Aborcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Aborcja

Post autor: Niezapominajka » 2020-01-10, 10:20

Otwiera oczy.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2020-02-06, 09:13

Wklejam poniżej list - apel CitizenGo. Zawiera on kilka linków. Zachęcam do przeczytania. I skorzystania.
-------------------------------------------------------------------------------------
Prośba: Dominiku, proszę sprawdź linki, czy nie stanowią żadnego zagrożenia. I usuń, jeśli nie masz pewności.
-------------------------------------------------------------------------------------
Sz.P. XXXXXXXXXXXX,
czy pamiętacie Państwo film „Nieplanowane”?
Niezwykłą historię przemiany Abby Johnson - najmłodszej dyrektor kliniki aborcyjnej Planned Parenthood w Teksasie?
To produkcja, o którą w zeszłym roku upominaliśmy się wspólnie we wszystkich kinach w Polsce. To również dzięki Państwa zaangażowaniu obejrzało ją na dużym ekranie kilkaset tysięcy Polek i Polaków.
Teraz bohaterka filmu, Abby Johnson, przyjeżdża do Polski!
Już w sobotę 15 lutego w Sali Kolumnowej Sejmu, dzięki zaangażowaniu posłów z Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny, będzie miała miejsce konferencja p.t. „Formy wsparcia dla kobiet w ciąży znajdujących się w sytuacji kryzysowej” z udziałem Abby Johnson.
Tych z Państwa, którzy chcieliby wziąć udział w konferencji, by posłuchać i okazać poparcie dla Abby Johnson zapraszam do Warszawy.
Zgłoszenia na konferencję można dokonać mailem klikające ten link, który przekieruje do Państwa programu poczty elektronicznej.
Patronem Honorowym tego przedsięwzięcia jest Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który będzie drugim, po Abby, prelegentem na konferencji. http://em.citizengo.org/s0e22RA0DDXA0O4RuD30N0Y
Organizatorzy docenili również Państwa wkład jako CitizenGO Polska.
Wkład nie tylko w promocję filmu, ale także w działania na rzecz pomocy kobietom w ciąży (jeśli Państwo pamiętają, poświęcona temu była w całości nasza zeszłoroczna kampania http://www.odpoczatku.org).
Jestem więc bardzo szczęśliwy mogąc powiadomić Państwa, że wystąpię na tej konferencji jako trzeci prelegent i będę miał okazję podzielić się naszymi doświadczeniami z działań pomocowych, które od dwóch lat wspiera CitizenGO Polska.
Jak Państwu kilkakrotnie pisałem wspieramy powstałe w 2018 roku Stowarzyszenie Dwie Kreski, które opierając się na lokalnie działających wspólnotach wolontariuszy organizuje pomoc dla kobiet w nieplanowanej ciąży, wspierając je w nowej sytuacji życiowej.
Wierzymy w wartość życia człowieka na każdym etapie.
Dlatego uważamy, że wszelkie działania pomocowe skierowane do kobiet w ciąży są cenne, bo każde dziecko powinno mieć szansę by się urodzić i być kochane.
Ufam, że wśród Państwa jest wiele osób, które nie tylko podzielają taki punkt widzenia, ale są gotowi włączyć się w tego typu działania.
Stowarzyszenie buduje sieć wolontariuszy w całym kraju.
Szuka osób, które są gotowe udzielić wsparcia każdej potrzebującej kobiecie w ciąży, czy to jako wolontariusz w telefonie zaufania, czy osoba chcąca pomagać bezpośrednio w swojej miejscowości.
Poszukiwani są także specjaliści (psycholodzy, lekarze, położne, prawnicy, mediatorzy, doradcy rodzinni, doradcy laktacyjni i in.), a także wszyscy ludzie dobrej woli, którzy chcą podzielić się z potrzebującymi kobietami swoim czasem lub wspomóc materialnie.
Jeśli widzą Państwo swoje miejsce w tym dziele, bardzo proszę powiadomić nas o tym klikając w ten link. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... gifQ%3D%3D
Liczę na to, że zobaczymy się na konferencji i dziękuję za wszystko, co Państwo robią.
Paweł Woliński z całym zespołem CitizenGO
P.S. Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w konferencji osobiście, można będzie skorzystać z transmisji online, do której niniejsze łącze powinno być aktywne w dniu konferencji. https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisj ... ort%20Back
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2020-02-16, 10:42

Świadectwo Abby Johnson, bohaterki filmu "Nieplanowane"


szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Aborcja

Post autor: szary brat » 2020-02-16, 11:31

Nie byłem w stanie przebić się przez całość dyskusji i nie wiem czy nie powielam tego, co już ktoś napisał.
Jednak ponieważ to uważam za kluczowe, to powiem.

1. Jestem matką, jestem ojcem - będę dbać o swoje dziecko i nie zabiję go ani nie będę pozwalać go zabić.
2. Jeśli jestem w narzeczeństwie, lub niegotowym na rodzicielstwo małżeństwie, dołożę starań by nie stwarzać ryzyka, że potencjalne zabójstwo mego dziecka będzie w ogóle rozważane.
3. Wspieram innych w podobnej sytuacji, służąc przykładem i doświadczeniem własnym.
4. Jeśli napotkam rodziców "poaborcyjnych" nie osądzam ich, staram się pomóc im wrócić na drogę do Boga.
5. Modlę się za wszystkie dzieci zabite i zagrożone aborcją i śmiercią za ich rodziców i potencjalnych rodziców na całym świecie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 12:35

Co do ostatniej wrzutki Magnolii w temacie, gdzie szukać pomocy, kiedy planuje się aborcję (jakoś tak)

Dlaczego za aborcję jest bezwzględna ekskomunika, a za zabójstwo już nie?
Za każdym razem porównuje się aborcję do zabójstwa, że to to samo, a później w prawie okazuje się, że jednak nie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Tek de Cart » 2020-02-17, 12:45

Teoretycznie ofiara zabójstwa może coś zrobić - bronić się, uciekać, zapobiegać itd (pewnie nie zawsze ale czasem). Nienarodzone dziecka nie może nic.- jest zupełnie bezbronne i do tego zupełnie niewinne.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 12:58

Za zabójstwo dwumiesięcznego dziecka nie grozi ekskomunika, a raczej niewiele może takie zrobić.
Albo osoby z zanikiem mięśni w zaawansowanym stadium, też ciężko by im się było bronić.

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2020-02-17, 13:14

@ToTylkoJa Odpowiedziałabym tak jak powyżej zrobił to Tek de Cart.
Myślę, że to pytanie (o ekskomunikę) do tych teologów, którzy tworzyli Kodeks kanoniczny....ale postaram się znaleźć odpowiedź , daj mi czas.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Tek de Cart » 2020-02-17, 14:39

Nie zapominajmy że kara ma też walor wychowawczy. Ekskomunika też. Pokazuje co jest wartością której trzeba bronić w świecie który ją neguje. Co do zabójstwa 2 miesięcznego dziecka nie ma takich sporów w społeczeństwie jak co do aborcji nienarodzonych.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 14:48

Eutanazja

Biserica Dumnezeu

Re: Aborcja

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 18:09

Aborcja to morderstwo. Choćby nawet wszystkie słowniki świata nagle zaczęły inna definicja operować.
To rownież tragedia dla tych, którzy tego dokonują. Tragedia, która przynosi owoce zatrute nieraz po całych latach spychania tego czynu w niepamięć.
Ostatnio zmieniony 2020-02-17, 18:24 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 18:29

Nie neguję tego tutaj. Mówię o całkowicie innej sprawie

Biserica Dumnezeu

Re: Aborcja

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 21:46

O.K.

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2020-02-18, 20:12

ToTylkoJa pisze: 2020-02-17, 12:35
Dlaczego za aborcję jest bezwzględna ekskomunika, a za zabójstwo już nie?
Za każdym razem porównuje się aborcję do zabójstwa, że to to samo, a później w prawie okazuje się, że jednak nie.
Magnolia pisze: 2020-02-17, 13:14 @ToTylkoJa Odpowiedziałabym tak jak powyżej zrobił to Tek de Cart.
Myślę, że to pytanie (o ekskomunikę) do tych teologów, którzy tworzyli Kodeks kanoniczny....ale postaram się znaleźć odpowiedź , daj mi czas.
Odpowiedź od kapłana

Odpowiedź na to jest prosta. Należy jej szukać odpowiedzi w poczytalności podmiotu oraz przedmiotowym charakterze kary. Jeden i drugi czyn jest różny. Człowiek urodzony jest podmiotem praw. Nasciturus (dziecko) tylko gdy się urodzi żywy. Nasciturus pro iam natur habetur commodis euis agitur (Dziecko poczęte traktuje się jak już narodzone ilekroć chodzi o jego korzyść). Każdy człowiek żywy posiada zdolność prawną oraz gdy skończy 18 rok życia zdolność do czynności prawnych. Ekskomunika wymaga winy umyślnej kwalifikowanej, czyli świadomości najdoskonalszej, wiem, chcę i zrobię niezależnie na skutki i karę jaką przewiduje ustawodawca. Na tym polega konstrukcja kary latae sententiae (ekskomuniki). Tego typu kara spada na sprawcę popełnienia przestępstwa.
W przypadku zabójstwa wymaga się analizowania winy, dlatego nie można stosować wobec zabójstw kary latae sententiae (ekskomuniki zaciąganej przez sam czyn).
Należy przeanalizować dolus - czyli poczytalność sprawcy oraz innych właściwości czynności, np poczytalność, chorobę psychiczną, przymus, obronę konieczną. Dlatego nie stosuje się najcięższych kar latae senetntiae.

ks. Krzysztof

No i teraz wszystko jasne. :)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Aborcja

Post autor: Viridiana » 2021-01-17, 13:07

Tak sobie myślę, że w kontekście wydarzeń minionego roku warto podyskutować na ten temat: jak możemy działać na rzecz obrony życia? W jaki sposób możemy kształtować rzeczywistość tak, aby było mniej aborcji? Jakie działania są skuteczne, a jakie nie?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”