Msza Trydencka

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18880
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-11, 23:40

konserwa pisze: 2022-06-11, 23:14 No wlasnie w tym rzecz - byl zaczatek, potem rozwoj, rozszerzenie, pelnia formy liturgii, deformacja, kryzys wspolczesny ...
A skąd mniemanie, że to była "pełnia"?!
Pierwsze deformacje zaczęły się około 10 wieku. DObrze, że się z nich wycofujemy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: konserwa » 2022-06-11, 23:41

Pelnia trydencka. Potrydencka.
Komu to przeszkadza?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18880
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-11, 23:47

konserwa pisze: 2022-06-11, 23:41 Pelnia trydencka. Potrydencka.
Komu to przeszkadza?
Dziś? Przeszkadza w pełnym przeżywaniu Mszy Świętej. Teatr zamiast uczestnictwa.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: konserwa » 2022-06-11, 23:52

To Twoje odczucie.
Czyli - inni maja odmienne odczucie ...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18880
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-12, 00:12

Takie gadanie stosują zawsze ludzie, którym brak argumentów - sprowadzają kwestię do "czyjegoś odczucia" (albo "mojego zdania"). Tymczasem odejście od komunikowania - co do zasady - na każdej Mszy Świętej, zatracenie paschalnej istoty Mszy Świętej, utrata świadomości znaczenia zgromadzenia liturgicznego, brak czynnego udziału wiernych w akcji liturgicznej - to są fakty.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-06-12, 00:17

Nie rozumiem w czym łacina ma być lepsza od innych języków. To nie jest żaden "święty" język. Wiadomo, że wierni powinni rozumieć wszystkie słowa podczas Mszy, aby w pełni uczestniczyć.
A tak ogólnie, co do konieczności przekładu na języki oryginalne: Kiedy Cyryl i Metody prowadzili ewangelizacje Słowian, specjalnie stworzyli w tym celu cały system pisma, który odpowiadał mowie plemion, którym nieśli Ewangelię. Czyli głagolicę (nazwa pochodzi od "niesienie Słowa"). Narazili się przez to na niezadowolenie Konstantynopola, bo wtedy uważano, że teksty święte- Ewangelie oraz liturgia powinny być zapisywane w językach łacińskim i greckim. A jednak ich misja okazała się bardzo ważna, sprawiła, że Słowianie chętnie się nawracali, bez żadnego przymusu, bo zbliżono się do nich, przedstawiając im wszystko w sposób dla nich zrozumiały. To było niezwykle istotne.
Przywiązanie do łaciny to przywiązanie do tradycji, a nie do konkretnej prawdy wiary. Bo współcześnie fakt, że Biblia jest przetłumaczona na nasz język ojczysty, nie budzi najmniejszych kontrowersji. A wtedy kontrowersje z tym związane były ogromne. Dlaczego więc wciąż jest taki problem z językiem Mszy Św? I co trochę absurdalne, jeślibyśmy chcieli być skrajnie wierni tradycji lub skrajnie sentymentalni, to powinniśmy mieć u nas Msze w języku staro- cerkiewno- słowiańskim (oczywiście nie twierdzę, że to dobry pomysł), tak jak prawosławni, bo był to pierwszy język liturgii i ewangelizacji dla Słowian (na bazie głagolicy), łaciny nie znali. Zatem z tradycją nie ma co przesadzać, bo wynikają najróżniejsze zawiłości i można podciągnąć to samo pod kilka, czasem sprzecznych ze sobą, tez. (Jak powiedział Pitagoras: "Każde twierdzenie filozoficzne da się obalić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia").
Ostatnio zmieniony 2022-06-12, 00:36 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 4 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2022-06-12, 00:38

Mi np. bardo sie podoba spiew Francozow w kosciele.
Sam jezyk nadaje piesniom jakby glebszej tresci i jglebszego jej wyrazu.
Moze jutro uda mi sie nagrac chocby fragment to wstawie na forum.
W zadnym innym jezyku te piesni nie brzmia tak pieknie.
Poza tym Francuzi sie nie czaja tak jak np. w Polsce Polacy i nie spiewaja polgebkiem ze ledwo slychac, Moze dlatego ich spiew brzmi lepiej i piekniej.
Moze to wlasnie nie chodzi o sam jezyk uzywany podczas Mszy Sw. ale wlasnie zaangarzowanie ktore powoduje ze wszyscy czuja sie swobodniej i swobodniej wyrazaja swoja wiare i udzial w Eucharystii?
Kiedys nawet zachecalem miejscowego proboszcza, by swoim donosnym glosem podnosil glosnosc spiewu parafian.
Pewnie trzeba by wszystkich parafian poslac do wojska, by przestali sie bac wlasnego glosu.
Podoficer dyzurny na kompanii musi krzyknac glosno i wyraznie rozkaz, np. bacznosc gdy dowodca wchodzi na kompanie, by wszyscy slyszeli nawet w oddalonej o 70m swietlicy gdzie zolnierze ogladaja film. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-06-12, 01:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: konserwa » 2022-06-12, 05:59

Mylisz sie Marku. Cala rzecz sprowadza sie do tego, ze narzucasz jedna forme kosztem drugiej. I oczekujesz, ze tak ma byc.
Takie dzialanie jest dzialaniem bez argumentow. Czyli wykrecaniem kota ogonem.

ps: Nie chodzi mi o wyklocanie sie.
Jozku - :)
Ostatnio zmieniony 2022-06-12, 06:03 przez konserwa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Logan » 2022-06-12, 07:01

Forma mszy trydenckiej się przedawniła. To średniowiecze jest. Zwolennicy mszy trydenckiej upatrują w niej odnowę Kościoła. To jedynie nieudolna próba odgrodzenia Kościoła od świata, uczynienie rezerwatu dla małej grupy fanatyków, ale przynajmniej będą mieli Kościół dla siebie.
Ryt trydencki ma wielowiekową tradycję, podobnie jak praktykowanie dyscypliny i innych narzędzi pokutnych.
"Upadek" Kościoła i powstawanie lewicowych ideologii upatruje w porzuceniu biczowania i innych umartwień.
Polecam powrót do tradycji ;)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2022-06-12, 07:12 przez Logan, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Andej » 2022-06-12, 07:27

Jozek pisze: 2022-06-11, 23:33 Na szczescie do tego nie dojdzie, bo niedlugo powrocimy do lamania chleba jak w pierwszych wiekach.
W Neo tak się czyni. Łamie się Chleb i wszyscy jedzą z Jednego Chleba.

Jednak, zastanawiam się, co jest ważniejsze, forma czy treść? Dla mnie forma.

Jeśli znów zejdziemy do katakumb, tj. jeśli zostanie nas garstka i w eucharystii uczestniczyć będą nieliczne grupki, wtedy i forma dostosuje się, wróci. Wtedy bierzcie i jedzcie oraz bierzcie i pijcie znów będzie naturalną praktyką.

A przyszłość? W tej chwili, to co napisałeś jest dla mnie szokujące. Ale nie wykluczam, że masz rację i kiedyś (z jakiejś konieczności) zostanie wprowadzona i uznana zdalna konsekracja. Via sieć, być może.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: konserwa » 2022-06-12, 23:27

Msza trydencka jest Msza, a praktyki pokutne nie maja nic wspolnego z Liturgia.
Poza tym - fanatyczne przypisywanie zwolennikom Mszy trydenckiej fanatyzmu jest wlasnie fanatyzmem.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Morkej » 2022-06-28, 13:48

Wątek dotyczący praktyk pokutnych został wydzielony do tego miejsca: viewtopic.php?t=13142
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18880
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-28, 15:34

konserwa pisze: 2022-06-12, 23:27 Msza trydencka jest Msza, a praktyki pokutne nie maja nic wspolnego z Liturgia.
Poza tym - fanatyczne przypisywanie zwolennikom Mszy trydenckiej fanatyzmu jest wlasnie fanatyzmem.
Niestety, jesli brać za materiał do oceny to, co wypisują (nie mówimy o obecnych - ani źle, ani dobrze), jest po prostu stwierdzeniem faktu.
Stosunkowo niewielka część (przynajmniej wypowiadających się, trudno powiedzieć coś o milczących) ma coś trzeźwego do powiedzenia: wypowiedzi składają się zwykle z zarzutów i odsądzania całej reszty od czci i wiary.
Zachowują się jak gniazdo węży, a potem dziwią się i oburzają, gdy papież nakłada na nich ściślejszy nadzór.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: konserwa » 2022-06-28, 16:29

Albbo papiez bezprawnie tepi jedna forme liturgii - tego nie mozna pominac. Bezprawnie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-06-28, 17:25

Szczerze to gdy człowiek slyszy od x Olewińskiego teksty pt sekta łagiewnicka to sie człowiekowi odechciewa tolerancji wobec tradsów. Nie wiem jsk to jest ale w moim kręgi wszystkie tradsy jakie znam upatrywały w tym Władimirze zbawcę od zgnilego zachodu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”