Aborcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19168
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-14, 13:15

CiekawaXO pisze: 2024-04-14, 13:03 Sprawa nie jest tak prosta jak to przedstawiasz Marku.
Sprawa jest doskonale prosta. Cywilizacja śmierci i cywilizacja życia.
Ostatnio zmieniony 2024-04-14, 13:15 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-14, 14:03

Nie. Bo jeśli urodzi a sama później może umrzeć-to to też jest cywilizacja śmierci, mimo że nikt jej nie zabił.
Dla mnie to jest trudne a nie łopatologicznie proste.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19168
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-14, 14:08

Trudne jest dla tych, którzy usprawiedliwiają morderstwo (bo... ale... z drugiej strony....)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-14, 14:19

Piszę o konkretnym przypadku.
Nie wiem czy jeśli matka wybierze swoje życie, nazwałabym ją morderczynią.
Znaczy wiem: nie nazwałabym jej tak.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19168
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-14, 14:23

Czyli jak zwykle: sprowadzanie zagadnienia aborcji de facto na życzenie do skrajnie rzadkich przypadków, w których nikt kobiety do niczego nie zmusza.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-14, 14:28

No ja mówię o tym przypadku cały czas, a ty cały czas, że Kościół tak wcale nie naucza, że daje kobiecie wybór:D
Doucz się.

Dodano po 2 minutach :
I jeszcze jedno: rozmawialiśmy na ten temat 116 razy. Więcej nie zamierzam. Nie przyznałeś do tej pory, że kobieta nie może usunąć zagrażającej jej życiu ciąży, i tak naucza Kościoł. Uparcie zaprzeczasz.Na przykład teraz, pisząc że się jej nie zmusza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19168
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-14, 14:34

Oczywiście, że nie może usunąć - w tym sensie, że terapią nie może być aborcja, choć dopuszczalne jest, by w wyniku procedur medycznych nastąpiła śmierć dziecka.
Nie wiem kim jesteś, jeśli czynisz z tego zarzut.
Twoje rozważania na ten temat są podobne do rozważań @Quinque na temat piekła.

A tu rozmawiamy o aborcji jako takiej (o którem mówił przywoływany ksiądz), a nie o wydumanych przypadkach, mających zaciemnić właściwy problem.
Bo nie toczy się sprawa o to w sejmie, tylko o to, czy wolno mordować jak leci.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-14, 14:40

Zaraz, temat wątku brzmi:
"Post autor: paula19 » 2016-01-22, 12:10
Aborcja jest dziełem szatana. To szatan podjudza kobiety do tego, aby one zabiły swoje nienarodzone dzieci. My chrześcijanie powinniśmy stawać w obronie Dzieci Nienarodzonych dając do zrozumienia, że aborcja to zło.
Każde dziecko ma prawo żyć a życie może odebrać tylko Bóg.

Inwencja przy nadaniu tytułu tematowi. Nazwa zmieniona, temat przeniesiony - Czernin"

Więc jakie :tu rozmawiamy o aborcji jako takiej?
Tu się rozmawia o aborcji, a nie o typie aborcji jaki byś chciał.
Przecież to nawet nie twój temat, a mówisz mi że gadam nie na temat?
Tematem jest aborcja, i ja mówię o aborcji. A że tobie nie pasuje jej "typ", to co mnie to?
Będę mówiła w temacie o aborcji o różnych jej skrajnych przypadkach.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Aborcja

Post autor: Repart » 2024-04-14, 15:03

Aborcja to jeden z tych tematów, w których niezwykle łatwo można wyrazić swoje zdanie, gdy nie dotyczy nas bezpośrednio. Założę się, że nie jeden z nas musiałby je zmienić, gdyby znalazł się przed wyborem życia nienarodzonego dziecka/zagrożonej matki.

Ja jestem za życiem, ale chciałbym mieć wybór. Nie chciałbym aby państwo czy ktokolwiek inny decydował w takich chwilach za mnie. Gdy państwo decyduje to gdzie moja wolność? Uchwalą co chcą i muszę się na to godzić. Nie chciałbym, żeby ktoś zdecydował za mnie, że moja żona musi urodzić dziecko, ale przez to sama umrze. Albo, że dziecko urodzi się chore i po urodzeniu będę musiał martwić się o to sam. Żadnego wsparcia, bo to co teraz daje państwo to jest śmiech na sali.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-14, 15:18

Co do choroby dziecka: zależy jaka choroba: bo nie jestem za zabijaniem dzieci z Zespołem Downa czy innych tego typu schorzeniach.
Interesowałby mnie również próg bólu: jeśli dziecko nie miałoby życia w ogóle, tylko dniami i nocami płacz, bo nie ma np, skóry, i leki by nie pomagały: nie przetrwałąbym tego psychicznie. Wylądowałabym albo w psychiatryku, albo bym się utopiła. Takie to "łatwe decyzje" Marka.
Dlatego piszę wyłącznie o skrajnych przypadkach, bo te są mniej oczywiste, i już nie tak łatwo jak słusznie zauważasz, powiedzieć: cywilizacja śmierci(niektórym łatwo, wręcz łatwiutko).
Co do wyboru między życiem a życiem: matki a dziecka-decydować powinna matka. Nie widze innej możliwości.

Śmieszy mnie natomiast zdanie niekórych katoliczek: nie mam zdania, obym nie byłą w takiej sytuacji, więc się nie będę zastanawiała co bym zrobiła.
Ale twoje koleżanki katoliczki mogą być w takiej sytuacji. Ale o tym już nie ma co zaprzątać główki, bo jeszcze wyjdzie, że wybrałaby swoje życie.
Piszę o tym dlatego, że mężczyźni katolicy wypowiadają się bardzo wyrywnie i chętnie, jak to powinno wyglądać, ale kobiety katoliczki: głowa w piasek.
Tak właśnie zauważyłam.
Ostatnio zmieniony 2024-04-14, 15:43 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 5 razy.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 20 times

Re: Aborcja

Post autor: zdrogi » 2024-04-14, 16:16

Z aborcją jest taki problem, bo do głosu nie dochodzą żadne racjonalne treści. W przestrzeni publicznej funkcjonują dwie najgłośniejsze opcje, a zarazem skrajne, tych co całkowicie chcą zakazać aborcji i tych co krzyczą o aborcji na życzenie traktując to jak zabieg depilacji nóg, a defcto można potraktować jak kolejny środek antykoncepcyjny.

A sprawa jest bardzo prosta:

Aborcja na życzenie bez powodu – NIE

Aborcja gdy jest pewne, że dziecko chore umrze po porodzie, urodzi się z np. połową głowy, poród spowoduje śmierć matki – TAK jeśli tak zadecyduje kobieta.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-14, 16:22

Jest jeden mały problemik:
Kościół jest za pierwszą opcją. Nie i koniec.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5417
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 862 times
Been thanked: 1419 times

Re: Aborcja

Post autor: abi » 2024-04-14, 16:32

tak jak lubię marka, tak mnie irytuje stwierdzenie "Oczywiście, że nie może usunąć - w tym sensie, że terapią nie może być aborcja, choć dopuszczalne jest, by w wyniku procedur medycznych nastąpiła śmierć dziecka."
jest zakażenie płynu owodniowego, leczeniem kobiety jest aborcja i silny antybiotyk
jeśli jest poniżej 20 któregoś tygodnia nikt dziecka nie zacznie ratować w inkubatorze
nie wiem co by komu pomogło gdyby umarli obydwoje
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1143
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 466 times
Been thanked: 191 times

Re: Aborcja

Post autor: Pompieri » 2024-04-14, 16:42

Kiedy jest nie i koniec, Ciekawa?
Kosciol jest za zyciem.
I slusznie.

Dylemat zachodzi, gdy jedno zycie zagraza drugiemu.
Ale wowczas Kosciol nie naucza: nie i koniec: stoi na stanowisku, zeby probowac nie niszczyc zycia, ale wybor ktore zniszczyc tez lezy w kwestii wolnosci chrzescijanskiej. A weic dopuszcza taki wybor, aby ratujac jedno, poswiecic drugie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2554
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 412 times

Re: Aborcja

Post autor: Abstract » 2024-04-14, 16:58

CiekawaXO pisze: 2024-04-14, 16:22 Jest jeden mały problemik:
Kościół jest za pierwszą opcją. Nie i koniec.
Ponieważ wystarczy jedna pomyłka lekarza gdzie matka zdecyduje się urodzić mimo "pewności lekarza" i dziecko przeżyje aby tą pewność wsadzić do prawdopodobieństwa. Granica pewności może być narzędziem intencyjności stąd nie ma rozwiązań prostych w tej materii.
Owszem, są skrajne przypadki, gdzie dziecko nie ma wykształconego mózgu itd ale to jest margines przytaczany jako argument do chęci stosowania w dużo szerszej perspektywie.
Z innej beczki
Np dziecko z gwałtu nie jest niczemu winne i może być w doskonałej kondycji zdrowotnej w łonie, przyzwolenia szuka się wówczas ze względu na stan psychiczny matki, a więc w całkiem innej materii. Jeśli ktoś uchyla drzwi zaczyna być przepychanka o jaki kąt to zrobić.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”