Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: Arek » 2024-03-13, 11:41

Czy wiara i ufność Bogu może być w uczuciach? Czy przez uczucia czasem na siłę nie szukamy Boga, którego w nich nie ma Go. W ostatnich latach jak mrówek jest różnego rodzaju uwielbień w postaci tańców, śpiewów czyli spektakli w których szuka się zetknięcia z Bogiem na zasadzie bazowania grą emocjami. Słowa i ich intonacja mają pobudzać do doznań czucia Boga. Czy to raczej nie przejaw działań diabelskich skupiających się na własnym ego. To raczej cisza, kontemplacja, pokora i zwalczanie w sobie grzechu prowadzi do Boga. Jawi mi się dzisiejsze uwielbienie z amfiteatrem na którego scenie występują aktorzy, a na widowni rządni emocji widzowie klaszczacy i żądający jeszcze większych emocji. Ostatnie Dni Młodzieży z Biskupem Rysiem są dobrym przykładem wielkiej uczty opartej na uczuciach religijnych, być może tylko dla mnie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: Praktyk » 2024-03-13, 12:27

Dla mnie to działa tak :

Ja + Bóg -> radość

najczęściej:
Ja + radość -> Ja + radość

ale czasem:
Ja + (Inni i ich radość z Boga) - > Ja zastanawiający się z czego się tak cieszą

i czasem:
Ja zastanawiający się z czego się tak cieszą - > Ja wracający do prawdy i jedności z Bogiem


gorzej jeśli:
(Inni i ich radość z Boga) to jednak tylko inni i ich radość,
wtedy tak sobie tylko tańcujemy i się śmiejemy w tematyce religijnej


Ale nie da się wykluczyć, że i w takich eventach dzieją się dobre rzeczy
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: Arek » 2024-03-13, 12:34

Nie da się wykluczyć :) ale jest jakiś niesmak sedna czym jest ten nasz katolicyzm. I czy faktycznie nie jest tu zawarty błąd teologiczny.
Ostatnio zmieniony 2024-03-13, 12:35 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Petro
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 29 cze 2023
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: Petro » 2024-03-14, 20:20

Wydaje mi się, że "uczucia religijne" to bardziej pojęcie z zakresu polskiego prawodawstwa. W polskim prawie używa się wyrażenia "obraza uczuć religijnych" (art. 196 KK) jako wyrażenia neutralnego światopoglądowo, zamiast dawnego "bluźnierstwa". Podobne wyrażenie tak na szybko znalazłem w hiszpańskim kodeksie karnym z 1995 r. (art. 525 "los sentimentos de los miembros de una confesión religiosa").
Prawnej definicji pojęcia "uczucia religijne" nie znalazłem (choć samo pojęcie przypomina trochę filozofię immanentyzmu religijnego), można przypuszczać, że odwołuje się ono do jakiegoś "potocznego rozumienia". Być może ostatecznym jego źródłem są pewne nurty filozoficzne z przełomu wieków XIX i XX, które Pius X wspominał w encyklice "Pascendi Dominici gregis". Te nurty filozoficzne istotnie redukowały wszelkie doświadczenie religijne do uczuć ludzkich - i niejednokrotnie nazywały je "uczuciami religijnymi" (Pius X wiele razy powtórzył to sformułowanie "sensus religiosi"). I być może z takich prądów myślowych "uczucia religijne" przeszły do powszechnego użycia, aczkolwiek - sam zaznaczam - jest to wyrażenie roszczące sobie prawo do neutralności światopoglądowej i w Polsce obecnie używa się go najczęściej w kontekście egzekwowania przepisów dotyczących obrazy uczuć religijnych.
"Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie." (Dz 10,35; BT)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: sądzony » 2024-03-14, 21:33

Arek pisze: 2024-03-13, 11:41 Czy wiara i ufność Bogu może być w uczuciach? Czy przez uczucia czasem na siłę nie szukamy Boga, którego w nich nie ma Go. W ostatnich latach jak mrówek jest różnego rodzaju uwielbień w postaci tańców, śpiewów czyli spektakli w których szuka się zetknięcia z Bogiem na zasadzie bazowania grą emocjami. Słowa i ich intonacja mają pobudzać do doznań czucia Boga. Czy to raczej nie przejaw działań diabelskich skupiających się na własnym ego. To raczej cisza, kontemplacja, pokora i zwalczanie w sobie grzechu prowadzi do Boga. Jawi mi się dzisiejsze uwielbienie z amfiteatrem na którego scenie występują aktorzy, a na widowni rządni emocji widzowie klaszczacy i żądający jeszcze większych emocji. Ostatnie Dni Młodzieży z Biskupem Rysiem są dobrym przykładem wielkiej uczty opartej na uczuciach religijnych, być może tylko dla mnie.
Wydaje mi się, że eremita czy hezychista mógłby odnaleźć podobne wątpliwości w Twojej pobożności.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: Arek » 2024-03-14, 22:29

sądzony pisze: 2024-03-14, 21:33
Arek pisze: 2024-03-13, 11:41 Czy wiara i ufność Bogu może być w uczuciach? Czy przez uczucia czasem na siłę nie szukamy Boga, którego w nich nie ma Go. W ostatnich latach jak mrówek jest różnego rodzaju uwielbień w postaci tańców, śpiewów czyli spektakli w których szuka się zetknięcia z Bogiem na zasadzie bazowania grą emocjami. Słowa i ich intonacja mają pobudzać do doznań czucia Boga. Czy to raczej nie przejaw działań diabelskich skupiających się na własnym ego. To raczej cisza, kontemplacja, pokora i zwalczanie w sobie grzechu prowadzi do Boga. Jawi mi się dzisiejsze uwielbienie z amfiteatrem na którego scenie występują aktorzy, a na widowni rządni emocji widzowie klaszczacy i żądający jeszcze większych emocji. Ostatnie Dni Młodzieży z Biskupem Rysiem są dobrym przykładem wielkiej uczty opartej na uczuciach religijnych, być może tylko dla mnie.
Wydaje mi się, że eremita czy hezychista mógłby odnaleźć podobne wątpliwości w Twojej pobożności.
Chyba chodziło Ci o hezychastę? Mówię o poprawności słowa.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: sądzony » 2024-03-15, 08:05

Tak, bardzo możliwe, że tak to się odmienia "hezychastę".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: JaPa » 2024-03-16, 20:52

Arek pisze: 2024-03-13, 11:41 Czy wiara i ufność Bogu może być w uczuciach?
Wiara i zaufanie to nie uczucia, ani emocje.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy faktycznie jest coś takiego jak uczucia religijne?

Post autor: Arek » 2024-03-17, 06:39

JaPa pisze: 2024-03-16, 20:52
Arek pisze: 2024-03-13, 11:41 Czy wiara i ufność Bogu może być w uczuciach?
Wiara i zaufanie to nie uczucia, ani emocje.
Zgadzam się.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ