Zmysł wiary

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Zmysł wiary

Post autor: Arek » 2024-03-22, 16:31

Dość niedawno gdzieś usłyszałem tytułowe sformułowanie. Tknęło mnie ono. Dziś skłaniam się ku temu, że myślą przewodnią "zmysłu wiary" jest działanie Ducha Świętego. Czyli jest to Natchnienie Ducha Świętego, który Swoim działaniem pobudza nas byśmy przybliżali się do Boga. Myślę, także, że tą Łaską jest obdarzony każdy człowiek.
Zmysł wiary - z drugiej strony sformułowanie jest bardzo dynamiczne, bynajmniej dla mnie.
Macie swoje spostrzeżenia?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Zmysł wiary

Post autor: AdamS. » 2024-03-22, 20:05

Arek pisze: 2024-03-22, 16:31 Dość niedawno gdzieś usłyszałem tytułowe sformułowanie. Tknęło mnie ono. Dziś skłaniam się ku temu, że myślą przewodnią "zmysłu wiary" jest działanie Ducha Świętego.
Myślę podobnie - choć od razu trzeba tu dodać, że wyrażenie to nie pochodzi z Biblii. Tam zmysły zarezerwowane są głównie do "zmysłowego ciała", względnie czasem znajdujemy określenie "przy zdrowych zmysłach" - co również dotyczy ciała, tylko w kontekście psychosomatycznym. Natomiast nie znalazłem w Biblii żadnego odniesienia zmysłów do wiary, czy w ogóle do ducha.

We współczesnym rozumieniu należy to odczytywać jako swoisty receptor (portal), przez który Duch Święty wpływa na nasze myśli, intencje czy uczucia, uświęcając je. Oczywiście pisząc "portal" mam świadomość, że nie jest to ani miejsce, ani też mechanizm - po prostu ów "zmysł wiary" jest swoistym poziomem UWRAŻLIWIENIA na działanie Ducha Świętego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Zmysł wiary

Post autor: sądzony » 2024-03-22, 23:30

Wg św. Jana od Krzyża mamy zmysły zewnętrzne i wewnętrzne, które nie mają nic wspólnego z płaszczyzną duchową.
Jednakże zwykło się mawiać, że intuicja to 6 zmysł człowieka, a ją niektórzy wiążą z sumieniem, któremu już chyba niedaleko do ducha czyli świątyni spotkania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ