części obecnego kościoła, wzniesionego wokół pierwotnej, wykutej w skale jaskini, pochodzą z IV i V wieku. Zawierają serię mozaikowych posadzek oraz kilka fresków, które zachowały się po prawej stronie ołtarza. Kiedy w 1098 r. krzyżowcy zajęli Antiochię podczas pierwszej krucjaty dobudowano obecną fasadę, przebudowaną w 1863 r. na polecenie papieża Piusa IX.[1] Jaskinia o głębokości 13 metrów, szerokości 9,5 m i wysokości 7 metrów. W środku zachowany surowy wygląd groty. Z przodu, przed świątynią znajduje się ogród, który przez kilkaset lat był wykorzystywany jako cmentarz. W skałach otaczających założenie znajduje się dużo wykutych starożytnych grobowców. W zakrysti jest także wejście do wąskiego korytarza, który miał podobno służyć chrześcijanom jako droga ucieczki na wypadek prześladowań.
Tu pierwszy raz nazwano „chrześcijanami”
Stąd pochodził słynny teolog Jan Chryzostom, a także Ewangelista Łukasz, św. Szymon Słupnik

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studium Dziejów Apostolskich”