Adam przodkiem Jezusa?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1407
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 504 times
Been thanked: 218 times

Re: Adam przodkiem Jezusa?

Post autor: Pompieri » 2024-04-28, 20:35

Oczywiscie , sw.Pawel wypowiedzial to w kontekscie semickim i w obrebie kultury grecko-rzymskiej.
Czyli powiedzial - Adam czyli czlowiek zostal stworzony i wyodrebiony osobowo na dwie plci - mezczyzne i kobiete.
Nie zajmowal sie ani pochodzeniem ras ( bo tych jest wiecej niz dwoje obrazowych osob stworzonych przez Boga ) ani prawami fizyki rzadzacymi we wszechcswiecie. Ktore nie sa nawet i do dzisiaj do konca rozpoznane, choc wiedza o nich wciaz sie poszerza.

Andy72
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2060
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 193 times
Been thanked: 285 times

Re: Adam przodkiem Jezusa?

Post autor: Andy72 » 2024-04-28, 21:30

Istnieje niebezpieczeństwo uważania że okres raju to nic nadzwyczajnego, że istniała śmierć i wszystko było jak teraz z wyjątkiem tego że ludzie byli nieświadomi i nie wiedzieli o śmierci. Tymczasem grzech pierworodny był katastrofą na miarę kosmiczną. Nawet ksiądz profesor Heller pisał:
„Ja się najlepiej modlę wtedy, gdy pracuję nad matematyką. Dlatego że matematyka to absolut, jedyny obszar ludzkiej działalności, który nie został dotknięty grzechem pierworodnym. W matematyce wszystko jest tak, jak powinno być. Nie może być inaczej.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6124
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 469 times
Been thanked: 933 times

Re: Adam przodkiem Jezusa?

Post autor: Albertus » 2024-04-28, 21:52

Andy72 pisze: 2024-04-28, 21:30 Istnieje niebezpieczeństwo uważania że okres raju to nic nadzwyczajnego, że istniała śmierć i wszystko było jak teraz z wyjątkiem tego że ludzie byli nieświadomi i nie wiedzieli o śmierci. Tymczasem grzech pierworodny był katastrofą na miarę kosmiczną. Nawet ksiądz profesor Heller pisał:
„Ja się najlepiej modlę wtedy, gdy pracuję nad matematyką. Dlatego że matematyka to absolut, jedyny obszar ludzkiej działalności, który nie został dotknięty grzechem pierworodnym. W matematyce wszystko jest tak, jak powinno być. Nie może być inaczej.
Przede wszystkim człowiek był inny przed grzechem.

Bardzo dobrze opisuje to katechizm KK:

374 Pierwszy człowiek nie tylko został stworzony jako dobry, lecz także ukonstytuowany w przyjaźni ze swoim Stwórcą oraz w harmonii z sobą samym i otaczającym go stworzeniem. Stan ten przewyższy jedynie chwała nowego stworzenia w Chrystusie.

375 Kościół, interpretując w autentyczny sposób symbolizm języka biblijnego w świetle Nowego Testamentu i Tradycji, naucza, że nasi pierwsi rodzice Adam i Ewa zostali ukonstytuowani w stanie "świętości i sprawiedliwości pierwotnej" 234 . Tą łaską świętości pierwotnej było "uczestnictwo w życiu Bożym" 235 .

376 Promieniowanie tej łaski umacniało wszystkie wymiary życia człowieka. Dopóki człowiek pozostawał w zażyłości z Bogiem, nie miał ani umierać 236 , ani cierpieć 237 . Wewnętrzna harmonia osoby ludzkiej, harmonia między mężczyzną i kobietą 238 , a wreszcie harmonia między pierwszą parą i całym stworzeniem konstytuowała stan nazywany "pierwotną sprawiedliwością".

377 "Władanie" światem, które Bóg od początku powierzył człowiekowi urzeczywistniało się przede wszystkim w samym człowieku jako panowanie nad sobą. Człowiek był nieskazitelny i uporządkowany w swoim bycie, ponieważ był wolny od potrójnej pożądliwości 239 , która poddaje go przyjemnościom zmysłowym, pożądaniu dóbr ziemskich i afirmacji siebie wbrew nakazom rozumu.

378 Znakiem "zażyłości" człowieka z Bogiem jest to, że Bóg umieszcza go w ogrodzie 240 . Człowiek żyje w nim, aby "uprawiał go i doglądał" (Rdz 2,15); praca nie jest ciężarem 241 , ale współpracą mężczyzny i kobiety z Bogiem w doskonaleniu stworzenia widzialnego.

379 Harmonia pierwotnej sprawiedliwości, przewidziana dla człowieka w zamyśle Bożym, zostanie utracona przez grzech naszych pierwszych rodziców.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”