Grzech - czy coś jest grzechem?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Kaloryfer124
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2024

Grzech - czy coś jest grzechem?

Post autor: Kaloryfer124 » 2024-03-29, 14:25

Szczęść Boże! Przychodzę do was z problemem, mianowicie zastanawiam się czy pewien czyn był grzechem. Mianowicie mam jednego kolegę który lubi przyjąć mniejsze i większe dawki alkoholu (nazwijmy go Szymon) - i spotkałem drugiego kolegę (nazwijmy go Jan) który też zna Szymona. I jak się widze z Janem to mamy w zwyczaju pytać się: gdzie Szymon? Pije. I właśnie ostatnio spotkałem Jana przywitaliśmy się i zaczęliśmy gadać a że wszyscy w 3 chodzimy na siłownię to zacząłem z Janem rozmawiać (Szymona nie było) i tak mówimy między sobą że Szymon ma niezłą dietę (składającą się z alkoholu) i tym podobne - i teraz rodzi się moje pytanie czy te wyżej wymienione rzeczy to grzech? Oboje z Janem lubimy Szymona ani nie mówimy o nim źle w towarzystwie. Przepraszam że tak długo ale jest to dość specyficzny problem. Z Bogiem i Wesołej Wielkanocy!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Grzech - czy coś jest grzechem?

Post autor: Dezerter » 2024-03-29, 14:47

Znasz 3 warunki by grzech ciężki (nie można iść do Komunii) zaistniał?
A jak znasz, to który został spełniony?

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
Ps
Dobrze, że dbasz o zdrowie i nie idziesz w ślady dietetyczne ;) Symona
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kaloryfer124
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2024

Re: Grzech - czy coś jest grzechem?

Post autor: Kaloryfer124 » 2024-03-29, 15:16

Dezerter pisze: 2024-03-29, 14:48 Znasz 3 warunki by grzech ciężki (nie można iść do Komunii) zaistniał?
A jak znasz, to który został spełniony?

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
Ps
Dobrze, że dbasz o zdrowie i nie idziesz w ślady dietetyczne ;) Symona
Aby zaistniał grzech ciężki muszą być spełnione równocześnie trzy warunki: grzech musi dotyczyć poważnej sprawy (materii), musi być dokonany w pełni świadomie (w chwili popełniania wiemy, że to co robimy jest złe) oraz w pełni dobrowolnie, bez jakiegokolwiek przymusu.
To jest fragment z gościa - robiłem to w pełni świadomie i dobrowolnie (rozmawiałem z kolegą to trochę głupio by było nagle urwać rozmowę ale akceptuję że to zostało spełnione) i teraz sprawa poważnej materii. Jak mówiłem ja Szymona lubię i o nim źle nie mówię - więc czy takie rozmowy na temat jego spożycia to poważna materia? Bo jednak ta rozmowa nie miała na celu obrażenia Szymona. Wtedy wydaje mi się że 3 warunek nie został spełniony ale poprawcie mnie się mylę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Grzech - czy coś jest grzechem?

Post autor: Dezerter » 2024-03-29, 15:43

Nie poprawię, bo moim zdaniem się nie mylisz :)
Spowiedź powszechna na każdej Eucharystii gładzi grzechy lekkie, ja ją traktuję bardzo poważnie i zawsze żałuję za grzechy i przepraszam Boga
by spokojnie i z miłością pójść do Komunii
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kaloryfer124
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2024

Re: Grzech - czy coś jest grzechem?

Post autor: Kaloryfer124 » 2024-03-29, 16:50

Dezerter pisze: 2024-03-29, 15:43 Nie poprawię, bo moim zdaniem się nie mylisz :)
Spowiedź powszechna na każdej Eucharystii gładzi grzechy lekkie, ja ją traktuję bardzo poważnie i zawsze żałuję za grzechy i przepraszam Boga
by spokojnie i z miłością pójść do Komunii
Dzięki bardzo! Wesołej Wielkanocy

ODPOWIEDZ